Fakty o Świecie

Europejskie wybory w cieniu złych nastrojów. Sondaż: Unia może się rozpaść

Europejska kampania wyborcza wchodzi w ostatnią, decydującą fazę. Jej bardzo ważnym elementem jest również walka o fotel szefa Komisji Europejskiej. Ale w tle wyborów pojawiają się też badania na temat nastrojów panujących na Starym Kontynencie. A te nie są najlepsze. Zdaniem ponad połowy badanych Europejczyków, Unia rozpadnie się w ciągu 10-20 lat.

PiS i Koalicja Europejska łeb w łeb. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Wybory do europarlamentu: 34 procent głosów dla Prawa i Sprawiedliwości, 33 procent dla Koalicji...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Trzy minuty pełne bólu, nadziei, strachu i miłości. Nie grają w nim aktorzy, ale prawdziwi obywatele Unii Europejskiej, a dokładnie świeżo upieczeni rodzice i ich nowo narodzone dzieci. Główne hasło brzmi: "wybierz Europę, w której będę dorastać". Spot przygotowany na zlecenie Parlamentu Europejskiego dotyka najważniejszych spraw i może dzięki temu skutecznie zmobilizuje Europejczyków, by poszli do urn.

Europejska kampania wyborcza wchodzi w ostatnią, decydującą fazę. Jej bardzo ważnym elementem jest również walka o fotel szefa Komisji Europejskiej - de facto unijnego premiera. Ci, którzy mają apetyt na to stanowisko, starli się w środę wieczorem w telewizyjnej debacie. Sześcioro kandydatów reprezentujących sześć największych unijnych ugrupowań debatowało między innymi o zmianach klimatycznych, o rosnących w siłę nacjonalizmach, o bezrobociu, podatkach i o imigracji.

- Potrzebujemy solidarności. Solidarność jest nie tylko wobec czegoś co się nam podoba, ale czasem wobec czegoś, co się nam nie podoba. Jeśli kraje Europy Środkowo-Wschodniej będą nadal odmawiać solidarności, wcześniej czy później w Europie zostaną przywrócone granice - mówił Frans Timmermans, kandydat socjalistów na szefa KE.

Obecny wiceszef KE podczas debaty był najbardziej dynamiczny.

Mimo tego największe szanse na stanowisko szefa Komisji Europejskiej ma Manfred Weber. Krytycy zarzucają Bawarczykowi brak charyzmy i politycznego doświadczenia, ale i tak ma on poparcie Europejskiej Partii Ludowej - największego ugrupowania w europejskim parlamencie.

- Potrzebujemy mechanizmu do ochrony naszych wartości, które zaczynają być kwestionowane. Właśnie dlatego optuję za niezależnym mechanizmem ochrony praworządności, w którym moglibyśmy użyć unijnych funduszy do wyciągania konsekwencji - mówił podczas debaty Weber.

Czarne wizje

Foto: Europejska Rada Spraw Zagranicznych Czy realny jest rozpad Unii?

W gorącym kampanijnym okresie pracownie sondażowe badają nie tylko poparcie dla konkretnych ugrupowań, ale również nastroje. Z badań na zlecenie Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych przeprowadzonych w 14 unijnych krajach wynika, że w skali ogólnoeuropejskiej nastroje wcale nie są optymistyczne. Ponad połowa badanych uważa, że Unia Europejska może się rozpaść w ciągu 10-20 lat.

Ankietowanych zapytano również o to, czy ich zdaniem możliwa jest wojna między unijnymi krajami w ciągu najbliższych 10 lat. Prawie co trzeci badany Europejczyk na to pytanie odpowiada twierdząco.

Foto: Europejska Rada Spraw Zagranicznych Czy możliwa jest wojna między krajami UE?

- To prawda, że w niektórych krajach istnieje głęboki podział między tymi, którzy chcą otwartej Europy i tolerancji wobec imigrantów, a tymi, którzy chcą zamkniętych granic i silnej, narodowej tożsamości. W wielu krajach właśnie ten podział będzie najważniejszym tematem podczas europejskiej kampanii wyborczej - ocenia politolog Bruno Cautres.

Jeszcze pięć lat temu za największe wyzwanie Europejczycy uważali walkę z bezrobociem oraz osiągnięcie ekonomicznej stabilizacji. Dziś, jak wynika z badania, najbardziej obawiamy się zanieczyszczenia środowiska oraz masowej imigracji.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Soosie

Kazdy kraj dba o swoje wlasne interesy. Roznice pomiedzy krajami w unii sa zbyt duze.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Monarchista
   Monarchista

   Wartości UE to wartości Marksa oraz włoskiego komucha Altiero Spinelego, ja dziękuję za ponowne życie w komuniźmie, który jest w coraz to większym natarciu. Idźcie do diabła z taką unią, oby jak najszybciej się ten księżycowy twór rozpadł.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • USA miały zestrzelić irańskiego drona. Teheran zaprzecza

      USA miały zestrzelić irańskiego drona. Teheran zaprzecza

      Amerykański okręt wojenny USS Boxer zestrzelił irańskiego drona, który zbliżył się do niego na odległość niecałego kilometra w cieśninie Ormuz - ogłosił w czwartek prezydent USA Donald Trump. Strona irańska utrzymuje, że nie straciła w czwartek żadnego drona. Relacje Iran-USA stają się coraz bardziej napięte. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Partia prezydenta prowadzi w sondażach. W sobotę wybory na Ukrainie

      Partia prezydenta prowadzi w sondażach. W sobotę wybory na Ukrainie

      Na Ukrainie odbędą się w niedzielę wcześniejsze wybory parlamentarne, które rozpisał nowy prezydent Wołodymyr Zełenski 21 maja, dzień po swoim zaprzysiężeniu. Zgodnie z sondażami ich zwycięzcą będzie partia szefa państwa Sługa Narodu, której sondaże dają ponad 40 procent poparcia. Jakie jeszcze partie mogą się znaleźć w Radzie Najwyżej? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Latanie coraz bardziej szkodzi klimatowi. Branżę czeka rewolucja?

      Latanie coraz bardziej szkodzi klimatowi. Branżę czeka rewolucja?

      Branża lotnicza odpowiada za coraz większą emisję gazów cieplarnianych. Wszystko dlatego, że coraz więcej jest lotów. Z tego powodu w Szwecji ukuto nawet słowo na uczucie wstydu towarzyszące lataniu. Jak poprawić sytuację? Są różne pomysły - od słonej opłaty klimatycznej doliczanej do każdego biletu lotniczego po zastosowanie na szeroką skalę samolotów elektrycznych.

      czytaj więcej »
     • Francja na drodze do ekologicznej rewolucji. Senat przyjął ustawę

      Francja na drodze do ekologicznej rewolucji. Senat przyjął ustawę

      Francuski Senat poparł ustawę, na mocy której kraj ma do 2050 roku osiągnąć neutralność emisyjną. Chodzi o to, aby Francja nie produkowała więcej CO2 niż jest w stanie pochłonąć. Cel ma być osiągnięty z jednej strony przez ograniczanie emisji, a z drugiej strony przez sadzenie nowych drzew, które w ciągu dnia pochłaniają CO2. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Wyjątkowa wystawa na rocznicę urodzin królowej Wiktorii

      Wyjątkowa wystawa na rocznicę urodzin królowej Wiktorii

      W tym roku mija 200 lat od narodzin królowej Wiktorii. Choć kojarzona jest z okresem brytyjskiej potęgi i rewolucją przemysłową, to warto dodać, że bez rządów Wiktorii Pałac Buckingham nie wyglądałby tak, jak teraz. Dlatego do końca września w Pałacu Buckingham będzie można zwiedzić wystawę, która pokazuje, jak królowa Wiktoria zmieniła tę królewską siedzibę na lepsze. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Gigantyczna afirmacja technologii, potęgi amerykańskiej"

      "Gigantyczna afirmacja technologii, potęgi amerykańskiej"

      Mija 50 lat od misji Apollo 11 i pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. To był wielki sukces Amerykanów i druzgocący cios dla Związku Radzieckiego. Nokaut w zimnowojennej rywalizacji. Nokaut, który z przyjemnością oglądano wtedy na żywo w Polsce, jako jedynym kraju za żelazną kurtyną. Leonid Breżniew miał zrugować Władysława Gomułkę za transmisję tego wydarzenia w polskiej telewizji. To, że w Polsce transmitowano lądowanie na Księżycu, zostało też pilnie odnotowane przez amerykańskiego ambasadora w Warszawie. Reportaż "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Rażące naruszenie prawa międzynarodowego"

      "Rażące naruszenie prawa międzynarodowego"

      Agencja Reutera - powołując się na irańskie media - poinformowała w piątek, że Brytyjski tankowiec Stena Impero został przejęty w cieśninie Ormuz w przez irańskich Strażników Rewolucji. - Iran uzasadnia to w sposób bardzo ogólny i nieprecyzyjny - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Adam Balcer z Instytutu WiseEuropa. - Mamy do czynienia z rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego - dodał. Maksymilian Dura z portalu defence24.pl tłumaczył z kolei jak wygląda przejęcie takiego tankowca.

      czytaj więcej »
     • Szczepienia przeciw odrze mają być obowiązkowe. Niemiecki rząd przygotował ustawę

      Szczepienia przeciw odrze mają być obowiązkowe. Niemiecki rząd przygotował ustawę

      Niemcy chcą wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze. Jeśli projekt ustawy stanie się prawem, a wszystko na to wskazuje, to obowiązek obejmie dzieci i sporą grupę dorosłych. Brak szczepienia może skutkować dotkliwą grzywną, a u dzieci - nieprzyjęciem do przedszkola. To odpowiedź władz na epidemię odry. Tylko w tym roku zanotowano w Niemczech ponad 400 jej przypadków.

      czytaj więcej »
     • Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej. Władze twierdzą, że sytuacja jest pod kontrolą

      Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej. Władze twierdzą, że sytuacja jest pod kontrolą

      Kalinińska Elektrownia Atomowa w obwodzie twerskim w Rosji, w której doszło w czwartek do odłączenia od sieci trzech reaktorów, ma wznowić pracę w piątek, jak przekazały służby prasowe tej siłowni. Według koncernu Rosenergoatom, który jest operatorem wszystkich rosyjskich elektrowni jądrowych, spośród czterech reaktorów elektrowni pierwszy i drugi przerwały pracę całkowicie. Trzeci pracuje, a czwarty nie produkuje energii, lecz jest w stanie gotowości do nabrania mocy. Każda elektrownia, zwłaszcza po takich komunikatach, jest szczególnie dokładnie monitorowana przez ekologów - na razie nie wygląda na to, żeby władze coś ukrywały. Reaktory miały zostać automatycznie wyłączone z powodu zwarcia w transformatorze. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Kolejny dekret Putina w sprawie paszportów. Kijów: to prowokacja

      Kolejny dekret Putina w sprawie paszportów. Kijów: to prowokacja

      W kwietniu Władimir Putin zdecydował, że obywatelstwo Rosji ma być w uproszczonym trybie przyznawane mieszkańcom terytoriów we wschodniej Ukrainie kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Tysiące osób skorzystało z tej możliwości. Teraz prezydent Rosji wydał polecenie, by ułatwić procedury uzyskiwania rosyjskiego obywatelstwa także tym Ukraińcom z obwodów donieckiego i ługańskiego, którzy mieszkają na terytorium kontrolowanym przez rząd ukraiński. Kijów uznał decyzję Moskwy za prowokację. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Cała ta sprawa okazała się jedną wielką kompromitacją". Zarzuty wobec Spacey'ego wycofane

      "Cała ta sprawa okazała się jedną wielką kompromitacją". Zarzuty wobec Spacey'ego wycofane

      Kevin Spacey był oskarżony o to, że w barze w Nantucket w 2016 roku upił i napastował młodego, wówczas 18-letniego, mężczyznę. Prokuratura stanu Massachusetts zamknęła jednak sprawę po tym, jak domniemana ofiara odmówiła złożenia zeznań. Zabrakło ponadto kluczowego dowodu - telefonu komórkowego domniemanej ofiary, który rzekomo zaginął. Według obrońców aktora w telefonie młodego mężczyzny miały znajdować się dowody niewinności ich klienta. Skutkiem zarzutów wobec aktora było wycofanie go z obsady słynnego serialu telewizyjnego "House of Cards", gdzie grał główną rolę makiawelicznego polityka Franka Underwooda. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Kosmos w zasięgu ręki. Polska firma stworzyła dla NASA wyjątkową aplikację

      Kosmos w zasięgu ręki. Polska firma stworzyła dla NASA wyjątkową aplikację

      Wylądować na Księżycu, wystrzelić rakietę kosmiczną, założyć skafander - takie rozrywki to dla wielu ludzi to marzenie. Marzenie, które może być jednak w zasięgu ręki, a dokładniej - w zasięgu telefonu komórkowego. A to za sprawą aplikacji, którą dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA stworzyła polska firma Immersion. Celem była popularyzacja wiedzy o kosmosie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     tvnpix