Gigantyczna inflacja w Argentynie. Co czwarty człowiek żyje w ubóstwie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Drożyzna mocno uderza Argentyńczyków po kieszeniach. Roczna stopa inflacji w tym kraju wyniosła prawie 109 procent i jest jedną z najwyższych na świecie. Politycy walczą o obniżenie cen przed wyborami, które odbędą się za kilka miesięcy, ale poprawy nie widać. Argentyna walkę z inflacją przegrywa.

Argentyna pogrąża się w coraz większym kryzysie. Co czwarty obywatel żyje w ubóstwie. Przed jadłodajnią w Buenos Aires ustawiają się kolejki potrzebujących. Na obrzeżach stolicy ludzie przekopują wysypisko śmieci, licząc na to, że uda im się znaleźć coś, co będą mogli sprzedać. - To wstyd, że nasz kraj znajduje się w takiej sytuacji. Człowiek rozpacza, ponieważ po przepracowaniu całego życia musi walczyć o pomidora czy paprykę. Politycy nas zniszczyli. Zmienili nasz kraj w państwo żebraków - uważa Carlos Andrada, mieszkaniec Buenos Aires.

W ciągu roku ceny wzrosły o 109 procent. Inflacja w Argentynie jest najwyższa od trzech dekad. Według naukowców z Uniwersytetu w Buenos Aires może być jeszcze gorzej. Ekonomiści twierdzą, że przy obecnym tempie wzrostu cen żywności roczna stopa inflacji może osiągnąć 197 procent. Argentyńczycy załamują ręce. - Jeszcze niedawno za kilogram papryki płaciłam 300 peso. Teraz tyle samo muszę zapłacić za pół kilograma. Ceny jabłek też poszły w górę. Co w tej sytuacji mają zrobić emeryci? - pyta Olivia Maria Belbruno, mieszkanka Buenos Aires.

- Nie chodzę do restauracji, od czterech lat nie byłem na wakacjach. Musiałem sprzedać samochód, bo nie było mnie stać na ubezpieczenie. Rzadko korzystam z klimatyzacji i ogrzewania. Wszyscy zmieniają nawyki, żeby jakoś związać koniec z końcem - opowiada Salvador Paterno, mieszkaniec stolicy.

Wiele powodów kryzysu

67-letni Jorge, który mieszka na obrzeżach Buenos Aires, pracuje siedem dni w tygodniu, żeby móc opłacić rachunki. Jest ślusarzem i trenerem piłki nożnej. Do tego na pół etatu dorabia jako sprzedawca. Choć na pracę poświęca niemal każdą wolną chwilę, to zdarzają się miesiące, w których nie starcza mu do pierwszego. - Sytuacja jest skomplikowana. Pensje są niskie, wszystko jest bardzo drogie. Nie wystarcza nam pieniędzy. Są miesiące, kiedy nie jestem w stanie zapłacić za prąd i wodę. Nie stać mnie na opłacenie podatków, które są bardzo wysokie - przyznaje Jorge Armoa.

Korzeni tak wysokiej inflacji w Argentynie można doszukiwać się w kryzysie walutowym z 2018 roku, gdy peso straciło połowę swojej wartości względem dolara. Nie pomogła gigantyczna pożyczka zaciągnięta w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Po zmianie władzy w 2019 roku rząd masowo sprzedawał obligacje, których później nie był w stanie odkupić. Dodajmy do tego dodruk pieniędzy i chaotyczną politykę fiskalną, a otrzymamy przepis na spiralę inflacyjną, którą bardzo trudno przerwać.

Kryzys gospodarczy potęguje dotkliwa susza z 2022 roku, która ograniczyła eksport soi, kukurydzy i pszenicy. - Rząd pracuje nad tym, żeby obniżyć inflację i utrzymać płace. Ponad 40 specjalnych komisji stara się wypracować możliwie jak najlepsze rozwiązanie - zapewnia Gabriela Cerruti, rzeczniczka rządu Argentyny.

Drożyzna będzie jedną z kluczowych kwestii podczas październikowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Peroniści prezydenta Alberto Fernandeza tracą poparcie w sondażach. Sam prezydent zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o reelekcję.

Autorka/Autor:Justyna Kazimierczak

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS