Fakty o Świecie

Zbyt mało ludzi wierzy w skuteczność szczepień. Konsekwencje mogą być fatalne

To globalny kryzys - mówią naukowcy na temat badań dotyczących podejścia ludzi na całym świecie do szczepień. Autorzy sprawdzili opinie 140 tysięcy ludzi z ponad 140 państw i wyniki muszą niepokoić. Ciągle zbyt mało ludzi wierzy w skuteczność i bezpieczeństwo szczepień. W efekcie mieliśmy w ostatnim czasie na kilku kontynentach epidemie odry. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Badania przeprowadzono w 140 krajach. Wzięło w nich udział ponad 140 tysięcy respondentów. W sumie na pytanie: "czy uważasz, że szczepionki są bezpieczne?" 79 procent ankietowanych odpowiedziało, że tak lub raczej tak. "Zdecydowane nie" wyraziło 7 procent respondentów. 14 osób na 100 nie miało w tej sprawie wyrobionego zdania.

Foto: Fakty o Świecie TVN24 BiS Czy uważasz, że szczepionki są bezpieczne?

Na pytanie: "czy uważasz, że szczepionki są skuteczne?", pozytywnie odpowiedziało 84 procent respondentów, negatywnie 5 procent badanych, a brak zdania wyraziło 12 procent ankietowanych.

Foto: Fakty o Świecie TVN24 BiS Czy uważasz, że szczepionki są skuteczne?

Kary dla rodziców niezaszczepionych dzieci po zachorowaniach na odrę

Niezaszczepione dzieci zachorowały na odrę, a ich rodziców ukarano grzywnami w wysokości 181...

Co ciekawe, największe zaufanie do szczepionek mają mieszkańcy krajów rozwijających się, szczególnie w Azji Południowej i Afryce Wschodniej. Najwyższe, niemal 100 procentowe zaufanie, odnotowano w Bangladeszu i Rwandzie.

Jak wskazują autorzy raportu - jeszcze 20-30 lat temu w obu tych krajach poziom zaszczepienia był na bardzo niski, co skutkowało wysoką śmiertelnością wśród dzieci, na choroby, których dzięki szczepieniom można uniknąć.

Brak wiary w skuteczność = olbrzymie zagrożenie

Najmniejsze zaufanie wobec szczepionek autorzy badań odnotowują wśród Europejczyków. Według raportu za bezpieczne uważa je 59 procent mieszkańców Europy Zachodniej i tylko 50 procent mieszkańców Europy Wschodniej. Niewiele lepiej wygląda wiara w skuteczność szczepień. W Europie Wschodniej w efektywność szczepionek wierzy 65 procent respondentów. To dużo poniżej światowej średniej.

 

Zaufanie do szczepionek w Europie

Foto: Fakty o Świecie TVN24 BiS Zaufanie do szczepionek w Europie

Warto jednak zwrócić uwagę, że wyniki w poszczególnych krajach, zaliczonych do tego regionu geograficznego, znacznie się od siebie różnią. Najwyższą wiarą w skuteczność szczepionek w Europie Wschodniej wyrazili Polacy. Najniższą nasi sąsiedzi - Białorusini i Ukraińcy.

Za brak zaufania do bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek autorzy raportu obwiniają aktywnie działające ruchy antyszczepionkowe oraz masowo rozprzestrzeniane w internecie dezinformujące materiały.

Brak zaufania do szczepionek powiązano również z poziomem ogólnego zaufania do służby zdrowia. Tam, gdzie takie zaufanie jest bardziej powszechne, wiara w ochronne działanie szczepionek też zazwyczaj jest większa.

Według Światowej Organizacji Zdrowia szczepionki każdego roku ratują miliony osób na całym świecie. Brak wiary w ich skuteczność WHO wymienia jako jedno z 10 największych zagrożeń dla zdrowia ludzkości.

 

Wiara w skuteczność szczepionek w Europie Wschodniej

Foto: Fakty o Świecie TVN24 BiS Europa Wschodnia, wiara w skuteczność szczepionek

Autor: Piotr Czubowicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Klęskę poniosła koncepcja, że szef Komisji Europejskiej jest emanacją Parlamentu Europejskiego"

  "Klęskę poniosła koncepcja, że szef Komisji Europejskiej jest emanacją Parlamentu Europejskiego"

  - Ta decyzja pozwoliła objąć urząd osobie, która jest do tego urzędu bardzo dobrze przygotowana - mówił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Andrzej Byrt, były ambasador Polski w Niemczech i Francji, komentując wybór Ursuli von der Leyen na urząd przewodniczącego Komisji Europejskiej. We wtorek Parlament Europejski zatwierdził ją na tym stanowisku. - Najważniejszy proces, który zaszedł, to klęskę poniosła ta koncepcja, że szef Komisji Europejskiej jest emanacją Parlamentu Europejskiego - ocenił drugi gość programu, politolog Paweł Kowal, były wiceszef MSZ. - W rzeczywistości o tym, kto zostanie szefem Komisji Europejskiej, zdecydowały państwa - zauważył.

  czytaj więcej »
 • Turcja chwali się nowym systemem od Rosji. Kongresmeni apelują o sankcje

  Turcja chwali się nowym systemem od Rosji. Kongresmeni apelują o sankcje

  To najsilniejszy system obrony przeciwko tym, którzy chcieliby nas zaatakować. Jeśli Bóg pozwoli, będzie gotowy w kwietniu - mówi Recep Erdogan. Prezydent Turcji jest zachwycony najnowszym zakupem, a więc systemem antyrakietowym S-400. Kłopot w oczach Zachodu polega na tym, że to system rosyjski, a Turcja jest ważnym członkiem NATO. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Co z pieniędzmi na odbudowę Notre Dame?

  Co z pieniędzmi na odbudowę Notre Dame?

  Pożar słynnej Katedry Notre Dame - jednego z symboli Francji i chrześcijaństwa - to był jeden z najsmutniejszych widoków, które w tym roku przykuły oczy ludzi z całego świata. Od tego dnia mijają trzy miesiące. Cały czas istnieje ryzyko, że świątynia się zawali. A obiecanych wielkich sum na jej naprawę nie ma. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Ostatnia operacja trwała 50 godzin. Wielki sukces londyńskich lekarzy

  Ostatnia operacja trwała 50 godzin. Wielki sukces londyńskich lekarzy

  Spektakularny sukces lekarzy w Londynie. Po serii skomplikowanych operacji udało im się rozdzielić bliźnięta syjamskie. Dziewczynki były zrośnięte czubkami czaszek. Szacuje się, że takie bliźnięta syjamskie trafiają się w jednym na 2,5 miliona porodów. Proces rozdzielenia ich wymagał bardzo skomplikowanych przygotowań. W tym wykorzystania rzeczywistości wirtualnej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Sikorski: von der Leyen to dobra Europejka, która zna i lubi nasz kraj

  Sikorski: von der Leyen to dobra Europejka, która zna i lubi nasz kraj

  - Myślę, że dzisiejsze przemówienie było dobrze przygotowane. Mówiła ze swadą, przekonaniem, energią, próbowała każdej z grup politycznych dać jakieś elementy programowe, na których im zależało - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS były minister spraw zagranicznych i obecny europoseł Radosław Sikorski. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, co zdecydowało, że Parlament Europejski zatwierdził w czwartek wybór Niemki Ursuli von der Leyen jako przewodniczącą Komisji Europejskiej. - To jest dobra Europejka, osoba, która zna i lubi nasz kraj - dodał.

  czytaj więcej »
 • Ulewy i powodzie na zachodzie Grecji. Konieczne było ewakuowanie mieszkańców

  Ulewy i powodzie na zachodzie Grecji. Konieczne było ewakuowanie mieszkańców

  Kolejne niepokojące zjawiska pogodowe w Grecji. Kilka dni po ulewach, w wyniku których na północy kraju zginęło sześć osób i dziesiątki zostały ranne, tym razem powodzie wystąpiły na zachodzie kraju. Nie ma informacji o zabitych lub rannych, ale konieczne było ewakuowanie mieszkańców zalanych domów. Sprawa jest o tyle zaskakujące, że lato w Grecji z reguły jest gorące i suche. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Flybord, roboty, drony. Francja pracuje nad wojskiem przyszłości

  Flybord, roboty, drony. Francja pracuje nad wojskiem przyszłości

  Niektóre zdjęcia z paryskiej parady z okazji Dnia Bastylii podbiły świat. Mowa o fotografiach, na których widać kogoś, kto wygląda jak latający żołnierz. To tak naprawdę wynalazca Franky Zapata, który dał niesamowity pokaz powietrznych akrobacji, a było to możliwe dzięki jego flyboardowi, czyli prototypowemu urządzeniu, które tak zachwyciło francuskie wojsko, że chce wspomóc dalsze badania nad nim. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Tak ogromne awarie nie mogą mieć więcej miejsca"

  "Tak ogromne awarie nie mogą mieć więcej miejsca"

  W metrze ciemno, na ulicach zgasły światła, a koncerty i spektakle na Broadwayu niespodziewanie zostały przerwane lub odwołane - tak wygląda brak prądu na Manhattanie. Dotknął ponad siedemdziesięciu tysięcy odbiorców i z jego powodu były doniesieniach o ludziach, którzy utknęli w windach lub wagonach metra. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zebrali podpisy, kandydować nie mogą. Opozycja wyszła na ulicę

  Zebrali podpisy, kandydować nie mogą. Opozycja wyszła na ulicę

  Choć postawiono im bardzo trudne warunki, to sprostali im. Ale okazuje się, że i tak kandydaci opozycji nie będą mieli jak walczyć o mandaty do moskiewskiej rady miasta. To coś więcej niż lokalny problem. Opozycja mówi o jawnym nękaniu i blokowaniu każdego kandydata, który nie jest z nadania lub za akceptacją Kremla. Dlatego opozycja wyszła na ulice. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS

  czytaj więcej »
 • Protesty w Hongkongu nie ustają. "Walczymy o demokrację"

  Protesty w Hongkongu nie ustają. "Walczymy o demokrację"

  Nie uspokaja się sytuacja w jednym z najważniejszych ośrodków finansowych świata. W Hongkongu mają miejsce kolejne protesty i starcia z policją. Już dawno nie chodzi tylko o kontrowersyjną ustawę ekstradycyjną. Tutaj stawką jest demokracja - mówią uczestnicy protestów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Plejada gwiazd na premierze "Króla Lwa". Uwagę przyciągnęło spotkanie księżnej Meghan i Beyonce

  Plejada gwiazd na premierze "Króla Lwa". Uwagę przyciągnęło spotkanie księżnej Meghan i Beyonce

  Księżna i książę Sussex pojawili się na uroczystej londyńskiej premierze filmu "Król Lew". Książęca para spotkała się z najsłynniejszą parą amerykańskiego show-biznesu Beyonce i Jayem-Z. Księżna Sussex i Beyonce nie miały wcześniej okazji spotkać się osobiście, ale na nagraniach wyglądają jakby znały się od dawna. Wbrew etykiecie piosenkarka przytuliła księżną na powitanie, a później dłuższą chwilę ją obejmowała. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix