Fakty o Świecie

  • Fried: musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic poważnie
    Foto: TVN24 BiS
  • Cudem przeżyła, gdy pocisk spadł na jej dom. "Kiedy chcę podejść, zaczyna krzyczeć"
  • Sprowadzone do Polski działaczki z Białorusi zabrały głos

Fried: musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic poważnie

Prezydent USA Joe Biden w środę rozpoczął swoją wizytę w Europie. Amerykański przywódca w planach ma udział w szczycie G7, w szczycie NATO, a także w szczycie USA-Unia Europejska. Na koniec swojej podróży Biden ma spotkać się w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - Musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic NATO-wskich poważnie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 Daniel Fried.

CAŁA ROZMOWA Z DANIELEM FRIEDEM DOSTĘPNA JEST W TVN24 GO

Od przemówienia do amerykańskich żołnierzy w bazie Mildenhall we wschodniej Anglii prezydent USA rozpoczął swoją wizytę w Europie. - Głęboko wierzę, że jesteśmy w punkcie zwrotnym historii świata. W chwili, w której do nas należy, aby udowodnić, że demokracja nie tylko przetrwa, ale będzie się doskonalić - powiedział Joe Biden. Zdaniem Daniela Frieda to jest właśnie główne przesłanie wizyty prezydenta USA w Europie.

- On (Joe Biden - przyp. red.) już powiedział, że demokracja i kraje demokratyczne muszą dołączyć się do wspólnej strategii, żeby nasze kraje poprawić i potem radzić sobie dobrze, lepiej z Chińczykami i z Putinem - stwierdził Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce.

"Joe Biden chce się upewnić, z jakimi siłami przystępuje do rywalizacji"

Joe Biden wyruszył w pierwszą po objęciu urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych podróż do Europy....

Fried styl działań Joe Bidena nazwał "strategią demokratycznej solidarności" i podkreślił, że takie działanie jest bardzo "dobrym znakiem dla Polaków". - Brak zasad demokracji w amerykańskiej strategii doprowadziłby nas wszystkich do klęski - dodał.

Europejskie spotkania

Były ambasador USA w Polsce był też pytany o kolejność spotkań Joe Bidena, który najpierw spotka się z sojusznikami, a dopiero na koniec z Władimirem Putinem.

On ma najpierw spotkać się z sojusznikami, krajami demokratycznymi, włączając w to Polskę podczas szczytu NATO-wskiego, a dopiero potem - na bazie udanych rozmów taką mam nadzieję - z Putinem - podkreślił Fried.

- Za prezydentury George'a W. Busha zrobiliśmy to samo, ale wtedy mieliśmy nadzieję, że możemy współpracować z Putinem. Okazało się inaczej. Tym razem Biden będzie w lepszym miejscu dzięki udanym spotkaniom z sojusznikami - dodał.

Siła demokracji

Od początku swojej prezydentury Joe Biden podkreśla, że obecnie obserwujemy starcie demokracji z autokracją i powtarza, że trzeba dla przyszłych pokoleń udowodnić, że demokracja działa. Jednak na świecie jest coraz więcej miejsc, gdzie demokracja działa coraz gorzej.

- Musimy pokazać, że możemy radzić sobie ze wspólnymi problemami nowoczesnymi - powiedział Fried.  - Demokratyczna opozycja w Polsce w latach 70. i 80. zawsze mówiła, że demokracja to pierwszy krok i musimy mieć wspólną strategię solidarności demokratycznej. Polacy wtedy mieli rację. I cieszę się, że Joe Biden tak mówi - dodał.

Zbrojenia NATO

Były ambasador USA w Polsce mówił też o tym, jak nowa administracja USA zamierza przekonać sojuszników w NATO, żeby wydawali więcej na swoje zbrojenia.

- Polska już jest wiarygodnym sojusznikiem w tej sprawie. Niemcy mają wewnętrzną debatę wobec tego - przypomniał Fried. - Sądzę, że o ile Biden będzie dobrym partnerem, możemy powoli przekonać sojuszników, żeby więcej zrobić - dodał.

- Musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic NATO-wskich poważnie - podkreślił.

Zobacz całą rozmowę z Danielem Friedem w TVN24 GO

Autor: Marcin Wrona / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix