Fakty o Świecie

Zbyt mało ludzi wierzy w skuteczność szczepień. Konsekwencje mogą być fatalne

To globalny kryzys - mówią naukowcy na temat badań dotyczących podejścia ludzi na całym świecie do szczepień. Autorzy sprawdzili opinie 140 tysięcy ludzi z ponad 140 państw i wyniki muszą niepokoić. Ciągle zbyt mało ludzi wierzy w skuteczność i bezpieczeństwo szczepień. W efekcie mieliśmy w ostatnim czasie na kilku kontynentach epidemie odry. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Badania przeprowadzono w 140 krajach. Wzięło w nich udział ponad 140 tysięcy respondentów. W sumie na pytanie: "czy uważasz, że szczepionki są bezpieczne?" 79 procent ankietowanych odpowiedziało, że tak lub raczej tak. "Zdecydowane nie" wyraziło 7 procent respondentów. 14 osób na 100 nie miało w tej sprawie wyrobionego zdania.

Foto: Fakty o Świecie TVN24 BiS Czy uważasz, że szczepionki są bezpieczne?

Na pytanie: "czy uważasz, że szczepionki są skuteczne?", pozytywnie odpowiedziało 84 procent respondentów, negatywnie 5 procent badanych, a brak zdania wyraziło 12 procent ankietowanych.

Foto: Fakty o Świecie TVN24 BiS Czy uważasz, że szczepionki są skuteczne?

Kary dla rodziców niezaszczepionych dzieci po zachorowaniach na odrę

Niezaszczepione dzieci zachorowały na odrę, a ich rodziców ukarano grzywnami w wysokości 181...

Co ciekawe, największe zaufanie do szczepionek mają mieszkańcy krajów rozwijających się, szczególnie w Azji Południowej i Afryce Wschodniej. Najwyższe, niemal 100 procentowe zaufanie, odnotowano w Bangladeszu i Rwandzie.

Jak wskazują autorzy raportu - jeszcze 20-30 lat temu w obu tych krajach poziom zaszczepienia był na bardzo niski, co skutkowało wysoką śmiertelnością wśród dzieci, na choroby, których dzięki szczepieniom można uniknąć.

Brak wiary w skuteczność = olbrzymie zagrożenie

Najmniejsze zaufanie wobec szczepionek autorzy badań odnotowują wśród Europejczyków. Według raportu za bezpieczne uważa je 59 procent mieszkańców Europy Zachodniej i tylko 50 procent mieszkańców Europy Wschodniej. Niewiele lepiej wygląda wiara w skuteczność szczepień. W Europie Wschodniej w efektywność szczepionek wierzy 65 procent respondentów. To dużo poniżej światowej średniej.

 

Zaufanie do szczepionek w Europie

Foto: Fakty o Świecie TVN24 BiS Zaufanie do szczepionek w Europie

Warto jednak zwrócić uwagę, że wyniki w poszczególnych krajach, zaliczonych do tego regionu geograficznego, znacznie się od siebie różnią. Najwyższą wiarą w skuteczność szczepionek w Europie Wschodniej wyrazili Polacy. Najniższą nasi sąsiedzi - Białorusini i Ukraińcy.

Za brak zaufania do bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek autorzy raportu obwiniają aktywnie działające ruchy antyszczepionkowe oraz masowo rozprzestrzeniane w internecie dezinformujące materiały.

Brak zaufania do szczepionek powiązano również z poziomem ogólnego zaufania do służby zdrowia. Tam, gdzie takie zaufanie jest bardziej powszechne, wiara w ochronne działanie szczepionek też zazwyczaj jest większa.

Według Światowej Organizacji Zdrowia szczepionki każdego roku ratują miliony osób na całym świecie. Brak wiary w ich skuteczność WHO wymienia jako jedno z 10 największych zagrożeń dla zdrowia ludzkości.

 

Wiara w skuteczność szczepionek w Europie Wschodniej

Foto: Fakty o Świecie TVN24 BiS Europa Wschodnia, wiara w skuteczność szczepionek

Autor: Piotr Czubowicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Przykład Sciapana będzie naśladowany przez innych blogerów w innych krajach"

  "Przykład Sciapana będzie naśladowany przez innych blogerów w innych krajach"

  Białoruskie władze uznają go za terrorystę, bo to między innymi dzięki jego kanałom w internecie świat poznał prawdziwe oblicze reżimu Alaksandra Łukaszenki. Sciapan Puciła mieszka i pracuje w Polsce, dlatego białoruski prezydent od polskich władz domaga się wydania blogera. - Nic zakazanego nie zrobiłem. Pokazuję tylko to, co naprawdę się dzieje - mówił Puciła. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Brytyjski rząd zgłosił "szczepionkę oxfordzką" do oceny

  Brytyjski rząd zgłosił "szczepionkę oxfordzką" do oceny

  Brytyjski rząd formalnie zwrócił się w piątek do tamtejszego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA) o ocenę, czy stworzona przez firmę AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie szczepionka na koronawirusa może być dopuszczona do użytku. Wątpliwości dotyczące tej szczepionki koncentrują się wokół jej skuteczności i metody, jaką uzyskano wyniki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Przemoc domowa nasiliła się w czasie pandemii. Raport ONZ

  Przemoc domowa nasiliła się w czasie pandemii. Raport ONZ

  25 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. W środę tysiące kobiet na całym świecie wyszły na ulice miast, chcąc zwrócić uwagę na pogarszającą się ich sytuację w dobie pandemii. Według ONZ co trzecia kobieta na świecie doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej. Od 25 listopada do 10 grudnia na całym świecie będzie trwała kampania 16 Dni Działań Przeciw Przemocy wobec Kobiet. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jak działa skrajna prawica w Europie? "Wchodzą w nowe obszary i nowe formuły"

  Jak działa skrajna prawica w Europie? "Wchodzą w nowe obszary i nowe formuły"

  Ośrodek Counter Extremism Project opublikował raport na temat międzynarodowej współpracy skrajnej prawicy między innymi z Niemiec, Finlandii, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii czy USA. Analitycy ośrodka CEP wskazują, że polem współpracy międzynarodowej ekstremistycznych grup są między innymi koncerty czy wydarzenia sportowe. O raporcie w rozmowie "Faktów o Świecie" TVN24 BiS dyskutowali eksperci, w tym jego współautor, doktor Kacper Rękawek.

  czytaj więcej »
 • Parlament Europejski zajął stanowisko wobec orzeczenia polskiego TK

  Parlament Europejski zajął stanowisko wobec orzeczenia polskiego TK

  Parlament Europejski przyjął dokument, który potępia orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w Polsce i tłumaczy: to zagraża zdrowiu i życiu kobiet. Prawicowi politycy mówią, że bronią prawa człowieka do życia, słyszą w odpowiedzi: prawa kobiet to też prawa człowieka. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kolejny pakiet pomocy dla francuskich przedsiębiorców

  Kolejny pakiet pomocy dla francuskich przedsiębiorców

  Emmanuel Macron ogłasza kolejny pakiet pomocy dla francuskich przedsiębiorców. Poprzedni to było 500 miliardów euro. Teraz będą kolejne pieniądze. Francja wychodzi z lockdownu, ale to nie oznacza, że firmy mają się dobrze. Jaki jest plan pomocy? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Mam wrażenie, że jest to jednak inna organizacja niż ta, do której wchodziliśmy 16 lat temu"

  "Mam wrażenie, że jest to jednak inna organizacja niż ta, do której wchodziliśmy 16 lat temu"

  Polska i Węgry podtrzymują groźbę, że zawetują wieloletnie ramy finansowe na lata 2021-2027, jeśli UE będzie kontynuować prace nad tak zwanym mechanizmem praworządności. - Chodzi o mechanizm, w którym chwilowa większość przegłosowałyby chwilową mniejszość - wyjaśnił eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS. - Patrząc na pewną ewolucję Unii w ostatnim czasie, mam wrażenie, że jest to jednak inna organizacja niż ta, do której wchodziliśmy jako Rzeczpospolita Polska 16 lat temu - dodał. - Zwisa nad panem premierem Morawieckim kij trzymany przez Zbigniewa Ziobrę i dlatego politycy PiS gimnastykują się, wymyślając różne tłumaczenia, co to jest praworządność - oceniła eurodeputowana PO Elżbieta Łukacijewska. - Z rozmów z innymi posłami Parlamentu Europejskiego, z innych krajów, wynika bardzo dokładnie, że obywatele ich krajów i oni sami nie chcą, by z ich podatków były finansowane rządy, które nie przestrzegają praworządności - powiedział wiceprzewodniczący SLD Marek Balt.

  czytaj więcej »
 • Debata w PE na temat aborcji w Polsce

  Debata w PE na temat aborcji w Polsce

  "Jesteśmy z Wami" - mówią europosłowie i europosłanki do kobiet protestujących w Polsce. W Brukseli odbyła się debata dotycząca aborcji. Były wyrazy wsparcia i przypomnienie, że prawa kobiet to też prawa człowieka. O poparciu zakazu aborcji mówili nieliczni, w tym eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości.

  czytaj więcej »
 • Ambasada RP w Moskwie reaguje na konferencję o zbrodni katyńskiej

  Ambasada RP w Moskwie reaguje na konferencję o zbrodni katyńskiej

  Polsko-rosyjski spór o zbrodnię katyńską. Polska ambasada w Moskwie protestuje, bo twierdzi, że na konferencji Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego padły słowa dążące do zakłamania faktów związanych ze zbrodnią w Twerze i Miednoje. Rosyjski deputowany miał powiedzieć, że może zainicjować anulowanie uchwały, która potwierdza odpowiedzialność Związku Radzieckiego za mord w Katyniu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix