Fakty o Świecie

 • Fried: musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic poważnie
  Foto: TVN24 BiS
 • Wizyta Bidena w Europie tematem numer jeden w wielu zagranicznych serwisach
 • "Myślałem, że będzie źle, ale jest o wiele gorzej"

Fried: musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic poważnie

Prezydent USA Joe Biden w środę rozpoczął swoją wizytę w Europie. Amerykański przywódca w planach ma udział w szczycie G7, w szczycie NATO, a także w szczycie USA-Unia Europejska. Na koniec swojej podróży Biden ma spotkać się w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - Musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic NATO-wskich poważnie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 Daniel Fried.

CAŁA ROZMOWA Z DANIELEM FRIEDEM DOSTĘPNA JEST W TVN24 GO

Od przemówienia do amerykańskich żołnierzy w bazie Mildenhall we wschodniej Anglii prezydent USA rozpoczął swoją wizytę w Europie. - Głęboko wierzę, że jesteśmy w punkcie zwrotnym historii świata. W chwili, w której do nas należy, aby udowodnić, że demokracja nie tylko przetrwa, ale będzie się doskonalić - powiedział Joe Biden. Zdaniem Daniela Frieda to jest właśnie główne przesłanie wizyty prezydenta USA w Europie.

- On (Joe Biden - przyp. red.) już powiedział, że demokracja i kraje demokratyczne muszą dołączyć się do wspólnej strategii, żeby nasze kraje poprawić i potem radzić sobie dobrze, lepiej z Chińczykami i z Putinem - stwierdził Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce.

"Joe Biden chce się upewnić, z jakimi siłami przystępuje do rywalizacji"

Joe Biden wyruszył w pierwszą po objęciu urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych podróż do Europy....

Fried styl działań Joe Bidena nazwał "strategią demokratycznej solidarności" i podkreślił, że takie działanie jest bardzo "dobrym znakiem dla Polaków". - Brak zasad demokracji w amerykańskiej strategii doprowadziłby nas wszystkich do klęski - dodał.

Europejskie spotkania

Były ambasador USA w Polsce był też pytany o kolejność spotkań Joe Bidena, który najpierw spotka się z sojusznikami, a dopiero na koniec z Władimirem Putinem.

On ma najpierw spotkać się z sojusznikami, krajami demokratycznymi, włączając w to Polskę podczas szczytu NATO-wskiego, a dopiero potem - na bazie udanych rozmów taką mam nadzieję - z Putinem - podkreślił Fried.

- Za prezydentury George'a W. Busha zrobiliśmy to samo, ale wtedy mieliśmy nadzieję, że możemy współpracować z Putinem. Okazało się inaczej. Tym razem Biden będzie w lepszym miejscu dzięki udanym spotkaniom z sojusznikami - dodał.

Siła demokracji

Od początku swojej prezydentury Joe Biden podkreśla, że obecnie obserwujemy starcie demokracji z autokracją i powtarza, że trzeba dla przyszłych pokoleń udowodnić, że demokracja działa. Jednak na świecie jest coraz więcej miejsc, gdzie demokracja działa coraz gorzej.

- Musimy pokazać, że możemy radzić sobie ze wspólnymi problemami nowoczesnymi - powiedział Fried.  - Demokratyczna opozycja w Polsce w latach 70. i 80. zawsze mówiła, że demokracja to pierwszy krok i musimy mieć wspólną strategię solidarności demokratycznej. Polacy wtedy mieli rację. I cieszę się, że Joe Biden tak mówi - dodał.

Zbrojenia NATO

Były ambasador USA w Polsce mówił też o tym, jak nowa administracja USA zamierza przekonać sojuszników w NATO, żeby wydawali więcej na swoje zbrojenia.

- Polska już jest wiarygodnym sojusznikiem w tej sprawie. Niemcy mają wewnętrzną debatę wobec tego - przypomniał Fried. - Sądzę, że o ile Biden będzie dobrym partnerem, możemy powoli przekonać sojuszników, żeby więcej zrobić - dodał.

- Musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic NATO-wskich poważnie - podkreślił.

Zobacz całą rozmowę z Danielem Friedem w TVN24 GO

Autor: Marcin Wrona / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • W USA zostało ustanowione święto upamiętniające koniec niewolnictwa

  W USA zostało ustanowione święto upamiętniające koniec niewolnictwa

  19 czerwca w Stanach Zjednoczonych będzie obchodzony jako dzień upamiętniający zniesienie niewolnictwa. To na pamiątkę zdarzenia z 1865 roku, gdy oficjalnie ogłoszono uwolnienie czarnoskórych w Teksasie. Dla czarnych Amerykanów uchwalenie ogólnokrajowego święta z takiej okazji ma szczególny wymiar w czasach, gdy temat rasizmu znów jest jedną z najważniejszych kwestii w amerykańskim życiu publicznym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Amerykańskie służby przygotowują raport o UFO. Ma zostać opublikowany 25 czerwca

  Amerykańskie służby przygotowują raport o UFO. Ma zostać opublikowany 25 czerwca

  Amerykańskie służby specjalne przeanalizowały ponad 120 incydentów z udziałem niezidentyfikowanych obiektów latających z ostatnich 20 lat. Raport ma się ukazać 25 czerwca, ale według przecieków opisanych przez "The New York Times" służby nie znalazły żadnych niepodważalnych dowodów na to, że obiekty te pochodziły od obcej cywilizacji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zagraniczne media o spotkaniu Biden-Putin

  Zagraniczne media o spotkaniu Biden-Putin

  Zagraniczna prasa obszernie komentuje spotkanie Joe Bidena z Władimirem Putinem w Genewie. Dziennikarze przypominają, że z inicjatywą rozmów wyszedł amerykański prezydent i podkreślają, że spotkanie trwało krócej niż zakładano. Według wielu portali brak wspólnej konferencji prasowej jest symbolem istniejących podziałów pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem. Z kolei według niemieckich mediów Putin i Biden nie czuli się w swoim towarzystwie komfortowo. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Stosunki między Rosją i USA są najgorsze od lat

  Stosunki między Rosją i USA są najgorsze od lat

  Szczyt w Genewie to pierwsze spotkanie Joe Bidena jako prezydenta z Władimirem Putinem. Relacje amerykańsko-rosyjskie tak złe nie były od czasów zakończenia zimnej wojny. Komentatorzy mówią nawet, że sięgnęły dna. Amerykanie oskarżają Moskwę o ataki hakerskie, ingerencję w amerykańskie wybory, otrucie, a następnie aresztowanie Aleksieja Nawalnego, którego uwolnienia Biały Dom domaga się od wielu tygodni. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Christiane Amanpour ogłosiła, że zdiagnozowano u niej raka

  Christiane Amanpour ogłosiła, że zdiagnozowano u niej raka

  Na kilka tygodni zniknęła z wizji, a gdy wróciła, przekazała widzom smutną wiadomość. Czołowa dziennikarka CNN - Christiane Amanpour - wyznała, że przeszła operację usunięcia nowotworu jajnika. Teraz czeka ją chemioterapia. Dziennikarka przyznała też, że jej przykład dobitnie pokazuje, jak poważne konsekwencje może mieć zaniedbywanie regularnych badań.

  czytaj więcej »
 • Węgry zakazują "propagowania homoseksualizmu" w szkołach

  Węgry zakazują "propagowania homoseksualizmu" w szkołach

  Węgierski parlament przyjął we wtorek ustawę, która zakazuje między innymi propagowania homoseksualizmu. Określa także nowe restrykcyjne wymagania dla lekcji wychowania seksualnego w szkołach. W głosowaniu nie wzięła udziału większość partii opozycyjnych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • ONZ alarmuje: wzrosła liczba pracujących dzieci

  ONZ alarmuje: wzrosła liczba pracujących dzieci

  Liczba pracujących dzieci, zwłaszcza w wieku od 5 do 11 lat, rośnie - alarmuje ONZ. Jedną z przyczyn jest pandemia, która wpędziła w nędzę wiele rodzin w ubogich krajach, odebrała dzieciństwo najmłodszym i zmusiła je do pracy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Bitcoin został uznany przez Salwador za legalną formę płatności

  Bitcoin został uznany przez Salwador za legalną formę płatności

  Bitcoin stał się legalnym środkiem płatności w Salwadorze. To pierwszy kraj na świecie, który tego dokonał. Prezydent Nayib Bukele, znany fan nowych technologii, twierdzi, że to historyczny moment. Ma to między innymi ułatwić przesyłanie pieniędzy przez Salwadorczyków mieszkających za granicą. Przelewy od nich to jedna piąta PKB tego ubogiego kraju w Ameryce Środkowej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Szczyt Biden-Putin. "To spotkanie będzie decydujące. Uważam, że możliwe są dwa scenariusze"

  Szczyt Biden-Putin. "To spotkanie będzie decydujące. Uważam, że możliwe są dwa scenariusze"

  W przyszłą środę prezydent Joe Biden będzie rozmawiał w Genewie z Władimirem Putinem. Amerykański politolog Ian Brzezinski stwierdził w rozmowie z Marcinem Wroną, że to spotkanie będzie decydujące. - Uważam, że możliwe są dwa scenariusze. Dowiemy się, czy Zachód będzie kontynuował okazywanie słabości i niezdecydowania wobec rosyjskiej agresji, czy też zdecyduje się wykorzystać swoją gospodarczą, polityczną, a także militarną siłę do przeciwstawienia się Rosji - ocenił.

  czytaj więcej »
tvnpix