Fakty o Świecie

Stracili syna, chcą mieć wnuka. Sąd: rodzice mogą użyć nasienia zmarłego

Rodzice zmarłego niedawno 21-letniego kadeta uczelni wojskowej West Point dostali od sądu prawo do dysponowania jego nasieniem. Peter Zhu uległ śmiertelnemu wypadkowi w lutym, ale przed śmiercią zdeponował w szpitalu materiał genetyczny. Rodzice zmarłego mężczyzny stracili syna, ale chcą mieć wnuka.

61-letnia babcia urodziła wnuczkę. Ojcowie Umy opowiedzieli swoją historię

61-letnia Cecile Eledge urodziła pod koniec marca Umę, córkę swojego syna i jego męża....

Oglądaj "Fakty o Świecie od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

21-letni Peter Zhu, kadet uczelni wojskowej West Point, zmarł w lutym po tym, jak złamał rdzeń kręgowy na stoku narciarskim.

Rodzice Petera Zhu w oświadczeniu napisali, że ich syn często powtarzał, że chce mieć własne dzieci. Podkreślili, że Peter był ich jedynym dzieckiem, a możliwość wykorzystania jego nasienia to szansa na przedłużenie linii genetycznej rodu.

Sąd w Nowym Jorku zezwolił im na wykorzystanie zamrożonego nasienia Petera. Sędzia wydał wyrok zdając sobie sprawę z wątpliwości natury etycznej.

Za duży eksperyment?

- Jestem matką wojskowego. Oczywiście współczuje rodzinie, która straciła syna - mówi Jennifer Lahl, która jest założycielką Centrum Bioetyki i Kultury - organizacji pozarządowej zajmującej się etycznymi problemami związanymi z rozwojem technologii i leczeniem niepłodności. - W pewnym sensie można powiedzieć, że to za duży eksperyment. To przyszłe dziecko, które ma zostać poczęte, urodzi się na świecie, na którym nie ma ojca. Sprawa matki może nie być brana pod uwagę - podkreśla Lahl.

Sam Peter Zhu nie zostawił żadnych pisemnych wskazówek dotyczących wykorzystania jego materiału genetycznego po śmierci.

Pomimo to sędzia stwierdził, że istnieje kilka sposobów na określenie jego domniemanych intencji. Jednym z nich jest to, że po śmierci Peter został dawcą organów, oraz to, że jego rodzice podkreślają, że chłopak bardzo często mówił o tym, jak bardzo chce mieć dzieci.

Rodzice zeznali, że nie są definitywnie przekonani, czy użyją nasienia zmarłego syna.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS, nytimes.com

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Spodziewamy się wyjątkowej, bezprecedensowej fali upałów"

  "Spodziewamy się wyjątkowej, bezprecedensowej fali upałów"

  Pogoda w Europie się załamuje. Rekordowe upały panują we Francji. Temperatury sięgają już 37 stopni Celsjusza w cieniu. Podobnie jest w Niemczech. Wszystko przez to, że nad Europę płyną bardzo gorące zwrotnikowe masy powietrza znad Sahary. Tak będzie przez co najmniej tydzień. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zderzyły się dwa niemieckie myśliwce. Jeden z pilotów nie przeżył

  Zderzyły się dwa niemieckie myśliwce. Jeden z pilotów nie przeżył

  Dwa niemieckie myśliwce zderzyły się nad graniczącym z Polską landem Meklemburgia-Pomorze Przednie. Piloci eurofighterów zdołali się katapultować, ale przeżył tylko jeden z nich. Według Bundeswehry do kolizji doszło podczas ćwiczenia walki w powietrzu. Maszyny nie miały na pokładzie uzbrojenia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Unijny Trybunał zdecydował w sprawie Sądu Najwyższego

  Unijny Trybunał zdecydował w sprawie Sądu Najwyższego

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego i stwierdził, że polski rząd złamał prawo unijne. Komisja Europejska wniosła skargę na Polskę w tej sprawie w zeszłym roku. Władze w Warszawie wycofały się już wcześniej z kwestionowanych rozwiązań jednak Komisja Europejska nie wycofała sprawy z Trybunału. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Ten wyrok ma daleko idące konsekwencje"

  "Ten wyrok ma daleko idące konsekwencje"

  - Z prawnego punktu widzenia ten wyrok ma daleko idące konsekwencje - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, mówiąc o poniedziałkowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę, że zasady wyrażone w wyroku dotyczą wszystkich krajów członkowskich. Jednocześnie wyraził obawy, że pomimo wyroku PiS może mniej szanować unijne instytucje, jeśli wygra następne wybory do Sejmu. - Myślę, że PiS nie będzie specjalnie liczył się z Komisją Europejską w następnej kadencji, jeśli wygra - powiedział. Ponadto Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że opozycja powinna zwracać uwagę na kwestie klimatyczne, bo to jest jego zdaniem ważne dla młodych wyborców. - Opozycja popełnia błąd, nie czyniąc ekologii jednym z głównych haseł - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Samoloty były już w powietrzu. Trump odwołał atak na 10 minut przed otwarciem ognia

  Samoloty były już w powietrzu. Trump odwołał atak na 10 minut przed otwarciem ognia

  Samoloty bojowe były już w powietrzu, okręty w gotowości bojowej, a cele jasno wskazane. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump atak na irańskie obiekty wojskowe odwołał w ostatniej chwili - ledwie 10 minut przed otwarciem ognia. Miała to być odpowiedź na to, że Iran strącił amerykańskiego drona zwiadowczego. Donald Trump akcję anulował, gdy dowiedział się, ile osób w Iranie mogłoby zginąć. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zamieszki w Tbilisi. W parlamencie Gruzji wystąpił przedstawiciel rosyjskiej Dumy

  Zamieszki w Tbilisi. W parlamencie Gruzji wystąpił przedstawiciel rosyjskiej Dumy

  Co najmniej 200 osób rannych, a ponad 300 osób zatrzymanych. To bardzo niespokojny czas w Tbilisi. W nocy z czwartku na piątek miały miejsce zamieszki - wybuchły po tym, jak w gruzińskim parlamencie przemówienie wygłosił deputowany rosyjskiej Dumy. W dodatku wygłosił je z miejsca przewodniczącego. Dla obywateli Gruzji Moskwa to egzystencjalny wróg i już sama zgoda na wjazd takiego polityka do kraju to absolutny skandal. Deputowany Dumy Siergiej Gawriłow przybył do Gruzji z okazji corocznego międzynarodowego spotkania parlamentarzystów z państw prawosławnych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jak odejść od węgla? Przykład dają Niemcy i Wielka Brytania

  Jak odejść od węgla? Przykład dają Niemcy i Wielka Brytania

  Ze względu na znaczenie węgla dla polskiej gospodarki i rynku pracy Polska jest w szczególnej sytuacji. Ale w podobnej sytuacji nie tak dawno były inne kraje. Jako przykład udanej drogi od węgla do rozwiązań dobrych dla środowiska i klimatu podawane są często dwa kraje: Niemcy i Wielka Brytania. Zwłaszcza Zjednoczone Królestwo zasługuje na uwagę - paliwa kopalne po raz pierwszy w historii stanowią tam teraz mniej niż połowę źródeł energii. W maju Brytyjczykom udało się przez cały tydzień dostarczać krajowi energii elektrycznej, nie korzystając z węgla. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Brytyjski minister brutalnie pozbył się aktywistki Greenpeace

  Brytyjski minister brutalnie pozbył się aktywistki Greenpeace

  Sekretarz stanu w brytyjskim ministerstwie spraw zagranicznych Mark Field zaatakował działaczkę Greenpeace podczas bankietu w rezydencji lorda majora Londynu. Aktywiści Greenpeace weszli do środka, gdy przemawiał kanclerz skarbu Philip Hammond. Mark Field mocno przyparł kobietę do filara, a później, zaciskając dłoń na jej karku, wyprowadził ją z sali. Całe wydarzenie zostało nagrane. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Korea Północna powitała Xi Jinpinga masowymi pokazami artystycznymi

  Korea Północna powitała Xi Jinpinga masowymi pokazami artystycznymi

  Gigantyczny pokaz sztucznych ogni, stadion pełen tancerzy i tysiące uczestników, którzy za pomocą kolorowych plansz tworzyli niebywałe animacje. To było coś spektakularnego. Biorąc pod uwagę rangę gościa i okazję, nie mogło być inaczej. W ten sposób Korea Północna powitała lidera Chin i świętowała 70-lecie stosunków dyplomatycznych między obydwoma państwami, które w ostatnim czasie nie były najlepsze. Lider Korei Północnej Kim Dzong Un wydał także bankiet na cześć odwiedzającego Pjongjang prezydenta Chin Xi Jinpinga. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix