Condoleezza Rice: praworządność to jest odpowiedzialność każdego Polaka

29.06.2016 | Condoleezza Rice: praworządność to jest odpowiedzialność każdego Polaka
29.06.2016 | Condoleezza Rice: praworządność to jest odpowiedzialność każdego Polaka
TVN24 BiS
29.06.2016 | Condoleezza Rice: praworządność to jest odpowiedzialność każdego PolakaTVN24 BiS

– Polska walczyła o swoją demokrację i prawdopodobnie żaden naród na świecie nie poświęcił więcej niż Polska, aby uzyskać demokrację, którą teraz się cieszy – oceniła w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS była amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice. Praworządność jednak – jak dodała – „musi wiązać się z przewidywalnymi zasadami”. – To jest odpowiedzialność każdego Polaka – podkreśliła polityk, komentując punkt widzenia Amerykanów na toczącą się w Polsce debatę na temat praworządności i instytucji demokratycznych. W rozmowie z Piotrem Kraśko odniosła się także do sytuacji w Europie po brytyjskim referendum i do kwestii amerykańskiego zaangażowania w NATO w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Zdaniem Condoleezzy Rice Europa wyjdzie zwycięsko z „zawirowań” politycznych, które w jej ocenie są skutkiem rozczarowania globalizacją.

– Europa przetrwa. To jest wielka wspólnota wartości. Wzloty i upadki są elementem systemu demokratycznego, Europa na pewno przetrwa te zawirowania. Oczywiście wymaga to sporo pracy. Z obywatelami, którzy są rozczarowani globalizacją, trzeba rozmawiać. To normalne, że są zdesperowani i szukają innej drogi – stwierdziła.

Była sekretarz stanu uważa, że obecne problemy Europy „to więcej niż tylko kryzys migracyjny”.

– Przywódcom krajów demokratycznych nie udało się przekonać obywateli, zwłaszcza tych rozczarowanych, do dobrych rzeczy, jakie przyniosła nam globalizacja czy wolny handel. Uważam, że jesteśmy bogatsi i cieszymy się większą wolnością dzięki temu, że jesteśmy otwarci na imigrantów, że mamy mobilnych pracowników, że mamy swobodny przepływ kapitału. Wszyscy z tego korzystamy – oceniła.

Praworządność w Polsce

– Mój pogląd jest taki, że Polska jest krajem demokratycznym. Polska walczyła o swoją demokrację i prawdopodobnie żaden naród na świecie nie poświęcił więcej niż Polska, aby uzyskać demokrację, którą teraz się cieszy – uznała była polityk.

– Praworządność musi wiązać się z przewidywalnymi zasadami. To są kwestie, które zawsze stoją przed demokracją, ale są instytucje, które zapewniają, że proces demokratyczny działa. I to jest odpowiedzialność każdego Polaka – dodała.

Była sekretarz stanu przyznała, że trudno jest jej sobie wyobrazić sytuację, w której rząd Stanów Zjednoczonych podważa wyroki Sądu Najwyższego. – Prasa natychmiast podchwyciłaby ten temat – oceniła.

Nigdy nie może dojść do sytuacji, że jedna instytucja, władza wykonawcza czy ustawodawcza przeważa nad pozostałymi. Dlatego prasa ma tutaj bardzo ważną rolę, aby zapewnić, że głosy tych, którzy sprzeciwiają się rządowi, również są słyszalne.

„Wszystko będzie w porządku”

Condoleezza Rice zapewniła Piotra Kraśko, że ktokolwiek zostanie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych, „wszystko będzie w porządku”, jeśli chodzi o amerykańskie zaangażowanie w NATO. – Zobowiązania wobec NATO są również dobre dla interesów Stanów Zjednoczonych – tłumaczyła.

– Stany Zjednoczone muszą pokazać reszcie świata, że artykuł 5. (Traktatu Północnoatlantyckiego – przyp. red.) jest gwarancją również dla tych krajów, które wstąpiły do NATO w latach 90. – stwierdziła polityk. Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi, że państwa NATO uznają napaść na jedno z nich za napaść na wszystkich, i że udzielą pomocy krajom napadniętym.

– To oznacza, że jestem za obecnością wojsk amerykańskich w Polsce. Jestem również za obecnością systemu obrony antyrakietowej w krajach bałtyckich. Stany Zjednoczone muszą wysłać sygnał, że są zaangażowane. Ten region będzie bardziej bezpieczny, jeśli ta obecność wojskowa się pojawi – oceniła.

Dr Condoleezza Rice, 66. sekretarz stanu USA była gościem honorowym 7. Konferencji Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

Autor: Piotr Kraśko / Filip Czerwiński / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS