Jerzy Buzek o przyszłości UE: albo solidarność, albo napięcia i być może wojna

29.04.2016 | Jerzy Buzek o przyszłości UE: albo solidarność, albo napięcia i być może wojna
29.04.2016 | Jerzy Buzek o przyszłości UE: albo solidarność, albo napięcia i być może wojna
TVN24 BiS
29.04.2016 | Jerzy Buzek o przyszłości UE: albo solidarność, albo napięcia i być może wojnaTVN24 BiS

- UE i Europa musi liczyć na własną solidarność lub liczyć się z rozpadem i być może wojną – stwierdził Jerzy Buzek, europoseł PO i były premier. Wyraził opinię, że Polska nie postępuje solidarnie wobec Europy Zachodniej, podczas gdy Zachód zachowuje się wobec Polski solidarnie. – Chodzi o uchodźców – sprecyzował.

Jerzy Buzek w „Faktach z Zagranicy” oceniał polską pozycję w brukselskich kuluarach i możliwe scenariusze przyszłości dla Unii Europejskiej, targanej obecnie licznymi kryzysami, w tym kryzysem imigracyjnym.

Zdaniem byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego solidarność krajów Europy Zachodniej wobec Polski jest większa niż obecna solidarności Polski wobec Zachodu. Jako przykład podał to, że wobec wojny na Ukrainie i w zakresie wspólnotowej polityki energetycznej zachodnie stolice „wyrażają daleko idącą solidarność” wobec stanowiska Warszawy. – Jest problem z brakiem solidarności z naszej strony, chodzi o uchodźców – ocenił europoseł.

Jerzy Buzek zgodził się z obawami wielu Polaków, że potomkowie uchodźców w drugim, trzecim pokoleniu mogą stanowić ryzyko dla bezpieczeństwa Polski, podobnie jak trzecie pokolenie imigrantów z państw muzułmańskich w Europie Zachodniej. Jednak i tak podkreślił potrzebę solidarności z Europą Zachodnią, która boryka się z problemem dużej liczby uchodźców. - Zawsze ostrzegam: UE i Europa musi liczyć na własną solidarność lub [liczyć się z – red.] rozpadem i być może wojną – stwierdził.

Polską rządzi Kaczyński? „Nie przesadzajmy”

Były premier rozmawiał też z Piotrem Kraśko na temat tego, jaki wpływ ma rząd PiS na sprawy europejskie i czy fakt, że prezes PiS nie jest premierem, zmniejsza te wpływy. – To jest niekorzystna sytuacja, ale ja bym z tym nie przesadzał – ocenił europoseł. – Nie przesadzajmy w tym kierunku, że obecna premier nie ma możliwości negocjacyjnych – uznał Jerzy Buzek.

Były przewodniczący europarlamentu podkreślił ważną rolę, jaką w kuluarowych rozmowach na najwyższych szczytach władzy odgrywają ambasadorowie. Podał tutaj przykład Marka Prawdy, który do lutego był przedstawicielem Polski, i który w Brukseli jest „gwiazdą” – jak go określił były premier. Przypomniał również, jak podczas 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Barack Obama, Władimir Putin i Andrzej Duda usiedli przy jednym stole.

- Putin i Duda, i Obama, przy jednym stole – to było niezwykłe, to załatwił nasz ambasador – mówił Jerzy Buzek. Polityk zaznaczył jednocześnie, że nieprawdą jest, że zazwyczaj wszystkie decyzje podejmuje się w tzw. kuluarach, a nie na formalnych spotkaniach. – Decyzje podejmuje się też w ostatniej chwili, to nie jest tak, że można wszystko ustalić wcześniej – podkreślił. – Jeśli ambasador ma taki duży wpływ na negocjacje, to tym bardziej premier, nawet jeśli jest zależny od szefa partii – stwierdził.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS