Pierre Levy: idea ws. pracowników delegowanych nie jest taka, by obniżyć wynagrodzenia

17.11.2017 | Ambasador Francji o pracownikach delegowanych: idea nie jest taka, by obniżać wynagrodzenia
17.11.2017 | Ambasador Francji o pracownikach delegowanych: idea nie jest taka, by obniżać wynagrodzenia
Fakty z zagranicy TVN24 BiS
17.11.2017 | Ambasador Francji o pracownikach delegowanych: idea nie jest taka, by obniżać wynagrodzeniaFakty z zagranicy TVN24 BiS

- Mogę potwierdzić, że pani premier niedługo wybiera się do Paryża i myślę, że od wyboru Emmanuela Macrona mamy intensywny dialog - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Pierre Levy, ambasador Francji w Polsce, komentując fakt, że premier Beata Szydło spotka się w Paryżu z prezydentem Francji. Ambasador mówił między innymi o zerwaniu przetargu na caracale oraz o kwestii pracowników delegowanych, która jest jedną ze spraw priorytetowych dla prezydenta Macrona. - Idea nie jest taka, by obniżyć wynagrodzenia - zaznaczył Levy.

- Mamy wspólną przyszłość. Prezydent Macron został wybrany z bardzo proeuropejskim programem - podkreślił ambasador Pierre Levy i dodał, że Polskę i Francję łączy "wspólna przyszłość". - Mamy wspólną wymianę handlową na poziomie około 70 mld złotych, plus 80 mld złotych inwestycji francuskich w Polsce - przypomniał i dodał, że "współpracujemy bardzo blisko", między innymi biznesowo oraz w strukturach NATO.

Pracownicy delegowani

- Pracownicy delegowani to bardzo wrażliwa kwestia i to coś o wiele szerszego niż Polska-Francja. Chcieliśmy zaadaptować starą dyrektywę sprzed rozszerzenia UE. Szereg państw Unii nas popierało. Po drugie, Emmanuel Marcon podczas kampanii był jedynym, który powiedział, że ten przepis powinien zostać utrzymany i zaadoptowany, zaś inni kandydaci chcieli jego usunięcia - mówi ambasador.

Według polskiego rządu, proponowane zmiany w unijnej dyrektywie o pracownikach delegowanych są trudne do przyjęcia i uderzają w konkurencyjność m.in. polskich firm transportowych.

- Teraz pracujemy bardzo blisko. Mamy porozumienie z 23 października. Dla nas jest bardzo ważne, by mieć odpowiedni zestaw zasad - powiedział ambasador i przypomniał, że 150 tysięcy oddelegowanych Francuzów pracuje za granicą. Ambasador zaznaczył, że Francja chce przede wszystkim przeciwdziałać oszustwom, jakie spotykały Polaków czy Rumunów.

- To porozumienie jest bardzo dobre dla Europy, powinno pociągnąć wszystkich w górę - ocenił ambasador i dodał, że "idea nie jest taka, by obniżyć wynagrodzenia". Zaznaczył jednak, że "to nie jedyna kwestia". - Całościowy pomysł jest taki, aby postarać się konwencje socjalne pociągnąć ku górze - stwierdził.

- Jeśli nie mamy zasad w sprawie pracowników delegowanych, to jest coś, co Europie zaszkodzi - ocenił ambasador. Zdaniem dyplomaty, przyszłość Europy powinna bazować na rozwoju każdego z kraju członkowskich, inwestycjach i integralności jednolitego rynku. - Jak myślimy o przyszłości Europy i chcemy gospodarkę ciągnąć w górę, to musimy ostrożnie do tego podchodzić. Inaczej to się może stać trucizną dla Europy - stwierdził.

Zdaniem ambasadora, kwestia jednolitego rynku, który jest jego zdaniem "filarem UE", będzie razem z tematem ulg podatkowych przedyskutowana w trakcie spotkania Szydło-Macron.

Odrzucenie caracali - "coś więcej niż rozczarowanie"

- Było to coś więcej niż rozczarowanie - tak ambasador Levy ocenił zerwanie przez polski MON przetargu na francuskie śmigłowce typu Caracal.

- To była część szerszego partnerstwa i Polska miała być częścią konsorcjum Airbusa. Teraz budujemy coś na nowo. Zobaczymy jak się to rozwinie - stwierdził i dodał, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, Francja stanie się "pierwszą potęgą wojskową w Europie".

- Jesteśmy zaangażowani na wschodniej flance. Jesteśmy gotowi, by iść naprzód z Polską we wszystkich kwestiach - stwierdził ambasador Levy. - Budujemy na nowo tę pewność. Mamy szeroko zakrojone rozmowy - dodał.

- Polska jest fantastycznym krajem, krajem wielkiego sukcesu - ocenił. Zdaniem ambasadora, każdy kraj członkowski ma prawo do reform, ale nie takich, które budzą tak duże wewnętrzne kontrowersje, jak to się dzieje w Polsce.

- Wszyscy czekają na propozycję prezydenta Dudy i głęboko wierzymy, że dialog z Komisją Europejską powinien dalej trwać - stwierdził Levy.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS