Bill Clinton świętował w Pradze rocznicę wejścia Czech do NATO. "Symbolizujecie wiele ważnych chwil w moim życiu"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

12 marca 1999 roku do NATO wstąpiły Polska, Węgry i Czechy. Polskie obchody historycznej akcesji sięgnęły aż Waszyngtonu. W Pradze ćwierćwiecze Czechów w NATO świętował Bill Clinton - to za jego prezydentury kraje naszego regionu dołączyły do Sojuszu.

Bill Clinton był centralną postacią rocznicowych obchodów zorganizowanych w Pradze. Bez jego zaangażowania i pełnej aprobaty przyjęcie Węgier, Czech i Polski do NATO z pewnością zajęłoby więcej czasu. Zapewnienie bezpieczeństwa Europie Środkowo-Wschodniej, włączenie jej do atlantyckiej wspólnoty, było jednym z priorytetów jego polityki zagranicznej.

Już w styczniu 1994 roku Bill Clinton był z historyczną wizytą w Pradze. Wtedy potwierdził, że rozszerzenie Sojuszu na wschód jest pewne. - Rozumiemy, że nie jest ani możliwe, ani pożądane, żeby izolować Rosję. Jednakże jesteśmy niepodległymi krajami i sami decydujemy o naszym członkostwie w sojuszach - mówił lata temu prezydent Czech Vaclav Havel.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zgoda Departamentu Stanu na sprzedaż Polsce ponad 1700 rakiet

Z Vaclavem Havlem łączyły Clintona najserdeczniejsze relacje. Zapewne miała w tym swoje zasługi także Madeleine Albright - urodzona w Pradze córka czeskiego dyplomaty, późniejsza amerykańska sekretarz stanu. - Prezydent Havel powiedział mi, że chce dać Clintonowi saksofon i zabrać go do klubu jazzowego. Zgodziłam się. Przeszliśmy z Hradczan przez Most Karola i weszliśmy do klubu. Dali Clintonowi saksofon, a on zaczął grać "My Funny Valentine". Havel w ogóle nie miał wyczucia rytmu. Później Clinton podszedł do mnie ze słowami: "nie masz pojęcia, jak trudno jest grać na nowym saksofonie" - wspomina Albright.

Czytaj też: Potężna pożyczka dla Polski i oferta na 96 śmigłowców Apache

Pięć lat później Madeleine Albright kontrasygnowała dokumenty potwierdzające rozszerzenie Sojuszu. - 12 marca 1999 roku zapisze się w historii jako dzień, w którym Węgry, Czechy i Polska przekroczyły otwarte drzwi NATO i zajęły równoprawne miejsce w Radzie. Obietnica prezydenta Clintona została wypełniona. Nigdy więcej wasz los nie będzie rozgrywany bez waszego udziału - zapewniała w 1999 roku.

Historyczna wdzięczność

W podziękowaniu za rolę, jaką odegrał w historii Czech i NATO, Clinton odebrał Order Masaryka, jedno z najwyższych odznaczeń państwowych. Wręczył je prezydent Petr Pavel - były wojskowy, przez wiele lat związany z Sojuszem. W 2015 roku jako pierwszy żołnierz z kraju byłego Układu Warszawskiego objął stanowisko szefa Komitetu Wojskowego NATO.

Bill Clinton wziął też udział w specjalnej konferencji poświęconej globalnemu bezpieczeństwu. Dziękował Czechom za pomoc zaatakowanej Ukrainie, mówił o sukcesie, jakim jest NATO, ale też o porażce, jaką poniósł w polityce zagranicznej. - Nie żałuję ani jednej minuty, którą spędziłem na tym, by zachęcić Rosję do współpracy. Wszyscy doskonale wiemy, że poniosłem porażkę. Ale niczego nie żałuję. Spotykałem się z Jelcynem 13 razy, a z Putinem - pięć razy, gdy jeszcze był premierem. Nie żałuję - zapewniał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Andrzej Duda i Donald Tusk spotkali się w Białym Domu z Joe Bidenem

Clinton podkreślał, że rozszerzenie NATO w 1999 roku było najlepszą rzeczą, jaka się mogła wydarzyć. Nie tylko dla Europy Środkowo-Wschodniej, ale też dla samego Sojuszu. Z największym szacunkiem wspominał Vaclava Havla. - Dla mnie to miejsce zawsze będzie symbolizować człowieka, którego kocham - prezydenta Havla, kraj, który podziwiam i cenię oraz niezapomnianą noc, gdy tu zagrałem. Symbolizujecie wiele ważnych chwil w moim życiu. Jestem za to bardzo wdzięczny - mówił Clinton.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: CLINTONFUNDATION ORG

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS