Gdy uciekał przez morze, bał się, że utonie. Teraz chce wystąpić na igrzyskach w Tokio


Jeszcze niedawno nie potrafiłem pływać - mówi uchodźca z Syrii, który teraz trenuje do igrzysk olimpijskich i liczy na to, że zostanie olimpijską gwiazdą w Tokio. 24-letni Eid Aljazairli omal nie utonął w 2016 roku w czasie przeprawy przez Morze Śródziemne, gdy starał się dostać do Europy. Teraz mieszka w Wielkiej Brytanii i w Londynie trenuje. Na igrzyskach w 2020 ma wystartować w reprezentacji uchodźców.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Nazywa się Eid Aljazairli. Ma 24 lata i wielkie marzenie. Chce wystartować w zawodach pływackich na najbliższych igrzyskach olimpijskich. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że 3 lata temu nie potrafił jeszcze pływać. Jest uchodźcą z Syrii.

- Na początku to było naprawdę trudne. Nie byłem w stanie przepłynąć więcej niż 2-3 metry - opowiada Eid Aljazairli.

Teraz Eid trenuje dwa razy dziennie i robi rewelacyjne postępy. W 2016 roku, gdy wraz z grupą uchodźców przeprawiał się przez Morze Śródziemne, trząsł się ze strachu. Wiedział, że w razie wywrotki starej łodzi, którą płynęli, utonie. Nie mieli nawet kamizelek ratunkowych.

- W pewnym momencie silnik zaczął się zacinać, a potem stanął. Łódź trzeszczała, ludzie krzyczeli, wydawało się, że fale za chwile nas przewrócą i wszyscy zginiemy - relacjonuje Eid.

Tak się na szczęście nie stało. Eid ostatecznie dotarł do Wielkiej Brytanii. Mieszka w Londynie z angielską rodziną, która go przyjęła.

- To dla mnie zaszczyt być z nimi. Jestem taki szczęśliwy i zadowolony, że ci dobrzy ludzie mi pomagają, że dzięki nim nie czuję się samotny. Oni są tak wspaniali - mówi.

"Najważniejsza jest pasja"

Do pływania młodego Syryjczyka zainspirowały filmy o legendarnym amerykańskim pływaku Michaelu Phelpsie, które zobaczył w internecie. 23-krotny mistrz olimpijski jest jego idolem i wzorem do naśladowania.

- Jeśli naprawdę masz coś w sercu, jeśli masz marzenie, chcesz być lekarzem, pływakiem czy nauczycielem, najważniejsza jest pasja. Poświęć się temu w 100 procentach i nigdy się nie zatrzymuj, a wszystko będzie dobrze - przekonuje Syryjczyk.

Na zakwalifikowanie się do normalnej reprezentacji Eid Aljazairli nie ma szans. Ale na igrzyskach w Rio de Janeiro do startu po raz pierwszy dopuszczono także reprezentacje uchodźców. Tu Syryjczyk upatruje swojej szansy, a jego trener wierzy w możliwości swojego podopiecznego.

- Jestem trenerem od 20 lat. Nigdy nie widziałem, żeby dorosły, który dopiero co nauczył się pływać, osiągał takie wyniki i robił takie postępy - zapewnia Daniel Bullock, trener pływania.

"Przekazanie nadziei i inspiracji"

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował, że na najbliższych igrzyskach w Tokio po raz kolejny pojawi się reprezentacja uchodźców.

- Ideą, jaka przyświecała powołaniu reprezentacji olimpijskiej uchodźców, było przekazanie nadziei i inspiracji. Myślę, że udało nam się wywiązać z tego zadania. Nasze wyniki nie były aż tak ważne - tłumaczy Yusra Mardini, pływaczka i reprezentantka drużyny uchodźców na igrzyskach w Rio De Janeiro.

Igrzyska olimpijskie w Tokio rozpoczną się 24 lipca 2020 roku.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS