Fakty o Świecie

 • Foto: Mark Lindquist / facebook | Video: Hubert Kijek / Fakty o Świecie TVN24 BiS
 • Z Maroka do Hiszpanii dotarł na tratwie. Teraz Ali pomaga młodym podopiecznym
 • Rosjanie mieli przedstawić warunki dotyczące uwolnienia Paula Whelana. W zamian chcieli zwolnienia agenta FSB skazanego w Niemczech

Śpi w namiocie, organizuje zbiórki, śpiewa po ukraińsku. Amerykański weteran pomaga Ukrainie, jak tylko może

Nie zapominajcie o braciach z Ukrainy - mówi do Amerykanów weteran wojenny i swojego apelu nie kończy na słowach. Mark Lindquist śpi w namiocie na mrozie, by zwrócić uwagę na niewygody ukraińskich żołnierzy i cywili. Mężczyzna zbiera także pomoc materialną dla Ukrainy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Mark J. Lindquist noce spędza w namiocie. Ten weteran sił powietrznych Stanów Zjednoczonych śpi na ulicach Fargo w Północnej Dakocie, gdzie w ostatnich dniach temperatura potrafi spaść do -30 stopni Celsjusza. Właśnie w ten sposób ten mężczyzna chce przypominać Amerykanom o wojnie w Ukrainie.

- Ponad 40 milionów ludzi żyje w kraju, który ma włączony prąd przez kilka godzin dziennie. Chcę upewnić się, że Amerykanie nie zapomną o swoich braciach z Ukrainy. To moja misja. Nie ma lepszego sposobu niż spanie w namiocie w tych warunkach, żeby rozpocząć zbiórkę i zwrócić uwagę ludzi na tę inicjatywę - mówi.

Operacja "spanie pod chmurką" ruszyła 16 grudnia, gdy Mark otrzymał pozwolenie od władz miasta. Od tamtej pory zachęca ludzi do wpłacania pieniędzy na Ukrainę. - Spotykam się w przeważającej mierze z pozytywnymi reakcjami. W moim rodzinnym mieście mieszka około dwieście tysięcy osób. Spotykam ludzi, którzy widzą mnie z tą ukraińską flagą i od razu chcą pomagać. Oni przez ostatnie miesiące żyli tą wojną. Na jednej ze stacji benzynowych ktoś mnie poznał, zatrzymał, wyjął portfel i całą zawartość przekazał na pomoc. Chcę żeby Amerykanie wiedzieli, że każdy z nich może wesprzeć Ukrainę - opowiada Mark J. Lindquist.

Ukraina odpiera ataki Rosji. Żołnierzom udało się zestrzelić większość rakiet

Rosjanie w czwartek przeprowadzili kolejny masowy ostrzał Ukrainy. Ukraińska obrona...

Ludzie nie wpłacają wyłącznie pieniędzy za pośrednictwem jego strony, ale także przywożą ubrania termiczne, jedzenie czy artykuły higieniczne. - Ukraińscy żołnierze albo ukraińskie rodziny żyją w Kijowie bez prądu. Oni nie mogli sobie zamówić pogody, nie są w stanie kontrolować temperatury na zewnątrz. To niezwykle zimne miejsce na Ziemi o tej porze roku. Dlatego, jeśli możemy, musimy pomóc - apeluje mężczyzna.

Siła doświadczenia

Mark J. Lindquist pomaga Ukrainie od samego początku rosyjskiej inwazji. Po wybuchu wojny porzucił swoje ambicje polityczne - brał wtedy udział w prawyborach do Kongresu - i przyleciał do Europy, gdzie zaczął współpracować z wolontariuszami i dostarczać sprzęt dla żołnierzy. W Przemyślu poznał polskiego żołnierza, który dał mu polską flagę.

- Gdy byłem w Ukrainie, wykorzystałem swoje doświadczenie i kontakty, jakie zdobyłem, gdy byłem w wojsku. Udało mi się zebrać i przekazać artykuły medyczne o wartości 4 milionów dolarów - opowiada.

Po 9 miesiącach wrócił do Stanów Zjednoczonych. Jest w stałym kontakcie z ukraińskimi cywilami i żołnierzami. Opowiada Amerykanom, co widział w Kijowie. Zbiera pieniądze i organizuje akcje jak ta. Nocowanie na mrozie nie robi na Marku wrażenia. Jak sam podkreśla, żołnierze muszą sobie radzić z trudniejszymi warunkami.

- W okopach sytuacja jest okropna. W nocy temperatura spada do -10 stopni Celsjusza, a w dzień przekracza ledwie 0 stopni Celsjusza. To są niezwykle trudne warunki do obrony ojczyzny. Czołgi i wozy opancerzone zastygają w błocie. Siedzisz w okopie, w którym jest ci nie tylko zimno, ale jesteś także cały mokry, bo za dnia temperatura się podnosi. Ponadto może padać na ciebie deszcz. To najgorsze warunki do walki - wyjaśnia.

Operacja "spanie pod chmurką" zakończy się 1 stycznia. Następnego dnia Mark chce wysłać paczki z pomocą, ale to nie będzie koniec akcji. Mężczyzna planuje wyruszyć w tournée po Ameryce, gdzie także będzie spał w namiocie i przypominał o wojnie w Ukrainie.

Autor: Hubert Kijek / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Nowe plany pomocy Ukrainie. Unia ma przeprowadzić wspólne zakupy amunicji

  Nowe plany pomocy Ukrainie. Unia ma przeprowadzić wspólne zakupy amunicji

  Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 350 milionów dolarów. W skład tej transzy pomocy wejdą m.in. dodatkowe zestawy amunicji artyleryjskiej, rakiety oraz łodzie patrolowe. Milion sztuk amunicji zobowiązały się dostarczyć Ukrainie państwa Unii Europejskiej i planują wspólne zakupy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Donald Trump wezwał swoich zwolenników do protestów

  Donald Trump wezwał swoich zwolenników do protestów

  Demonstrujcie, odzyskajcie nasz naród - apeluje Donald Trump do swoich zwolenników. Tym razem Trump wzywa do reakcji na aresztowanie, do którego mogłoby dojść, jeśli sąd zdecyduje się go oskarżyć. Chodzi o kontakty z byłą gwiazdą filmów dla dorosłych. Prawnik Trumpa miał zapłacić jej za milczenie. Ale to nie kwestie obyczajowe interesują prokuratora, tylko to, czy nie złamano prawa o finansowaniu kampanii wyborczych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Spada liczba nowych małżeństw zawieranych w Korei Południowej

  Spada liczba nowych małżeństw zawieranych w Korei Południowej

  Tylko w ciągu ostatnich trzech lat liczba małżeństw w Korei Południowej spadła o 25 procent. To był efekt koreańskiego strajku włoskiego. Kobiety masowo odmówiły wychodzenia za mąż. To dlatego, że po ślubie oczekuje się od nich potomstwa. Szczególnie teraz, gdy Korea ma najniższy na świecie współczynnik dzietności. Ten strajk zabija Koreę – twierdzą władze i wyliczają, że przez ujemny przyrost naturalny w najbliższej przyszłości wymrzeć może 228 koreańskich miast i miasteczek. To nie pasuje do obrazu Korei Południowej, azjatyckiego tygrysa z gospodarką rozwijającą się w tempie średnio 5 procent w minionych dekadach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji

  Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji

  Na mocy decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego prezydent Rosji Władimir Putin i rosyjska rzeczniczka praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa mają zostać aresztowani pod zarzutem odpowiedzialności za bezprawne deportacje dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. Według Biura Rzecznika Praw Dziecka w Ukrainie udokumentowanych jest ponad 16 tysięcy przypadków porwań ukraińskich dzieci. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Emmanuel Macron dopiął swego, wiek emerytalny został podniesiony

  Emmanuel Macron dopiął swego, wiek emerytalny został podniesiony

  Prezydent Francji Emanuel Macron obiecywał swoim wyborcom reformę emerytalną już drugą kadencję i właśnie słowa dotrzymał. Francuska konstytucja pozwala rządowi uchwalić ustawę bez głosowania nad nią w parlamencie. W ten sposób wiek emerytalny został podniesiony z 62 do 64 lat. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wojna w Ukrainie jednym z tematów amerykańskiej kampanii wyborczej

  Wojna w Ukrainie jednym z tematów amerykańskiej kampanii wyborczej

  To, co dzieje się w Ukrainie, może stać się jednym z głównych motywów amerykańskiej kampanii prezydenckiej. Staje się to jasne po słowach gubernatora Florydy, który wydaje się być pewnym kandydatem na kandydata. Jak twierdzi Ron DeSantis, rosyjska inwazja to po prostu "spór terytorialny". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wojna w Ukrainie jednoczy Europejczyków

  Wojna w Ukrainie jednoczy Europejczyków

  Badanie prestiżowej Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych napawa optymizmem - mieszkańcy Starego Kontynentu po roku od rosyjskiej inwazji uważają, że Unia Europejska jest silniejsza, Rosja słabsza, a Ukraina ma prawo do bezkompromisowego zwycięstwa. Co zaskakujące - wojna zakopuje tradycyjne podziały polityczne. Walkę Ukraińców wspierają za równo liberałowie, jak i nacjonaliści. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Ukraińcy strącili bezzałogowiec. Okazało się, że to maszyna chińska

  Ukraińcy strącili bezzałogowiec. Okazało się, że to maszyna chińska

  Późno w nocy ukraińskie służby dostały informacje od swoich agentów, że z terenów kontrolowanych przez Rosjan wystartował bezzałogowiec. Celem był obiekt w Ukrainie. Zapadła decyzja, by go strącić. Około drugiej nad ranem żołnierze go usłyszeli i zobaczyli. Był tak blisko i nisko, że strącili go bez żadnych kłopotów. Gdy podeszli do szczątków - zobaczyli, że to maszyna chińska.

  czytaj więcej »
 • W Hiszpanii sześć, na Węgrzech dwadzieścia pięć, w Argentynie ponad 100 procent. Inflacja na świecie

  W Hiszpanii sześć, na Węgrzech dwadzieścia pięć, w Argentynie ponad 100 procent. Inflacja na świecie

  Inflacja w lutym w Polsce wyniosła 18,4 procent. To boli i będzie jeszcze bolało, mimo że inflacja ma już spadać. Są państwa, w których zadomowiła się na dobre i w których przerwanie spirali inflacyjnej okazuje się być niezwykle trudne. Tak jest choćby w Argentynie, w której ceny w ciągu roku wzrosły o ponad 100 procent. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Joe Biden pojawił się na miejscu strzelaniny w Monterey Park. Przedstawił konkretny plan

  Joe Biden pojawił się na miejscu strzelaniny w Monterey Park. Przedstawił konkretny plan

  Prezydent Biden pojawił się na miejscu strasznej tragedii, strzelaniny w Monterey Park. Tym razem nie tylko ze słowami pocieszenia dla rodzin ofiar szaleńca, ale z konkretnym rozporządzeniem, które ma utrudnić dostęp do broni osób, które nigdy nie powinny dostać jej do rąk. Przepisy dotyczą sprawdzania przeszłości kryminalnej nabywców oraz ułatwiają konfiskatę broni osobom uznanym za niebezpieczne. Prezydent Biden chciałby zakazu sprzedaży broni szturmowej cywilom. Na przeszkodzie stoją Republikanie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix