W jakim stopniu dostępność broni w USA odpowiedzialna masakrze w Orlando? Czempiński i Niemczyk komentują

13.06.2016 | W jakim stopniu dostępność broni w USA odpowiedzialna masakrze w Orlando? Czempiński i Niemczyk komentują
13.06.2016 | W jakim stopniu dostępność broni w USA odpowiedzialna masakrze w Orlando? Czempiński i Niemczyk komentują
TVN24 BiS
13.06.2016 | W jakim stopniu dostępność broni w USA odpowiedzialna masakrze w Orlando? Czempiński i Niemczyk komentują TVN24 BiS

Po masakrze w Orlando, gdzie wyznający wierność tzw. Państwu Islamskiemu 29-latek, z zimną krwią zamordował 49 osób i ranił ponad 50, w USA powszechny jest smutek i ból. Wiele osób podkreśla to, że sprawca strzelaniny legalnie posiadał broń maszynową, choć – jak wskazują nowe informacje – nie był stabilny psychicznie. O tym, jak to możliwe i czy Amerykanie zmienią swoje przekonania co do posiadania broni, Piotr Kraśko rozmawiał w „Faktach z Zagranicy” z Gromosławem Czempińskim i Piotrem Niemczykiem.

Największy w historii Stanów Zjednoczonych zamach był winą człowieka, który, jak przyznają jego bliscy, nienawidził gejów i był agresywny. Gromosław Czempiński, były szef UOP, uważa, że największym zagrożeniem współczesnej opinii publicznej jest to, że „wydaje nam się, że mamy ochronę (…), ale nikt sobie nie zdaje sprawy, że ta ochrona jest niewystarczająca”. Podkreślał, że bardzo trudno, zwłaszcza przy możliwości legalnego posiadania broni, jest zweryfikować, czy ktoś jest niebezpieczny. - Jeśli napastnik wchodzi z zamiarem siania terroru, zabicia osób – to zabija te osoby – mówił Czempiński. Przyznał też, że najbardziej martwi go to, że często brakuje tzw. planu B, a „policja przyjeżdża trochę późno.

Ogień gasić ogniem

Na pytanie, czy policja sprawdza się w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego generał Czempiński odpowiedział krótko: „różne sytuacje pokazują, że policja nie jest od tego, żeby zabić. (…) Policjanci są szkoleni, żeby ranić, a antyterroryści są szkoleni po to, żeby zabić – mówił były szef UOP. Zgodził się z Piotrem Niemczykiem, który był drugim gościem programu „Fakty z Zagranicy”, że coraz trudniej będzie wykryć niebezpiecznych, powiązanych z ISIS ludzi, ponieważ nagrania zamieszczane w sieci mówią jasno: „prowadź dżihad na własną rękę”.

Piotr Niemczyk, były dyrektor Biura Analiz i Informacji w UOP, pytał więc wprost: „po co jemu (Mateen'owi – red.) ISIS? (…) On nie potrzebował żadnego formalnego rozkazu”. Internet stał się narzędziem prowadzenia wojny tzw. Państwa Islamskiego i Ameryki, w której ludzie bez terrorystycznych koneksji mogą być równie groźni. - Najsłabszym ogniwem zawsze jest człowiek. (…) Dlaczego? Bo wszystko zależy od tego, że jak sprawne jest, przykładowo biuro regionalne FBI, jacy ludzie tam są, jaki człowiek miał za zadanie kontrolować tego typu radykałów – mówił gen. Gromosław Czempiński. Dodał także, że legalność broni nie stanowi źródła problemu, ale zaporę dymną, ponieważ w takiej sytuacji nabycie broni przez nieodpowiednią osobę może „bardzo łatwo umknąć uwadze” – przede wszystkim ze względu na powszechną możliwość posiadania broni. Powołując się na własne doświadczenia były szef UOP mówił, że w USA strzelnice są przepełnione, a posiadanie broni jest normalne, przez co „weryfikacja i wyłowienie tych złych ludzi, jest trudne”. Czempiński przypomniał również o problemie „samotnych wilków”, które walczą na własną rękę.

Zbagatelizowanie znaków ostrzegawczych

Tak było w przypadku zamachowcy z Orlando. Według Piotra Niemczyka, specjalisty ds. bezpieczeństwa, należy kontrolować poczynania podejrzewanych osób. Przypomniał, że FBI dwukrotnie przeprowadzało śledztwo ws. Omara Mateen’a, jednak w obydwu przypadkach zostały one umorzone. Wątpliwości, które mogły zapobiec tragedii na Florydzie, mogły zostać wśród służb wzbudzone, po tym jak przed zawarciem związku małżeńskiego Amerykanin odwiedził Pakistan. – To powinien być znak ostrzegawczy – uważa Niemczyk. Dla potwierdzenia swoich obaw użył przykładu ze stanu Michigan, gdzie komórki FBI często prowokują podejrzanych o kontakty z ISIS. – Często szuka się tam ludzi aktywnych na forach internetowych i wtedy działa. (…) Ci ludzie często dają się na to nabrać, np. na sprzedaż broni – kwitował Niemczyk. Idąc za tym przykładem mówił, że „Amerykanie muszą iść w stronę jakichś restrykcji”, przede wszystkim w kwestii badania psychiki osób, które broń posiadają

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS