"Główny architekt systemu korupcji", jeden z najbliższych ludzi Orbana. Trafił na amerykańską listę sankcji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jest szefem węgierskiego wywiadu, ale zdaniem Amerykanów stworzył państwowy system korupcji. Jeden z głównych doradców premiera Węgier i członek jego rządu Antal Rogan został objęty sankcjami przez USA. Węgrzy decyzję krytykują, ale z reakcją poczekają na nową amerykańską administrację.

Zdaniem Amerykanów odgrywa kluczową rolę w budowie systemu oligarchicznego na Węgrzech i tak się składa, że również kluczową rolę w rządzie premiera Viktora Orbana.

- Osoby blisko powiązane z rządzącą partią polityczną zdobyły ogromne imperia holdingów. Antal Rogan to główny architekt, wykonawca i beneficjent tego systemu korupcji - wskazuje David Pressman, ambasador USA na Węgrzech.

Antal Rogan został objęty amerykańskimi sankcjami. To rzadka sytuacja, bo polityk jest urzędującym ministrem kraju, który dla Stanów Zjednoczonych jest sojusznikiem. Decyzja nie była więc łatwa, ale - jak wyjaśnia amerykański Departament Skarbu - trzeba było ją podjąć.

"Korupcja w sektorze publicznym na Węgrzech pogłębia się od ponad dziesięciu lat, w wyniku czego Węgry w 2023 roku drugi rok z rzędu uzyskały najniższy wynik ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej w Indeksie Percepcji Korupcji" - czytamy w oświadczeniu departamentu.

Wizyta Viktora Orbana w Wiedniu. Pozuje do zdjęć razem z przewodniczącym niższej izby austriackiego parlamentu Walterem Rosenkranzem
Wizyta Viktora Orbana w Wiedniu. Pozuje do zdjęć razem z przewodniczącym niższej izby austriackiego parlamentu Walterem Rosenkranzem

"Wykorzystywał swoją oficjalną pozycję i władzę"

Ten wynik, który plasuje Węgry na pierwszym miejscu najbardziej skorumpowanych krajów Wspólnoty, to efekt bardzo konkretnych i celowych działań. I nie sprzyjają one ani demokracji, ani obywatelom - oczywiście tym, którzy nie mają politycznych koneksji.

- Minister Rogan wzbogacił siebie i lojalnych wobec swojej partii politycznej ludzi. Wykorzystywał swoją oficjalną pozycję i władzę do celów osobistych, pozbawiając swój kraj i obywateli niezbędnych zasobów finansowych, jednocześnie osłabiając instytucje niezbędne dla istnienia silnej demokracji - argumentuje ambasador USA na Węgrzech.

ZOBACZ TEŻ: "Jasny sygnał" z MSZ. "Ambasador Węgier nie jest mile widziany"

Rogan ma silną pozycję w strukturach władzy, z której - zgodnie z zarzutami zachodniego partnera - korzysta pełnymi garściami. Poza tym padają pod jego adresem podejrzenia, że odpowiada za brutalną kampanię oszczerstw względem węgierskiej opozycji, a wszystko to z wykorzystaniem służb specjalnych.

- Łączy koordynację polityki komunikacyjnej i co ciekawe, ale w sumie niezbyt zaskakujące, sprawy związane ze służbami specjalnymi - zwraca uwagę profesor Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.

"Miałeś na naprawienie tego kraju 15 lat". Lider węgierskiej opozycji rzuca polityczną rękawicę Orbanowi (materiał z 3.01.2025 r.)
"Miałeś na naprawienie tego kraju 15 lat". Lider węgierskiej opozycji rzuca polityczną rękawicę OrbanowiJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kim jest Antal Rogan?

Rogan jest aktualnie ministrem odpowiedzialnym za gabinet premiera Węgier, poza tym kontroluje Krajowe Biuro ds. Komunikacji, Cyfrową Agencję Rządową i Węgierską Agencję Turystyki. Dodatkowo od końca lat 90. nieprzerwanie zasiada w parlamencie, gdzie jeszcze do niedawna był szefem klubu rządzącego Fideszu. 

Sankcje wobec Rogana oznaczają zablokowanie zgromadzonego przez niego majątku i wszelkich udziałów w majątku, który zgromadził on w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskim obywatelom zakazuje się też angażowania w jakiekolwiek transakcje z politykiem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Węgry stracą ponad miliard euro. Pierwszy taki przypadek w historii

- Stawia to Antala Rogana w towarzystwie, w którym można znaleźć także czeczeńskiego watażkę Ramzana Kadyrowa. Amerykański Kongres stworzył taką możliwość specjalnie po to, by karać ludzi, którzy w sposób szczególny zagrażają międzynarodowym interesom Ameryki - zauważa Botond Feledy, ekspert ds. polityki zagranicznej.

Mowa o ustawie imienia Siergieja Magnickiego, zmarłego w moskiewskim więzieniu rosyjskiego prawnika. Prawo przyjęte w 2016 roku za czasów Baracka Obamy stało się globalnym biczem dla reżimów i reprezentujących je oligarchów.

- To pokazuje ewidentnie, że po tej stronie liberalno-demokratycznej Viktor Orban i jego aparat są po prostu w jednym rzędzie w tej chwili z takimi reżimami jak reżim Władimira Putina - zwraca uwagę profesor Maciej Kisilowski.

Sankcje mogą zostać odwrócone. Za niecałe dwa tygodnie stery amerykańskiej administracji przejmie Donald Trump, którego największym europejskim sojusznikiem jest Viktor Orban.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS