Pierre Levy: idea ws. pracowników delegowanych nie jest taka, by obniżyć wynagrodzenia

17.11.2017 | Ambasador Francji o pracownikach delegowanych: idea nie jest taka, by obniżać wynagrodzenia
17.11.2017 | Ambasador Francji o pracownikach delegowanych: idea nie jest taka, by obniżać wynagrodzenia
Fakty z zagranicy TVN24 BiS
17.11.2017 | Ambasador Francji o pracownikach delegowanych: idea nie jest taka, by obniżać wynagrodzeniaFakty z zagranicy TVN24 BiS

- Mogę potwierdzić, że pani premier niedługo wybiera się do Paryża i myślę, że od wyboru Emmanuela Macrona mamy intensywny dialog - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Pierre Levy, ambasador Francji w Polsce, komentując fakt, że premier Beata Szydło spotka się w Paryżu z prezydentem Francji. Ambasador mówił między innymi o zerwaniu przetargu na caracale oraz o kwestii pracowników delegowanych, która jest jedną ze spraw priorytetowych dla prezydenta Macrona. - Idea nie jest taka, by obniżyć wynagrodzenia - zaznaczył Levy.

- Mamy wspólną przyszłość. Prezydent Macron został wybrany z bardzo proeuropejskim programem - podkreślił ambasador Pierre Levy i dodał, że Polskę i Francję łączy "wspólna przyszłość". - Mamy wspólną wymianę handlową na poziomie około 70 mld złotych, plus 80 mld złotych inwestycji francuskich w Polsce - przypomniał i dodał, że "współpracujemy bardzo blisko", między innymi biznesowo oraz w strukturach NATO.

Pracownicy delegowani

- Pracownicy delegowani to bardzo wrażliwa kwestia i to coś o wiele szerszego niż Polska-Francja. Chcieliśmy zaadaptować starą dyrektywę sprzed rozszerzenia UE. Szereg państw Unii nas popierało. Po drugie, Emmanuel Marcon podczas kampanii był jedynym, który powiedział, że ten przepis powinien zostać utrzymany i zaadoptowany, zaś inni kandydaci chcieli jego usunięcia - mówi ambasador.

Według polskiego rządu, proponowane zmiany w unijnej dyrektywie o pracownikach delegowanych są trudne do przyjęcia i uderzają w konkurencyjność m.in. polskich firm transportowych.

- Teraz pracujemy bardzo blisko. Mamy porozumienie z 23 października. Dla nas jest bardzo ważne, by mieć odpowiedni zestaw zasad - powiedział ambasador i przypomniał, że 150 tysięcy oddelegowanych Francuzów pracuje za granicą. Ambasador zaznaczył, że Francja chce przede wszystkim przeciwdziałać oszustwom, jakie spotykały Polaków czy Rumunów.

- To porozumienie jest bardzo dobre dla Europy, powinno pociągnąć wszystkich w górę - ocenił ambasador i dodał, że "idea nie jest taka, by obniżyć wynagrodzenia". Zaznaczył jednak, że "to nie jedyna kwestia". - Całościowy pomysł jest taki, aby postarać się konwencje socjalne pociągnąć ku górze - stwierdził.

- Jeśli nie mamy zasad w sprawie pracowników delegowanych, to jest coś, co Europie zaszkodzi - ocenił ambasador. Zdaniem dyplomaty, przyszłość Europy powinna bazować na rozwoju każdego z kraju członkowskich, inwestycjach i integralności jednolitego rynku. - Jak myślimy o przyszłości Europy i chcemy gospodarkę ciągnąć w górę, to musimy ostrożnie do tego podchodzić. Inaczej to się może stać trucizną dla Europy - stwierdził.

Zdaniem ambasadora, kwestia jednolitego rynku, który jest jego zdaniem "filarem UE", będzie razem z tematem ulg podatkowych przedyskutowana w trakcie spotkania Szydło-Macron.

Odrzucenie caracali - "coś więcej niż rozczarowanie"

- Było to coś więcej niż rozczarowanie - tak ambasador Levy ocenił zerwanie przez polski MON przetargu na francuskie śmigłowce typu Caracal.

- To była część szerszego partnerstwa i Polska miała być częścią konsorcjum Airbusa. Teraz budujemy coś na nowo. Zobaczymy jak się to rozwinie - stwierdził i dodał, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, Francja stanie się "pierwszą potęgą wojskową w Europie".

- Jesteśmy zaangażowani na wschodniej flance. Jesteśmy gotowi, by iść naprzód z Polską we wszystkich kwestiach - stwierdził ambasador Levy. - Budujemy na nowo tę pewność. Mamy szeroko zakrojone rozmowy - dodał.

- Polska jest fantastycznym krajem, krajem wielkiego sukcesu - ocenił. Zdaniem ambasadora, każdy kraj członkowski ma prawo do reform, ale nie takich, które budzą tak duże wewnętrzne kontrowersje, jak to się dzieje w Polsce.

- Wszyscy czekają na propozycję prezydenta Dudy i głęboko wierzymy, że dialog z Komisją Europejską powinien dalej trwać - stwierdził Levy.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Można długo dyskutować o liście szkolnych lektur, o tym, ile matematyki, a ile historii, co ma być w plecakach, a co w szafkach w szkole, czy zadawać prace domowe, dlaczego dzieci nie chodzą na WF, jak przygotować do świata, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. I dyskusje o tym są. Ale jedno jest pewne - bez nauczycieli nic z tych dyskusji nie wyniknie.

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Źródło:
Fakty TVN

Wątroba to jedyny organ w ludzkim ciele, który ma zdolność do regeneracji - może odrosnąć z pojedynczego płata. W Polsce właśnie przeprowadzono pierwszy przeszczep wątroby od dorosłego dawcy dla dorosłego biorcy. Jak wielki to przełom?

Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"

Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"

Źródło:
Fakty TVN

Od powodzi minął już miesiąc, ale zniszczenia były tak wielkie, że nadal trwa wielki sprzątanie. Głuchołazy zostały niemal całkowicie zniszczone. Potrzebne są lata na ich odbudowę. Straty szacowane są na ponad miliard złotych - ta kwota zapewne będzie jeszcze wyższa, bo inżynierowie nadal oceniają stan techniczny budynków i infrastruktury.

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Elementy bezpieczeństwa są jak najbardziej dla nas wszystkich istotne, ale szukajmy takich rozwiązań, które będą zdecydowanie mniej drastyczne - mówił w TVN24 wicemarszałek Senatu Maciej Żywno (Polska 2050), odnosząc się do przedstawionej przez premiera Donalda Tuska strategii migracyjnej. Poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki wyjaśniał, że zawieszenie prawa do azylu będzie stosowane na przykład w sytuacji, kiedy znów pojawi się wiadomość od wywiadu o "kilkusetosobowej uzbrojonej w kije i noże grupie".

Kiedy miałoby być zawieszane prawo do azylu? Bosacki o przykładowej sytuacji

Kiedy miałoby być zawieszane prawo do azylu? Bosacki o przykładowej sytuacji

Źródło:
TVN24

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

Hiszpanie protestują, bo nie stać ich na mieszkania. Najem krótkoterminowy wysysa lokale z rynku i podbija ich ceny. W weekend młodzi ludzie wyszli na ulice Madrytu, by oprotestować dotychczasową politykę rządu. Ten sprzeciw w Hiszpanii jest powszechny, dlatego Barcelona już podjęła decyzję - ma cofnąć pozwolenia na wynajem turystyczny, ale dopiero za cztery lata.

Hiszpanie protestują przeciwko wysokim cenom mieszkań. "Musimy coś z tym zrobić"

Hiszpanie protestują przeciwko wysokim cenom mieszkań. "Musimy coś z tym zrobić"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS