CES 2024. Tak może wyglądać przyszłość świata technologii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Las Vegas odbyły się targi elektroniki użytkowej, które na początku każdego roku zdradzają, w którym kierunku podąży świat technologii i gadżetów. Wystawcy prezentują tam swoje pomysły i przełomowe technologie. Od aut, które parkują bokiem, po składane w harmonijkę lub po prostu przezroczyste telewizory. Eksperci chwalą pomysły, ale też przestrzegają, że świat bardziej "smart" wcale nie jest bardziej bezpieczny.

Hasłem, które miało otworzyć portfele klientów na tegorocznych targach CES, była sztuczna inteligencja. - Rok 2024 w ogóle prawdopodobnie będzie rokiem sztucznej inteligencji. Generalnie dlatego, że mamy boom związany z generatywną sztuczną inteligencją. Czyli tą, która potrafi dopowiadać, generować nam tekst, obrazy, rozwiązywać coraz bardziej skomplikowane problemy matematyczne i informatyczne - zaznacza Joanna Sosnowska, dziennikarka portalu wyborcza.pl i współprowadzaca podkast "Techstorie".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przychody z rynku sztucznej inteligencji mają rosnąć skokowo

CES to targi elektroniki użytkowej, dlatego niektórych widzów zdziwić może obecność samochodów, ale tak właśnie ma wyglądać przyszłość. BMW zapowiedziało usługę zdalnego parkowania przez pracownika centrali. Mercedes - kokpit oparty o generatywną sztuczną inteligencje. Za to bardzo realne wrażenia oferował Hyundai ze swoim prototypem, który dla ułatwienia parkowania jeździ bokiem. - Technologia jest na etapie rozwoju. Myślę, że do przyszłego roku będzie już dopracowana - mówi Lee Seung-Hwan, wicedyrektor Hyundai Mobis. To nie pierwsze auto, które obiecuje łatwe parkowanie. Jego rzeczywistą wartość zweryfikują użytkownicy, tak jak w przypadku większości gadżetów prezentowanych na CES.

Wrażenie na publiczności jak zawsze robiły telewizory - głównie przezroczysty ekran OLED i rozkładany telewizor austriackiego producenta. - Wielki, gigantyczny telewizor, który kosztuje tyle, co mieszkanie w Warszawie, bo niemal osiemset tysięcy złotych, który składa się do poziomu takiej małej ławeczki - mówi Sosnowska. - One mają być produkowane w niewielkiej liczbie. To mają być jakieś ograniczone serie, więc są to produkty z góry przeznaczone dla absolutnie najbogatszych - dodaje.

Sztuczna inteligencja pomogła w odkryciu nowych antybiotyków
Sztuczna inteligencja pomogła w odkryciu nowych antybiotyków

Technologia przyszłości

Sztuczna inteligencja to nie tylko wyręczanie człowieka w różnych zadaniach. Jej rozwój od początku wiązany był z dbaniem o jego zdrowie. Dlatego na CES zaprezentowano między innymi technologię monitorującą niektóre funkcje życiowe przy użyciu kamery. Produkt skierowany jest do japońskich seniorów. - Nasz system mierzy puls na podstawie obserwacji naczyń krwionośnych twarzy. System optyczny mierzy też częstotliwość oddechu - wyjaśnia Hitoshi Imaoka, współpracownik firmy NEC.

Sztuczna inteligencja na tegorocznych targach CES występowała też w tej potencjalnie najbardziej przerażającej formie - robotów. Te z filmów były groźne, te prezentowane w Las Vegas - już mniej. Samsung przedstawił kolejny prototyp Ballie. Robot w kształcie piłki ma być ruchomym odpowiednikiem asystenta głosowego Alexa, jednak by w pełni go wykorzystać - nasz dom musi być smart. - Jest bardzo dużo zastrzeżeń zgłaszanych przez specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa związanych właśnie z urządzeniami typu Smart Home, no bo to są urządzenia, które łączą się z naszą siecią Wi-Fi. Więc. Jeżeli nie zabezpieczymy tego systemu odpowiednio, to prosimy się o kłopoty - podkreśla Joanna Sosnowska. Sztuczna inteligencja na pewno będzie nam towarzyszyć, ale nie musi ona nam wcale towarzyszyć w naszych domach - dodaje dziennikarka.

Ostateczny wybór należy jednak do konsumentów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS