Bill Clinton świętował w Pradze rocznicę wejścia Czech do NATO. "Symbolizujecie wiele ważnych chwil w moim życiu"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

12 marca 1999 roku do NATO wstąpiły Polska, Węgry i Czechy. Polskie obchody historycznej akcesji sięgnęły aż Waszyngtonu. W Pradze ćwierćwiecze Czechów w NATO świętował Bill Clinton - to za jego prezydentury kraje naszego regionu dołączyły do Sojuszu.

Bill Clinton był centralną postacią rocznicowych obchodów zorganizowanych w Pradze. Bez jego zaangażowania i pełnej aprobaty przyjęcie Węgier, Czech i Polski do NATO z pewnością zajęłoby więcej czasu. Zapewnienie bezpieczeństwa Europie Środkowo-Wschodniej, włączenie jej do atlantyckiej wspólnoty, było jednym z priorytetów jego polityki zagranicznej.

Już w styczniu 1994 roku Bill Clinton był z historyczną wizytą w Pradze. Wtedy potwierdził, że rozszerzenie Sojuszu na wschód jest pewne. - Rozumiemy, że nie jest ani możliwe, ani pożądane, żeby izolować Rosję. Jednakże jesteśmy niepodległymi krajami i sami decydujemy o naszym członkostwie w sojuszach - mówił lata temu prezydent Czech Vaclav Havel.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zgoda Departamentu Stanu na sprzedaż Polsce ponad 1700 rakiet

Z Vaclavem Havlem łączyły Clintona najserdeczniejsze relacje. Zapewne miała w tym swoje zasługi także Madeleine Albright - urodzona w Pradze córka czeskiego dyplomaty, późniejsza amerykańska sekretarz stanu. - Prezydent Havel powiedział mi, że chce dać Clintonowi saksofon i zabrać go do klubu jazzowego. Zgodziłam się. Przeszliśmy z Hradczan przez Most Karola i weszliśmy do klubu. Dali Clintonowi saksofon, a on zaczął grać "My Funny Valentine". Havel w ogóle nie miał wyczucia rytmu. Później Clinton podszedł do mnie ze słowami: "nie masz pojęcia, jak trudno jest grać na nowym saksofonie" - wspomina Albright.

Czytaj też: Potężna pożyczka dla Polski i oferta na 96 śmigłowców Apache

Pięć lat później Madeleine Albright kontrasygnowała dokumenty potwierdzające rozszerzenie Sojuszu. - 12 marca 1999 roku zapisze się w historii jako dzień, w którym Węgry, Czechy i Polska przekroczyły otwarte drzwi NATO i zajęły równoprawne miejsce w Radzie. Obietnica prezydenta Clintona została wypełniona. Nigdy więcej wasz los nie będzie rozgrywany bez waszego udziału - zapewniała w 1999 roku.

Historyczna wdzięczność

W podziękowaniu za rolę, jaką odegrał w historii Czech i NATO, Clinton odebrał Order Masaryka, jedno z najwyższych odznaczeń państwowych. Wręczył je prezydent Petr Pavel - były wojskowy, przez wiele lat związany z Sojuszem. W 2015 roku jako pierwszy żołnierz z kraju byłego Układu Warszawskiego objął stanowisko szefa Komitetu Wojskowego NATO.

Bill Clinton wziął też udział w specjalnej konferencji poświęconej globalnemu bezpieczeństwu. Dziękował Czechom za pomoc zaatakowanej Ukrainie, mówił o sukcesie, jakim jest NATO, ale też o porażce, jaką poniósł w polityce zagranicznej. - Nie żałuję ani jednej minuty, którą spędziłem na tym, by zachęcić Rosję do współpracy. Wszyscy doskonale wiemy, że poniosłem porażkę. Ale niczego nie żałuję. Spotykałem się z Jelcynem 13 razy, a z Putinem - pięć razy, gdy jeszcze był premierem. Nie żałuję - zapewniał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Andrzej Duda i Donald Tusk spotkali się w Białym Domu z Joe Bidenem

Clinton podkreślał, że rozszerzenie NATO w 1999 roku było najlepszą rzeczą, jaka się mogła wydarzyć. Nie tylko dla Europy Środkowo-Wschodniej, ale też dla samego Sojuszu. Z największym szacunkiem wspominał Vaclava Havla. - Dla mnie to miejsce zawsze będzie symbolizować człowieka, którego kocham - prezydenta Havla, kraj, który podziwiam i cenię oraz niezapomnianą noc, gdy tu zagrałem. Symbolizujecie wiele ważnych chwil w moim życiu. Jestem za to bardzo wdzięczny - mówił Clinton.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: CLINTONFUNDATION ORG

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS