Fakty o Świecie

 • Foto: Reuters TV
 • "Będziemy mieli spektakl polityczny z marnym zakończeniem"
 • "Niemcom zależy na nowym otwarciu z administracją amerykańską"

Josepha wybudzono ze śpiączki po 10 miesiącach. "Nie wiem, czy zrozumie nasze opowieści o lockdownie"

Przez 10 miesięcy był w śpiączce. Nie miał pojęcia o pandemii i o tym, jak przez ten czas zmienił się świat. W czasie śpiączki dwukrotnie był zakażony koronawirusem. Teraz 19-letni Joseph z Wielkiej Brytanii powoli wraca do zdrowia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18.30 i 20.20 w TVN24 BiS

Joseph przez ostatnie 10 miesięcy był w śpiączce. Teraz obudził się w zupełnie innej rzeczywistości. Jeszcze nie wie, że na świecie szaleje pandemia. Nie ma pojęcia, że lekarze z całego globu walczą z koronawirusem.

- Nie wiem, czy Joseph zrozumie nasze opowieści o lockdownie - zastanawia się Sally Flavill Smith, ciotka Josepha.

1 marca 2020 roku Joseph miał wypadek, został potrącony przez samochód. Doznał poważnego urazu mózgu i zapadł w śpiączkę. Wówczas jeszcze Wielka Brytania tętniła życiem. Media w całym kraju obiegła informacja o tym, że Boris Johnson i jego narzeczona spodziewają się dziecka. Trzy tygodnie później na Wyspach wprowadzono pierwszy lockdown.

- Joseph, będąc w śpiączce, zdecydowanie cierpiał. Jego mięśnie były skurczone. Lekarze przeprowadzili tracheoskopię, ale pojawiły się komplikacje i zachorował na zachłystowe zapalenie płuc. Był w złym stanie, a do tego zachorował na COVID-19 - wspomina ciotka 19-latka.

Walka o zdrowie

Joseph przez kilka tygodni przebywał w szpitalu w Leicester w środkowej Anglii. Teraz został przeniesiony do domu opieki, gdzie wraca do zdrowia.

Przed wypadkiem był pełnym życia nastolatkiem. W maju ubiegłego roku miał odwiedzić Pałac Buckingham i z rąk księcia Edynburga odebrać nagrodę za osiągnięcia sportowe.

- Żył dla sportu. Chodził na siłownię, grał w golfa, w hokeja. Był członkiem klubu hokejowego i był tak dobry, że mając 18 lat grał dla starszej drużyny. Kochał krykieta, uwielbiał surfować. Był bardzo aktywnym chłopakiem - opowiada Sally Flavill Smith.

Dziś Joseph porusza nogami i rękoma. Jest w stanie dotknąć lewego i prawego ucha. Na pytania reaguje mrugając oczami. Jego pierwszy uśmiech po przebudzeniu wzruszył rodzinę do łez.

- Joseph nas słyszy. Wiemy to, bo reaguje na drobne polecenia. Rozmawiamy z nim o pandemii. Możemy z nim rozmawiać przez godzinę dziennie. Jego mama powtarza mu: "Joseph, kochanie naprawdę chciałabym z tobą być, trzymać cię za rękę. Nie bój się" - mówi ciotka nastolatka.

"Nie ma obok siebie nikogo bliskiego"

Podczas codziennych wideorozmów rodzina próbuje wytłumaczyć Josephowi, dlaczego nie może z nim być. Osobiście mogła odwiedzić go tylko matka.

W grudniu przyjechała złożyć mu życzenia z okazji 19. urodzin. Miała tylko godzinę, by pobyć z synem. Przez cały czas była ubrana w ochronny kombinezon i musiała utrzymywać dystans.

- On nie ma obok siebie nikogo bliskiego. Jedną z najważniejszych rzeczy dla kogoś, kto budzi się ze śpiączki, jest symulacja znajomych dźwięków, głosów, ale on tego nie ma. Ma tylko ekran, przez który próbujemy go uspokoić - zwraca uwagę ciotka Josepha.

Przed Josephem jeszcze długa droga, ale rodzina cieszy się każdym najmniejszym postępem.

Chłopak będzie potrzebował rehabilitacji. By pokryć koszty leczenia rodzina uruchomiła w internecie specjalną zbiórkę. Do tej pory udało się zebrać ponad 30 tysięcy funtów.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Brandenburgia obserwuje wzrost nielegalnej imigracji

  Przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Brandenburgia obserwuje wzrost nielegalnej imigracji

  Przez Polskę do Niemiec, przez Bośnię do Chorwacji - to dwa główne szlaki migracyjne. Przygraniczne obozy są pełne zdesperowanych ludzi, którzy w Europie szukają szans na lepsze życie. Niektórzy skorzystali ze szlaku stworzonego przez reżim Łukaszenki. Władze Brandenburgii, przytłoczone falą migrantów, domagają się od niemieckiego rządu i od Unii Europejskiej zdecydowanych działań. Od sierpnia, przez Białoruś i Polskę, przedostało się tam ponad cztery tysiące osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Napastnik strzelał z łuku, zabił pięć osób

  Napastnik strzelał z łuku, zabił pięć osób

  Traktujemy to jak akt terroryzmu - mówią norweskie służby o ataku w mieście Kongsberg niedaleko stolicy. Napastnik, strzelając z łuku, zabił tam 5 osób. Jak podaje policja to człowiek, który przeszedł na islam i co do którego istniały obawy, że się zradykalizował. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS

  czytaj więcej »
 • Do pracy tylko z zielonym certyfikatem. "Rząd zmusza nas do szczepień"

  Do pracy tylko z zielonym certyfikatem. "Rząd zmusza nas do szczepień"

  Chcesz iść do pracy? Musisz mieć tak zwaną zieloną przepustkę - takie prawo będzie od jutra obowiązywać we Włoszech. Certyfikat przysługuje każdej osobie, która albo się zaszczepiła, ma negatywny wynik testu na koronawirusa lub niedawno wyszła z choroby. Za brak przepustek grożą kary finansowe. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • USA. Gigantyczny problem z łańcuchem dostaw

  USA. Gigantyczny problem z łańcuchem dostaw

  To będą trudne święta w USA, bo na półkach może zabraknąć wszystkiego. Chodzi o niebywały zator w łańcuchu dostaw. Jego symbolem jest to, co dzieje się obok kalifornijskich portów. Wygląda to jak regularny korek. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Nowa "gorączka złota" na Grenlandii

  Nowa "gorączka złota" na Grenlandii

  Ustępujący przez zmiany klimatu lód odkrywa niezmierzone bogactwa naturalne Grenlandii. Należąca do Danii wyspa ma dostęp do ogromnych złóż ropy naftowej, uranu i metali rzadkich. To te ostatnie wzbudzają największe zainteresowanie świata. Są niezbędne przy produkcji wielu nowoczesnych technologii. "New York Times" pisze nawet o nowej gorączce złota. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Holenderscy naukowcy opracowali strzykawki bezigłowe

  Holenderscy naukowcy opracowali strzykawki bezigłowe

  Holenderscy naukowcy opracowali bezigłową metodę wykonywania zastrzyków. Wszystko dzięki tak zwanemu pistoletowi bąbelkowemu, czyli strzykawce bezigłowej. Dzięki nowej technologii wstrzyknięcie preparatu twa krócej niż ukąszenie komara, a ciecz wnika płytko pod naskórek nie dotykając zakończeń nerwowych, przez co nie czuć bólu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Coraz więcej zgonów z powodu COVID-19 w Rumuni i Rosji

  Coraz więcej zgonów z powodu COVID-19 w Rumuni i Rosji

  W Rumunii co 6 minut z powodu COVID-19 umiera człowiek. W Rosji z kolei w ciągu ostatniej doby odnotowano największą liczbę zgonów od początku pandemii. Co wspólnego mają te kraje? W obu jest dramatycznie niski odsetek zaszczepionych mieszkańców. Materiał "Faktów o  Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Japońscy naukowcy wyprodukowali stek Kobe metodą biodruku 3D

  Japońscy naukowcy wyprodukowali stek Kobe metodą biodruku 3D

  Japońscy naukowcy pobrali komórki macierzyste od krów rasy Wagyu i - wykorzystując biodruk 3D - wydrukowali stek. Na razie nie wiadomo, czy stek z drukarki jest tak samo delikatny i soczysty jak prawdziwy, bo przed degustacją wołowinę trzeba jeszcze dokładnie przebadać. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W nowym komiksie postać Supermana będzie biseksualna

  W nowym komiksie postać Supermana będzie biseksualna

  W piątym wydaniu serii komiksów DC "Superman: Son of Kal-El" Jon Kent okaże się osobą biseksualną. Bohater zakocha się w reporterze Jayu Nakamurze. Twórcy komiksu podkreślają, że dzięki temu odbiorcy biseksualni mogą po prostu łatwiej utożsamić się z tak nadludzką postacią. Z kolei działacze na rzecz mniejszości liczą na to, że każda taka sytuacja w fikcyjnym świecie będzie skutkować większą tolerancją w tym prawdziwym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kopenhaga: w mieście wyznaczono strefy, do których nie mają wstępu określone osoby karane

  Kopenhaga: w mieście wyznaczono strefy, do których nie mają wstępu określone osoby karane

  W Kopenhadze wyznaczono cztery strefy, do których wstępu nie mają osoby z przeszłością kryminalną związaną z użyciem broni, materiałów wybuchowych i aktami wandalizmu. Wszystkie strefy znajdują się w centralnej części Kopenhagi. Obejmują cztery ruchliwe nocą ulice, przy których znajduje się wiele pubów, klubów i restauracji. Zakaz przebywania w strefach obowiązuje od północy do piątej rano. Porządku mają pilnować policyjne patrole. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Światowe media o prounijnych manifestacjach w Polsce

  Światowe media o prounijnych manifestacjach w Polsce

  Światowe media opisują niedzielne protesty, które obyły się na ulicach wielu polskich miast. "Masowe protesty w związku z obawami o wyjście z Unii", "obie strony gotowe do walki", "zostajemy - krzyczą Polacy" - to tylko kilka z nagłówków. Manifestacje miały związek z ubiegłotygodniowy wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że określone przepisy UE w zakresie, o który zapytał premier, są niekonstytucyjne. W oczach demonstrantów wyrok to "prawny polexit", który może zwiastować prawdziwe wyjście Polski z Unii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix