Fakty o Świecie

"Wyobraźcie sobie, że ktoś bije was i gwałci każdego dnia"

Naila w wieku 13 lat została zmuszona do małżeństwa ze swoim kuzynem. Ślub odbył się w Pakistanie, ale dziewczynka mieszkała na stałe w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie służby taki ślub uznały. Naila, wraz ze swoim mężem bez problemu wróciła do Stanów. Takich religijnych małżeństw, które zostały zalegalizowane w amerykańskim systemie, tylko w ciągu ostatnich 10 lat było 8 tysięcy.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

- Chciałam popełnić samobójstwo. Próbowałam wypić wybielacz - opowiada Naila Amin, która została zmuszona do małżeństwa w wieku 13 lat.

Dla Naili znaleziono narzeczonego, gdy miała osiem lat. To wszystko nie działo się w odległej kulturowo Azji, a w Stanach Zjednoczonych. Zaledwie kilkanaście lat temu.

- Wyobraźcie sobie, że ktoś bije was i gwałci każdego dnia. Nawet każe zakładać sobie skarpety. Traktował mnie jak małą niewolnicę - relacjonuje Naila.

Naila od 4. roku życia mieszkała w Stanach. Gdy była dzieckiem, wraz z rodzicami pojechała na ślub do Pakistanu. Tam zaaranżowano jej małżeństwo.

- Byłam dla niego biletem, by wyjechać z Pakistanu. To był mój kuzyn - tłumaczy Naila.

"Moglibyśmy uchronić wiele nieletnich kobiet"

Zabiła mężczyznę, który ją kupił. Po 15 latach wyjdzie na wolność

Gubernator amerykańskiego stanu Tennessee ułaskawił kobietę skazaną w wieku 16 lat na dożywocie...

Dziewczynę zmuszono, by wystąpiła do Urząd ds. Obywatelstwa i Imigracji USA o wizę dla swojego męża. Nikogo nie zaniepokoił jej wiek. Po latach Naila ma ogromny żal. Przede wszystkim do amerykańskich władz.

- Urząd do spraw imigracji, oficer który tam pracował, zawiódł mnie. Zajmował się biurokracją, wypełniał dokumenty, ale nie zwrócił uwagi na to, że ja miałam 14 lat, a mężczyzna, z którym byłam, 28 lat. To bez sensu - dodaje.

W ciągu ostatniej dekady władze pozytywnie rozpatrzyły ponad 8 tysięcy takich wniosków wizowych. Niektóre osoby miały zaledwie 14 lat. To całkowicie legalne i zgodne z prawem. Ustawa o imigracji nie określa żadnych minimalnych granic wiekowych dla małżonków i narzeczonych.

- Rząd Stanów Zjednoczonych jest nie tylko współwinny. Wręcz zachęca do małżeństw z dziećmi poprzez istniejące w prawie luki. Pozwalają one składać dzieciom wnioski o wizę czy zieloną kartę dla zagranicznego narzeczonego czy małżonka. Nie szokują mnie te dane, wiem o tym od lat - tłumaczy Fraida Reiss, któraprowadzi fundację "W końcu wolne".

Sama została zmuszona do małżeństwa. Miała 19 lat, gdy rodzice - ortodoksyjni Żydzi, wybrali dla niej mężczyznę. - W większości przypadków do aranżowanego małżeństwa dochodzi poprzez wadliwe przepisy. Gdybyśmy je zmienili, moglibyśmy uchronić wiele nieletnich kobiet - ocenia Reiss.

"Chciałam iść do szkoły, ale nie mogłam"

Prosił córkę o nagie zdjęcia. Twierdzi, że chciał dać jej nauczkę

Mieszkaniec hiszpańskiego miasta Aviles twierdzi, że podejrzewał nieletnią córkę o wrzucanie do...

Problemem nie są jedynie przepisy migracyjne, ale też wewnętrzne stanowe regulacje, które najwyraźniej niedostatecznie chronią dzieci. Wiele Stanów pozwala na małżeństwo osobom w wieku 16 i 17 lat. W stanie Utah, Kansas czy Indiana przysięgę małżeńską - za zgodą sądu-  mogą złożyć sobie osoby w wieku 15 lat.  Jest też jednak wiele miejsc, gdzie wiek, w pewnych określonych prawem przypadkach, zupełnie nie ma znaczenia.

- Odpowiedzialność za aranżowane małżeństwa z dziećmi spoczywa na rządzie Stanów Zjednoczonych. Ale łatwiej o tym mówić, niż coś z tym zrobić - uważa Ron Johnson, senator Partii Republikańskiej.

Naila uciekła od swojego męża. - Ciągle myślę o tym, że gdyby nie zniszczyli mi życia, dziś byłabym lekarzem. Ludzie w moim wieku mają wyższe wykształcenie, tytuły naukowe. Chciałam iść do szkoły, ale nie mogłam - ubolewa.

Kobieta przez lata mieszkała w ośrodkach pomocy, domach opieki. Dopiero niedawno stanęła na własne nogi. - Wiem, że mam potencjał i mogłam coś osiągnąć, ale zrujnowano mi życie - mówi.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Wspólne patrole rosyjsko-tureckie. Czyli Rosja będzie kluczowym graczem"

  "Wspólne patrole rosyjsko-tureckie. Czyli Rosja będzie kluczowym graczem"

  - Poparcie dla tej operacji jest bardzo w Turcji duże - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Patrycja Sasnal, kierownik Biura Badań i Analiz PISM. Operacją, o której mówiła, jest turecka ofensywa w północnej Syrii. We wtorek prezydent Turcji Recep Erdogan rozmawiał o niej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. - Jaki jest efekt tej wizyty? (...) Będą wspólne patrole rosyjsko-tureckie. Czyli Rosja będzie kluczowym graczem, bo to ona będzie patrolowała razem z Turcją tę granicę - powiedział drugi gość programu, Adam Balcer z organizacji WiseEuropa.

  czytaj więcej »
 • Turecka ofensywa w Syrii. Putin spotkał się z Erdoganem

  Turecka ofensywa w Syrii. Putin spotkał się z Erdoganem

  Wojska Baszara al-Assada i siły rosyjskie są teraz sojusznikami atakowanych przez Turcję Kurdów i mają powstrzymać Erdogana przed zajmowaniem kolejnych syryjskich ziem. Syryjski dyktator nazwał tureckiego przywódcę jednym z największych wrogów Syrii. W Soczi doszło do spotkania Recepa Erdogana z Władimirem Putinem. Turecki przywódca zagroził, że jeśli wszyscy kurdyjscy bojownicy nie wycofają się z terenów przygranicznych, to ofensywa ruszy z jeszcze większą siłą. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Irlandia Północna zmienia prawo. Aborcja już nie jest przestępstwem

  Irlandia Północna zmienia prawo. Aborcja już nie jest przestępstwem

  Dokładnie o północy z 21 na 22 października w Irlandii Północnej aborcja przestała być przestępstwem. Do tej pory policja i prokuratura ścigały kobiety, które się na nią zdecydowały. Zabieg był dopuszczalny jedynie w przypadku zagrożenia życia matki. W najbliższych miesiącach mają powstać konkretne przepisy, które uszczegółowią, w jakich okolicznościach aborcja będzie dopuszczalna. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Oficjalna kochanka" króla Tajlandii została pozbawiona rang i tytułów

  "Oficjalna kochanka" króla Tajlandii została pozbawiona rang i tytułów

  Król Tajlandii pozbawił swoją "szlachetną małżonkę" rang i tytułów. 34-letnia świeżo upieczona "oficjalna kochanka" miała naruszyć kodeks postępowania członka dworu i wykazać się nielojalnością wobec monarchy. 67-latek ma już za sobą 4 śluby, 3 rozwody i jedną "szlachetną małżonkę". Jest ojcem siedmiorga dzieci. Od maja jego żoną jest była stewardessa i wiceszefowa jego ochrony. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Salvini, Berlusconi i skrajna prawica na wielkim wiecu. "Tylko gdy jesteśmy razem, możemy zmienić Włochy"

  Salvini, Berlusconi i skrajna prawica na wielkim wiecu. "Tylko gdy jesteśmy razem, możemy zmienić Włochy"

  Dwa miesiące temu wicepremier Włoch Matteo Salvini podjął polityczne ryzyko - opuścił koalicję rządzącą, licząc na przedterminowe wybory i zwycięstwo w nich. Jego plan się nie powiódł - Ruch Pięciu Gwiazd znalazł nowego koalicjanta, a sam Salvini znalazł się poza rządem. Teraz znalazł sobie nowych koalicjantów i zaczął organizować masowe wiece, licząc na powrót do władzy w następnych wyborach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Spiker Izby Gmin nie zgodził się na głosowanie w sprawie umowy z Unią

  Spiker Izby Gmin nie zgodził się na głosowanie w sprawie umowy z Unią

  Wciąż nie jest pewne, kiedy dojdzie do brexitu. Pewne jest jedno - Boris Johnson idzie na rekord w przegranych głosowaniach w Izbie Gmin. W poniedziałek, po serii przegranych przez premiera głosowań spiker Izby Gmin John Bercow w ogóle odmówił poddania pod głosowanie umowy brexitowej wynegocjowanej przez Johnsona z Brukselą. A jeszcze rano współpracownicy premiera przekonywali, że głosowanie to tylko formalność, bo udało się zebrać wymaganą większość. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rozszerzenie Unii Europejskiej zablokowane. "To historyczny błąd"

  Rozszerzenie Unii Europejskiej zablokowane. "To historyczny błąd"

  Macedończycy mają prawo czuć się rozgoryczeni. By wejść do Unii Europejskiej, zgodzili się nawet na zmianę nazwy swojego kraju. W piątek unijny szczyt zablokował rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Nieoficjalnie wiadomo, że najwięcej obiekcji miała Francja wobec Albanii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jedna z rakiet miała utknąć w wyrzutni. Media donoszą o problemach na strategicznych ćwiczeniach

  Jedna z rakiet miała utknąć w wyrzutni. Media donoszą o problemach na strategicznych ćwiczeniach

  Nietypowa sytuacja podczas wielkich rosyjskich manewrów wojskowych. Tamtejsi dziennikarze ujawnili, że w czasie strategicznych ćwiczeń jądrowych Grom-2019, którym osobiście przyglądał się Władimir Putin, z jednego z okrętów podwodnych udało się wystrzelić tylko jedną rakietę balistyczną R-29R, mimo że plan zakładał wystrzelenie dwóch takich rakiet. Druga rakieta miała utknąć w wyrzutni okrętu podwodnego "Riazań". Ćwiczenia Grom-2019 odbyły się w połowie października. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Najdłuższy lot komercyjny stał się faktem. "To ogromny sukces"

  Najdłuższy lot komercyjny stał się faktem. "To ogromny sukces"

  Boeing 787-9 Dreamliner wyleciał z Nowego Jorku w piątek wieczorem i po pokonaniu 16 tysięcy 200 kilometrów w sobotę rano wylądował w Sydney. W powietrzu maszyna znajdowała się przez rekordowe dziewiętnaście godzin i 15 minut. To był lot testowy. Na pokładzie znajdowało się tylko czterdzieści dziewięć osób, wliczając załogę. Australijska linia lotnicza Qantas badała między innymi to, czy pasażerowie mogą fizycznie wytrzymać tak długi lot. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Czujnik ruchu, wbudowana pamięć i wytrzymała bateria. Tak wygląda elektroniczny różaniec

  Czujnik ruchu, wbudowana pamięć i wytrzymała bateria. Tak wygląda elektroniczny różaniec

  W Watykanie i online można kupić elektroniczny różaniec. Urządzenie opracowała tajwańska firma technologiczna, która zadbała zarówno o jego wielofunkcyjność, jak i elegancki design. To po prostu bransoletka z 10 czarnych paciorków z agatu i hematytu oraz metalowego krzyża, która łączy się ze smartfonem i zainstalowaną na nim specjalną aplikacją. Aplikacja pomaga w odmawianiu różańca. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zawieszenie broni w północnej Syrii. Trump: chcę podziękować Erdoganowi

  Zawieszenie broni w północnej Syrii. Trump: chcę podziękować Erdoganowi

  Po rozmowach wiceprezydenta USA Mike'a Penca z prezydentem Erdoganem uzgodniono zawieszenie broni w północnej Syrii. Jest jednak jeden warunek. Kurdowie muszą wycofać się na 30 kilometrów na południe od granicy turecko-syryjskiej i nie mają już tam prawa wrócić. Oznacza to, że Turcja osiągnęła wszystkie swoje cele, a efekty inwazji zostały usankcjonowane. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix