CES 2024. Tak może wyglądać przyszłość świata technologii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Las Vegas odbyły się targi elektroniki użytkowej, które na początku każdego roku zdradzają, w którym kierunku podąży świat technologii i gadżetów. Wystawcy prezentują tam swoje pomysły i przełomowe technologie. Od aut, które parkują bokiem, po składane w harmonijkę lub po prostu przezroczyste telewizory. Eksperci chwalą pomysły, ale też przestrzegają, że świat bardziej "smart" wcale nie jest bardziej bezpieczny.

Hasłem, które miało otworzyć portfele klientów na tegorocznych targach CES, była sztuczna inteligencja. - Rok 2024 w ogóle prawdopodobnie będzie rokiem sztucznej inteligencji. Generalnie dlatego, że mamy boom związany z generatywną sztuczną inteligencją. Czyli tą, która potrafi dopowiadać, generować nam tekst, obrazy, rozwiązywać coraz bardziej skomplikowane problemy matematyczne i informatyczne - zaznacza Joanna Sosnowska, dziennikarka portalu wyborcza.pl i współprowadzaca podkast "Techstorie".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przychody z rynku sztucznej inteligencji mają rosnąć skokowo

CES to targi elektroniki użytkowej, dlatego niektórych widzów zdziwić może obecność samochodów, ale tak właśnie ma wyglądać przyszłość. BMW zapowiedziało usługę zdalnego parkowania przez pracownika centrali. Mercedes - kokpit oparty o generatywną sztuczną inteligencje. Za to bardzo realne wrażenia oferował Hyundai ze swoim prototypem, który dla ułatwienia parkowania jeździ bokiem. - Technologia jest na etapie rozwoju. Myślę, że do przyszłego roku będzie już dopracowana - mówi Lee Seung-Hwan, wicedyrektor Hyundai Mobis. To nie pierwsze auto, które obiecuje łatwe parkowanie. Jego rzeczywistą wartość zweryfikują użytkownicy, tak jak w przypadku większości gadżetów prezentowanych na CES.

Wrażenie na publiczności jak zawsze robiły telewizory - głównie przezroczysty ekran OLED i rozkładany telewizor austriackiego producenta. - Wielki, gigantyczny telewizor, który kosztuje tyle, co mieszkanie w Warszawie, bo niemal osiemset tysięcy złotych, który składa się do poziomu takiej małej ławeczki - mówi Sosnowska. - One mają być produkowane w niewielkiej liczbie. To mają być jakieś ograniczone serie, więc są to produkty z góry przeznaczone dla absolutnie najbogatszych - dodaje.

Sztuczna inteligencja pomogła w odkryciu nowych antybiotyków
Sztuczna inteligencja pomogła w odkryciu nowych antybiotyków

Technologia przyszłości

Sztuczna inteligencja to nie tylko wyręczanie człowieka w różnych zadaniach. Jej rozwój od początku wiązany był z dbaniem o jego zdrowie. Dlatego na CES zaprezentowano między innymi technologię monitorującą niektóre funkcje życiowe przy użyciu kamery. Produkt skierowany jest do japońskich seniorów. - Nasz system mierzy puls na podstawie obserwacji naczyń krwionośnych twarzy. System optyczny mierzy też częstotliwość oddechu - wyjaśnia Hitoshi Imaoka, współpracownik firmy NEC.

Sztuczna inteligencja na tegorocznych targach CES występowała też w tej potencjalnie najbardziej przerażającej formie - robotów. Te z filmów były groźne, te prezentowane w Las Vegas - już mniej. Samsung przedstawił kolejny prototyp Ballie. Robot w kształcie piłki ma być ruchomym odpowiednikiem asystenta głosowego Alexa, jednak by w pełni go wykorzystać - nasz dom musi być smart. - Jest bardzo dużo zastrzeżeń zgłaszanych przez specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa związanych właśnie z urządzeniami typu Smart Home, no bo to są urządzenia, które łączą się z naszą siecią Wi-Fi. Więc. Jeżeli nie zabezpieczymy tego systemu odpowiednio, to prosimy się o kłopoty - podkreśla Joanna Sosnowska. Sztuczna inteligencja na pewno będzie nam towarzyszyć, ale nie musi ona nam wcale towarzyszyć w naszych domach - dodaje dziennikarka.

Ostateczny wybór należy jednak do konsumentów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS