Fakty o Świecie

 • 100 lat temu ulice Tulsy spłynęły krwią. "To był sekret. To było tabu"
  Foto: Wikipedia (PD)
 • GUS podał wstępne dane. Wzrost cen największy od prawie dekady
 • Chiny się starzeją. Władze zmieniają politykę planowania rodziny

100 lat temu ulice Tulsy spłynęły krwią. "To był sekret. To było tabu"

W Polsce ta historia jest niemal nieznana, a to tylko jeden przykładów zbrodni wobec Afroamerykanów. Sto lat temu w Tulsie doszło do masakry, w której zamordowano około 300 osób. Joe Biden został we wtorek pierwszym prezydentem USA, który złożył hołd ofiarom i odwiedził miasto. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Tulsa w Oklahomie to miasto, gdzie doszło do jednej z największych masakr na społeczności afroamerykańskiej. Miasto dokładnie 100 lat temu spłynęło krwią.

Jedna z dzielnic Tulsy byłą nazywana kiedyś "Czarnym Wall Street". Osiedlali się tam zamożni ciemnoskórzy Amerykanie - lekarze, prawnicy, restauratorzy. W czasach segregacji stworzyli tam swoją enklawę, żyli na wysokim poziomie, w dobrobycie.

- Mieliśmy tu sklepy spożywcze, bank, lotnisko. Mieliśmy tu dużo interesów. Mieliśmy pieniądze - wspomina Angela, właścicielka sklepu w Tulsie.

- Miałem wujka, który miał tu hotel. Wszystko bardzo dobrze prosperowało - dodaje Derek, mieszkaniec Tulsy.

1 czerwca 1921 roku wczesnym rankiem kilkusetosobowy tłum białych udał się do bogatej dzielnicy Tulsy. Mordowano czarnoskórych, prywatnymi samolotami bombardowano ich domy i przedsiębiorstwa, a ciała wrzucano do rzeki Arkansas lub grzebano w zbiorowych grobach.

- To było spowodowane zawiścią, zazdrością: jak ciemnoskórzy mogą tak żyć - uważa Tiffany Crutcher, mieszkanka Tulsy.

Sama historia była przez lata tajemnicą. Mało kto miał odwagę o niej mówić, innym natomiast nie było to na rękę. Pogrom tuszowały władze miejskie i stanowe.

- Dorastałam tu i czasami słyszałam: "Czarne Wall Street", "zamieszki rasowe". Myślałam, o czym oni mówią? A mieszkałam siedem przecznic stąd. To był sekret, to było tabu, o którym nie można było mówić. Było to zaplanowane, aby zachować to w tajemnicy - opowiada Vanessa Hall-Harper, mieszkanka Tulsy.

- Gdy poszłam do do college'u i pytano mnie, skąd jestem, ludzie z Chicago, z Los Agneles mówili: "a Tulsa, Czarne Wall Street". Nie miałam pojęcia, o czym mówią. Gdy wróciłam do domu rodzinnego, zapytałam tatę. Wtedy powiedział mi, że jego babcia, a więc moja przepiękna prababcia Rebecca, jako nastolatka musiała stąd uciekać ze strachu. Gdy mój tata pytał ją o to wiele lat później, mówiła szeptem - tak się bała, miała traumę - wspomina Tiffany Crutcher.

Władze miały tuszować zbrodnię

"To bolesne przypomnienie mrocznego i haniebnego rozdziału w historii naszego kraju"

Kanadyjczycy konfrontują się z jednym z najbardziej bolesnych rozdziałów w historii kraju. W...

Oficjalnie zginęło 36 osób, choć późniejsze dane wskazywały na 300 ofiar. Dopiero w 2001 roku powołano komisję do zbadania tej zbrodni.

W 2019 roku na cmentarzu Oaklawn w północnej Tulsie odkryto prawdopodobny zbiorowy grób ofiar masakry.

W 2021 roku pierwszy raz w rocznicę tamtych wydarzeń pojawiła się w Tulsie najważniejsza osoba w państwie - prezydent Stanów Zjednoczonych.

- Wydarzenia, o których dzisiaj mówimy, miały miejsce sto lat temu, a jednak jestem pierwszym prezydentem od stu lat, który przybył do Tulsy. Mówię to nie jako komplement na mój temat, ale jako coś do przemyślenia. Sto lat i pierwszy prezydent, który tutaj przyjechał, aby uznać prawdę o tym, co się tutaj wydarzyło - mówił Joe Biden.

Wiele wskazuje na to, że władze miejskie nie tylko tuszowały masakrę, ale też podsycały rasistowskie nastroje i inicjowały zamieszki, chcąc przejąć ziemię Afroamerykanów.

- Prywatne samoloty zrzucały materiały wybuchowe. To był pierwszy i jedyny atak powietrzny tego rodzaju na amerykańskie miasto. Miał miejsce tutaj, w Tulsie - zaznaczył prezydent USA.

Dziś ocalali myślą jednak o teraźniejszości i przyszłości, którą zostawią dla młodszych pokoleń. Ponad 100-letnia Lessie ubolewa, że rasizm w Stanach Zjednoczonych nadal jest powszechny.

- Co jest lepsze? No cóż naprawdę trudno powiedzieć. Gdy już myślisz, że jest lepiej, nagle dzieje się coś złego - mówi Lessie Benningfield "Mother" Randle, ocalała z masakry w Tulsie. - Nie wszyscy jesteśmy równi, a powinniśmy być równi bez względu na kolor skóry, wyznanie, cokolwiek, ale nie jesteśmy. To wielki wstyd - dodaje.

W Tulsie zorganizowano marsz wolności.

Już nigdy nie będzie cicho, koniec milczenia - mówią ci, którzy w nim uczestniczyli. - My też jesteśmy Ameryką, my też jesteśmy Amerykanami. Też powinniśmy być upamiętniani. Nie ma uzdrowienia bez sprawiedliwości - mówiła Sheila Jackson Lee, kongresmenka z Partii Demokratycznej.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Po pandemicznej przerwie powróciło Forum Ekonomiczne w Davos

  Po pandemicznej przerwie powróciło Forum Ekonomiczne w Davos

  Forum Ekonomiczne w Davos wraca po dwóch latach pandemicznej przerwy, wyjątkowo nie wśród ośnieżonych alpejskich stoków, ale kwitnących górskich łąk. Od lat w tym szwajcarskim kurorcie najważniejsi i najbogatsi ludzie na świecie spotykali się, by dyskutować o globalnych problemach i wyzwaniach. W 2022 roku kryzysów do omówienia, niestety, nie brakowało. Wojna w Ukrainie czy zmiany klimatyczne to tylko niektóre z nich. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • USA: wojsko zajmie się dystrybucją mleka w proszku

  USA: wojsko zajmie się dystrybucją mleka w proszku

  Sprawa mleka w proszku stała się w Stanach Zjednoczonych sprawą wielkiej wagi. Do tego stopnia, że dystrybucją deficytowego towaru zajmie się teraz wojsko. Mleka brakuje, bo zamknięta została jedna z głównych fabryk. Zdesperowani rodzice, których pociechy żywione są pokarmem modyfikowanym, chwytają się każdej metody, by napełnić butelki i wymagające specjalnej diety brzuszki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Afgańskie prezenterki otrzymały zakaz pokazywania swoich twarzy na wizji

  Afgańskie prezenterki otrzymały zakaz pokazywania swoich twarzy na wizji

  Afgańskie prezenterki nie mogą pokazywać swoich twarzy w telewizji - to nowe zasady ogłoszone przez talibów. Kobiety przyznają, że bardzo trudno jest im wytrzymać na antenie przez kilka godzin z zasłoniętymi twarzami, ale za złamanie nakazu mogą nawet stracić pracę. Ukarani mogą zostać też ich pracodawcy. Dziennikarki obawiają się, że wkrótce zostaną całkowicie wykluczone z zawodu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • USA: Oklahoma dąży do niemal całkowitego zakazu aborcji

  USA: Oklahoma dąży do niemal całkowitego zakazu aborcji

  W czwartek stanowy parlament Oklahomy przyjął ustawę o niemal całkowitym zakazie aborcji. Jedynie podpis gubernatora dzieli stan od wprowadzenia najsurowszego prawa antyaborcyjnego w całych Stanach Zjednoczonych. Nowa ustawa zakazuje aborcji na każdym etapie ciąży. Zabiegi mają być nadal możliwe w nagłych przypadkach medycznych, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Inflacja w Wielkiej Brytanii sięgnęła 9 procent

  Inflacja w Wielkiej Brytanii sięgnęła 9 procent

  Tak drogo w Zjednoczonym Królestwie nie było od 40 lat. Inflacja sięgnęła właśnie dziewięciu procent. Prawie wszyscy obywatele szukają oszczędności - a niektórzy szukają dodatkowej pracy. Niestety - sytuacja szybko się nie poprawi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • USA: kobiety i mężczyźni grający w piłkę nożną mają zarabiać tyle samo

  USA: kobiety i mężczyźni grający w piłkę nożną mają zarabiać tyle samo

  W Stanach Zjednoczonych kobiety i mężczyźni grający w piłkę nożną mają zarabiać tyle samo. Walka o finansowe równouprawnienie trwała od dziesięcioleci. Piłkarki dziękują dziś zawodniczkom, które tę batalię rozpoczęły. Udało się, bo skutecznie obaliły argumenty, że kobieca piłka nożna nikogo nie interesuje, albo, że dzieci nie noszą koszulek z ich nazwiskami. Co więcej - to właśnie Amerykanki są wielokrotnymi mistrzyniami świata w piłce nożnej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W USA brakuje mleka modyfikowanego dla niemowląt

  W USA brakuje mleka modyfikowanego dla niemowląt

  W Stanach Zjednoczonych drastycznie brakuje mleka modyfikowanego dla niemowląt. Tylko cztery firmy kontrolują prawie cały amerykański rynek. Fabryka jednej z nich z powodu skażenia produktu została tymczasowo zamknięta. Efekt? Ogromne niedobory i jeszcze większe kłopoty. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Europejska turystyka odradza się po dwóch latach pandemii

  Europejska turystyka odradza się po dwóch latach pandemii

  Europejska turystyka odradza się po dwóch latach pandemii. Na ulicach Paryża znów usłyszeć można wszystkie języki świata, a właściciele hoteli i restauracji we Włoszech, Hiszpanii czy Grecji cieszą się ze znoszenia kolejnych restrykcji i z nadzieją patrzą w przyszłość. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix