CES 2024. Tak może wyglądać przyszłość świata technologii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Las Vegas odbyły się targi elektroniki użytkowej, które na początku każdego roku zdradzają, w którym kierunku podąży świat technologii i gadżetów. Wystawcy prezentują tam swoje pomysły i przełomowe technologie. Od aut, które parkują bokiem, po składane w harmonijkę lub po prostu przezroczyste telewizory. Eksperci chwalą pomysły, ale też przestrzegają, że świat bardziej "smart" wcale nie jest bardziej bezpieczny.

Hasłem, które miało otworzyć portfele klientów na tegorocznych targach CES, była sztuczna inteligencja. - Rok 2024 w ogóle prawdopodobnie będzie rokiem sztucznej inteligencji. Generalnie dlatego, że mamy boom związany z generatywną sztuczną inteligencją. Czyli tą, która potrafi dopowiadać, generować nam tekst, obrazy, rozwiązywać coraz bardziej skomplikowane problemy matematyczne i informatyczne - zaznacza Joanna Sosnowska, dziennikarka portalu wyborcza.pl i współprowadzaca podkast "Techstorie".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przychody z rynku sztucznej inteligencji mają rosnąć skokowo

CES to targi elektroniki użytkowej, dlatego niektórych widzów zdziwić może obecność samochodów, ale tak właśnie ma wyglądać przyszłość. BMW zapowiedziało usługę zdalnego parkowania przez pracownika centrali. Mercedes - kokpit oparty o generatywną sztuczną inteligencje. Za to bardzo realne wrażenia oferował Hyundai ze swoim prototypem, który dla ułatwienia parkowania jeździ bokiem. - Technologia jest na etapie rozwoju. Myślę, że do przyszłego roku będzie już dopracowana - mówi Lee Seung-Hwan, wicedyrektor Hyundai Mobis. To nie pierwsze auto, które obiecuje łatwe parkowanie. Jego rzeczywistą wartość zweryfikują użytkownicy, tak jak w przypadku większości gadżetów prezentowanych na CES.

Wrażenie na publiczności jak zawsze robiły telewizory - głównie przezroczysty ekran OLED i rozkładany telewizor austriackiego producenta. - Wielki, gigantyczny telewizor, który kosztuje tyle, co mieszkanie w Warszawie, bo niemal osiemset tysięcy złotych, który składa się do poziomu takiej małej ławeczki - mówi Sosnowska. - One mają być produkowane w niewielkiej liczbie. To mają być jakieś ograniczone serie, więc są to produkty z góry przeznaczone dla absolutnie najbogatszych - dodaje.

Sztuczna inteligencja pomogła w odkryciu nowych antybiotyków
Sztuczna inteligencja pomogła w odkryciu nowych antybiotyków

Technologia przyszłości

Sztuczna inteligencja to nie tylko wyręczanie człowieka w różnych zadaniach. Jej rozwój od początku wiązany był z dbaniem o jego zdrowie. Dlatego na CES zaprezentowano między innymi technologię monitorującą niektóre funkcje życiowe przy użyciu kamery. Produkt skierowany jest do japońskich seniorów. - Nasz system mierzy puls na podstawie obserwacji naczyń krwionośnych twarzy. System optyczny mierzy też częstotliwość oddechu - wyjaśnia Hitoshi Imaoka, współpracownik firmy NEC.

Sztuczna inteligencja na tegorocznych targach CES występowała też w tej potencjalnie najbardziej przerażającej formie - robotów. Te z filmów były groźne, te prezentowane w Las Vegas - już mniej. Samsung przedstawił kolejny prototyp Ballie. Robot w kształcie piłki ma być ruchomym odpowiednikiem asystenta głosowego Alexa, jednak by w pełni go wykorzystać - nasz dom musi być smart. - Jest bardzo dużo zastrzeżeń zgłaszanych przez specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa związanych właśnie z urządzeniami typu Smart Home, no bo to są urządzenia, które łączą się z naszą siecią Wi-Fi. Więc. Jeżeli nie zabezpieczymy tego systemu odpowiednio, to prosimy się o kłopoty - podkreśla Joanna Sosnowska. Sztuczna inteligencja na pewno będzie nam towarzyszyć, ale nie musi ona nam wcale towarzyszyć w naszych domach - dodaje dziennikarka.

Ostateczny wybór należy jednak do konsumentów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

- Dla polskich kobiet to bardzo ważna wiadomość - tak mówią lekarze, patrząc na dane z NFZ. Widać w nich, że jeżeli tendencja wzrostowa się utrzyma, to liczba legalnych aborcji w tym roku może zbliżyć się do tej sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Co w praktyce to oznacza? 

Nie zmieniło się prawo - zmienił się klimat i podejście. Wzrosła liczba legalnych aborcji w Polsce

Nie zmieniło się prawo - zmienił się klimat i podejście. Wzrosła liczba legalnych aborcji w Polsce

Źródło:
Fakty TVN

Trwają zmiany we władzach lokalnych struktur PiS, ale centrala ma problem. Nie wszędzie wybór liderów poszedł gładko i nie wszędzie zgodnie ze wskazaniami z Nowogrodzkiej. W Poznaniu działacze odrzucili posła Szymona Szynkowskiego vel Sęka, a w Płocku - Macieja Małeckiego. Problemy są też w Gdańsku i w Kielcach.

Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję"

Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kto z paralimpijczyków zdobędzie w tym roku tytuł sportowca roku w plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego? Do wygrania jest statuetka imienia sir Ludwiga Guttmanna. Są juz nominowani. Głosowanie trwa w internecie. 

Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski

Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie jest trenerem Barcelony, który może na nasz wariant przygotować jakieś trzy swoje. Raczej ma już w głowie kandydata w wyborach prezydenckich. Sądzę, że tak naprawdę zaczął się liczyć tylko jeden - powiedział w TVN24 minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Siemoniak: W PiS zaczął się liczyć tylko jeden kandydat. Zakon wokół prezesa nie jest jego entuzjastą

Siemoniak: W PiS zaczął się liczyć tylko jeden kandydat. Zakon wokół prezesa nie jest jego entuzjastą

Źródło:
TVN24

Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi, powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że nie ma wątpliwości, iż pojedynek między Radosławem Sikorskim a Rafałem Trzaskowskim w sprawie kandydowania na prezydenta będzie "rycerski". - Cel jest znany. Musimy pokonać kandydata PiS-u, musimy w Polsce przywrócić normalność - dodał. Mówił też o działalności Antoniego Macierewicza i kierowanej przez niego podkomisji smoleńskiej.

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Źródło:
TVN24

To jest czas fundamentalnego przetasowania na scenie politycznej w Europie. Nie chodzi tylko o Donalda Trumpa w Białym Domu, ale o Olafa Scholza w urzędzie kanclerskim i o nowe wybory w Niemczech. Europa stoi przed coraz większymi wyzwaniami, a dotychczasowi liderzy stracili mandat realnej władzy. Nie ma czasu czekać na nowych. Naturalnie rodzi się więc całkiem nowy układ sił i Polska może na tym skorzystać.

Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?

Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rozpoczął się COP29 - szczyt klimatyczny pełen paradoksów. Po pierwsze odbywa się w Azerbejdżanie, którego gospodarka opiera się na wydobyciu paliw kopalnych, po drugie - odbywa się bez udziału liderów walki z globalnym ociepleniem. Zamiast nich w obronie porozumienia klimatycznego wystąpił prezes największej amerykańskiej spółki paliwowej. Zaapelował on do Donalda Trumpa, by nie rezygnował z udziału w globalnej dyskusji o transformacji energetycznej. 

W Azerbejdżanie trwa szczyt klimatyczny ONZ. "Wszystkie wskaźniki się pogorszył"

W Azerbejdżanie trwa szczyt klimatyczny ONZ. "Wszystkie wskaźniki się pogorszył"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS