Fakty o Świecie

Trzaskowski: Europejczycy budzą się ze snu o stabilności

Terroryzm był zawsze obecny, to nie jest doświadczenie nowe – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Rafał Trzaskowski, były sekretarz stanu w MSZ. Przyznał również, że Europa była zwykle nastawiona na raczej umowy wielostronne niż na zbrojenia. Teraz jednak – zauważył polityk – myślenie się zmienia m.in. za sprawą działań Rosji czy wydarzeń na południu kontynentu. – Europejczycy budzą się z takiego snu o stabilności – podkreślił Trzaskowski.

Gość Piotra Kraśko odniósł się także do wypowiedzi Witolda Waszczykowskiego, który – poproszony o komentarz do aktów terroru w Niemczech – powiedział, że za sytuację w Niemczech odpowiedzialne są tamtejsze służby i politycy i „oczekujemy od nich, że wyjaśnią, dlaczego doszło do takich aktów”.

Jak ocenił Rafał Trzaskowski, zachowanie szefa polskiego MSZ to mieszanka „lekko skrywanego entuzjazmu”, że Polska nie ma problemów, a Europa je ma, do tego chęci udowodnienia polskiej „wyższości kulturowej” z uwagi na brak wielokulturowości i zachowań, które polityk określił jako „dziecinne”, a które „zmierzają do tego, żeby krytykować partnerów i szukać winnych”.

– Trzeba raczej oferować wyrazy solidarności i zastanowić się, jak Unia Europejska jako całość może przeciwdziałać tym zjawiskom, a nie próbować mówić „to nie jest nasz problem, sami sobie to sprowadziliście na głowę” z taką lekko skrywaną nutą satysfakcji​ – stwierdził Trzaskowski.

Jak podkreślił gość „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS, Polska powinna raczej pomagać, a nie udawać, że to, co dzieje się w Europie, to nie jest nasz problem, „bo w Europie bez granic to również jest nasz problem”.

Autor: Piotr Kraśko / Źródło: TVN24 BiS

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Lysander
Lysander

Gdy radykalizują się jednostki islamskie.. wystarczy wszystkie "jednostki islamskie" odizolować od społeczeństwa. Proste. Ale zgadza się, niepoprawne politycznie.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   babi
   babi

   Brakuje mi Pana w polityce.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Stone69
     Stone69

     Trzaskowski majaczy Merkel zaprosila ponad milion emigrantow, PiS od zawsze twierdzil ze nie ma na to zgody ale Niemcy poszli w zaparte i nie chodzi tutaj o poczucie wyzszosci tylko o elementarna uczciwosc i spoirzenie prawdzie w oczy na co obecny rzad Niemiec nie stac.Brna dalej jak slepcy na rzez.Powinni posluchac co mowi Trump moze by cos w koncu rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       tompsy

       Przyjemnie posluchac Jak ktos madrze mowi

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • "Doświadczenie służb włoskich w zarządzaniu kryzysem jest czymś do wykorzystania"

          "Doświadczenie służb włoskich w zarządzaniu kryzysem jest czymś do wykorzystania"

          Współżycie z zarazą jako stałym zagrożeniem, dzięki włoskiej literaturze, jest we Włoszech bardziej obecne - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS italianista Leszek Kazana, przytaczając przykład "Dekamerona", czyli zbioru 100 nowel Giovanniego Boccaccia, które opowiadają o czasach czarnej śmierci. - Gdyby się stało na przykład to, co się stało we Włoszech, (...) to się wtedy przekonamy, czy mamy wystarczająco (zasobów do radzenia sobie z epidemią - przyp. red.) - ocenił drugi gość programu, ekspert ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas, Krzysztof Liedel. - Doświadczenie służb włoskich w zarządzaniu kryzysem jest czymś do wykorzystania - dodał.

          czytaj więcej »
         • Stworzenie szczepionki potrwa "co najmniej dziewięć miesięcy"

          Stworzenie szczepionki potrwa "co najmniej dziewięć miesięcy"

          Zanim ona (szczepionka - przyp. red.) pojawi się na rynku, to jest co najmniej dziewięć miesięcy, nawet półtora roku, żeby była realnie dopracowana - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr hab. n med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Odniósł się w ten sposób do procesu opracowania szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. Jednocześnie zwrócił uwagę, że wirus powoduje łagodne zakażenie - śmiertelność w grupach wiekowych do 9 roku życia to jest 0,1 procent, do 29 roku życia to 0,2 procent. Ta śmiertelność jest podwyższona w przypadku seniorów. - 80 procent przebiegu tej infekcji jest łagodna - stwierdził drugi gość programu, doktor Łukasz Durajski, lekarz medycyny podróży. - To co, teraz należy do instytucji państwowych, to jest przygotowanie się na ewentualność zwiększenia intensywności diagnostyki - podkreślił.

          czytaj więcej »
         • "Im bardziej rozwija się epidemia, tym mniej Francuzi są nią zaniepokojeni"

          "Im bardziej rozwija się epidemia, tym mniej Francuzi są nią zaniepokojeni"

          - Do świadomości opinii publicznej przedostaje się informacja, że ta choroba sama w sobie nie jest specjalnie groźna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji, komentując nastroje w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. - Im bardziej rozwija się epidemia, tym mniej Francuzi są nią zaniepokojeni - ocenił. - We Włoszech ciężko jest cokolwiek kupić. Zaczyna się to robić uciążliwe - powiedziała Dorota Kozakiewicz-Kłosowska, dziennikarka dwujęzycznego włosko-polskiego magazynu "Gazzetta Italia" i drugi gość programu. - Obawiam się, że nastroje są kiepskie - dodała.

          czytaj więcej »
         • Jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem? Zalecenia WHO

          Jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem? Zalecenia WHO

          Jest pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Eksperci proszą, by nie panikować i zaznaczają, jak istotne jest przestrzeganie dość prostych zasad, które pozwalają zminimalizować ryzyko. Światowa Organizacjia Zdrowia przekazała kluczowe informacje na temat wirusa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • "Przepisy specustawy mają ułatwić zarządzanie kwarantanną"

          "Przepisy specustawy mają ułatwić zarządzanie kwarantanną"

          Przy takim stopniu zaawansowania choroby i zagrożenia niewątpliwie taka ustawa jest potrzebna. Natomiast będzie budziła ona wiele kontrowersji - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Tomasz Wiliński, adwokat z kancelarii Wiliński Legal. Skomentował w ten sposób przyjęcie przez Sejm ustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Jak zauważył Wileński, w chwili zastosowania przepisów ustawy wyłączone zostaną obowiązujące przepisy. - Nie będzie obowiązywała ustawa planistyczna, prawo budowlane, czy ustawa dotycząca obiektów zdrowia - podkreślił. - Przepisy specustawy mają ułatwić zarządzanie kwarantanną, objęcie strefy zero oraz strefy oddziaływania. Mają być wyszczególnione konkretne obszary po to, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby - zwróciła z kolei uwagę Zofia Gałązka, radca prawny z grupy prawnej Togatus.

          czytaj więcej »
         • "Chiny zastosowały radykalne środki"

          "Chiny zastosowały radykalne środki"

          Koronawirus przemieszcza się po świecie. W wielu miastach odnotowuje się nowe przypadki zakażeń. - Chiny zastosowały radykalne środki - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Radosław Pyffel, kierownik studiów biznes chiński na Akademii Leona Koźmińskiego, komentując fakt, że w Chinach liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 zaczęła spadać. - Medycyna mocno czeka na wygaszenia, tak jak to było w przypadku dwóch poprzednich epidemii: SARS i MERS. One też naturalnie wygasły - zwrócił uwagę doktor Łukasz Durajski, pediatra i lekarz medycyny podróży.

          czytaj więcej »
         • "W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni"

          "W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni"

          To jest kwestia godzin, dni. Siłą rzeczy jest to niemożliwe, żebyśmy pozostali w takiej izolacji - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch na temat sytuacji w Europie w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. - W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni, żeby się do tego (pojawienia się koronawirusa - przyp. red.) przygotować - dodał.

          czytaj więcej »
         • "Wiedział, jak bić, żeby nie było widać śladów"

          "Wiedział, jak bić, żeby nie było widać śladów"

          To jeden z największych koszmarów, jaki może się w życiu przydarzyć. Najbliższa osoba, mąż, brat, a czasem ojciec, okazuje się okrutnym oprawcą. Czasem przez długie lata z tego koszmaru nie udaje się wyrwać. Reporterka "Faktów o Świecie" TVN24 BiS rozmawiała z kobietą, której się to udało. Cały reportaż w sobotę w TVN24BiS w programie "Epicentrum".

          czytaj więcej »
         • Wyborcze emocje w USA. Relacja z wiecu Berniego Sandersa

          Wyborcze emocje w USA. Relacja z wiecu Berniego Sandersa

          Ma 78 lat i jest najstarszą osobą, która w tym roku ubiega się o prezydenturę. Bernie Sanders - uwielbiany przez młodych, znienawidzony przez konserwatystów - wzbudza w Stanach Zjednoczonych skrajne emocje. Polityk jest najbliższy uzyskania nominacji Partii Demokratycznej w wyścigu przeciwko Donaldowi Trumpowi. W Richmond w stanie Wirginia ma rozpocząć się wiec wyborczy Sandersa. Reporter "Faktów" TVN Marcin Wrona rozmawiał przed wiecem Sandersa w Richmond w stanie w Wirginia z amerykańską młodzieżą na temat fenomenu tego polityka. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Dezinformacje w sprawie koronawirusa. "Musimy korzystać z tych źródeł, które mają dobrą markę"

          Dezinformacje w sprawie koronawirusa. "Musimy korzystać z tych źródeł, które mają dobrą markę"

          Nadmiar nieprawdziwych informacji na temat w mediach społecznościowych jest ogromny. Jak się zorientować, że mamy do czynienia z dezinformacją - Jeśli w różnych językach pojawiają się te same wpisy, to już jest to wskazówka, że to może być celowa manipulacja. Podobnie, jeśli w tym samym momencie powstały różne konta, które nie mają wcześniejszej historii - wyjaśniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Beata Biel z portalu Konkret24. - Jednak najwięcej jest takich użytkowników, którzy ze strachu zaczynają pisać lub powielać jakieś informacje wynikające z niedoinformowania - dodała/ Drugi gość programu zauważył, że problem rozpowszechniania fałszywych informacji jest globalny. - Ta manipulacja może dotyczyć treści, kontekstu i wielu innych aspektów - mówił Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.

          czytaj więcej »
         tvnpix