Fakty o Świecie

"Zaapelowałbym, żeby traktować Chiny poważnie"

- To jest niemożliwe, by Polska była dla Chin drzwiami do Europy. Mnie to śmieszy - ocenił prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN. - Zaapelowałbym, żeby traktować Chiny poważnie. Jak słyszę, że oni nam pomogą, to ja się załamuje - przyznał gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. - Nikt niczego za darmo nie daje. Jak pożyczą pieniądze, to powiedzą: zbudujemy port lotniczy, ale naszymi pracownikami, naszymi surowcami, a potem będziemy tym zarządzać. Oni chcą się bogacić - mówił. - Ostrożnie z Chinami. Więcej mądrości, mniej romantyzmu - wezwał.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
jakub_klich
jakub_klich

Gdybym chciał być złośliwy, to zapytałbym, czy można na poważnie brać słowa "eksperta od Chin", który wymawia Xiamen, jako Ksjamen, Shanghai jako Szankaj, Deng Xiao-ping jako Den Sjao-pin... Ale na poważnie, można długo gadać o skali, wymieniać nominale wartości wzrostu chińskiego PKB, ilości wylanego tam betonu, itd. Ale co to w rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   usmiech_prezesa

   Apeluje, zeby twgo pana nie brac powaznie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Gama

     Klicha nie należy brać poważnie ?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Reprymenda od prezydenta. Macron pouczył nastolatka

        Reprymenda od prezydenta. Macron pouczył nastolatka

        Francuski prezydent był w Paryżu na uroczystościach upamiętniających francuski ruch oporu. Doszło tam do niecodziennej sytuacji. Pewien nastolatek zakrzyknął do prezydenta - "co słychać, Manu?" Taka bezpośredniość Emmanuela Macrona wyprowadziła z równowagi i postanowił nastolatka pouczyć... o formie grzecznościowej, w jakiej powinien się do niego zwracać: "panie prezydencie". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Mieszkańcy Caracas z przemocą radzą sobie przy pomocy... aplikacji

        Mieszkańcy Caracas z przemocą radzą sobie przy pomocy... aplikacji

        "Kumpelska" aplikacja, która ma ratować życie. "Pana" działa na terenie Caracas - stolicy Wenezueli. Miasto przesiąknięte jest przemocą, na ulicach dochodzi do morderstw i gwałtów. W chwili osamotnienia lub zagrożenia pomóc ma właśnie aplikacja "Pana". Na miejsce przybywa sąsiedzka pomoc. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • "Upłynie tydzień, zanim skończą się śmiać zarówno w Waszyngtonie, jak i w Brukseli"

        "Upłynie tydzień, zanim skończą się śmiać zarówno w Waszyngtonie, jak i w Brukseli"

        - Mniej więcej mamy na to takie szanse, jak ja mam szanse na wygranie następnych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były polityk PiS i PO Michał Kamiński, komentując wtorkowe słowa Mateusza Morawieckiego o tym, że Polska mogłaby być pośrednikiem między USA a Europą. - Jak on to powie głośno, to myślę, że upłynie tydzień, zanim skończą się śmiać zarówno w Waszyngtonie, jak i w Brukseli - ocenił poseł federacyjnego Klubu Poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego-Unii Europejskich Demokratów.

        czytaj więcej »
       • Rozdzielanie dzieci od rodziców. "Takie doświadczenie może na trwałe zmienić strukturę mózgu"

        Rozdzielanie dzieci od rodziców. "Takie doświadczenie może na trwałe zmienić strukturę mózgu"

        - Nauka mówi rzeczy bardzo głębokie i poruszające, że takie doświadczenie może na trwałe zmienić strukturę mózgu, i to na poziomie neuronalnym - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS psychoterapeuta Robert Rutkowski, komentując doniesienia z USA o tym, jak dzieci nielegalnych imigrantów są rozdzielane z rodzicami. - Dziecko przestanie się rozwijać, zatrzyma się w rozwoju w stopniu emocjonalnym - mówił, tłumacząc stałe konsekwencje takiej traumy.

        czytaj więcej »
       • Problemy z imigrantami. "Europę czeka imigracyjne zakręcanie śruby"

        Problemy z imigrantami. "Europę czeka imigracyjne zakręcanie śruby"

        - Nasze statki nie będą wypływały po imigrantów - ostrzegają Włosi i kolejny raz apelują o większą solidarność Europy. W Berlinie coraz ciszej słychać słowa wsparcia, a coraz głośniej konieczność zamknięcia drzwi. Angela Merkel jest pod silnym naciskiem swojego ministra i zarazem koalicjanta. Chce on zaostrzenia przepisów azylowych i grozi odejściem. Na upadek swojego rządu Merkel nie może sobie pozwolić, bo drugi raz takiej koalicji nie zbuduje. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Komorowski: władze udają, że nie wiedzą, o co chodzi Komisji

        Komorowski: władze udają, że nie wiedzą, o co chodzi Komisji

        - To nie jest spór o reformę sądownictwa, tylko spór o zasady demokracji, w których się nie mieści na przykład to, że władza polityczna może wymieniać sędziów Sądu Najwyższego, czy skracać kadencję prezesa SN na mocy decyzji zapisanych w ustawach, jeśli ta 6-letnia kadencja jest zapisana w Konstytucji - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Bronisław Komorowski. Zdaniem byłego prezydenta "władze państwa polskiego udają, że nie wiedzą, o co chodzi Komisji", a poniedziałkowe spotkanie premiera z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem pokazało, że "nic nie załatwili". Według gościa programu lekceważenie zasad doprowadzi do tego, że "nie będzie żadnych zasad", co jest szczególnie niebezpieczne dla Polski. - Taka polityka służy Rosji - skwitował.

        czytaj więcej »
       • Donald Trump zasalutował północnokoreańskiemu oficerowi. Wzbudziło to kontrowersje

        Donald Trump zasalutował północnokoreańskiemu oficerowi. Wzbudziło to kontrowersje

        Prezydent Stanów Zjednoczonych zasalutował jednemu z północnokoreańskich oficerów, gdy podczas powitania w Singapurze północnokoreański przywódca Kim Dzong Un przedstawiał członków swojej delegacji. Według Białego Domu to była zwykła uprzejmość. Według części komentatorów i wojskowych taki gest to woda na młyn reżimowej propagandy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       tvnpix