Fakty o Świecie

Wzruszające spotkanie szympansa i jego opiekunów

Szympans Limbani rozgrzał serca swoją wyjątkową reakcją, kiedy zobaczył parę, która go wychowywała. Spotkanie Tani i Jorge'a z szympansem zostało zarejestrowane w zoo w Miami. Na filmie Limbani radośnie wrzeszczy, po czym wskakuje w ramiona byłego opiekuna Jorge'a. Limbani urodził się z zapaleniem płuc i został odrzucony przez matkę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Autor: Marcin Masewicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Putin w Jerozolimie nie wspomniał o Polsce. Ważne słowa prezydenta Niemiec

  Putin w Jerozolimie nie wspomniał o Polsce. Ważne słowa prezydenta Niemiec

  W Jerozolimie już zakończyło się V Światowe Forum Holokaustu. W uroczystościach zorganizowanych z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz wzięło udział kilkudziesięciu szefów państw i rządów. Byli między innymi prezydenci Izraela, Rosji, Niemiec i Francji. Zabrakło polskiego prezydenta, który już wcześniej zapowiedział, że bez możliwości zabrania głosu na forum on do Jerozolimy nie pojedzie. Władimir Putin, który ostatnio oczerniał Polskę, na forum w Jerozolimie o naszym państwie nie wspomniał. O Polakach wspomniał jedynie wtedy, kiedy powiedział, że "Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Polacy byli uznawani przez nazistów za podludzi". Mocno zabrzmiały natomiast słowa prezydenta Niemiec, który podkreślił, że niemiecka odpowiedzialność za Holokaust "nie przemija". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "On, Mengele, diabeł, spuścił wzrok przed sześciolatką". Vera przeżyła nie tylko Auschwitz, przeżyła Mengelego

  "On, Mengele, diabeł, spuścił wzrok przed sześciolatką". Vera przeżyła nie tylko Auschwitz, przeżyła Mengelego

  Ocalałych z Holokaustu jest coraz mniej. Datego tak ważne jest, by wysłuchać ich historii. Wśród tych, którzy przetrwali Auschwitz, jest Vera Kriegel Grossman, która nie tylko przetrwała obóz, ale i eksperymenty potwora, czyli Josefa Mengelego. - Kiedy podeszłam blisko, spuścił wzrok. On, Mengele, diabeł, spuścił wzrok przed sześciolatką - wspomina. Wśród ocalałych jest też Artemis Meron. Jako dziecko w obozie zagłady zapytała, dlaczego nie widzi nigdzie swoich bliskich, którzy też tam trafili. W odpowiedzi ktoś wskazał jej dym nad obozem. Ona tego wtedy nie zrozumiała. Avraham Harshalom też przetrwał Auschwitz. - Przeżyliśmy, żeby opowiedzieć tę historię kolejnym pokoleniom - stwierdza. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Żydzi doświadczają przemocy i antysemityzmu także dziś

  Żydzi doświadczają przemocy i antysemityzmu także dziś

  Antysemityzm nie zniknął. Przybiera różną formę. Czasem są to groźby słowne. Czasem są to ataki na żydowskie cmentarze. Czasem jest to spalenie kukły Żyda, jak miało to miejsce w Polsce w 2015 roku. Coraz częściej są to też ataki fizyczne. Coraz więcej przejawów antysemityzmu odnotowuje się chociażby we Francji, Niemczech, Włoszech czy w USA. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • 11-milionowe miasto w Chinach poddane kwarantannie

  11-milionowe miasto w Chinach poddane kwarantannie

  11-milionowe chińskie miasto Wuhan, gdzie wybuchła epidemia nowego koronawirusa, zostało zamknięte przez władze. Nie wiadomo, na jak długo. Nie działa komunikacja miejska, nie odjeżdża stamtąd żaden pociąg, lotnisko też zostało zamknięte. W mieście ograniczono działalność bibliotek, muzeów, teatrów. Odwołano wszelkie masowe imprezy. Tych z okazji chińskiego nowego roku nie będzie też w Pekinie. Niemal 600 ludzi w Chinach zostało zakażonych nieznanym wcześniej koronawirsuem, nowe przypadki wciąż są wykrywane. Koronawirus oznaczony przez WHO jako 2019-nCoV powoduje kaszel, duszności, trudności w oddychaniu i gorączkę. Z powodu choroby wywołanej przez ten patogen zmarło już 18 osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Nowe procedury na lotniskach całego świata w związku z koronawirusem z Wuhan

  Nowe procedury na lotniskach całego świata w związku z koronawirusem z Wuhan

  Na lotnisku Rzym-Fiumicino oraz na londyńskim Heathrow wydzielono specjalne obszary dla podróżnych przybywających z regionów zagrożonych epidemią nowego koronawirusa z Wuhan. Podróżnym mierzy się temperaturę. Jeśli ktoś ma gorączkę, to eskortuje się go do strefy kwarantanny. Podobne procedury obowiązują na lotnisku w Seulu. Dodatkowo pracownicy tych lotnisk częściej dezynfekują poręcze ruchomych schodów i przyciski w windach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Pamięć Holokaustu nie umrze"

  "Pamięć Holokaustu nie umrze"

  - Nie ma miejsca na strach, u nas ocalonych, ten strach istnieje w genach, bo tego nie można wymazać. Jak podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda "pamięć Holokaustu nie umrze", u nas ten strach nie umrze - on umrze z nami - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Szewach Weiss były ambasador Izraela w Polsce. W tych słowach odniósł się do 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. - Trzeba dać młodym ludziom trochę pokoju, poczucia nadziei i tolerancji - dodał Weiss.

  czytaj więcej »
 • "Sytuacja zmienia się dynamiczne. Musimy być przygotowani na najgorsze"

  "Sytuacja zmienia się dynamiczne. Musimy być przygotowani na najgorsze"

  Koronawirus z Wuhan zabił już 17 osób. W samych Chinach prawie 500 osób jest zakażonych, a są przypadki choroby w kolejnych krajach. Wirus dotarł między innymi do Stanów Zjednoczonych. W walce z nim nie pomagają dodatkowe środki ostrożności na wielu azjatyckich lotniskach. Sprawą zajęła się Światowa Organizacja Zdrowia, która ma podjąć decyzję, czy wirus powinien zostać uznany za zagrożenie o skali globalnej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rosyjski MSZ reaguje na artykuł premiera Morawieckiego

  Rosyjski MSZ reaguje na artykuł premiera Morawieckiego

  "Nie można tolerować ponownych prób malowania Polski jako sprawcy, a nie ofiary" - napisał w artykule do portalu Politico premier Mateusz Morawiecki. Na odpowiedź strony rosyjskiej nie trzeba było długo czekać. "To nie artykuł, ale prawdziwe samobójstwo" - stwierdziła rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Włamanie do telefonu najbogatszego człowieka świata? ONZ domaga się śledztwa

  Włamanie do telefonu najbogatszego człowieka świata? ONZ domaga się śledztwa

  Arabia Saudyjska zapewnia, że nie jest odpowiedzialna za włamanie się do telefonu komórkowego najbogatszego człowieka świata Jeffa Bezosa. Saudyjska dyplomacja twierdzi, że to oskarżenie jest absurdalne. O włamaniu do telefonu szefa firmy Amazon napisał brytyjski dziennik "The Guardian". Atak hakerski miał być możliwy dzięki plikowi, który wysłał następca saudyjskiego tronu - książę Mohhamad Bin Salman. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Permanentnie koczują przed naszym domem". Harry i Meghan ostrzegają paparazzich

  "Permanentnie koczują przed naszym domem". Harry i Meghan ostrzegają paparazzich

  Harry i Meghan sądzili, że na kanadyjskiej wyspie uda im się znaleźć spokój, a przede wszystkim uciec od nieodstępujących ich na krok dziennikarzy i fotoreporterów. Jednak na okładce jednego z najpopularniejszych w Kanadzie tabloidów ukazało się zdjęcie księżnej, która w otoczeniu ochroniarzy spaceruje z synkiem i dwoma psami. Fotoreporterzy koczują też przed kanadyjskim domem książęcej pary. Na reakcję Meghan i Harry'ego nie trzeba było długo czekać. "Każde zdjęcie opublikowane bez naszej zgody spotka się ze zdecydowanymi działaniami prawnymi" - napisali w specjalnym oświadczeniu.

  czytaj więcej »
 • Jakie mogą być objawy choroby Parkinsona?

  Jakie mogą być objawy choroby Parkinsona?

  Na świecie są miliony osób zmagają się z chorobą Parkinsona. W samych Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano prawie milion przypadków. "Mimo wysokiej liczby ludzi żyjących z tą chorobą, naukowcy ciągle nie są pewni, co dokładnie ją powoduje i ciągle nie znaleźli sposobu na to, by zlikwidować jej objawy" - piszą dziennikarze z portalu "Medical News Today". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Leczenie choroby Parkinsona? "Myślę, że to jest kwestia tego roku"

  Leczenie choroby Parkinsona? "Myślę, że to jest kwestia tego roku"

  - Nie wiemy, jaki czynnik prowadzi do degeneracji istoty czarnej śródmózgowia - przyznał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Mirosław Ząbek ze Szpitala Bródnowskiego, mówiąc o chorobie Parkinsona. Obecnie choroba ta jest nieuleczalna. - Przyszłość to będzie terapia genowa. Ona już w zasadzie jest na progu do zastosowania. Myślę, że to jest kwestia tego roku - wytłumaczył prof. Ząbek.

  czytaj więcej »
 • Co z zakazem wykorzystywania zwierząt w cyrkach? "Wciąż są osoby, którym jest wszystko jedno"

  Co z zakazem wykorzystywania zwierząt w cyrkach? "Wciąż są osoby, którym jest wszystko jedno"

  - Patrzyłam na to, jak niedźwiedź pierwszy raz wychodzi do lasu, jak pierwszy raz je arbuza, jak pierwszy raz kąpie się we własnym basenie, i to rzeczywiście było wzruszające - wyznała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Anna Plaszczyk z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!, mówiąc o interwencji w jednym z cyrków. - Wciąż ten zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach nie jest na tyle ważny, by Sejm się nim zajął, co nas bardzo smuci - powiedziała. - Wciąż są osoby, którym jest wszystko jedno, co się z tym zwierzętami dzieje - dodała.

  czytaj więcej »
tvnpix