Condoleezza Rice: praworządność to jest odpowiedzialność każdego Polaka

29.06.2016 | Condoleezza Rice: praworządność to jest odpowiedzialność każdego Polaka
29.06.2016 | Condoleezza Rice: praworządność to jest odpowiedzialność każdego Polaka
TVN24 BiS
29.06.2016 | Condoleezza Rice: praworządność to jest odpowiedzialność każdego PolakaTVN24 BiS

– Polska walczyła o swoją demokrację i prawdopodobnie żaden naród na świecie nie poświęcił więcej niż Polska, aby uzyskać demokrację, którą teraz się cieszy – oceniła w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS była amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice. Praworządność jednak – jak dodała – „musi wiązać się z przewidywalnymi zasadami”. – To jest odpowiedzialność każdego Polaka – podkreśliła polityk, komentując punkt widzenia Amerykanów na toczącą się w Polsce debatę na temat praworządności i instytucji demokratycznych. W rozmowie z Piotrem Kraśko odniosła się także do sytuacji w Europie po brytyjskim referendum i do kwestii amerykańskiego zaangażowania w NATO w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Zdaniem Condoleezzy Rice Europa wyjdzie zwycięsko z „zawirowań” politycznych, które w jej ocenie są skutkiem rozczarowania globalizacją.

– Europa przetrwa. To jest wielka wspólnota wartości. Wzloty i upadki są elementem systemu demokratycznego, Europa na pewno przetrwa te zawirowania. Oczywiście wymaga to sporo pracy. Z obywatelami, którzy są rozczarowani globalizacją, trzeba rozmawiać. To normalne, że są zdesperowani i szukają innej drogi – stwierdziła.

Była sekretarz stanu uważa, że obecne problemy Europy „to więcej niż tylko kryzys migracyjny”.

– Przywódcom krajów demokratycznych nie udało się przekonać obywateli, zwłaszcza tych rozczarowanych, do dobrych rzeczy, jakie przyniosła nam globalizacja czy wolny handel. Uważam, że jesteśmy bogatsi i cieszymy się większą wolnością dzięki temu, że jesteśmy otwarci na imigrantów, że mamy mobilnych pracowników, że mamy swobodny przepływ kapitału. Wszyscy z tego korzystamy – oceniła.

Praworządność w Polsce

– Mój pogląd jest taki, że Polska jest krajem demokratycznym. Polska walczyła o swoją demokrację i prawdopodobnie żaden naród na świecie nie poświęcił więcej niż Polska, aby uzyskać demokrację, którą teraz się cieszy – uznała była polityk.

– Praworządność musi wiązać się z przewidywalnymi zasadami. To są kwestie, które zawsze stoją przed demokracją, ale są instytucje, które zapewniają, że proces demokratyczny działa. I to jest odpowiedzialność każdego Polaka – dodała.

Była sekretarz stanu przyznała, że trudno jest jej sobie wyobrazić sytuację, w której rząd Stanów Zjednoczonych podważa wyroki Sądu Najwyższego. – Prasa natychmiast podchwyciłaby ten temat – oceniła.

Nigdy nie może dojść do sytuacji, że jedna instytucja, władza wykonawcza czy ustawodawcza przeważa nad pozostałymi. Dlatego prasa ma tutaj bardzo ważną rolę, aby zapewnić, że głosy tych, którzy sprzeciwiają się rządowi, również są słyszalne.

„Wszystko będzie w porządku”

Condoleezza Rice zapewniła Piotra Kraśko, że ktokolwiek zostanie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych, „wszystko będzie w porządku”, jeśli chodzi o amerykańskie zaangażowanie w NATO. – Zobowiązania wobec NATO są również dobre dla interesów Stanów Zjednoczonych – tłumaczyła.

– Stany Zjednoczone muszą pokazać reszcie świata, że artykuł 5. (Traktatu Północnoatlantyckiego – przyp. red.) jest gwarancją również dla tych krajów, które wstąpiły do NATO w latach 90. – stwierdziła polityk. Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi, że państwa NATO uznają napaść na jedno z nich za napaść na wszystkich, i że udzielą pomocy krajom napadniętym.

– To oznacza, że jestem za obecnością wojsk amerykańskich w Polsce. Jestem również za obecnością systemu obrony antyrakietowej w krajach bałtyckich. Stany Zjednoczone muszą wysłać sygnał, że są zaangażowane. Ten region będzie bardziej bezpieczny, jeśli ta obecność wojskowa się pojawi – oceniła.

Dr Condoleezza Rice, 66. sekretarz stanu USA była gościem honorowym 7. Konferencji Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

Autor: Piotr Kraśko / Filip Czerwiński / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS