Jest oskarżany o niepłacenie podatków i wyłudzenia. "Czeski Trump" na drodze do sukcesu


Dla jednych jest czeską wersją Donalda Trumpa, inni widzą w nim obietnicę długo wyczekiwanej zmiany. Andrej Babisz dzieli Czechów. Według sondaży były minister finansów i jeden z najbogatszych Czechów ma największe szanse, by wygrać zbliżające się wybory parlamentarne.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

- Umie sprawnie zarządzać swoja partią. Wiem, że nie wszyscy za nim przepadają, ale ja tak - mówi zwolenniczka Babisza. - Boimy się, że on zniszczy nasze wolności, naszą demokrację. Ten człowiek nie robi nic innego tylko kłamie - twierdzi z kolei jego przeciwniczka.

"Skończmy z tym paplaniem"

Babisz zajmuje drugie miejsce na liście najbogatszych Czechów. Jego majątek wycenia się na ponad 3 miliardy dolarów. Polityk jest właścicielem Agrofetu - gigantycznego koncernu rolno-chemicznego, do którego należy ponad 200 spółek na terenie całego kraju. Babisz kontroluje również największe czeskie media, między innymi Radio Impuls i dziennik "Lidove Noviny". Od 2012 roku stoi na czele własnego ugrupowania o nazwie ANO - czyli "tak" po czesku, co w rzeczywistości jest skrótem od Akcji Niezadowolonych Obywateli.

- Żebyśmy mogli naprawdę coś zmienić potrzebujemy rządu, który będzie stanowił jedność, jak dobra piłkarska drużyna - twierdzi Babisz, który stara się trafiać ze swoim przekazem do tak zwanych zwykłych ludzi.

Lider ANO lubi atakować Unię Europejską i podkreślać, że interes Czech jest ważniejszy niż wszystko inne. W polityce, podobnie jak w biznesie, stara się rządzić twarda ręką.

- Ich główne hasło to "skończmy z tym paplaniem". Taki przekaz trafia do tych, którzy wolą bardziej autorytarny styl rządzenia - mówi ekspert ds. czeskich mediów Daniel Prokop.

Oskarżenia

Choć Babisz przedstawia siebie jako politycznego outsidera, to przez ponad 3 lata pełnił w czeskim rządzie funkcję ministra finansów. Odszedł w atmosferze skandalu - oskarżany o niepłacenie podatków i wpływanie na dziennikarzy zatrudnionych w podległych mu mediach.

Ale to nie koniec problemów Babisza. We wrześniu, na wniosek prokuratury, czeski parlament pozbawił go immunitetu. Miliarderowi zarzuca się wyłudzenie ponad 2 milionów euro z unijnych dotacji na budowę luksusowego kurortu.

Babisz jednak czuje się niewinny. - Nie uda wam się mnie uciszyć, zastraszyć czy powstrzymać. I nie uda wam się mnie pozbyć - mówił do posłów 6 września przed głosowaniem.

W dotychczasowej karierze Babisza przewijają się też polskie wątki. Jeszcze jako wicepremier i minister finansów wsławił się tym, że podczas jednego z programów telewizyjnych, w którym toczyła się debata o polskiej żywności, odmówił degustacji kiełbasy. - Nie będę jadł tego gó**a - powiedział.

Mimo często nieparlamentarnego języka i licznych kontrowersji, poparcie Babisza rośnie. Jak pokazują ostanie sondaże - na partię ANO chce głosować co czwarty wyborca.

Autor: Marcin Masewicz / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS