Bill Clinton świętował w Pradze rocznicę wejścia Czech do NATO. "Symbolizujecie wiele ważnych chwil w moim życiu"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

12 marca 1999 roku do NATO wstąpiły Polska, Węgry i Czechy. Polskie obchody historycznej akcesji sięgnęły aż Waszyngtonu. W Pradze ćwierćwiecze Czechów w NATO świętował Bill Clinton - to za jego prezydentury kraje naszego regionu dołączyły do Sojuszu.

Bill Clinton był centralną postacią rocznicowych obchodów zorganizowanych w Pradze. Bez jego zaangażowania i pełnej aprobaty przyjęcie Węgier, Czech i Polski do NATO z pewnością zajęłoby więcej czasu. Zapewnienie bezpieczeństwa Europie Środkowo-Wschodniej, włączenie jej do atlantyckiej wspólnoty, było jednym z priorytetów jego polityki zagranicznej.

Już w styczniu 1994 roku Bill Clinton był z historyczną wizytą w Pradze. Wtedy potwierdził, że rozszerzenie Sojuszu na wschód jest pewne. - Rozumiemy, że nie jest ani możliwe, ani pożądane, żeby izolować Rosję. Jednakże jesteśmy niepodległymi krajami i sami decydujemy o naszym członkostwie w sojuszach - mówił lata temu prezydent Czech Vaclav Havel.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zgoda Departamentu Stanu na sprzedaż Polsce ponad 1700 rakiet

Z Vaclavem Havlem łączyły Clintona najserdeczniejsze relacje. Zapewne miała w tym swoje zasługi także Madeleine Albright - urodzona w Pradze córka czeskiego dyplomaty, późniejsza amerykańska sekretarz stanu. - Prezydent Havel powiedział mi, że chce dać Clintonowi saksofon i zabrać go do klubu jazzowego. Zgodziłam się. Przeszliśmy z Hradczan przez Most Karola i weszliśmy do klubu. Dali Clintonowi saksofon, a on zaczął grać "My Funny Valentine". Havel w ogóle nie miał wyczucia rytmu. Później Clinton podszedł do mnie ze słowami: "nie masz pojęcia, jak trudno jest grać na nowym saksofonie" - wspomina Albright.

Czytaj też: Potężna pożyczka dla Polski i oferta na 96 śmigłowców Apache

Pięć lat później Madeleine Albright kontrasygnowała dokumenty potwierdzające rozszerzenie Sojuszu. - 12 marca 1999 roku zapisze się w historii jako dzień, w którym Węgry, Czechy i Polska przekroczyły otwarte drzwi NATO i zajęły równoprawne miejsce w Radzie. Obietnica prezydenta Clintona została wypełniona. Nigdy więcej wasz los nie będzie rozgrywany bez waszego udziału - zapewniała w 1999 roku.

Historyczna wdzięczność

W podziękowaniu za rolę, jaką odegrał w historii Czech i NATO, Clinton odebrał Order Masaryka, jedno z najwyższych odznaczeń państwowych. Wręczył je prezydent Petr Pavel - były wojskowy, przez wiele lat związany z Sojuszem. W 2015 roku jako pierwszy żołnierz z kraju byłego Układu Warszawskiego objął stanowisko szefa Komitetu Wojskowego NATO.

Bill Clinton wziął też udział w specjalnej konferencji poświęconej globalnemu bezpieczeństwu. Dziękował Czechom za pomoc zaatakowanej Ukrainie, mówił o sukcesie, jakim jest NATO, ale też o porażce, jaką poniósł w polityce zagranicznej. - Nie żałuję ani jednej minuty, którą spędziłem na tym, by zachęcić Rosję do współpracy. Wszyscy doskonale wiemy, że poniosłem porażkę. Ale niczego nie żałuję. Spotykałem się z Jelcynem 13 razy, a z Putinem - pięć razy, gdy jeszcze był premierem. Nie żałuję - zapewniał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Andrzej Duda i Donald Tusk spotkali się w Białym Domu z Joe Bidenem

Clinton podkreślał, że rozszerzenie NATO w 1999 roku było najlepszą rzeczą, jaka się mogła wydarzyć. Nie tylko dla Europy Środkowo-Wschodniej, ale też dla samego Sojuszu. Z największym szacunkiem wspominał Vaclava Havla. - Dla mnie to miejsce zawsze będzie symbolizować człowieka, którego kocham - prezydenta Havla, kraj, który podziwiam i cenię oraz niezapomnianą noc, gdy tu zagrałem. Symbolizujecie wiele ważnych chwil w moim życiu. Jestem za to bardzo wdzięczny - mówił Clinton.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: CLINTONFUNDATION ORG

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS