"Stawiamy na stałą obecność na Księżycu"
- Stawiamy na stałą obecność na Księżycu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Steve Jurczyk, wicedyrektor do spraw operacyjnych NASA. - Będziemy chcieli stworzyć na Księżycu niewielką bazę, która będzie odwzorowywała astronautom dom. To pozwoli wydłużyć czas przebywania na Srebrnym Globie z siedmiu dni do 30 - dodał.
Wylądować na Księżycu, wystrzelić rakietę kosmiczną, założyć skafander - takie rozrywki to dla...Kosmos w zasięgu ręki. Polska firma stworzyła dla NASA wyjątkową aplikację
Znów na Srebrnym Globie
- Po pierwsze chcemy zakończyć pracę nad ciężką rakietą nośną Space Launch System i statkiem kosmicznym Orion. Ten pojazd pozwoli przetransportować astronautów z ziemskiej na księżycową orbitę, na której będzie operowała stacja Gateway - powiedział Steve Jurczyk.
Rozmówca Jana Niedziałka wyjaśnił, że stacja Gateway będzie miała zaplecze logistyczne oraz że będzie można na niej mieszkać. Na stacji będzie także niewielki lądownik. - Dwóch członków ze statku zostanie na stacji Gateway, a kolejna dwójka będzie przechodziła do lądownika, który będzie transportował ich na niską orbitę wokółksiężycową, a stamtąd na powierzchnię Srebrnego Globu - dodał.
Steve Jurczyk tłumaczył, że miejsce lądowania będzie znajdować się na biegunie południowym Księżyca, bo tam znajduje się woda. - Są tam kratery, do których nie dociera światło. Woda znajdująca się w tych kraterach jest zamarznięta - powiedział. Jurczyk stwierdził też, że pokłady wody na Srebrnym Globie są ogromne i będzie można z nich korzystać, jeżeli tylko nauczymy się pozyskiwać ten zasób z powierzchni Księżyca.
- Będziemy mogli używać tej wody do picia, ale także do produkowania tlenu i wodoru. Ten ostatni będzie mógł być wykorzystany jako źródło paliwa do lądownika księżycowego, który zabierze astronautów z powrotem do stacji Gateway - poinformował.
Podobna, ale mniejsza
Apophis to asteroida zaliczana do asteroid bliskich Ziemi. W 2004 budziła pewne obawy, bo...Asteroida Apophis mogłaby zniszczyć naszą cywilizację. Krąży niepokojąco blisko
Steve Jurczyk wyjaśnił, że następnie, razem z komercyjnymi partnerami, NASA chce poszerzyć moduły mieszkaniowe, żeby misje księżycowe trwały dłużej. - Pozwoli nam na to między innymi robotyczne ramię, które mają dostarczyć Kanadyjczycy i śluza powietrzna, która umożliwi astronautom wyjście w otwarty kosmos, żeby na przykład naprawić stację - tłumaczył.
- Stawiamy na stałą obecność na Księżycu - poinformował Jurczyk. Jest to jedna z rzeczy, która różni obecny program od programu Apollo. - Po 2024 roku, oprócz rozbudowy naszej bazy wokółksiężycowej, będziemy chcieli także rozwinąć infrastrukturę na powierzchni Księżyca - powiedział i wyjaśnił, że między innymi mają to być miejsca do zamieszkania lub pojazdy, dzięki którym astronauci będą mogli podróżować bez skafandrów. - Nie tak, jak w misji Apollo - zaznaczył.
- Będziemy chcieli stworzyć na Księżycu niewielką bazę, która będzie odwzorowywała astronautom dom. To pozwoli wydłużyć czas przebywania na Srebrnym Globie z siedmiu dni do 30 - tłumaczy. Jego zdaniem - gdy będą większe możliwości i rozpocznie się wykorzystywanie księżycowych surowców, zostanie zbudowana niewielka elektrownia.
Astronautom będą pomagać współpracujące z nimi roboty. - Już zaczęliśmy pracę nad tymi systemami. Współpracujemy z zewnętrznymi firmami, żeby stworzyć wszystkie rzeczy, które będą nam potrzebne do przetrwania na Księżycu - skwitował.
Co z Czerwoną Planetą?
Wicedyrektor do spraw operacyjnych NASA potwierdził, że kolejnym planem jest misja na Marsa, jednak od razu dodał, że "to będzie trudniejsza misja". - Odległość między Księżycem a Ziemią to około 400 tysięcy kilometrów. Z kolei Mars znajduje się ponad 200 milionów kilometrów od nas - powiedział i wyjaśnił, że żeby wylądować na Czerwonej Planecie, trzeba stawić czoła wielu wyzwaniom.
- Wykorzystamy Księżyc, żeby stworzyć i wypróbować technologie, które pozwolą nam przetransportować, wylądować i żyć na powierzchni Marsa - stwierdził.
Steve Jurczyk tłumaczył, że Księżyc będzie poligonem doświadczalnym dla systemów, których potrzeba, aby odbyć misję na Marsa. - Jeśli chodzi o nasze plany, to na Marsie wylądujemy w późnych latach 30. tego wieku. Nad tym terminem pracujemy - podsumował.
Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (5)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Chyba pis-u.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Ciekawe w jakim celu. Bez sensu.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Czy Ksiezyc jest rowniez tak plaski jak Ziemia?
- 1Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
No to przestaje sie odchudzac.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Nie cieszcie się za szybko. Znam takiego co już raz ukradł księżyc. Jak go teraz sprzątnie, to nieszybko go znajdziecie. ;-)
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
W Rosji rozpoczął się proces Brittney Griner. Biały Dom traktuje ją jak więźnia politycznego
Dwukrotna złota medalistka olimpijska w koszykówce przed rosyjskim sądem. Brittney Griner aresztowano na lotnisku w Moskwie na tydzień przed inwazją Rosji na Ukrainę, rzekomo w jej bagażu znaleziono wkłady z olejem konopnym. Została oskarżona o przemyt narkotyków. Grozi jej 10 lat więzienia. Dziennikarze "The New York Times" twierdzą, że ceną za jej wolność jest wypuszczenie z więzienia słynnego rosyjskiego przestępcy zwanego handlarzem śmiercią. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Strajki na europejskich lotniskach utrudniają podróżowanie
Wakacje, które zaczynają się od koczowania na lotnisku, to nie koszmar - to rzeczywistość w Europie. Z paryskiego lotniska Roissy jeden na pięć samolotów zostanie w sobotę odwołany. Personel pokładowy i pracownicy lotnisk strajkują, bo pandemia minęła, a im pozostały dodatkowe obowiązki i niższe pensje. Jak twierdzą, co dzień obsługują tysiące pasażerów, tymczasem sami na wakacje nie mogą sobie pozwolić. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Worki z ciałami i krewni szukających bliskich przed kostnicą w Buczy
Rodziny w Ukrainie szukają swoich bliskich, z którymi kontakt nagle się urwał. To żony, matki i sisotry. Kiedy na policji nie znajdują pomocy, jadą do kostnic. Nawet wiele kilometrów od miejsca zamieszkania. Ciała osób, które zginęły w maju w Azowstalu, dopiero teraz trafiły do kostnicy w Buczy.
czytaj więcej »Xi Jinping odwiedził Hongkong. Mówił o potrzebie szanowania chińskiego przywództwa
Mija 25 lat od przekazania Chinom kontroli nad Hongkongiem. Z tej okazji miasto odwiedził Xi Jinping. W swoim przemówieniu prezydent Chin mówił, że Hongkong powinien uszanować chińskie przywództwo. Zgodnie z doktryną "jeden kraj, dwa systemy" w 1997 roku Chiny zgodziły się, by przez 50 lat Hongkong zachował autonomię, ale Pekin od lat zwiększa kontrolę nad miastem. Wielka Brytania oskarża Chiny o niewywiązywanie się z podjętych zobowiązań. Wszelkie przejawy działalności prodemokratycznej są tłumione. Podczas wizyty prezydenta w mieście zwiększono środki bezpieczeństwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Premier Finlandii ma 36 lat i nie przejmuje się hejtem. "Ale martwię się o innych"
Sanna Marin przejdzie do historii jako premier, który wprowadził Finlandię do NATO. 36-letnia polityk w tak młodym wieku jest już na szczycie politycznej kariery. Przeciwnikom nie daje pola do krytyki, chyba że dotyczy to stylu pani premier, której zdarza się na oficjalne spotkanie wybrać mniej formalną garderobę.
czytaj więcej »Ustawa o Sądzie Najwyższym. Vera Jourova: nie spełnia "kamieni milowych" KPO
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova twierdzi, że nowa ustawa o Sądzie Najwyższym nie spełnia "kamieni milowych" określonych w Krajowym Planie Odbudowy. Komisja Europejska wypłatę Polsce pieniędzy z funduszu odbudowy uzależniła między innymi od reform sądownictwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »USA: R. Kelly skazany na 30 lat więzienia za przestępstwa seksualne
R. Kelly został skazany na 30 lat więzienia za przestępstwa seksualne. Muzyk wykorzystywał nieletnie dziewczyny, handlował kobietami i prowadził zorganizowaną działalność przestępczą. Sędzia z Nowego Jorku, która nałożyła na niego taką karę, powiedziała, że Kelly wykazywał "czystą brutalność" wobec swoich ofiar. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Szkocja planuje drugie referendum w sprawie niepodległości
Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon zapowiedziała, że referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbędzie się w przyszłym roku. Szkoci odrzucili niepodległość w referendum w 2014 roku. Dlatego teraz na kolejne głosowanie nie chce zgodzić się Londyn. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Włochy zmagają się z rekordową suszą. Straty mogą sięgać miliardów euro
Fala upałów przetacza się nie tylko przez Polskę, zalewa całą Europę. We Włoszech wysokim temperaturom towarzyszy dramatyczna susza. Tak źle nie było tam od 70 lat. Wysychają całe rzeki i jeziora, schną uprawy. Włosi szacują, że straty spowodowane suszą mogą wynieść miliardy euro. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Szwecja i Finlandia wstąpią do NATO. Jest zgoda Turcji
Władimir Putin chciał zagrozić NATO i odeprzeć Sojurz od swoich granic. Efekt jest taki, że wojsk NATO będzie miał najwięcej w swojej imperialnej karierze. Jest zielone światło od Turcji i zgoda na rozszerzenie paktu o dwa kolejne państwa - Finlandię i Szwecję. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Atak na Kapitol. Zeznania byłej asystentki Trumpa rzucają nowe światło na sprawę
Była asystentka Donalda Trumpa Cassidy Hutchinson zeznała we wtorek przed komisją Izby Reprezentantów na temat szczegółów przebiegu wydarzeń z 6 stycznia 2021 roku. To wtedy dokonano szturmu na Kapitol. Donald Trump według jej słów chciał dołączyć do agresywnego tłumu przed Kapitolem. Powstrzymała go ochrona. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Ukraina: wolontariusze pomagają w ewakuacji starszych mieszkańców z Bachmutu
Wolontariusze z Bachmutu w obwodzie donieckim otrzymują coraz więcej telefonów z prośbą o pomoc w ewakuacji starszych mieszkańców. Wielu mieszkańców obawia się, że przejęcie kontroli nad miastem będzie kolejnym celem Rosjan. Tylko minionej doby wojska rosyjskie ostrzelały Bachmut pięć razy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Zamachy z 2015 roku. Francja czeka na wyrok w sprawie
Wyroków od kilku lat więzienia do dożywocia domaga się francuska prokuratura dla 20 osób zamieszanych w organizację krwawych zamachów w Paryżu w listopadzie 2015 roku. W atakach zginęło 130 osób, a 350 zostało rannych. Na ławie oskarżonych zasiadł między innymi Salah Abdeslam - jedyny terrorysta, który przeżył zamach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Teksas wstrząśnięty po informacji o śmierci migrantów w naczepie ciężarówki
W naczepie ciężarówki w 40-stopniowym upale skonało 51 osób, w tym kilkoro dzieci. Potwierdzono już tożsamość części z nich - byli to nielegalni imigranci z Meksyku, Hondurasu i Gwatemali. Społeczność imigrantów z Ameryki Południowej mieszkająca w Teksasie jest wstrząśnięta rozmiarem tragedii. Śledztwo niemal natychmiast przejęły władze federalne. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Rozszerzenie Sojuszu, zwiększenie sił i kwestia wojny w Ukrainie. Ruszył szczyt NATO
W Madrycie ruszył szczyt NATO. Polska liczy na wzmocnienie i większe siły na wschodniej flance. Szwecja i Finlandia, które chcą dołączyć do Sojuszu, mają nadzieję na przełom w relacjach z Turcją. Przywódcy mają też zdecydować o zwiększeniu sił szybkiego reagowania. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »