Fakty o Świecie

 • Foto: TVN24 BiS | Video: Fakty o Świecie TVN24 BiS
 • Tajemnicza choroba płuc i kilka zgonów. Wszyscy poszkodowani palili e-papierosy
 • "Jest niesamowita panika". Kolejne psy zapadają na tajemniczą chorobę

"Stawiamy na stałą obecność na Księżycu"

- Stawiamy na stałą obecność na Księżycu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Steve Jurczyk, wicedyrektor do spraw operacyjnych NASA. - Będziemy chcieli stworzyć na Księżycu niewielką bazę, która będzie odwzorowywała astronautom dom. To pozwoli wydłużyć czas przebywania na Srebrnym Globie z siedmiu dni do 30 - dodał.

Kosmos w zasięgu ręki. Polska firma stworzyła dla NASA wyjątkową aplikację

Wylądować na Księżycu, wystrzelić rakietę kosmiczną, założyć skafander - takie rozrywki to dla...

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Znów na Srebrnym Globie

- Po pierwsze chcemy zakończyć pracę nad ciężką rakietą nośną Space Launch System i statkiem kosmicznym Orion. Ten pojazd pozwoli przetransportować astronautów z ziemskiej na księżycową orbitę, na której będzie operowała stacja Gateway - powiedział Steve Jurczyk.

Rozmówca Jana Niedziałka wyjaśnił, że stacja Gateway będzie miała zaplecze logistyczne oraz że będzie można na niej mieszkać. Na stacji będzie także niewielki lądownik. - Dwóch członków ze statku zostanie na stacji Gateway, a kolejna dwójka będzie przechodziła do lądownika, który będzie transportował ich na niską orbitę wokółksiężycową, a stamtąd na powierzchnię Srebrnego Globu - dodał.

Steve Jurczyk tłumaczył, że miejsce lądowania będzie znajdować się na biegunie południowym Księżyca,  bo tam znajduje się woda. - Są tam kratery, do których nie dociera światło. Woda znajdująca się w tych kraterach jest zamarznięta - powiedział. Jurczyk stwierdził też, że pokłady wody na Srebrnym Globie są ogromne i będzie można z nich korzystać, jeżeli tylko nauczymy się pozyskiwać ten zasób z powierzchni Księżyca.

- Będziemy mogli używać tej wody do picia, ale także do produkowania tlenu i wodoru. Ten ostatni będzie mógł być wykorzystany jako źródło paliwa do lądownika księżycowego, który zabierze astronautów z powrotem do stacji Gateway  - poinformował.

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Chcemy zakończyć pracę nad ciężką rakietą nośną"

Podobna, ale mniejsza

Asteroida Apophis mogłaby zniszczyć naszą cywilizację. Krąży niepokojąco blisko

Apophis to asteroida zaliczana do asteroid bliskich Ziemi. W 2004 budziła pewne obawy, bo...

Wicedyrektor do spraw operacyjnych NASA stwierdził, że stacja Gateway będzie podobna w funkcjonowaniu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dodał jednak, że będzie mniejsza i że będzie budowana w dwóch fazach. - Do 2024 roku, podczas pierwszej fazy, będzie składał się z modułu zasilającego stację i modułu mieszkalnego oraz logistycznego - powiedział i dodał, że będzie to podstawa lądowania na Srebrnym Globie w 2024 roku.

Steve Jurczyk wyjaśnił, że następnie, razem z komercyjnymi partnerami, NASA chce poszerzyć moduły mieszkaniowe, żeby misje księżycowe trwały dłużej. - Pozwoli nam na to między innymi robotyczne ramię, które mają dostarczyć Kanadyjczycy i śluza powietrzna, która umożliwi astronautom wyjście w otwarty kosmos, żeby na przykład naprawić stację - tłumaczył.

- Stawiamy na stałą obecność na Księżycu - poinformował Jurczyk. Jest to jedna z rzeczy, która różni obecny program od programu Apollo. - Po 2024 roku, oprócz rozbudowy naszej bazy wokółksiężycowej, będziemy chcieli także rozwinąć infrastrukturę na powierzchni Księżyca - powiedział i wyjaśnił, że między innymi mają to być miejsca do zamieszkania lub pojazdy, dzięki którym astronauci będą mogli podróżować bez skafandrów. - Nie tak, jak w misji Apollo - zaznaczył.

- Będziemy chcieli stworzyć na Księżycu niewielką bazę, która będzie odwzorowywała astronautom dom. To pozwoli wydłużyć czas przebywania na Srebrnym Globie z siedmiu dni do 30 - tłumaczy. Jego zdaniem - gdy będą większe możliwości i rozpocznie się wykorzystywanie księżycowych surowców, zostanie zbudowana niewielka elektrownia.

Astronautom będą pomagać współpracujące z nimi roboty. - Już zaczęliśmy pracę nad tymi systemami. Współpracujemy z zewnętrznymi firmami, żeby stworzyć wszystkie rzeczy, które będą nam potrzebne do przetrwania na Księżycu - skwitował.

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Chcemy poszerzyć moduł mieszkaniowy"

Co z Czerwoną Planetą?

Wicedyrektor do spraw operacyjnych NASA potwierdził, że kolejnym planem jest misja na Marsa, jednak od razu dodał, że "to będzie trudniejsza misja". - Odległość między Księżycem a Ziemią to około 400 tysięcy kilometrów. Z kolei Mars znajduje się ponad 200 milionów kilometrów od nas - powiedział i wyjaśnił, że żeby wylądować na Czerwonej Planecie, trzeba stawić czoła wielu wyzwaniom.

- Wykorzystamy Księżyc, żeby stworzyć i wypróbować technologie, które pozwolą nam przetransportować, wylądować i żyć na powierzchni Marsa - stwierdził.

Steve Jurczyk tłumaczył, że Księżyc będzie poligonem doświadczalnym dla systemów, których potrzeba, aby odbyć misję na Marsa. - Jeśli chodzi o nasze plany, to na Marsie wylądujemy w późnych latach 30. tego wieku. Nad tym terminem pracujemy - podsumował.

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS "Księżyc będzie naszym poligonem doświadczalnym"

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
JackPlacki
JackPlacki

Ciekawe w jakim celu. Bez sensu.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   mamtownosie
   mamtownosie

   Czy Ksiezyc jest rowniez tak plaski jak Ziemia?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     mamtownosie
     mamtownosie

     No to przestaje sie odchudzac.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Janko Emigrant
       Janko Emigrant

       Nie cieszcie się za szybko. Znam takiego co już raz ukradł księżyc. Jak go teraz sprzątnie, to nieszybko go znajdziecie. ;-)

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • W Rosji rozpoczął się proces Brittney Griner. Biały Dom traktuje ją jak więźnia politycznego

          W Rosji rozpoczął się proces Brittney Griner. Biały Dom traktuje ją jak więźnia politycznego

          Dwukrotna złota medalistka olimpijska w koszykówce przed rosyjskim sądem. Brittney Griner aresztowano na lotnisku w Moskwie na tydzień przed inwazją Rosji na Ukrainę, rzekomo w jej bagażu znaleziono wkłady z olejem konopnym. Została oskarżona o przemyt narkotyków. Grozi jej 10 lat więzienia. Dziennikarze "The New York Times" twierdzą, że ceną za jej wolność jest wypuszczenie z więzienia słynnego rosyjskiego przestępcy zwanego handlarzem śmiercią. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Strajki na europejskich lotniskach utrudniają podróżowanie

          Strajki na europejskich lotniskach utrudniają podróżowanie

          Wakacje, które zaczynają się od koczowania na lotnisku, to nie koszmar - to rzeczywistość w Europie. Z paryskiego lotniska Roissy jeden na pięć samolotów zostanie w sobotę odwołany. Personel pokładowy i pracownicy lotnisk strajkują, bo pandemia minęła, a im pozostały dodatkowe obowiązki i niższe pensje. Jak twierdzą, co dzień obsługują tysiące pasażerów, tymczasem sami na wakacje nie mogą sobie pozwolić. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Xi Jinping odwiedził Hongkong. Mówił o potrzebie szanowania chińskiego przywództwa

          Xi Jinping odwiedził Hongkong. Mówił o potrzebie szanowania chińskiego przywództwa

          Mija 25 lat od przekazania Chinom kontroli nad Hongkongiem. Z tej okazji miasto odwiedził Xi Jinping. W swoim przemówieniu prezydent Chin mówił, że Hongkong powinien uszanować chińskie przywództwo. Zgodnie z doktryną "jeden kraj, dwa systemy" w 1997 roku Chiny zgodziły się, by przez 50 lat Hongkong zachował autonomię, ale Pekin od lat zwiększa kontrolę nad miastem. Wielka Brytania oskarża Chiny o niewywiązywanie się z podjętych zobowiązań. Wszelkie przejawy działalności prodemokratycznej są tłumione. Podczas wizyty prezydenta w mieście zwiększono środki bezpieczeństwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • USA: R. Kelly skazany na 30 lat więzienia za przestępstwa seksualne

          USA: R. Kelly skazany na 30 lat więzienia za przestępstwa seksualne

          R. Kelly został skazany na 30 lat więzienia za przestępstwa seksualne. Muzyk wykorzystywał nieletnie dziewczyny, handlował kobietami i prowadził zorganizowaną działalność przestępczą. Sędzia z Nowego Jorku, która nałożyła na niego taką karę, powiedziała, że Kelly wykazywał "czystą brutalność" wobec swoich ofiar. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Szkocja planuje drugie referendum w sprawie niepodległości

          Szkocja planuje drugie referendum w sprawie niepodległości

          Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon zapowiedziała, że referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbędzie się w przyszłym roku. Szkoci odrzucili niepodległość w referendum w 2014 roku. Dlatego teraz na kolejne głosowanie nie chce zgodzić się Londyn. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Szwecja i Finlandia wstąpią do NATO. Jest zgoda Turcji

          Szwecja i Finlandia wstąpią do NATO. Jest zgoda Turcji

          Władimir Putin chciał zagrozić NATO i odeprzeć Sojurz od swoich granic. Efekt jest taki, że wojsk NATO będzie miał najwięcej w swojej imperialnej karierze. Jest zielone światło od Turcji i zgoda na rozszerzenie paktu o dwa kolejne państwa - Finlandię i Szwecję. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Zamachy z 2015 roku. Francja czeka na wyrok w sprawie

          Zamachy z 2015 roku. Francja czeka na wyrok w sprawie

          Wyroków od kilku lat więzienia do dożywocia domaga się francuska prokuratura dla 20 osób zamieszanych w organizację krwawych zamachów w Paryżu w listopadzie 2015 roku. W atakach zginęło 130 osób, a 350 zostało rannych. Na ławie oskarżonych zasiadł między innymi Salah Abdeslam - jedyny terrorysta, który przeżył zamach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Teksas wstrząśnięty po informacji o śmierci migrantów w naczepie ciężarówki

          Teksas wstrząśnięty po informacji o śmierci migrantów w naczepie ciężarówki

          W naczepie ciężarówki w 40-stopniowym upale skonało 51 osób, w tym kilkoro dzieci. Potwierdzono już tożsamość części z nich - byli to nielegalni imigranci z Meksyku, Hondurasu i Gwatemali. Społeczność imigrantów z Ameryki Południowej mieszkająca w Teksasie jest wstrząśnięta rozmiarem tragedii. Śledztwo niemal natychmiast przejęły władze federalne. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         tvnpix