Fakty o Świecie

Trzaskowski: PiS nie potrafi tańczyć tak jak prawdziwy baletmistrz Viktor Orban

Prezydent Andrzej Duda w miniony weekend wziął udział – jako jedyny zagraniczny przywódca – w uroczystościach 60. rocznicy rewolucji węgierskiej. Prezydent deklarował ogromną solidarność z Węgrami. Rafał Trzaskowski, polityk PO i były wiceminister spraw zagranicznych, który był gościem programu „Fakty z Zagranicy” zwrócił uwagę, że polski prezydent mówił to wbrew całej Europie. Jego zdaniem „w tym szczególnym dniu miejsce prezydenta jest w Budapeszcie”, ale mimo to podkreślił, że taka forma relacji „nie podoba się także Czechom i Słowakom”. Trzaskowski dodał, że wnętrze Grupy Wyszehradzkiej jest podzielone, ponieważ „podzielone są interesy”, ale to nie znaczy „że to powinni być nasi jedyni sojusznicy”.

Gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w „Faktach z Zagranicy” dodał, że nie można ograniczać swojej współpracy do jednego państwa, zwłaszcza, że Węgry tego nie robią. - PiS nie rozumie, że trzeba być konstruktywnym, trzeba prowadzić dialog w ramach UE – podkreśla Trzaskowski i dodaje „Orban często mówi rzeczy kontrowersyjne w domu, a potem często wyjeżdżając się z tego wycofuje (…) potrafi grać na różnych fortepianach”.

Jego zdaniem PiS natomiast „nie potrafi tańczyć tak jak prawdziwy baletmistrz Viktor Orban”, który potrafi negocjować, wycofywać się z nieopłacalnych umów w przeciwieństwie do polskiego rządu. Powołując się na swoje prywatne rozmowy z węgierskimi politykami mówił, że rządy PiS stały się problemem UE, przez co Węgrzy zeszli na dalszy plan. - Można mieć podejrzenia, czy Węgrzy nie traktują PiS-u instrumentalnie – skwitował.

Źródło: TVN24 BiS

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
jorunieczek

Dla peowców jedynym sojusznikiem są Niemcy i Merkel Nie mogą ścierpieć , że w ciągu niecałego roku PIS zrobił więcej dobrej polityki i wizyt zagranicznych , niż peowcy w ciągu ośmiu lat fatalnej polityki zagranicznej .

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Centrum pomocy baranom
   Centrum pomocy baranom

   PO tańczyło.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Krążył po ulicy szukając kolejnych ofiar. Od lat był znany służbom

      Krążył po ulicy szukając kolejnych ofiar. Od lat był znany służbom

      We wtorek wieczorem w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego w centrum Strasburga mężczyzna otworzył ogień do ludzi, zabijając dwie osoby i raniąc 14 osób, w tym obywatela Polski. Policja zidentyfikowała podejrzanego jako urodzonego w Strasburgu 29-letniego Cherifa Chekatta, figurującego na liście obserwacyjnej służb specjalnych jako osoba potencjalnie zagrażająca bezpieczeństwu. Napastnik zbiegł, wciąż jest poszukiwany. Na razie nie wiadomo, kiedy francuskie służby zezwolą na ponowne otwarcie jarmarku w Strasburgu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Wielka obława we Francji. Władze apelują o ostrożność

      Wielka obława we Francji. Władze apelują o ostrożność

      Napastnika ze Strasburga, który zbiegł z miejsca tragedii, ściga 720 funkcjonariuszy sił porządkowych. Policja zidentyfikowała podejrzanego jako urodzonego w Strasburgu 29-letniego Cherifa Chekatta, figurującego na liście obserwacyjnej służb specjalnych jako osoba potencjalnie zagrażająca bezpieczeństwu. Według prokuratury podejrzany był skazany łącznie 27 razy we Francji, Niemczech i w Szwajcarii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Za prawdę zapłacili najwyższą cenę". "Time" wyróżnił szykanowanych dziennikarzy

      "Za prawdę zapłacili najwyższą cenę". "Time" wyróżnił szykanowanych dziennikarzy

      Tygodnik "Time" uznał we wtorek za "człowieka" roku 2018 zamordowanych, więzionych i szykanowanych dziennikarzy, specjalnie wyróżniając Dżamala Chaszodżdżiego. "Time" nagrodził także amerykański dziennik "Capital Gazette", którego pięciu pracowników zastrzelono w czerwcu w redakcji, dwóch reporterów agencji Reutera, Kyaw Soe Oo i Wa Lone, we wrześniu skazanych w Birmie na siedem lat więzienia za uzyskanie dostępu do tajnych dokumentów, oraz szefową filipińskiego serwisu "Rappler" Marię Ressę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Ponad 7 godzin kosmicznego spaceru. Bezprecedensowa operacja kosmonautów

      Ponad 7 godzin kosmicznego spaceru. Bezprecedensowa operacja kosmonautów

      Ponad siedem godzin w przestrzeni kosmicznej spędzili dwaj rosyjscy kosmonauci, którzy musieli przeprowadzić bezprecedensową operację – znaleźć dziurę w kadłubie statku Sojuz MS-09. Dziurę przypadkowo odkryto latem, bo ze statku uciekało powietrze. W środę kosmonauci zobaczyli, jak dziura wygląda z zewnątrz. Okazało się, że była zaklejona jakąś substancją, więc została zrobiona na Ziemi, a człowiek, który ją wywiercił, zakleił ją, by statek przeszedł testy na hermetyczność. Trwają poszukiwania sprawcy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Służby nie zapobiegły zamachowi w Strasburgu. "Być może za bardzo zaufali w monitoring elektroniczny"

      Służby nie zapobiegły zamachowi w Strasburgu. "Być może za bardzo zaufali w monitoring elektroniczny"

      - Ta druga strona to wytrawni bandyci i wiedzą, jakie są metody pozyskiwania informacji. Powinniśmy być o krok do przodu, powinniśmy ich zaskakiwać - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były oficer GROM Andrzej Kruczyński, komentując kwestię kontrolowania potencjalnych terrorystów. Drugi gość programu, Piotr Niemczyk, zwrócił uwagę na to, że liczba zamachów terrorystycznych we Francji w ostatnich trzech latach spadła. Francuzi nie zdołali jednak zatrzymać Cherifa Chekatta. - Być może za bardzo zaufali w monitoring elektroniczny - stwierdził.

      czytaj więcej »
     • Francuzi niezadowoleni z ustępstw Macrona. Chcą więcej

      Francuzi niezadowoleni z ustępstw Macrona. Chcą więcej

      "Maskarada", "sypanie piaskiem w oczy", "teatralne efekty", "wielkie słowa, małe kroki" - ustępstwa prezydenta Emmanuela Macrona na "żółtych kamizelkach" nie zrobiły wrażenia. W trzynastominutowym wystąpieniu telewizyjnym - pierwszym od czasu wybuchu protestów - prezydent Francji obiecał między innymi podniesienie płacy minimalnej o 100 euro od stycznia oraz zwolnienie z podatków honorariów za nadgodziny. Nie ma jednak mowy na przykład o przywróceniu wysokiego podatku dla najbogatszych czy o wycofaniu się z większości reform socjalnych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Wczoraj 224 dzieci nie wróciło do domu". WHO: oto główna przyczyna śmierci młodych ludzi

      "Wczoraj 224 dzieci nie wróciło do domu". WHO: oto główna przyczyna śmierci młodych ludzi

      Główną przyczyną śmierci młodych osób w wieku 5-29 lat są wypadki drogowe. Liczba tych zgonów przewyższa śmiertelność z powodu AIDS, gruźlicy czy biegunki. Najczęściej na drogach giną obywatele średnio lub słabo rozwiniętych krajów. 26 procent wszystkich ofiar to piesi lub rowerzyści. Autorzy raportu WHO o bezpieczeństwie na drogach wskazują, że w wielu krajach nie ma odpowiedniej infrastruktury, bo drogi dostosowywane są głównie do zmotoryzowanych, z pominięciem innych użytkowników. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Spór o Sąd Najwyższy. Miller: ta jedna ustawa jest wierzchołkiem góry lodowej

      Spór o Sąd Najwyższy. Miller: ta jedna ustawa jest wierzchołkiem góry lodowej

      - Dlaczego pan prezydent nie podpisał jeszcze tej ustawy? - pytał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, mówiąc o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. - Ta jedna ustawa jest wierzchołkiem góry lodowej. Są jeszcze inne zastrzeżenia, co do których rządzący obóz się nie dotknął - zwrócił uwagę, komentując spór o ustawę o SN między PiS-em a Komisją Europejską.

      czytaj więcej »
     • "Nie można prześladować własnych obywateli". Najgorsze notowanie Macrona w historii

      "Nie można prześladować własnych obywateli". Najgorsze notowanie Macrona w historii

      Zaledwie w maju 2017 Emmanuel Macron obejmował urząd prezydenta Francji. Dla wielu Francuzów był szansą na nową jakość w polityce, dla Europy nadzieją, że wybory można jeszcze wygrywać bez populistycznych haseł i straszenia ludzi. Macron otwarcie mówił, że Francja potrzebuje gruntowych reform i wiele z nich udało się wprowadzić w życie, ale żadna nie wywołała tak gwałtownego sprzeciwu, jak zaproponowana przez rząd podwyżka akcyzy na paliwo. To był kolejny weekend protestów nad Sekwaną. Na ulice francuskich miast znowu wyszły dziesiątki tysięcy Francuzów. W Paryżu znowu płonęły samochody. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     tvnpix