Buzek: jesteśmy Wspólnotą. „Powinniśmy uczestniczyć w dyskusji”

14.10.2016 | Buzek: jesteśmy Wspólnotą. „Powinniśmy uczestniczyć w dyskusji”
14.10.2016 | Buzek: jesteśmy Wspólnotą. „Powinniśmy uczestniczyć w dyskusji”
TVN24 BiS
14.10.2016 | Buzek: jesteśmy Wspólnotą. „Powinniśmy uczestniczyć w dyskusji”TVN24 BiS

Jeśli Włosi i Grecy mają problem, to i mamy problem – „bo jesteśmy Wspólnotą”, argumentował w „Faktach z Zagranicy” były premier i eurodeputowany prof. Jerzy Buzek. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską poruszył najważniejsze dziś w Europie kwestie takie jak m.in. projekt, który miałby ustrzec Unię przed kryzysem gazowym, kryzys migracyjny, brak chęci polskiego rządu do poparcia kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego KE w kolejnej kadencji oraz sprawy polskie – obraźliwie odebrane przez Komisję Wenecką komentarze polskiego rządu i reformę oświaty.

Jerzy Buzek był premierem, za którego rządów wprowadzono cztery wielkie reformy – w tym tą budzącą do życia gimnazja. Jego zdaniem już pierwsze badania, przeprowadzone po wprowadzeniu gimnazjów, wykazały, że „polska młodzież posunęła się do przodu”. Dziś natomiast, jak zaznaczył, „bardzo ważne jest, żeby to utrzymać w tym rytmie” i inwestować w ich rozwój. Zdaniem byłego premiera obecne plany reformy są nieprzygotowane. – To jest takie zaskoczenie, że trudno to pojąć – stwierdził.

Intensywny okres w Parlamencie Europejskim można określić mianem owocnego, ponieważ, jak wyjaśniał były premier i eurodeputowany Jerzy Buzek, przyjęto projekt, który „ma ustrzec UE przed kryzysem gazowym”. Głosowało za nim „ponad 90 proc. członków komisji”, co, w ocenie Buzka, jest „naprawdę świetnym wynikiem”. Zdaniem europosła „to bardzo dobre rozwiązanie dla Polski” – powstać mają m.in. „korytarze dostaw awaryjnych przez całą Europę”. To gwarantuje zabezpieczenie dla instytucji takich jak np. szpitale na wypadek braku gazu, co miało miejsce w 2009 roku w Bułgarii i na Słowacji. W ocenie Jerzego Buzka, w takich sytuacjach obowiązywać ma „klauzula solidarności podniesiona do rangi prawa” – sąsiadujący z krajem w potrzebie członkowskie państwo nie będzie mogło odmówić pomocy. Według byłego premiera „wspólna polityka energetyczna bardzo zbliża Europejczyków” i bardzo trudno znaleźć inną kwestię, poza np. roamingiem, w której członkowie UE się ze sobą w tak wielkim stopniu zgadzają.

„Jesteśmy Wspólnotą”

Były premier w „Faktach z Zagranicy” rozmawiał z Jolantą Pieńkowską również o ostatnich wywiadach Jarosława Kaczyńskiego, które obiegły światowe media. Zdaniem Jerzego Buzka ws. uchodźców „powinniśmy uczestniczyć w dyskusji” i „być otwarci”. W rzeczywistości nie byliśmy otwarci nawet na silny w Polsce głos papieża.

– Jeśli Włosi i Grecy mają problem, to i mamy problem – powiedział, tłumacząc, że „jesteśmy Wspólnotą”. Tym samym dał do zrozumienia, że kryzys migracyjny jest problemem całej Unii, w tym Polski. Zdaniem byłego premiera dziś „inaczej musimy dziś definiować swoje”. Gość Jolanty Pieńkowskiej odniósł się też o niefrasobliwej reakcji polskiego rządu wobec opinii Komisji Weneckiej, ale „nie chciał wchodzić w szczegóły”. – Na pewno wysłuchanie tej opinii to byłby taki symboliczny gest otwarcia – skwitował. Jerzy Buzek na antenie TVN24 BiS odniósł się także do niechęci polskiego rządu do poparcia następnej kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego KE, mówiąc „to byłaby nietuzinkowa decyzja i budziłaby zdziwienie”.​

Autor: Jolanta Pieńkowska / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS