Zginęli żołnierze, Trump milczał. Gdy zabrał głos, wywołał burzę


W Stanach Zjednoczonych rodziny żołnierzy, którzy zginęli na wojnie to świętość. Prezydenci dzwonią do nich, piszą listy i składają wizyty. Tym razem też jest list, był telefon, ale jest też zgrzyt. Donald Trump najpierw stwierdził, że inni prezydenci przed nim wcale nie dzwonili do rodzin poległych, a kiedy już zadzwonił do żony jednego żołnierzy, który zginął w Afryce, miał powiedzieć, że jej mąż "sam wiedział, na co się pisze".

Oglądają "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Na początku października czterech żołnierzy amerykańskich sił specjalnych zginęło w Nigrze tuż koło granicy z Mali. Donald Trump przez dwanaście dni milczał w tej sprawie, aż do poniedziałkowej konferencji prasowej, gdzie tłumaczył, że do rodzin napisał listy, ale jeszcze nie zadzwonił.

- Wykonujesz 4-5 takich połączeń jednego dnia, to bardzo ciężki dzień. Dla mnie to najtrudniejsze - mówił Trump. - Gdy patrzymy na prezydenta Obamę i innych prezydentów, większość z nich nie dzwoniła, wielu nie dzwoniło - dodał prezydent USA.

Po tych słowach wybuchła polityczna bomba. Erick Holder, prokurator generalny w administracji Obamy, napisał: "dość tych cholernych kłamstw – jest pan prezydentem. Byłem w bazie Dover z 44. prezydentem i widziałem jak pocieszał rodziny żołnierzy i agentów DEA, którzy zginęli".

Pojawiły się też głosy, że Obama być może nie zadzwonił do wszystkich rodzin, bo w pierwszym roku jego prezydentury na wojnach w Iraku i Afganistanie zginęło aż 466 żołnierzy, a podczas prezydentury Donalda Trumpa - dwudziestu pięciu.

Rozmowa z wdową

Jakby tego było mało, gdy Donald Trump zaczął dzwonić do rodzin żołnierzy, którzy zginęli w Nigrze, wybuchł kolejny skandal. Świadkiem rozmowy z wdową po sierżancie La Davidzie Johnsonie była członkini kongresu z Florydy z ramienia demokratów.

- Dzwoni Trump. Nie użył słowa bohater. Żonie powiedział: no cóż chyba wiedział, na co się pisze. Jak bardzo pozbawionym wrażliwości trzeba być? Moje serce jest pełne bólu dla tej rodziny i młodej żony, która jest w ciąży - relacjonuje Frederica Wilson.

Frederica Wilson wyjaśniła, że prezydent zadzwonił, gdy razem z wdową jechała na lotnisko odebrać trumnę z ciałem sierżanta. Rozmowa odbyła się przez telefon głośnomówiący. Według jej relacji, gdy prezydent się rozłączył, wdowa miała wybuchnąć płaczem. W środę rano prezydent tak zareagował na tę opowieść:

"Demokratyczna pani kongresmen totalnie sfabrykowała to, co powiedziałem żonie żołnierza, który zginął na polu walki (i mam dowody). Smutne!" - napisał na Twitterze Trumpa.

- Nie mam pojęcia o jakich dowodach mówi, ale nie tylko ja byłam w samochodzie, ja też mam dowody. To chory człowiek, ma zimne serce i nie potrafi okazać współczucia. Mówimy tu o cierpiącej wdowie, która jest w szóstym miesiącu ciąży, która ma tylko 24 lata. Gdy się rozłączyła popatrzyła na mnie i powiedziała: on nawet nie wiedział jak miał na imię - odpowiada Wilson.

Ten kolejny skandal może mieć dla prezydenta daleko idące konsekwencje polityczne, bo weterani to w Ameryce świętość, a żołnierze i ich rodziny to grupa wyborców, która w znakomitej większości stała za Donaldem Trumpem.

Autor: Marcin Wrona / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS