
"W 2014 roku podeszwy odklejały się od butów naszych żołnierzy. Teraz nic takiego już nie zobaczycie"
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zapewnił w Genewie, że Kreml żadnej inwazji na Ukrainę nie planuje, ale ci, którzy mieszkają w pobliżu granicy, nie wierzą w te zapewnienia. Najbardziej boją się dzieci z obwodu donieckiego, które przez ostatnie lata słyszą wybuchy i wystrzały z karabinów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apeluje do rodaków o spokój, ale jednocześnie wojsko przygotowuje się do odparcia ewentualnego ataku. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
Uczniowie szkoły podstawowej w obwodzie donieckim w ciągu kilku sekund muszą opuścić klasę i wbiec do bezpiecznego miejsca. Rękami zakrywają uszy, żeby nie słyszeć bomb i wystrzałów.
- Im mniej słyszą, tym mniej się stresują. To może im minimalnie pomóc - mówi Olga Sosowa, dyrektorka szkoły.
Nauczyciele powyklejali też okna specjalną folią, żeby odłamki szła nie raniły dzieci. Szkolne władze robią, co mogą, by przygotować placówkę i uczniów na najgorszy możliwy scenariusz rozwoju konfliktu na Ukrainie. To wcale jednak nie sprawia, że dzieci czują się bezpieczne.
- Tak bardzo się boję, że w nas uderzą i wszyscy zginiemy - mówi 10-letni Andrej.
Dziś cały świat czeka na ruch Rosji, ale prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreśla, że powodów do paniki nie ma.
- Co należy teraz zrobić? Tylko jedno: nie panikować. Zachowajcie zimną krew. Bądźcie pewni siebie. Bądźcie pewni naszej armii i naszej Ukrainy - mówił w wygłoszonym orędziu prezydent Ukrainy.
Wsparcie dla Ukrainy
Dziennikarze Radia Swoboda przeanalizowali szansę Ukrainy w przypadku ewentualnej rosyjskiej agresji. Ich wnioski są jednoznaczne - choć flota wciąż jest ich słabym punktem, a liczące nieco ponad 100 maszyn ukraińskie lotnictwo nie może równać się nawet z białoruskim, to i tak Ukraińcy dysponują zupełnie inną armią niż w 2014 roku.
- W 2014 roku podeszwy odklejały się od butów naszych żołnierzy, niektórzy podklejali je taśmą klejącą, przypominali partyzantów z drugiej wojny światowej. Teraz nic takiego już nie zobaczycie - mówi Hanna Terianik, pracownik naukowy Muzeum Wojny w Donbasie.
Sytuacja na Ukrainie jest coraz bardziej napięta. Na wschodzie kraju są rosyjskie grupy..."Sytuacja jest ciężka. Na różnych odcinkach frontu działają snajperzy wroga"
- To wzmocni nasze siły i zwiększy nasze zdolności obronne. Ta pomoc zostanie wykorzystana wyłącznie do celów samoobrony - zapewnia wiceminister obrony Ukrainy Anatolij Petrenko.
Na Ukrainę dotarły już lekkie systemy obrony przeciwpancernej wysłane przez Brytyjczyków. Amerykanie rozważają też wysłanie dodatkowych zestawów przeciwpancernych Javelin.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Holandii zapowiedziało, że jeśli rząd w Kijowie zwróci się do nich o dostawę broni, Amsterdam życzliwie rozpatrzą tę prośbę, a dozbrojenie Ukrainy planuje też Ministerstwo Obrony Czech. Według doniesień mediów, Litwa, Łotwa i Estonia także uzyskały już zgodę Departamentu Stanu na przekazanie Ukrainie amerykańskiego uzbrojenia.
- Myślę, że zbliżamy się do sytuacji, w której trudno będzie zrozumieć intencje Rosji: czy jest to blef, czy możliwość prawdziwego ataku. Teraz wygląda na to, że wszystko jest gotowe do prawdziwego ataku - ocenia Gabrielius Landsbergis, minister spraw zagranicznych Litwy.
Rosja przygotowuje się do ataku?
Tymczasem Rosjanie kontynuują przerzut wojsk i sprzętu w pobliże terytorium Ukrainy. Opublikowane przez amerykańskiego operatora satelitów zdjęcia z 19 stycznia pokazują, że są to działania na dużą skalę. Materiały pochodzą z czterech lokalizacji na zachodzie Rosji - między innymi z Klimowa, zaledwie 13 kilometrów od granicy z Ukrainą.
Teraz, dzięki wspólnym ćwiczeniom rosyjskich wojsk na Białorusi, Kreml otworzył sobie także kolejną drogę ewentualnego ataku na Ukrainę, gdzie może wkroczyć już od północy, wschodu i - za pośrednictwem Krymu. - od południa.
- Powinniśmy być gotowi na wzmocnienie sił. Osiągnęliśmy porozumienie ze stroną białoruską, że dla wspólnej obrony konieczne będzie wykorzystanie całego potencjału naszych instytucji wojskowych - przekazał Alexander Fomin, wiceminister obrony Rosji.
Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało, że jeszcze w styczniu rozpocznie manewry marynarki wojennej z udziałem ponad 140 okrętów bojowych, 60 samolotów i nawet 10 tysięcy wojskowych. To wszystko - jak tłumaczy Rosja - reakcja na działania NATO.
- Ekspansja NATO była jak rak, musimy to uzdrowić - stwierdził Siergiej Karaganow z Rady do spraw Polityki Zagranicznej i Obronnej.
Plany Kremla sięgają dalej. W przyszłym tygodniu rosyjski parlament zamierza przeprowadzić konsultacje w sprawie najnowszego pomysłu 11 rosyjskich deputowanych. Mowa o zaapelowaniu do Władimira Putina o uznanie niepodległości dwóch separatystycznych regionów we wschodniej Ukrainie.
Autor: Angelika Maj / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Finlandia i Szwecja wspólnie złożą wniosek o przystąpienie do NATO
Parlament Finlandii zatwierdził we wtorek wniosek o przystąpienie do NATO. Taką samą decyzję podjęli też Szwedzi. Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów podpisali już wnioski o przyjęcie do NATO. W środę oba dokumenty mają trafić do kwatery głównej Sojuszu w Brukseli. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Europejska turystyka odradza się po dwóch latach pandemii
Europejska turystyka odradza się po dwóch latach pandemii. Na ulicach Paryża znów usłyszeć można wszystkie języki świata, a właściciele hoteli i restauracji we Włoszech, Hiszpanii czy Grecji cieszą się ze znoszenia kolejnych restrykcji i z nadzieją patrzą w przyszłość. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Święto kina w Cannes. Po pandemicznej przerwie wraca festiwal filmowy
Rozpoczyna się 75. Festiwal Filmowy w Cannes. Na czerwonym dywanie po dwóch latach pandemii znów będzie można zobaczyć największe gwiazdy światowego kina, a na ekranach mnóstwo wybitnych produkcji. O Złotą Palmę powalczy w sumie 21 filmów, a w wśród nich produkcja Jerzego Skolimowskiego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »McDonald’s wycofuje się z Rosji. Powodem "kryzys humanitarny spowodowany wojną w Ukrainie"
Po 32 latach McDonald's definitywnie wycofuje się z Rosji. Pierwszą restaurację otwarto w Moskwie krótko przed upadkiem Związku Radzieckiego. Amerykański gigant uznał, że "kryzys humanitarny" w Ukrainie nie pozwala mu na pozostanie w kraju Władimira Putina. Na początku marca firma zawiesiła działalność w Rosji, ale cały czas wypłaca pensje swoim pracownikom. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Rosjanie mieli zaatakować Azowstal pociskami zapalającymi z termitem
Jak podaje strona ukraińska, Rosjanie w ataku na Azowstal zastosowali amunicję zapalającą z pociskami termitowymi, która jest zakazana przez prawo międzynarodowe. W zakładach pozostaje kilkuset obrońców, a ich rodziny znowu apelują do świata o pomoc. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »USA: strzelaniny w Buffalo w stanie Nowy Jork i w kościele w Kalifornii
Jeden weekend i dwie masowe strzelaniny w Stanach Zjednoczonych. W sobotę w Buffalo w stanie Nowy Jork 18-letni Payton Gendron w supermarkecie zabił 10 osób i ranił trzy. W niedzielę uzbrojony napastnik wtargnął do kościoła prezbiteriańskiego w Laguna Woods w Kalifornii, gdzie zabił jedną osobę i ranił pięć. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Koronawirus w Korei Północnej. Reżimowa telewizja udziela porad, jak być zdrowym
Koronawirus dotarł do Korei Północnej. Kim Dzong Un nakazał użycie wojska do "natychmiastowego ustabilizowania dostaw leków", a w telewizji państwowej zaczęły pojawiać się propagandowe materiały, w których lekarze udzielają absurdalnych z medycznego punktu widzenia porad, jak radzić sobie z zakażeniem i objawami. Sytuacją w Korei Północnej zaniepokojona jest Światowa Organizacja Zdrowia, która ostrzega, że wirus może rozprzestrzeniać się tam w błyskawicznym tempie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Odbudowa Ukrainy po wojnie może kosztować nawet 500 miliardów euro
Nie wiadomo, ile jeszcze potrwa wojna, ale rząd Ukrainy już zastanawia się nad powojenną odbudową kraju. Należy nie tylko odbudować zniszczone domy, drogi i fabryki, ale także przeprowadzić gigantyczną akcję rozminowywania pól. Jedno z wyliczeń zakłada, że plan dla Ukrainy kosztowałby od 200 do nawet 500 miliardów euro. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Korea Północna informuje o rozprzestrzenianiu się "złośliwego wirusa"
W Korei Północnej u 350 tysięcy osób stwierdzono gorączkę nieokreślonego pochodzenia, jak przekazały oficjalne źródła w kraju. Ponadto u jednej osoby potwierdzono zachorowanie na COVID-19. To pierwszy oficjalnie potwierdzony przypadek tej choroby w Korei Północnej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Pożary w hrabstwie Orange w południowej Kalifornii. To skutek suszy
Ponad pół tysiąca strażaków próbuje opanować ogień, który od środy trawi hrabstwo Orange w Kalifornii. Z powodu zmian klimatycznych i susz z roku na rok sytuacja jest coraz poważniejsza. Strażacy obawiają się, że tegoroczny sezon pożarowy może być katastrofalny. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Bongbong Marcos, syn byłego dyktatora, ma zostać nowym prezydentem Filipin
Z częściowych wyników wynika, że wybory prezydenckie na Filipinach wygrał Ferdinand Marcos Junior, znany jako Bongbong Marcos. To syn byłego dyktatora Ferdinanda Marcosa Seniora, który rządził na Filipinach w latach 1965-1986. - Osądź mnie nie po przodkach, ale po moich czynach - oświadczył Bongbong Marcos.
czytaj więcej »Medycy we wschodniej Ukrainie pracują nawet na linii frontu. Nie poddają się
Często pracują w pobliżu linii frontu. Opatrują tych, którzy zostali ranni w rosyjskich ostrzałach. Mimo zagrożenia, jakie towarzyszy im każdego dnia, lekarze i ratownicy ze wschodniej Ukrainy nie zamierzają nigdzie wyjeżdżać. Jak mówią, jeszcze nigdy nie widzieli tylu ludzkich tragedii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Chiny nie rezygnują z polityki "zero COVID-u". Skrytykował to nawet szef WHO
Chińskie władze nie rezygnują z polityki "zero tolerancji dla COVID-u" i zamykają dzielnice, gdzie pojawiły się nawet pojedyncze przypadki zakażenia koronawirusem. Chińskie podejście skrytykował między innymi szef Światowej Organizacji Zdrowia, oceniając je jako przesadne. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Liderka Pussy Riot uciekła z Rosji. Opuściła dom w przebraniu dostawcy jedzenia
W przebraniu i z pomocą zaufanych przyjaciół Maria Alochina opuściła Rosję. Jedna z członkiń rosyjskiego zespołu Pussy Riot uciekła, gdy władze postanowiły zaostrzyć represje wobec niej i zamienić areszt domowy na kolonię karną. Udało się jej dotrzeć do Berlina. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Rosjanie niszczą infrastrukturę kolejową. Kolejarze szybko jednak naprawiają szkody
Rosjanie od pewnego czasu nasilili ataki na infrastrukturę kolejową, aby paraliżować dostawy sprzętu i zaopatrzenia dla ukraińskiej armii. Dlatego niezwykle ważne są w tych dniach wysiłki kolejarzy, którzy starają się jak najszybciej usuwać zniszczenia. Sami ryzykują życiem, bo Rosjanie w każdej chwili mogą ponowić ataki.
czytaj więcej »