"Ameryka bardzo mocno troszczy się o demokrację i rządy prawa w Polsce"

06.09.2017 | "Ameryka bardzo mocno troszczy się o demokrację i rządy prawa w Polsce"
06.09.2017 | "Ameryka bardzo mocno troszczy się o demokrację i rządy prawa w Polsce"
Fakty z zagranicy TVN24 BiS
06.09.2017 | "Ameryka bardzo mocno troszczy się o demokrację i rządy prawa w Polsce"Fakty z zagranicy TVN24 BiS

- Myślę, że Polska może być ich jeszcze bardziej pewna dziś, niż pół roku temu - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były ambasador USA w Polsce Daniel Fried, odnosząc się do kwestii amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa. - Cała administracja Donalda Trumpa potwierdziła artykuł piąty traktatu NATO - dodał. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską, Fried mówił o Korei Północnej, polskim bezpieczeństwie i demokracji, a także o kwestii przyszłości programu dla dzieci nielegalnych imigrantów, czyli tzw. marzycieli.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Były ambasador zapewnił, że amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa wobec Polski są ważne. - Myślę, że Polska może jeszcze być ich bardziej pewna dziś niż pół roku temu - ocenił. - Cała administracja Donalda Trumpa potwierdziła zobowiązania w ramach artykułu piątego traktatu NATO. Dużo się zmieniło w bardzo dobrym kierunku - dodał. Podkreślił, że jeśli dojdzie od agresji ze strony Rosji, to Polska czy też Litwa "nie będą samotne". - Nie tym razem, nie pozwolimy na to - zapewnił.

Daniel Fried zwrócił uwagę, że po raz pierwszy w historii Polski stacjonują w niej amerykańscy żołnierze - obecnie aż dwie brygady. Przypominał też, iż w każdym z nadbałtyckich krajów znajduje się batalion NATO. Zdaniem Frieda, także sama Polska "ma wystarczające zdolności reagowania obronnego".

Silne państwo to silne instytucje

Dyplomata został też zapytany o to, co Amerykanie myślą o polskim sporze z Brukselą w kwestii sądów. - Ameryka bardzo mocno troszczy się o demokrację i rządy prawa w Polsce - zapewnił. W jego opinii, Polska powinna być silnym państwem.

Wytłumaczył, że dla Amerykanów najważniejsze są silne i niezawisłe instytucje, a nie konkretni ludzie u władzy. - Nie obchodzi nas, który rząd mogliby wybrać Polacy, obchodzi nas Polska jako taka - zaznaczył. - Bardzo dobrze współpracowaliśmy ze wszystkimi polskimi rządami - mówił Fried.

Były ambasador przyznał, że decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw dotyczących sądownictwa była bardzo ważną wiadomością w USA. - Trafiła na pierwsze strony gazet - podkreślił, dodając, że stało się tak, gdyż "Ameryka nie jest obojętna".

"Opcja militarna istnieje, ale byłaby koszmarna"

Zapytany o możliwość wybuchu wojny z Koreą Północną, Fried odpowiedział, że "z całą pewnością opcja militarna istnieje, ale w przypadku Korei Północnej byłaby koszmarną opcją, gorszą niż wszystkie inne możliwe". - Powinniśmy pracować nad wzmocnieniem sankcji i naciskiem na Chiny, by te sankcje szanowały - podkreślił.

Zdaniem Frieda, prowokacje Korei Północnej to poważna sprawa, a administracja Baracka Obamy nie doceniła prędkości, z jaką reżim Kim Dzong Una rozwija broń atomową. Dopiero w ostatnim roku prezydentury Obamy, zaostrzył on kurs wobec tego kraju. - Polityka Trumpa jest kontynuacją tej twardszej polityki administracji poprzedniego prezydenta - ocenił.

"Trzeba być dobrym Amerykaninem"

Były ambasador stwierdził, że zakończenie programu chroniącego tzw. dreamersów ("marzycieli"), czyli osób, które przybyły do USA jako nieletnie dzieci nielegalnych imigrantów, co sygnalizował Donald Trump, byłoby "niegodne". - Zostali przywiezieni przez ich rodziców. Nie oni za to odpowiadają - argumentował.

Fried zaznaczył również, że by móc się zarejestrować jako tzw. marzyciel, trzeba spełnić wiele warunków. - Trzymać się prawa, chodzić do szkoły, znaleźć pracę i być potencjalnym dobrym Amerykaninem - przypomniał, wyrażając nadzieję, że Kongres USA rozwiąże ten problem.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS