Fakty o Świecie

 • Foto: tvn24 | Video: Maciej Sokołowski / Fakty o Świecie TVN24 BiS
 • Transpłciowa Kataluna Enriquez została Miss Nevady. "Zastanawiam się, czy ona rozumie, ile to dla nas znaczy"
 • "Świat patrzy, jak Kanada wydobywa spod ziemi dowody na ludobójstwo"

Pytanie o sędziów powołanych w PRL. Jest odpowiedź Rzecznika Generalnego TSUE

Kolejny głos z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie polskich sądów. Tym razem chodzi o sędziów, którzy zaczęli orzekać w okresie PRL i o to, czy nie ma wątpliwości co do tego, że są oni niezależni. Pytanie do TSUE wystosował sędzia Kamil Zaradkiewicz, nominowany do Sądu Najwyższego już za czasów obecnej władzy. Rzecznik Generalny TSUE w odpowiedzi na pytania prejudycjalne Zaradkiewicza ocenił, że nie można wiązać kwestii sędziowskiej niezależności z datą rozpoczęcia orzekania. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Autor: Maciej Sokołowski / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Antony Blinken w piątek ma spotkać się w Genewie z Siergiejem Ławrowem

  Antony Blinken w piątek ma spotkać się w Genewie z Siergiejem Ławrowem

  Koszty wejścia na Ukrainę będą dla Rosji ogromne - ostrzegł Władimira Putina Joe Biden. W czwartek w Berlinie amerykański sekretarz stanu rozmawiał z ministrami spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Z kolei w piątek Antony Blinken ma spotkać się w Genewie z Siergiejem Ławrowem, ministrem spraw zagranicznych Rosji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Na Wyspy Tonga dotarły pierwsze samoloty z pomocą humanitarną

  Na Wyspy Tonga dotarły pierwsze samoloty z pomocą humanitarną

  Pierwsze samoloty z pomocą humanitarną wylądowały na Wyspach Tonga. Wkrótce na miejsce dotrą też nowozelandzkie i australijskie okręty wojskowe. Mieszkańcy mówią, że w tej chwili najważniejsza jest dla nich woda pitna. Jej zasoby zostały zanieczyszczone przez popiół, który przykrył wszystkie wyspy archipelagu. W Tonga znów działają telefony, ale pełnego dostępu do internetu nie będzie najprawdopodobniej przez kilka tygodni. Ludzie dotknięci kataklizmem powoli próbują wrócić do normalności.

  czytaj więcej »
 • Kto zadenuncjował Anne Frank? Historycy przekonują, że znaleźli winnego

  Kto zadenuncjował Anne Frank? Historycy przekonują, że znaleźli winnego

  Wszystko wskazuje na to, że właśnie dowiedzieliśmy się, kto w czasie II wojny światowej zdradził kryjówkę Anne Frank i jej rodziny. Grupa 20 historyków i kryminologów przez sześć lat próbowała rozwikłać tę zagadkę. Ich zdaniem o kryjówce Franków nazistów powiadomił Arnold van den Bergh, żydowski notariusz, który w ten sposób chciał ocalić własne życie. Historię Anne zna cały świat za sprawą jej słynnego dziennika. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Ukraina ostrzega przed rosyjską agresją

  Ukraina ostrzega przed rosyjską agresją

  Ukraina ostrzega: Rosja jest już prawie gotowa do inwazji na nasz kraj. W rejonie przygranicznym zgromadziła blisko 130 tysięcy żołnierzy. Zdaniem ukraińskich władz Kreml gra na podział i osłabienie Unii Europejskiej oraz NATO. W Kijowie z ukraińskim prezydentem spotkał się amerykański sekretarz stanu. Antony Blinken zaapelował do Ukraińców, by trzymali się razem, bo największym sukcesem Rosji będzie podział i destabilizacja kraju. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Liczba pozytywnych przypadków, w tym dzieci, wciąż rośnie"

  "Liczba pozytywnych przypadków, w tym dzieci, wciąż rośnie"

  Ponad 30 i pół tysiąca nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w środę w Polsce. 377 osób zmarło. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi, że sytuacja staje się bardzo niebezpieczna. Ale znów praktycznie żadnych nowych obostrzeń nie będzie. Inne europejskie kraje także notują bardzo wysokie liczby zakażeń - tam jednak liczba zgonów, w przeliczeniu na milion mieszkańców, jest znacznie niższa. Wszystko dzięki wysokiej liczbie zaszczepionych. Z kolei w Izraelu, który jest światowym liderem w dziedzinie szczepień, coraz więcej zachorowań notuje się wśród najmłodszych. Niestetytylko 15 procent dzieci w wieku od pięciu do jedenastu lat przyjęło szczepionkę. Materiał telewizji CNN.

  czytaj więcej »
 • Władze Hongkongu w obawie przed koronawirusem chcą zabić około dwóch tysięcy chomików

  Władze Hongkongu w obawie przed koronawirusem chcą zabić około dwóch tysięcy chomików

  Około 2000 chomików zostanie zabitych w Hongkongu, bo władze obawiają się, że mogą roznosić koronawirusa. W poniedziałek zakażenie wykryto u pracownika sklepu zoologicznego. Tego samego dnia koronawirusa potwierdzono u 11 chomików. Wszystkie osoby, które kupiły zwierzęta po 22 grudnia, muszą je oddać i poddać się testom. Decyzja wywołała oburzenie wśród właścicieli i obrońców praw zwierząt. Choć naukowcy z całego świata przypominają, że nie ma dowodów na to, że zwierzęta mogą przenosić wirusa na ludzi, to władze Hongkongu bronią swojej decyzji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Operatorzy sieci telefonicznych wstrzymali uruchomienie masztów 5G w pobliżu niektórych lotnisk

  Operatorzy sieci telefonicznych wstrzymali uruchomienie masztów 5G w pobliżu niektórych lotnisk

  Główni amerykańscy operatorzy sieci telefonicznych podjęli decyzję o opóźnieniu zaplanowanego na 19 stycznia uruchomienia masztów 5G w pobliżu niektórych lotnisk. Wcześniej 10 największych amerykańskich linii lotniczych zwróciło się z prośbą o interwencję w tej sprawie do Białego Domu. Wszystko przez to, że maszty mogą mieć negatywny wpływ na działanie i prawidłowy odczyt systemów lotniczych i doprowadzić do uziemienia nawet tysiąca samolotów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Potężne śnieżyce w Kanadzie

  Potężne śnieżyce w Kanadzie

  Potężne śnieżyce nawiedziły Kanadę. Tak ogromne opady śniegu zaskoczyły nawet mieszkańców, którzy do srogich zim są przyzwyczajeni. Opadom towarzyszy silny wiatr i temperatury, które spadają poniżej -40 stopni Celsjusza. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Tonga: pierwsze zdjęcia i nowe informacje po potężnym wybuchu wulkanu

  Tonga: pierwsze zdjęcia i nowe informacje po potężnym wybuchu wulkanu

  Docierają do nas pierwsze zdjęcia z Wysp Tonga, w które w sobotę po potężnym wybuchu wulkanu uderzyła fala tsunami. Trudno jeszcze ocenić skalę zniszczeń, bo ze względu na uszkodzenie sieci komórkowej i brak dostępu do internetu z archipelagu dociera niewiele informacji. Dostarczanie pomocy humanitarnej utrudnia pył pokrywający płytę lotniska. Nie mamy informacji o rannych. Wiadomo jednak, że są ofiary śmiertelne. Wśród nich Brytyjka, która opiekowała się bezdomnymi psami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wymagane testy, obowiązkowe szczepienia. Europa walczy z omikronem

  Wymagane testy, obowiązkowe szczepienia. Europa walczy z omikronem

  Wariant omikron dominuje już w większości krajów Europy Zachodniej i Południowej. Dlatego władze decydują się na kolejne obostrzenia. W Czechach pracodawcy mają obowiązek testowania w kierunku zakażenia koronawirusem swoich pracowników dwa razy w tygodniu. W Grecji szczepienia są już obowiązkowe dla osób powyżej 60. roku życia. Ci, którzy nie będą chcieli przyjąć szczepionki, zapłacą karę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Zrobimy wszystko, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się omikrona"

  "Zrobimy wszystko, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się omikrona"

  Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie wystartują już 4 lutego. Dla Chin najważniejsze jest teraz tylko jedno - powstrzymać pandemię COVID-19, a zwłaszcza rozprzestrzenianie się wariantu omikron. Władze przeprowadzają masowe testy, a dziesiątki tysięcy ludzi z pozytywnym wynikiem trafia do odosobnionych miejsc kwarantanny. W ścisłym lockdownie jest już 20 milionów Chińczyków. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix