Belgia idzie na wojnę z e-papierosami. "Ten zakaz zaboli wielu nastolatków"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od 1 stycznia sprzedaż jednorazowych e-papierosów będzie zakazana. Te wielokrotnego użytku dalej będą dostępne. Po jednorazówki najczęściej sięgają dzieci i młodzież. Przy tej okazji - nigdy dość przypominania - palenie szkodzi, powoduje m.in. nowotwory i wiele innych chorób.

Przyciągają kolorowymi opakowaniami i szeroką gamą smaków - to od nich wielu młodych ludzi zaczyna palenie i uzależnienie od nikotyny.

- W ostatnich latach liczba młodych ludzi, którzy zaczęli nałóg od e-papierosów, jest większa niż w przypadku tradycyjnych wyrobów tytoniowych. E-papierosy przyciągają nowe pokolenie palaczy. I to jest bardzo złe - podkreśla Frank Vandenbroucke, minister zdrowia Belgii.

Dlatego od środy sprzedaż jednorazowych e-papierosów w Belgii będzie zakazana. To pierwszy kraj w Unii Europejskiej, który wprowadza takie przepisy.

- Myślę, że to dobry pomysł. Celem elektronicznych papierosów nie jest palenie rekreacyjne, ale zerwanie z nałogiem - wskazuje Steven Pomeranc, właściciel sklepu z e-papierosami.

Chodzi nie tylko o kwestie zdrowotne

Belgijskie władze uważają, że e-papierosy mają negatywny wpływ na zdrowie dzieci. Choć ich sprzedaż osobom poniżej 18. roku życia w Belgii jest nielegalna, nastolatkowie nie mają problemów z ich zakupem.

- Zawsze kupuję jednorazowe e-papierosy. Nigdy nie kupuję e-papierosów wielokrotnego użytku, ponieważ są one trudniejsze do zdobycia dla osób niepełnoletnich. Ten zakaz zaboli wielu nastolatków - komentuje Luque de Met, 17-latka z Brukseli.

- Nie przeszkadza mi ten zakaz, ponieważ liczę na to, że uda mi się rzucić palenie. Martwię się o swoje zdrowie - mówi Cameron Vanheed, 16-latek z Brukseli.

Onkolog: W jednym z lepszych liceów w Warszawie około 80 proc. uczniów pali jednorazowe e-papierosy
Onkolog: W jednym z lepszych liceów w Warszawie około 80 proc. uczniów pali jednorazowe e-papierosyTVN24

Belgijskim władzom chodzi nie tylko o kwestie zdrowotne. Celem zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów jest też zmniejszenie ilości problematycznych śmieci.

- Według Komisji Europejskiej jednorazowe e-papierosy generują trzy rodzaje odpadów. Oczywiście mamy plastik, ale są też odpady elektroniczne, takie jak bateria, oraz odpady niebezpieczne, ponieważ substancje chemiczne obejmują również nikotynę - wymienia minister Frank Vandenbroucke.

- Wyrzucamy baterie, które nadal nadają się do użytku. Mamy specjalne pojemniki na odpady. Możemy je poddać recyklingowi, ale większość ludzi tego nie robi - mówi Steven Pomeranc.

Pokolenie wolne od nikotyny?

W czerwcu śladem Belgów podąży Wielka Brytania, która także zakaże sprzedaży jednorazówek. Nad podobnymi przepisami pracują Niemcy i Francja. W Polsce prace nad ustawą o zakazie sprzedaży wszystkich rodzajów e-papierosów i pojemników zapasowych osobom niepełnoletnim się przeciągają.

CZYTAJ TAKŻE: Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

- Jest kilka krajów, które zakazały e-papierosów, co przyjęliśmy z zadowoleniem. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, powinniście wprowadzić silne środki regulacyjne. Musicie upewnić się, że dzieci nie będą miały dostępu do elektronicznych papierosów - mówi dr Rüdiger Krech ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Co roku z powodu palenia wyrobów tytoniowych w Unii Europejskiej umiera około 700 tysięcy ludzi. Wspólnota liczy na to, że do 2040 roku uda się jej stworzyć pokolenie wolne od nikotyny, czyli takie, w którym palić będzie niespełna pięć procent obywateli. Mogą w tym pomóc działania podejmowane przez miejsca takie jak Mediolan, gdzie od 1 stycznia nie będzie można palić we wszystkich miejscach publicznych, również na ulicy.

Za naruszenie zakazu będzie groziła grzywna w wysokości nawet 250 euro, czyli około tysiąca złotych. Przepisy nie dotyczą e-papierosów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS