Fakty o Świecie

"Wyobraźcie sobie, że ktoś bije was i gwałci każdego dnia"

Naila w wieku 13 lat została zmuszona do małżeństwa ze swoim kuzynem. Ślub odbył się w Pakistanie, ale dziewczynka mieszkała na stałe w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie służby taki ślub uznały. Naila, wraz ze swoim mężem bez problemu wróciła do Stanów. Takich religijnych małżeństw, które zostały zalegalizowane w amerykańskim systemie, tylko w ciągu ostatnich 10 lat było 8 tysięcy.

R. Kelly więził nieletnie niewolnice? Miał zmuszać je do seksu i to nagrywać

Na początku lat dwutysięcznych piosenkarz R. Kelly miał dopuszczać się molestowania nastoletnich...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

- Chciałam popełnić samobójstwo. Próbowałam wypić wybielacz - opowiada Naila Amin, która została zmuszona do małżeństwa w wieku 13 lat.

Dla Naili znaleziono narzeczonego, gdy miała osiem lat. To wszystko nie działo się w odległej kulturowo Azji, a w Stanach Zjednoczonych. Zaledwie kilkanaście lat temu.

- Wyobraźcie sobie, że ktoś bije was i gwałci każdego dnia. Nawet każe zakładać sobie skarpety. Traktował mnie jak małą niewolnicę - relacjonuje Naila.

Naila od 4. roku życia mieszkała w Stanach. Gdy była dzieckiem, wraz z rodzicami pojechała na ślub do Pakistanu. Tam zaaranżowano jej małżeństwo.

- Byłam dla niego biletem, by wyjechać z Pakistanu. To był mój kuzyn - tłumaczy Naila.

"Moglibyśmy uchronić wiele nieletnich kobiet"

Zabiła mężczyznę, który ją kupił. Po 15 latach wyjdzie na wolność

Gubernator amerykańskiego stanu Tennessee ułaskawił kobietę skazaną w wieku 16 lat na dożywocie...

Dziewczynę zmuszono, by wystąpiła do Urząd ds. Obywatelstwa i Imigracji USA o wizę dla swojego męża. Nikogo nie zaniepokoił jej wiek. Po latach Naila ma ogromny żal. Przede wszystkim do amerykańskich władz.

- Urząd do spraw imigracji, oficer który tam pracował, zawiódł mnie. Zajmował się biurokracją, wypełniał dokumenty, ale nie zwrócił uwagi na to, że ja miałam 14 lat, a mężczyzna, z którym byłam, 28 lat. To bez sensu - dodaje.

W ciągu ostatniej dekady władze pozytywnie rozpatrzyły ponad 8 tysięcy takich wniosków wizowych. Niektóre osoby miały zaledwie 14 lat. To całkowicie legalne i zgodne z prawem. Ustawa o imigracji nie określa żadnych minimalnych granic wiekowych dla małżonków i narzeczonych.

- Rząd Stanów Zjednoczonych jest nie tylko współwinny. Wręcz zachęca do małżeństw z dziećmi poprzez istniejące w prawie luki. Pozwalają one składać dzieciom wnioski o wizę czy zieloną kartę dla zagranicznego narzeczonego czy małżonka. Nie szokują mnie te dane, wiem o tym od lat - tłumaczy Fraida Reiss, któraprowadzi fundację "W końcu wolne".

Sama została zmuszona do małżeństwa. Miała 19 lat, gdy rodzice - ortodoksyjni Żydzi, wybrali dla niej mężczyznę. - W większości przypadków do aranżowanego małżeństwa dochodzi poprzez wadliwe przepisy. Gdybyśmy je zmienili, moglibyśmy uchronić wiele nieletnich kobiet - ocenia Reiss.

"Chciałam iść do szkoły, ale nie mogłam"

Prosił córkę o nagie zdjęcia. Twierdzi, że chciał dać jej nauczkę

Mieszkaniec hiszpańskiego miasta Aviles twierdzi, że podejrzewał nieletnią córkę o wrzucanie do...

Problemem nie są jedynie przepisy migracyjne, ale też wewnętrzne stanowe regulacje, które najwyraźniej niedostatecznie chronią dzieci. Wiele Stanów pozwala na małżeństwo osobom w wieku 16 i 17 lat. W stanie Utah, Kansas czy Indiana przysięgę małżeńską - za zgodą sądu-  mogą złożyć sobie osoby w wieku 15 lat.  Jest też jednak wiele miejsc, gdzie wiek, w pewnych określonych prawem przypadkach, zupełnie nie ma znaczenia.

- Odpowiedzialność za aranżowane małżeństwa z dziećmi spoczywa na rządzie Stanów Zjednoczonych. Ale łatwiej o tym mówić, niż coś z tym zrobić - uważa Ron Johnson, senator Partii Republikańskiej.

Naila uciekła od swojego męża. - Ciągle myślę o tym, że gdyby nie zniszczyli mi życia, dziś byłabym lekarzem. Ludzie w moim wieku mają wyższe wykształcenie, tytuły naukowe. Chciałam iść do szkoły, ale nie mogłam - ubolewa.

Kobieta przez lata mieszkała w ośrodkach pomocy, domach opieki. Dopiero niedawno stanęła na własne nogi. - Wiem, że mam potencjał i mogłam coś osiągnąć, ale zrujnowano mi życie - mówi.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Ilu ludzi pracuje bez wynagrodzeń? Shutdown w USA w liczbach

  Ilu ludzi pracuje bez wynagrodzeń? Shutdown w USA w liczbach

  Już prawie miesiąc trwa "shutdown" amerykańskiego rządu federalnego, który jest spowodowany brakiem ustawy budżetowej. Kością niezgody między Białym Domem a Kongresem jest kilka miliardów dolarów na ogrodzenie na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Liczb, które pozwolą zrozumieć głębię i skalę problemu, jest więcej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Pewna fabryka mydła może sporo ucierpieć przez brexit

  Pewna fabryka mydła może sporo ucierpieć przez brexit

  Problemy królewskiego mydła. Chodzi o specjalny zakład produkcyjny w Wielkiej Brytanii, którego pierwszą patronką była królowa Wiktoria. Fabrykę mydła, która zatrudnia osoby niepełnosprawne. Ich produkty trafiają między innymi do siedziby premiera. Składniki mydła sprowadzane są z całego świata. Dla tego zakładu brexit bez umowy może oznaczać gigantyczne problemy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Problem Korei Północnej trzeba było rozwiązać 20 lat temu"

  "Problem Korei Północnej trzeba było rozwiązać 20 lat temu"

  - Jeżeli ktoś zwyciężył politycznie, to zwyciężył Kim Dzong Un - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS spotkanie prezydenta USA i przywódcy Korei Północnej Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN. Jego zdaniem prezydent Trump miał rację, kiedy powiedział, że problem Korei Północnej trzeba było rozwiązać 20 lat temu. Jego zdaniem jest wiele zaprzyjaźnionych państw, w których Trump i Kim mogą się spotkać, ale wśród tych państw nie ma Polski.

  czytaj więcej »
 • Konsekwencje shutdownu. Wielu Amerykanów nie dostaje pensji

  Konsekwencje shutdownu. Wielu Amerykanów nie dostaje pensji

  Amerykańscy obywatele mają ogromne problemy z budżetami domowymi. Kilkaset tysięcy z nich z powodu shutdownu nie dostaje pensji. A że wielu Amerykanów żyje od wypłaty do wypłaty, to efekty są dramatyczne. W bankach żywności są tłumy, a w jadłodajniach dla potrzebujących rekordowe kolejki. Na razie w opałach są pracownicy budżetówki, ale jeśli coś się nie zmieni, to ucierpią też inni, choćby osoby, które muszą polegać na państwowych dopłatach, by nakarmić rodzinę lub zapłacić za czynsz. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "No deal" i "no brexit", czyli unijne problemy Brytyjczyków

  "No deal" i "no brexit", czyli unijne problemy Brytyjczyków

  Wielki problem Brytyjczyków. Chcą opuścić Unię i na tym nie stracić. Na 71 dni przez brexitem to wydaje się nierealne. Parlament odrzucił umowę wynegocjowaną przez premier May, a następnie udzielił jej wotum zaufania, czyli dał mandat do dalszych negocjacji z Brukselą. Może uda się zmienić jakiś zapis, ale nie całą umowę. Brytyjczycy przygotowują się na wielkie "nie". "No deal", czyli brak umowy i "no brexit", czyli wręcz wycofanie się z zamiaru wyjścia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Miliony na koncie i strach o własne życie. Problemy Enesa Kantera

  Miliony na koncie i strach o własne życie. Problemy Enesa Kantera

  Należy do najbardziej elitarnego grona sportowców na świecie. Zarabia około 18 milionów dolarów na rok, a gra na drugiej półkuli. Ale nawet to wszystko nie chroni go przed wielkimi problemami i obaw o swoje życie. Wracamy do sprawy koszykarza Enesa Kantera. Jego drużyna gra mecz w Londynie, ale on sam został w Stanach. Kanter jest z urodzenia Turkiem i głośnym krytykiem prezydenta Erdogana. Sportowiec bał się, że przy okazji spotkania w Europie, któryś z wyznawców tureckiego lidera zechce go zabić. Teraz dochodzą nowe informacje, bo Ankara żąda jego ekstradycji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Czy Polska będzie należeć do światowej czołówki milionerów? Prognozy agencji "Wealth-X"

  Czy Polska będzie należeć do światowej czołówki milionerów? Prognozy agencji "Wealth-X"

  Coś, co łączy Polskę, Nigerię i Bangladesz. Rekordowy wzrost liczby milionerów. W Europie pod tym względem nie mamy konkurencji. Według raportu agencji "Wealth-X", zbierającej dane o majątkach najbogatszych ludzi świata, w Polsce liczba milionerów, czyli tych, których majątek przekracza wartość miliona dolarów, do 2023 roku będzie rosła rocznie o 10 procent. Czy będziemy w światowej czołówce? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zakazany kulinarny rarytas. Sąd Najwyższy Kalifornii zabronił produkcji foie gras

  Zakazany kulinarny rarytas. Sąd Najwyższy Kalifornii zabronił produkcji foie gras

  Na talerzach milionerów obok szampana i kawioru leży foie gras, czyli kacza lub gęsia wątróbka. To jeden z największych rarytasów francuskiej kuchni. Niestety okupiony cierpieniem siłowo karmionych ptaków. To właśnie względy etyczne sprawiły, że produkt jest zakazany w Kalifornii. Sąd Najwyższy właśnie podtrzymał decyzję z 2012 rok. Foie gras nie wolno produkować i sprowadzać. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Jak Demokraci byli u władzy, to bardziej dbali o granicę południową"

  "Jak Demokraci byli u władzy, to bardziej dbali o granicę południową"

  - Jak się patrzy na lata, kiedy Obama był prezydentem, to już pewne pieniądze na to, żeby wzmocnić granicę z Meksykiem, były przegłosowane - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanista Bogdan Szafrański. - Jak Demokraci byli u władzy, to bardziej dbali o granicę południową - stwierdził. Drugi gość programu, amerykanista Artur Wróblewski, ocenił z kolei, że "polityka polega na szukaniu kompromisu" - Na tym polega demokracja, że chroni się prawa mniejszości różnych - dodał.

  czytaj więcej »
 • Od obietnicy Camerona do widma chaosu. Jak doszło do brexitu?

  Od obietnicy Camerona do widma chaosu. Jak doszło do brexitu?

  Przed referendum o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE sondaże były dość wyrównane. Nikt nie sądził, że proces opuszczenia Wspólnoty będzie tak bardzo chaotyczny. Niektórzy obywatele - na co są obiektywne dowody - nie wiedzieli, z czym wiąże się głos "za" wyjściem. Jak doszło do tego, że brexit staje się faktem? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix