Condoleezza Rice: praworządność to jest odpowiedzialność każdego Polaka

29.06.2016 | Condoleezza Rice: praworządność to jest odpowiedzialność każdego Polaka
29.06.2016 | Condoleezza Rice: praworządność to jest odpowiedzialność każdego Polaka
TVN24 BiS
29.06.2016 | Condoleezza Rice: praworządność to jest odpowiedzialność każdego PolakaTVN24 BiS

– Polska walczyła o swoją demokrację i prawdopodobnie żaden naród na świecie nie poświęcił więcej niż Polska, aby uzyskać demokrację, którą teraz się cieszy – oceniła w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS była amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice. Praworządność jednak – jak dodała – „musi wiązać się z przewidywalnymi zasadami”. – To jest odpowiedzialność każdego Polaka – podkreśliła polityk, komentując punkt widzenia Amerykanów na toczącą się w Polsce debatę na temat praworządności i instytucji demokratycznych. W rozmowie z Piotrem Kraśko odniosła się także do sytuacji w Europie po brytyjskim referendum i do kwestii amerykańskiego zaangażowania w NATO w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Zdaniem Condoleezzy Rice Europa wyjdzie zwycięsko z „zawirowań” politycznych, które w jej ocenie są skutkiem rozczarowania globalizacją.

– Europa przetrwa. To jest wielka wspólnota wartości. Wzloty i upadki są elementem systemu demokratycznego, Europa na pewno przetrwa te zawirowania. Oczywiście wymaga to sporo pracy. Z obywatelami, którzy są rozczarowani globalizacją, trzeba rozmawiać. To normalne, że są zdesperowani i szukają innej drogi – stwierdziła.

Była sekretarz stanu uważa, że obecne problemy Europy „to więcej niż tylko kryzys migracyjny”.

– Przywódcom krajów demokratycznych nie udało się przekonać obywateli, zwłaszcza tych rozczarowanych, do dobrych rzeczy, jakie przyniosła nam globalizacja czy wolny handel. Uważam, że jesteśmy bogatsi i cieszymy się większą wolnością dzięki temu, że jesteśmy otwarci na imigrantów, że mamy mobilnych pracowników, że mamy swobodny przepływ kapitału. Wszyscy z tego korzystamy – oceniła.

Praworządność w Polsce

– Mój pogląd jest taki, że Polska jest krajem demokratycznym. Polska walczyła o swoją demokrację i prawdopodobnie żaden naród na świecie nie poświęcił więcej niż Polska, aby uzyskać demokrację, którą teraz się cieszy – uznała była polityk.

– Praworządność musi wiązać się z przewidywalnymi zasadami. To są kwestie, które zawsze stoją przed demokracją, ale są instytucje, które zapewniają, że proces demokratyczny działa. I to jest odpowiedzialność każdego Polaka – dodała.

Była sekretarz stanu przyznała, że trudno jest jej sobie wyobrazić sytuację, w której rząd Stanów Zjednoczonych podważa wyroki Sądu Najwyższego. – Prasa natychmiast podchwyciłaby ten temat – oceniła.

Nigdy nie może dojść do sytuacji, że jedna instytucja, władza wykonawcza czy ustawodawcza przeważa nad pozostałymi. Dlatego prasa ma tutaj bardzo ważną rolę, aby zapewnić, że głosy tych, którzy sprzeciwiają się rządowi, również są słyszalne.

„Wszystko będzie w porządku”

Condoleezza Rice zapewniła Piotra Kraśko, że ktokolwiek zostanie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych, „wszystko będzie w porządku”, jeśli chodzi o amerykańskie zaangażowanie w NATO. – Zobowiązania wobec NATO są również dobre dla interesów Stanów Zjednoczonych – tłumaczyła.

– Stany Zjednoczone muszą pokazać reszcie świata, że artykuł 5. (Traktatu Północnoatlantyckiego – przyp. red.) jest gwarancją również dla tych krajów, które wstąpiły do NATO w latach 90. – stwierdziła polityk. Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi, że państwa NATO uznają napaść na jedno z nich za napaść na wszystkich, i że udzielą pomocy krajom napadniętym.

– To oznacza, że jestem za obecnością wojsk amerykańskich w Polsce. Jestem również za obecnością systemu obrony antyrakietowej w krajach bałtyckich. Stany Zjednoczone muszą wysłać sygnał, że są zaangażowane. Ten region będzie bardziej bezpieczny, jeśli ta obecność wojskowa się pojawi – oceniła.

Dr Condoleezza Rice, 66. sekretarz stanu USA była gościem honorowym 7. Konferencji Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

Autor: Piotr Kraśko / Filip Czerwiński / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS