Fakty o Świecie

Pożary w Amazonii. "Jeśli chcemy temu zapobiec, musimy walczyć ze zmianą klimatu"

- Sytuacja jest bardzo poważna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS podróżnik i fotograf Tomasz Siuda, mówiąc o pożarach w Puszczy Amazońskiej. Wytłumaczył, jak wycinanie lasu równikowego u wybrzeżu oceanu zakłóca obieg wodny całej puszczy. - Mamy fundamentalny problem, bo jest to kwestią systemową. Jeśli chcemy temu zapobiec, musimy walczyć ze zmianą klimatu i przestać eksploatować las - podkreślił drugi gość programu, redaktor portalu Naukaoklimacie.pl, Marcin Popkiewicz.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prezes i wiceprezesi TEPCO uniewinnieni w sprawie awarii w elektrowni

  Prezes i wiceprezesi TEPCO uniewinnieni w sprawie awarii w elektrowni

  Sąd w Tokio uniewinnił byłego prezesa i dwóch byłych wiceprezesów firmy Tokyo Electric Power (TEPOCO), którzy byli oskarżeni o kryminalne zaniedbanie w związku z katastrofą w elektrowni atomowej w Fukushimie. W 2011 roku ogromne tsunami, które powstało w wyniku trzęsienia ziemi, uderzyło w położoną nad Oceanem Pacyficznym elektrownię. Awaria doprowadziła do emisji substancji radioaktywnych. Ponad 120 tysięcy osób zostało zmuszonych do opuszczenia domów, a wielu do dziś tam nie wróciło. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Buty do uciekania, deskorolka do wybijania szyb. Wstrząsający spot

  Buty do uciekania, deskorolka do wybijania szyb. Wstrząsający spot

  14 grudnia 2012 roku doszło do strzelaniny w szkole podstawowej Sandy Hook w Newtown w stanie Connecticut. Zginęło w niej 28 osób, w większości dzieci w wieku sześciu-siedmiu lat. Ich rodzice założyli stowarzyszenie Sandy Hook Promise, którego celem jest ograniczenie prawa do posiadania broni i zapobieżenie kolejnym takim tragediom. Wyprodukowali teraz krótki film, który wstrząsnął Ameryką. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Dziwne fale i biały poruszający się obiekt". Co przedstawiają tajne nagrania?

  "Dziwne fale i biały poruszający się obiekt". Co przedstawiają tajne nagrania?

  Parę lat temu świat obiegły nagrania z kamer zainstalowanych w myśliwcach Marynarki Wojnennej USA, które przedstawiają niezidentyfikowane obiekty latające. Departament Obrony USA właśnie potwierdził, że nagrania są autentyczne i faktycznie wojsko nie wie, co przedstawiają. Na nagraniach, wykonanych w 2004 i 2015 roku, widać obiekty, które przemieszczają się bardzo szybko i bardzo zwinnie. Rząd USA nazywa je "niezidentyfikowanymi zjawiskami powietrznymi". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy skazani na życie w świecie, który nie jest dla nas zdrowy"

  "Jesteśmy skazani na życie w świecie, który nie jest dla nas zdrowy"

  - Gdybyśmy chcieli stosować się do tych wszystkich poleceń, to jest to wręcz niemożliwe, bo musielibyśmy się wyprowadzić gdzieś do głuszy i zrezygnować zupełnie z tego, co ułatwia nam codzienne życie. Tutaj trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS psycholog i psychoterapeuta Maria Rotkiel. - Możemy sobie wyobrazić wiele sytuacji, gdzie rezygnujemy z tego plastiku całkowicie świadomie. Jest to możliwe, tylko trudniejsze - dodał drugi gość programu doktor Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej.

  czytaj więcej »
 • Arabia Saudyjska: atak sponsorowany był przez Iran

  Arabia Saudyjska: atak sponsorowany był przez Iran

  Ataki na rafinerie bez wątpienia były sponsorowane przez Iran - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik ministerstwa obrony Arabii Saudyjskiej Turki al-Malki. Na dowód zaprezentował kawałki dronów i pocisków oraz zdjęcia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wybory w Izraelu. Partia byłego szefa MON może być języczkiem uwagi

  Wybory w Izraelu. Partia byłego szefa MON może być języczkiem uwagi

  Masowe protesty, starcia z policja, ranni i aresztowani - tak było kilka miesięcy temu, gdy ortodoksyjni Żydzi sprzeciwiali się wprowadzeniu dla nich obowiązkowej służby wojskowej. Teraz, gdy przedterminowe wybory nie przyniosły rozstrzygnięcia, szykuje się powrót tematu. Bo ani szef prawicowego Likudu premier Benjamin Netanjahu, ani jego największy rywal, lider centrolewicowego sojuszu Beni Ganc nie są w stanie samodzielnie stworzyć rządu. Komentatorzy zauważają, że o tym, kto będzie rządził Izraelem, może zdecydować były minister obrony Awigdor Lieberman. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Greta Thunberg z Nagrodą Ambasadora Sumienia

  Greta Thunberg z Nagrodą Ambasadora Sumienia

  Szesnastoletnia Szwedka Greta Thunberg została uhonorowana Nagrodą Ambasadora Sumienia przyznawaną przez Amnesty International. Nagrodę przyznano też inspirowanemu działalnością Grety uczniowskiemu ruchowi ekologicznemu "Piątki dla Przyszłości". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rybka kosztująca grosze przeszła drogą operację

  Rybka kosztująca grosze przeszła drogą operację

  Rybka molinezja, która w sklepie zoologicznym kosztuje grosze, przeszła operację w klinice weterynarii w Bristolu, za którą jej właściciele zapłacili 100 funtów. Rybce usunięto narośl z podbrzusza. Zabiegł był ryzykowny - mówią weterynarze, którzy podkreślają, że wszystko mogło pójść źle. Jednak operacja się udała. Rybka jest w dobrej kondycji i wróciła do akwarium. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Nie można wykluczyć, że ostatecznie dojdzie do wojny bezpośredniej"

  "Nie można wykluczyć, że ostatecznie dojdzie do wojny bezpośredniej"

  - Myślę że obydwie strony zrobią wszystko, żeby do otwartej, jawnej, regularnej i pełnoskalowej wojny nie doszło - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS generał Stanisław Koziej były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Skomentował w ten sposób możliwość wybuchu konfliktu pomiędzy Arabią Saudyjska a Iranem. Nie wykluczył jednak, że do regularnej wojny ostatecznie może dojść.

  czytaj więcej »
 • Ataki na saudyjskie rafinerie. Ze świata płyną apele o zachowanie zimnej krwi

  Ataki na saudyjskie rafinerie. Ze świata płyną apele o zachowanie zimnej krwi

  Arabia Saudyjska jest gotowa na odparcie tchórzliwych ataków - taki lakoniczny komunikat płynie z dworu króla Salmana za pośrednictwem reżimowych mediów. Szef dyplomacji sojuszniczego Kuwejtu wzywa siły zbrojne, by były postawione w stanie najwyższej gotowości. Saudyjczycy już otwarcie oskarżają Iran o zbombardowanie ich instalacji naftowych. Z całego świata na Bliski Wschód płyną apele o zachowanie zimnej krwi i niepodejmowanie działań zbrojnych bez zebrania stuprocentowych dowodów win. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Diabetycy na Wyspach pełni obaw. Twardy brexit może utrudnić import insuliny

  Diabetycy na Wyspach pełni obaw. Twardy brexit może utrudnić import insuliny

  Najpierw badanie poziomu cukru we krwi, potem odpowiednia dawka insuliny. Życie Georginy zależy od ściśle ustalonego rytmu już od 40 lat. Wielką przeszkodą w tym wszystkim może okazać się brexit bez umowy, bo właściwie cała insulina pochodzi z importu. Diabetyków zaniepokoił też rządowy raport, który w przypadku brexitu bez umowy przewiduje ogromny chaos i opóźnienia dostaw. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Iranki chcą mieć prawo wstępu na stadiony. Jedna z nich spaliła się w proteście

  Iranki chcą mieć prawo wstępu na stadiony. Jedna z nich spaliła się w proteście

  Na początku ubiegłego tygodnia w szpitalu w Teheranie zmarła Sahar Khodayari. Kobieta podpaliła się pod budynkiem sądu, gdzie miała odpowiedzieć za to, że próbowała dostać się na mecz na stadionie przebrana za mężczyznę. Sahar Khodayari stała się symbolem dla irańskich kobiet, które chcą mieć takie same prawa jak mężczyźni, w tym prawo do oglądania meczy na stadionie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Podwodne konstrukcje u wybrzeży Jamajki. Nurkowie "klonują" rafę koralową

  Podwodne konstrukcje u wybrzeży Jamajki. Nurkowie "klonują" rafę koralową

  Nurkowie troskliwie dbają o szkółkę rafy koralowej u wybrzeży Jamajki, której powierzchnia skurczyła się nawet o 85 procent. Na dnie pojawiły się ogromne kolonie wodorostów i drastycznie zmniejszyła się liczba ryb. Cała sprawa jest istotna nie tylko dla ekologów, bo związana z rafą turystyka odpowiada za dużą część PKB Jamajki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Bolesny atak na Arabię Saudyjską. "Iran włożył kij w mrowisko"

  Bolesny atak na Arabię Saudyjską. "Iran włożył kij w mrowisko"

  - Jestem w stanie uwierzyć, że przy pomocy irańskich zasobów rebelianci z Jemenu byli w stanie przeprowadzić taki atak - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS gen. Jarosław Stróżyk, ekspert Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints, mówiąc o sobotnim ataku na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej. Jednocześnie gen. Stróżyk zastrzegł, że jego zdaniem, to raczej Iran stał za tym atakiem. - Iran włożył kij w mrowisko, zachwiał wiarygodnością mocy produkcyjnych Arabii Saudyjskiej - oceniła Katarzyna Górak-Sosnowska, ekspertka w sprawach Bliskiego Wschodu.

  czytaj więcej »
tvnpix