Buzek: jesteśmy Wspólnotą. „Powinniśmy uczestniczyć w dyskusji”

14.10.2016 | Buzek: jesteśmy Wspólnotą. „Powinniśmy uczestniczyć w dyskusji”
14.10.2016 | Buzek: jesteśmy Wspólnotą. „Powinniśmy uczestniczyć w dyskusji”
TVN24 BiS
14.10.2016 | Buzek: jesteśmy Wspólnotą. „Powinniśmy uczestniczyć w dyskusji”TVN24 BiS

Jeśli Włosi i Grecy mają problem, to i mamy problem – „bo jesteśmy Wspólnotą”, argumentował w „Faktach z Zagranicy” były premier i eurodeputowany prof. Jerzy Buzek. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską poruszył najważniejsze dziś w Europie kwestie takie jak m.in. projekt, który miałby ustrzec Unię przed kryzysem gazowym, kryzys migracyjny, brak chęci polskiego rządu do poparcia kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego KE w kolejnej kadencji oraz sprawy polskie – obraźliwie odebrane przez Komisję Wenecką komentarze polskiego rządu i reformę oświaty.

Jerzy Buzek był premierem, za którego rządów wprowadzono cztery wielkie reformy – w tym tą budzącą do życia gimnazja. Jego zdaniem już pierwsze badania, przeprowadzone po wprowadzeniu gimnazjów, wykazały, że „polska młodzież posunęła się do przodu”. Dziś natomiast, jak zaznaczył, „bardzo ważne jest, żeby to utrzymać w tym rytmie” i inwestować w ich rozwój. Zdaniem byłego premiera obecne plany reformy są nieprzygotowane. – To jest takie zaskoczenie, że trudno to pojąć – stwierdził.

Intensywny okres w Parlamencie Europejskim można określić mianem owocnego, ponieważ, jak wyjaśniał były premier i eurodeputowany Jerzy Buzek, przyjęto projekt, który „ma ustrzec UE przed kryzysem gazowym”. Głosowało za nim „ponad 90 proc. członków komisji”, co, w ocenie Buzka, jest „naprawdę świetnym wynikiem”. Zdaniem europosła „to bardzo dobre rozwiązanie dla Polski” – powstać mają m.in. „korytarze dostaw awaryjnych przez całą Europę”. To gwarantuje zabezpieczenie dla instytucji takich jak np. szpitale na wypadek braku gazu, co miało miejsce w 2009 roku w Bułgarii i na Słowacji. W ocenie Jerzego Buzka, w takich sytuacjach obowiązywać ma „klauzula solidarności podniesiona do rangi prawa” – sąsiadujący z krajem w potrzebie członkowskie państwo nie będzie mogło odmówić pomocy. Według byłego premiera „wspólna polityka energetyczna bardzo zbliża Europejczyków” i bardzo trudno znaleźć inną kwestię, poza np. roamingiem, w której członkowie UE się ze sobą w tak wielkim stopniu zgadzają.

„Jesteśmy Wspólnotą”

Były premier w „Faktach z Zagranicy” rozmawiał z Jolantą Pieńkowską również o ostatnich wywiadach Jarosława Kaczyńskiego, które obiegły światowe media. Zdaniem Jerzego Buzka ws. uchodźców „powinniśmy uczestniczyć w dyskusji” i „być otwarci”. W rzeczywistości nie byliśmy otwarci nawet na silny w Polsce głos papieża.

– Jeśli Włosi i Grecy mają problem, to i mamy problem – powiedział, tłumacząc, że „jesteśmy Wspólnotą”. Tym samym dał do zrozumienia, że kryzys migracyjny jest problemem całej Unii, w tym Polski. Zdaniem byłego premiera dziś „inaczej musimy dziś definiować swoje”. Gość Jolanty Pieńkowskiej odniósł się też o niefrasobliwej reakcji polskiego rządu wobec opinii Komisji Weneckiej, ale „nie chciał wchodzić w szczegóły”. – Na pewno wysłuchanie tej opinii to byłby taki symboliczny gest otwarcia – skwitował. Jerzy Buzek na antenie TVN24 BiS odniósł się także do niechęci polskiego rządu do poparcia następnej kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego KE, mówiąc „to byłaby nietuzinkowa decyzja i budziłaby zdziwienie”.​

Autor: Jolanta Pieńkowska / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN

Polki korzystają z nowej możliwości i robią badania prenatalne. Od początku roku ich liczba wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego. Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. Wcześniej takie prawo miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma.

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Źródło:
Fakty TVN

Krok po kroku i mozolnie idzie odbudowa po wrześniowej powodzi na Śląsku. Potrwa miesiące, jeśli nie lata. Choć wiele udało się już zrobić, to nadal część mieszkańców czeka ogrom pracy. Od czwartku mogą się starać o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". W dedykowanej dla powodzian puli jest 300 milionów złotych. 

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pierwszy przypadek w historii, że za parlamentarzystą, ale przede wszystkim byłym wiceministrem sprawiedliwości, wystawia się list gończy - mówiła o decyzji prokuratury w sprawie Marcina Romanowskiego ministra do spraw równości Katarzyna Kotula w "Faktach po Faktach".

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Źródło:
TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Baszara al-Asada już nie ma w Syrii, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS