Krytykował polskie władze, teraz ma być szefem niemieckiego MSZ. Polityk PiS: Schulz potrafi być czarujący


Wybory Niemczech odbyły się niemal pół roku temu, ale dopiero teraz, po wielu miesiącach dyskusji, Niemcy wreszcie porozumieli się w sprawie nowej koalicji rządowej. I nie będzie to "Jamajka" jak przypuszczano, gdy ogłaszano wyniki wyborów, czyli porozumienie chadeków, liberałów i zielonych, a dobrze już znana "Grosse Koalition", CDU i SPD. I to właśnie socjaldemokraci byli w komfortowej sytuacji, by dyktować warunki, bo tym razem Angela Merkel nie miała innej możliwości. Jeśli nie SPD, to pozostawały już tylko wcześniejsze wybory. Socjaldemokraci mają dostać dwa kluczowe resorty: finansów i - co dla nas jeszcze ważniejsze - spraw zagranicznych. Szefem MSZ ma być Martin Schulz.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Komplementy płynące z ust europosłów Prawa i Sprawiedliwości pod adresem Martina Schulza są sporym zaskoczeniem. - Naprawdę potrafi być czarujący - uważa prof. Ryszard Legutko. - Jak każdy człowiek, zyskuje przy bliskim poznaniu - dodał Karol Karski.

Bo człowiek, który ma objąć tekę szefa niemieckiej dyplomacji, ma, delikatnie mówiąc, na pieńku z polskimi władzami. Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym nazywał "zamachem stanu", Polskę pod rządami PiS określił mianem "demokracji a'la Putin". Jest zwolennikiem obcięcia Polsce funduszy unijnych za brak przyjęcia uchodźców i - jak twierdzi - naruszenie praworządności.

Był za to mocno krytykowany przez polityków PiS. - Słowa, które nigdy nie powinny paść, a już szczególnie z niemieckich ust - mówił Jarosław Kaczyński. - Kolejny przykład niemieckiej buty, tak to trzeba nazwać. Rozmawiamy w Warszawie, Warszawa została przez Niemców zniszczona. Na woli 50 tysięcy kobiet i dzieci wymordowali funkcjonariusze państwa niemieckiego. Ja myślę, że takiej wypowiedzi w stosunku do Izraela, pan Martin Schulz by nie sformułował - oceniał Mariusz Błaszczak.

"Kocham Polskę"

W narracji Prawa i Sprawiedliwości Martin Schulz funkcjonuje jako jeden z najbardziej antypolskich polityków. On sam o sobie mówi, że Polskę kocha. - Ilekroć nie zgadzasz się z Prawem i Sprawiedliwością - oni twierdzą, że stajesz przeciwko Polsce. Kocham Polaków, kocham Polskę, bo to wspaniały kraj. Moja żona urodziła się w Polsce, jestem miłośnikiem waszej literatury i kultury, ale czasami nie zgadzam się, także z innymi polskimi partiami. Spór w jednym aspekcie nie oznacza bycia przeciwko Polsce - przyznał Schulz.

W 2012 roku, tuż po objęciu po Jerzym Buzku stanowiska przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Schulz bronił naszego kraju - po wpadce Baracka Obamy, który użył określenia "polskie obozy śmierci". - Nie było polskich obozów. Były niemieckie, nazistowskie obozy zagłady - mówił wprost.

Rok temu Schulz opuścił PE. Został szefem niemieckich socjaldemokratów. W starciu wyborczym poniósł jednak klęskę. SPD zanotowało najgorszy wynik w powojennej historii partii. Schulz najpierw wykluczył koalicję z chadekami Angeli Merkel. Później spokorniał.

- Ma wizerunek niedobry jak na przyszłego szefa MSZ, czyli krzykacza, awanturnika i aroganta - uważa prof. Legutko.

Jeszcze przed niemieckimi wyborami, Jarosław Kaczyński w "Frankfurter Allgemeine Zeitung" oceniał, że dla Polski byłoby lepiej, gdyby w kanclerzem - zamiast Schulza - była Angela Merkel. Kanclerzem nie zostanie, ale najprawdopodobniej pokieruje niemiecką dyplomacją.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS