Wybory w Brazylii mogą zdecydować o przyszłości Amazonii
Jair Bolsonaro i Luiz Inácio Lula da Silva zmierzą w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Luiz Inácio Lula da Silva był prezydentem w latach 2003-2010 i walczył z wycinką Puszczy Amazońskiej. Jair Bolsonaro wycinkę wspiera. Waży się zatem także przyszłość Amazonii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
Przyszłość Amazonii wisi na włosku. O tym, jak potoczą się jej losy, Brazylijczycy zdecydują już w niedzielę. - Brazylijczycy, którzy pójdą do urn, wybiorą nie tylko prezydenta. Zdecydują o tym, czy chcą demokracji i czy chcą, by Amazonia przetrwała. Z Bolsonaro u władzy nie mogą mieć ani jednego, ani drugiego - ocenia Marcio Astrini z Brazylijskiego Obserwatorium Klimatycznego.
Kiedy w 2019 roku Bolsonaro objął urząd prezydenta, postawił na rozwój górnictwa i rolnictwa w Amazonii. Twierdził, że że będzie miało to pozytywny wpływ na gospodarkę i pomoże walczyć z ubóstwem. Skrajnie prawicowy polityk zmniejszył budżety organów zajmujących się ochroną środowiska.
- Rząd Bolsonaro nawiązał współpracę z organizacjami przestępczymi, które niszczą środowisko. Prokuratura jest prześladowana za próby egzekwowania prawa i zwalczanie przestępczości związanej z wylesianiem - wyjaśnia Astrini.
Postępujący dramat
W Glasgow przywódcy ponad 100 państw zgodzili się za dziewięć lat skończyć z niszczeniem lasów....Przywódcy ponad 100 państw zgodzili się skończyć z niszczeniem lasów
- Wylesianie Amazonii nie zaczęło się w czasie rządów Bolsonaro. Trwa ono od 2013 roku, ale z roku na rok problem się pogarsza. Pod rządami Jaira Bolsonaro wylesianie osiągnęło rekordowy poziom - przekonuje Daniel Vargas z Fundacji Getulio Vargas.
W ciągu pierwszych trzech lat rządów Bolsonaro zniszczony został obszar Amazonii większy niż Belgia czy województwo wielkopolskie. Drzewa wycinane są między innymi pod uprawę soi czy hodowlę bydła.
Według brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych, tylko we wrześniu w Amazonii doszło do ponad 42 tysięcy pożarów. Jair Bolsonaro twierdzi jednak, że nic złego się nie dzieje. - W brazylijskiej części Amazonii, która zajmuje obszar odpowiadający wielkości Europy Zachodniej, ponad 80 procent lasów pozostaje nietkniętych, wbrew temu, co twierdzą krajowe i światowe media głównego nurtu - przekonuje Bolsonaro.
Iskierka nadziei
W czasie kampanii wyborczej Bolsonaro niewiele mówił o swoich propozycjach dotyczących ochrony środowiska, ale ekolodzy nie mają wątpliwości, że jeśli wygra, degradacja Amazonii będzie postępować. Jego lewicowy rywal - Luiz Inácio Lula da Silva - obiecuje powstrzymać nielegalną wycinkę. - Więcej ważnych decyzji musi być podejmowanych na arenie międzynarodowej. Musimy wzmocnić pozycję ONZ i uczestnictwo państw w procesie decyzyjnym, konkretnie w kwestiach katastrofy klimatycznej. Inaczej nie uda nam się spełnić obietnic - alarmuje Da Silva.
Kiedy w przeszłości Lula stał na czele Brazylii, to walczył o ochronę środowiska. Do końca jego prezydentury wylesianie spadło o 72 procent. W tym samym czasie Lula poparł budowę zapory Belo Monte w Amazonii, co doprowadziło do zniszczenia siedlisk i przesiedlenia rdzennej ludności. - Najważniejszą kwestią w tej chwili jest ochrona rdzennej ludności. Ich ziemie są najeżdżane. Ci ludzie umierają, walcząc o środowisko, chcąc chronić Amazonię - mówi Astrini.
Przedstawiciele rdzennej ludności wierzą, że tylko zwycięstwo Luli może zapewnić im ochronę. W sondażach prowadzi Luiz Inácio Lula da Silva.
Autor: Justyna Kaziemierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Władimir Putin może pojawić się w Turcji. Co z nakazem aresztowania?
Prezydent Turcji nie wyklucza wizyty Władimira Putina w jego kraju przy okazji inauguracji rosyjskiej inwestycji. To wywołało pytania, czy prezydent Rosji zostanie tam aresztowany. Turcja nie jest jednak sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, na podstawie którego działa Międzynarodowy Trybunał Karny. Republika Południowej Afryki, która w sierpniu organizuje szczyt grupy w Durbanie, już dawno zaprosiła prezydenta Rosji. Moskwa jednak wyprzedza fakty i też się zabezpiecza. Zatrzymany w Rosji amerykański dziennikarz już jest określany mianem zakładnika Putina. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Grupa Wagnera znów rekrutuje. Reklamy formacji pojawiają się nawet w rosyjskich mediach
Grupa Wagnera znowu rekrutuje. Do połowy maja chce zatrudnić kolejnych 30 tysięcy najemników. Reklamy formacji pojawiają się nawet w lokalnych rosyjskich mediach. Na udostępnionych zdjęciach żołnierzom nie brakuje ani sprzętu, ani motywacji. Równocześnie jednak do miast i miasteczek wracają trumny z ciałami tych, którzy na froncie zginęli.
czytaj więcej »Thomas Bach broni decyzji o przywróceniu Rosjan i Białorusinów do rywalizacji
Fala krytyki dotarła do przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Thomas Bach przyjął ją bez zrozumienia i powołał się na prawa człowieka, broniąc sportowców z Rosji i Białorusi.
czytaj więcej »Papież Franciszek przebywa w szpitalu. Trafił tam z infekcją dróg oddechowych
Watykan w wydanym oświadczeniu poinformował, że papież Franciszek ma infekcję dróg oddechowych i w szpitalu spędzi kilka dni. Test na COVID-19 dał wynik negatywny. Przed papieżem najbardziej pracowity okres w roku. O jego zdrowie modlą się nie tylko wierni, ale też światowi przywódcy - wśród nich Joe Biden i prezydent Argentyny. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Drugi dzień wizyty króla Karola III w Niemczech. Monarcha wygłosił przemówienie w Bundestagu
Wizyta króla Karola III w Niemczech jest bacznie obserwowana. To jego pierwsza zagraniczna podróż od objęcia tronu Wielkiej Brytanii. Monarcha wystąpił w czwartek przed Bundestagiem. Przemówienie rozpoczął po niemiecku, mówił o przyjaźni między narodami czy wspólnej odpowiedzialności za klimat. Nawiązał też do wojny w Ukrainie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Niemiecka minister zachęca rodaków do przeprowadzki na wieś
Mieszkania są, ale nie w miastach - mówi niemiecka minister budownictwa i zachęca rodaków do przeprowadzki na wieś. Tam czeka blisko 1,5 miliona nieruchomości do zamieszkania od zaraz. Choć trudno będzie odwrócić powszechny od lat trend ucieczki młodych z prowincji do wielkich miast, to warto próbować i inwestować w przedmieścia tak, by pod względem infrastruktury mogły konkurować z zakorkowanymi centrami miast - uważają eksperci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Raport o leczeniu niepłodności w Europie. Polska ze słabym wynikiem
Jest pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro. Gdyby projekt stał się prawem - Ministerstwo Zdrowia miałoby rocznie na refundację in vitro przeznaczać 500 mln zł. Obecnie Polski rząd zrzuca refundację metody in vitro na barki samorządów. Jak w innych krajach władze pomagają w walce z niepłodnością? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Humza Yousaf został szefem szkockiego rządu
Co wspólnego mają syn pary Hindusów, syn obywatela Indii oraz syn Kenijki i Pakistańczyka? Wszyscy ci ludzie stoją na czele najważniejszych brytyjskich instytucji. Chodzi bowiem o brytyjskiego premiera Rishi Sunaka, premiera Irlandii Leo Varadkara i człowieka, który właśnie został pierwszym ministrem Szkocji - Humzę Yousafa. Dla południowoazjatyckiej społeczności na Wyspach to powód to niebywałej dumy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Tysiące zwierząt porzuconych na pastwę losu. Pomagają im ochotnicy z ZooPatrulu
Ofiarami zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę są nie tylko ludzie. To też zwierzęta. Niektóre po śmierci właścicieli zostają bezpańskie. Inne - porzucone. Jeszcze inne - ranne. Kolejne są przez rosyjskich katów maltretowane. Bez pomocy opiekunów byłyby skazane na śmierć. Na szczęście są oni - wspaniali, odważni, empatyczni ochotnicy z ZooPatrulu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Protesty we Francji nie ustają. Związki zawodowe proponują rozmowy
Związki zawodowe chcą rozmawiać ale władza odmawia, twierdząc, że powiedziano już wszystko. Impas we Francji, dotyczący bardzo krytykowanej reformy emerytalnej, trwa. Sprawa jest niepokojąca nie tylko dlatego, że obie strony okopały się na swoich pozycjach, ale i dlatego, że w trakcie demonstracji jest coraz więcej przemocy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Izrael: zmiany w sądownictwie wstrzymane. Pytania o intencje premiera
Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że wstrzymuje prace nad kontrowersyjną reformą sądownictwa, wobec której wybuchły historyczne protesty zwykłych ludzi, urzędników, dyplomatów i wojskowych. Teraz rozpoczęły się spekulacje, co oznacza ta pauza. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Nowe rozporządzenie unijne wprowadzi zakaz sprzedaży samochodów spalinowych
Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie określające normy emisji dwutlenku węgla dla nowych aut osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100-procentową redukcję emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Coraz więcej państw i organizacji mówi "nie" TikTokowi. Czy Polska będzie kolejna?
Polska Rada do spraw Cyfryzacji przyjęła uchwałę w sprawie korzystania z TikToka na urządzeniach służbowych w administracji państwowej. Sugeruje się zakazanie korzystania z tej aplikacji. Czy to oznacza, że taki zakaz wejdzie w życie też w Polsce? Takie rozwiązanie wprowadziły już m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Komisja Europejska, Parlament Europejski czy sekretariat Rady UE. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »USA: troje dzieci zginęło w strzelaninie w szkole w Nashville
W USA w szkole podstawowej w Nashville w stanie Tennessee doszło do strzelaniny. Zginęło 6 osób - troje dzieci, każde w wieku 9 lat, i troje dorosłych. Napastniczka to osoba transpłciowa, która kiedyś uczyła się w tej samej szkole. Została zastrzelona przez policjantów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Departament Stanu USA wskazuje na problemy z prawami człowieka w Polsce
Problemy z niezawisłością sądownictwa, ograniczenia wolności wypowiedzi, bariery w dostępie do usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego - to kluczowe i "istotne" problemy dotyczące praw człowieka w Polsce. Tak wynika z tegorocznego raportu amerykańskiego Departamentu Stanu USA o prawach człowieka na świecie we fragmencie, który dotyczy Polski. Mowa jest też o działaniach polskich władz wobec mediów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »