Buzek: jesteśmy Wspólnotą. „Powinniśmy uczestniczyć w dyskusji”

14.10.2016 | Buzek: jesteśmy Wspólnotą. „Powinniśmy uczestniczyć w dyskusji”
14.10.2016 | Buzek: jesteśmy Wspólnotą. „Powinniśmy uczestniczyć w dyskusji”
TVN24 BiS
14.10.2016 | Buzek: jesteśmy Wspólnotą. „Powinniśmy uczestniczyć w dyskusji”TVN24 BiS

Jeśli Włosi i Grecy mają problem, to i mamy problem – „bo jesteśmy Wspólnotą”, argumentował w „Faktach z Zagranicy” były premier i eurodeputowany prof. Jerzy Buzek. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską poruszył najważniejsze dziś w Europie kwestie takie jak m.in. projekt, który miałby ustrzec Unię przed kryzysem gazowym, kryzys migracyjny, brak chęci polskiego rządu do poparcia kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego KE w kolejnej kadencji oraz sprawy polskie – obraźliwie odebrane przez Komisję Wenecką komentarze polskiego rządu i reformę oświaty.

Jerzy Buzek był premierem, za którego rządów wprowadzono cztery wielkie reformy – w tym tą budzącą do życia gimnazja. Jego zdaniem już pierwsze badania, przeprowadzone po wprowadzeniu gimnazjów, wykazały, że „polska młodzież posunęła się do przodu”. Dziś natomiast, jak zaznaczył, „bardzo ważne jest, żeby to utrzymać w tym rytmie” i inwestować w ich rozwój. Zdaniem byłego premiera obecne plany reformy są nieprzygotowane. – To jest takie zaskoczenie, że trudno to pojąć – stwierdził.

Intensywny okres w Parlamencie Europejskim można określić mianem owocnego, ponieważ, jak wyjaśniał były premier i eurodeputowany Jerzy Buzek, przyjęto projekt, który „ma ustrzec UE przed kryzysem gazowym”. Głosowało za nim „ponad 90 proc. członków komisji”, co, w ocenie Buzka, jest „naprawdę świetnym wynikiem”. Zdaniem europosła „to bardzo dobre rozwiązanie dla Polski” – powstać mają m.in. „korytarze dostaw awaryjnych przez całą Europę”. To gwarantuje zabezpieczenie dla instytucji takich jak np. szpitale na wypadek braku gazu, co miało miejsce w 2009 roku w Bułgarii i na Słowacji. W ocenie Jerzego Buzka, w takich sytuacjach obowiązywać ma „klauzula solidarności podniesiona do rangi prawa” – sąsiadujący z krajem w potrzebie członkowskie państwo nie będzie mogło odmówić pomocy. Według byłego premiera „wspólna polityka energetyczna bardzo zbliża Europejczyków” i bardzo trudno znaleźć inną kwestię, poza np. roamingiem, w której członkowie UE się ze sobą w tak wielkim stopniu zgadzają.

„Jesteśmy Wspólnotą”

Były premier w „Faktach z Zagranicy” rozmawiał z Jolantą Pieńkowską również o ostatnich wywiadach Jarosława Kaczyńskiego, które obiegły światowe media. Zdaniem Jerzego Buzka ws. uchodźców „powinniśmy uczestniczyć w dyskusji” i „być otwarci”. W rzeczywistości nie byliśmy otwarci nawet na silny w Polsce głos papieża.

– Jeśli Włosi i Grecy mają problem, to i mamy problem – powiedział, tłumacząc, że „jesteśmy Wspólnotą”. Tym samym dał do zrozumienia, że kryzys migracyjny jest problemem całej Unii, w tym Polski. Zdaniem byłego premiera dziś „inaczej musimy dziś definiować swoje”. Gość Jolanty Pieńkowskiej odniósł się też o niefrasobliwej reakcji polskiego rządu wobec opinii Komisji Weneckiej, ale „nie chciał wchodzić w szczegóły”. – Na pewno wysłuchanie tej opinii to byłby taki symboliczny gest otwarcia – skwitował. Jerzy Buzek na antenie TVN24 BiS odniósł się także do niechęci polskiego rządu do poparcia następnej kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego KE, mówiąc „to byłaby nietuzinkowa decyzja i budziłaby zdziwienie”.​

Autor: Jolanta Pieńkowska / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS