Fakty o Świecie

 • Foto: TVN24 BiS | Video: Fakty o Świecie TVN24 BiS
 • Wielka Brytania zaostrza restrykcje dla podróżujących, Francja przedłuża lockdown
 • "Trump chce podtrzymywać przekonanie, że wybory zostały ukradzione"

"Ponury dzień dla demokracji w Ameryce"

- Po raz pierwszy w naszej historii amerykański prezydent wezwał zwolenników, żeby oni atakowali Kapitol żeby zahamować proces demokracji - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce, komentując wydarzenia, które miały miejsce w środę na amerykańskim Kapitolu.

- Jako Amerykanin nie jestem specjalnie dumny z tego, co się dzieje w moim kraju - powiedział Daniel Fried komentując czwartkowe wydarzenia w stolicy USA. - To była anarchia, to był skrajnie prawicowy bunt - dodał.

Całą sytuację Fried ocenił jako "ponury dzień dla demokracji w Ameryce".

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Prezydent wezwał zwolenników, żeby oni atakowali Kapitol"

Konsekwencje wobec Trumpa?

Szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi rozmawiała w piątek z przewodniczącym Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA i pytała o możliwość odcięcia Donalda Trumpa od kodów atomowych. Coraz głośniej słychać także o możliwości zastosowania procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa. Czy urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych może obawiać się konsekwencji?

Daniel Fried uważa, żeby skuteczne przeprowadzenie procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa będzie niemożliwe, ale jego zdaniem to dobrze, że ta kwestia została podniesiona. - To pokazuje Donaldowi Trumpowi, że on stracił kontrolę polityczną - ocenił Fried.

Były ambasador USA w Polsce jest zdania, że Donald Trump "nie jest w stabilnym stanie". - On ma swoją osobowość i być może bez presji od demokratów i od sporej części republikanów on by spróbował ponowić awantury - powiedział.

"Biden to człowiek centrum"

Zdaniem Frieda najważniejszym pytanie po czwartkowych wydarzeniach jest o to, jakie będą konsekwencje długofalowe i czy zachowanie zwolenników Trumpa wpłynie na politykę republikanów.

Jego zdaniem Partia Republikańska stała się partią "skrajnie prawicową", nacjonalistyczną i "partią anarchizmu". Jak zaznaczył, jest jednak możliwość, żeby Partia Republikańska wróciła do normalności. - Potrzebujemy w Ameryce partii centro-prawicy, partii prawdziwego konserwatyzmu - podkreślił Fried.

- Joe Biden to człowiek centrum, to nie jest człowiek lewicowy. To człowiek skłonny do konsensusu, do budowania mostów - powiedział Fried i dodał, że otwartym pytaniem pozostaje, czy republikanie w Kongresie są gotowi na współpracę z nowym prezydentem.

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Joe Biden to człowiek centrum"

- My Amerykanie, jak każdy naród, nie jesteśmy ludźmi doskonałymi. Niedoskonałość jest naszą ludzką naturą, ale nasze ideały, nasze amerykańskie zasady mogą nas orientować ponownie, żebyśmy wrócili do naszych najlepszych tradycji - ocenił rozmówca.

Daniel Fried wskazał, że społeczeństwo amerykańskie nie po raz pierwszy w historii jest podzielone. - Biden będzie się starał zjednoczyć społeczeństwo amerykańskie- zapewnił Daniel Fried.

Były ambasador dodał, że rozmawiał z republikanami w amerykańskiej administracji którzy zapewniali go, że są w stanie współpracować z demokratami. - Oni zdają sobie sprawę, że prezydentura Trumpa to hańba - przekonywał.

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Fried: nie będzie resetu z Rosją

Jaka polityka zagraniczna?

Były ambasador USA w Polsce stwierdził, że polityka zagraniczna administracji Trumpa była "w miarę pozytywna" dla Polski, ale w relacjach z NATO i Unią Europejską "była koszmarem". - Musimy przebudować nasze stosunki i mam nadzieję, że to zrobimy - powiedział.

Daniel Fried przekonywał, że ludzie Joe Bidena zdają sobie sprawę z tego, kim jest Putin. Jego zdaniem w stosunkach rosyjsko-amerykańskich nie dojdzie do ogólnego resetu. Zapewnił, że w nadchodzącej przyszłości Stany Zjednoczone nie wycofają się z NATO, Polski i z poparcia dla Ukrainy.

- Sądzę, że Ameryka będzie dobrym partnerem dla Polski wobec energetyki i wobec kluczowych spraw dotyczących polskiego wschodu - ocenił Fried.

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Cała rozmowa z Danielem Friedem

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Antony Blinken został nowym sekretarzem stanu USA

  Antony Blinken został nowym sekretarzem stanu USA

  Antony Blinken to nowy sekretarz stanu w administracji Joe Bidena, czyli amerykański szef dyplomacji - jego nominacja została zatwierdzona przez Senat. Jest orędownikiem bliskiej współpracy Ameryki i Europy, przeciwnikiem wycofania amerykańskich wojsk z Niemiec i pasierbem ocalonego z Holokaustu Żyda pochodzącego z Białegostoku. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Zamierzamy bronić naszej inwestycji i pieniędzy płatników"

  "Zamierzamy bronić naszej inwestycji i pieniędzy płatników"

  Komisja Europejska chce by koncern AstraZeneca wywiązał się z umowy i poinformował, ile dawek jest sprzedawanych poza Unię Europejską. Firma tłumaczy, że ma problem w fabryce i że szczepionki będą w lutym i marcu. Nie podaje jednak ile preparatów będzie w stanie dostarczyć. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jak przebiegają szczepienia w Europie? "Obraz daleki od stereotypu"

  Jak przebiegają szczepienia w Europie? "Obraz daleki od stereotypu"

  - Francja na samym początku kampanii szczepień rzeczywiście się pogubiła, lądowała na jednym z ostatnich miejsc w Europie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji. - Teraz bardzo ostro poszła liczba szczepień w górę - zaznaczył. - W Niemczech, jeśli chodzi o politykę zdrowotną, walkę z pandemią, to pierwsze skrzypce grają landy, kraje związkowe - powiedział Bartosz Dudek, kierownik redakcji polskiej Deutsche Welle. - Obraz tego, co się w tej chwili dzieje, daleki jest od stereotypu świetnie zorganizowanego kraju - przyznał. - Włosi poczuli się ciężko obrażeni tym, że firmy, które obiecały im daną liczbę dawek, teraz mówią, że tych dawek nie dostarczą - powiedziała z kolei Maria Mikołajewska, reporterka TVN24.

  czytaj więcej »
 • "Jeśli chodzi o solidarność, na pewno ona się pogłębiła"

  "Jeśli chodzi o solidarność, na pewno ona się pogłębiła"

  Z powodu lockdownu pojawia się wiele problemów społecznych, medycznych i gospodarczych. Zarówno w Polsce jak i na całym świecie. - Teraz mamy przekonanie, że to może trwać długo, albo wręcz zostanie z nami na zawsze, tylko w takiej karłowatej, ograniczonej, kontrolowalnej formie - podkreślił - profesor Radosław Markowski, politolog z Uniwersytetu SWPS. Doświadczenie "radzenia sobie" będzie na pewno takim wzmacniającym doświadczaniem - stwierdziła doktor Joanna Heidtman, psycholożka i socjolożka. - Szczepienie poszczególnych grup nie spowoduje, że pandemia się wycofa na zasadzie włączenia czy wyłączenia światła - podkreślił doktor hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z WUM. - Jeśli chodzi o solidarność, na pewno ona się pogłębiła - ocenił doktor Leszek Mellibruda, psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

  czytaj więcej »
 • Rękawiczki Berniego Sandersa hitem. Senator postanowił wykorzystać ich popularność

  Rękawiczki Berniego Sandersa hitem. Senator postanowił wykorzystać ich popularność

  Rękawiczki Berniego Sandersa to nie tylko hit internetu, ale też sprzedażowy strzał w dziesiątkę. Popularność rękawic, które senator założył na inaugurację Joe Bidena, może przysłużyć się w dobrej sprawie. Tysiące osób chcą je kupić od organizacji, która szyje i daje pracę bezrobotnym kobietom. W planach są kolejne akcje dobroczynne związane z wyjątkowym stylem stylem senatora. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Może podać leki, poprowadzić trening i przytulić. Robot Sophia już wkrótce trafi do sprzedaży

  Może podać leki, poprowadzić trening i przytulić. Robot Sophia już wkrótce trafi do sprzedaży

  Robot Sophia to, zdaniem producenta, idealny asystent i przyjaciel w czasie epidemii. Może podać leki, poprowadzić trening i przytulić. Nigdy nie śpi, nie męczy się i nie nudzi. Firma rusza z masową produkcją robotów. Sztuczna inteligencja ma pomóc osobom, które nie mają nikogo lub z powodu epidemii nie mogą się z nikim spotkać. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Putin traci swoją atrakcyjność w oczach narodu"

  "Putin traci swoją atrakcyjność w oczach narodu"

  W sobotę na wezwanie Nawalnego do demonstracji na ulice rosyjskich miast wyszło według Ośrodka Studiów Wschodnich od 110 do 160 tysięcy osób. - Widać wyraźnie, że władze w pewien sposób się przestraszyły - oceniła Agnieszka Legucka, annalistyczna do spraw Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zdaniem Anny Łabuszewskiej z "Tygodnika Powszechnego" "Putin traci swoją atrakcyjność w oczach narodu". - W rosyjskim, białoruskim społeczeństwie do głosu dochodzi nowe pokolenie - dodał doktor Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

  czytaj więcej »
 • Masakra cywilów w Etiopii. Brutalną pacyfikację regionu zlecił laureat Nagrody Nobla

  Masakra cywilów w Etiopii. Brutalną pacyfikację regionu zlecił laureat Nagrody Nobla

  W połowie grudnia w miejscowości Aksum w prowincji Tigraj doszło do masakry ludności cywilnej, jak przekazali uciekający stamtąd uchodźcy. Etiopscy żołnierze mieli zabić około 750 cywili w pobliżu słynnego Kościoła Matki Bożej z Syjonu. Ta masakra to kolejny rozdział niezwykle brutalnego konfliktu o Tigraj - zbuntowaną prowincję położoną na północy Etiopii. Premierem Etiopii, który rozkazał spacyfikować zbuntowaną prowincję, jest laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2019 roku Abiy Ahmed Ali. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W sobotę w Rosji mają się odbyć masowe demonstracje w obronie Nawalnego

  W sobotę w Rosji mają się odbyć masowe demonstracje w obronie Nawalnego

  Rosjanie zaplanowali falę protestów w obronie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, które w sobotę mają się odbyć w wielu miastach w Rosji. Władze próbują zastraszyć wszystkich, którzy chcieliby wyjść na ulice. Szykanowani są współpracownicy Nawalnego, który zaraz po powrocie do Rosji został zatrzymany na lotnisku i aresztowany. Wielu przywódców światowych domaga się jego zwolnienia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix