Smog w łonach matek, plastik w moczu dzieci. "Zanieczyszczenia są wszędzie"

Smog w łonach matek, plastik w moczu dzieci. "Zanieczyszczenia są wszędzie"
Smog w łonach matek, plastik w moczu dzieci. "Zanieczyszczenia są wszędzie"
Milena Bobrowska | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Smog w łonach matek, plastik w moczu dzieci. "Zanieczyszczenia są wszędzie"Milena Bobrowska | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kiedy kobiety w ciąży oddychają powietrzem zanieczyszczonym, to smog dostaje się również do organizmu ich nienarodzonych dzieci - tak wynika z badań belgijskich naukowców. Podobnie wszędobylski jest plastik, który znajduje się nawet w moczu dzieci.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

25 zdrowych kobiet - żadna z nich nie paliła papierosów -tuż po porodzie zgodziło się, by grupa belgijskich naukowców przebadała ich łożyska na obecność cząsteczek pyłów pochodzących ze smogu. Wyniki są przerażające.

- Cząsteczki black carbon (ang. czarny węgiel; produkt niekompletnego spalenia paliw kopalnych - przyp. red.) znajdują się w łożysku i to po stronie dziecka. (...) To, co matka wdycha, co znajduje się w jej organizmie, dostaje się do krwiobiegu, ma możliwość przedostania się dalej - przybliża sprawę dr hab. Agnieszka Pac z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej UJ.

Im bliżej ruchliwych dróg, tym wyższe stężenie niebezpiecznych pyłów. - To jest wpływ prenatalny i ten będzie najsilniejszy, bo wówczas kształtują się wszystkie narządy człowieka - tłumaczy dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji.

- Smog jest jednym z czynników, który może przyczyniać się zarówno do częstszych poronień, do nieprawidłowego rozwoju płodu, do zmniejszonej masy urodzeniowej - wymienia ginekolog dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki "Bocian" w Białymstoku.

Multum konsekwencji smogu

Smog może także przyczyniać się do mniejszego obwodu główki, mniejszej długości ciała, mniejszej objętości płuc, a nawet niższego IQ dziecka. To jeszcze nie koniec listy konsekwencji oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

- Wpływa to na rozwój układu krwionośnego, na serce, na rozwój układu nerwowego, czyli mózg, no i na rozwój układu rozrodczego. Przecież płodność mężczyzn spadła w ostatnich 30-40 latach w sposób dramatyczny. To już naprawdę zaczyna być epidemia - uważa dr Grzegorz Mrugacz.

Dziecko rozwijające się w brzuchu matki nie ma jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów obronnych, dlatego kobiety w ciąży są w grupie najwyższego ryzyka.

- Zanieczyszczenia są wszędzie, także trzeba przynajmniej unikać wychodzenia w dni największego zanieczyszczenia powietrza - radzi prof. Wojciech Hanke, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia środowiskowego.

Małe dzieci narażone szczególnie

Nie tylko smog przedostaje się do naszego organizmu. Niemieccy naukowcy przebadali 2,5 tysiąca dzieci w wieku od 3 do 17 lat na obecność substancji chemicznych pochodzących z plastikowych produktów. Wynik jest alarmujący: w moczu 97 procent z nich znajdowały się mikrocząsteczki plastiku.

- Cząsteczka taka może być kilkadziesiąt razy mniejsza niż na przykład średnica ludzkiego włosa i one przedostają się do ciała człowieka na kilka różnych sposobów - mówi Weronika Michalak z Koalicji Klimatycznej. - Po prostu przedostają się do naszego organizmu, pokonując tę barierę krew-mózg, a więc mogą kumulować się w mózgu, ale i w innych organach - dodaje.

Plastik trafia do organizmu wraz z pożywieniem, wypijaną przez nas wodą, a także z wdychanym powietrzem.

- Im młodsze dziecko, tym bardziej narażone na wszelkiego rodzaju skażenia. Czy to będzie smog jako zanieczyszczenie powietrza, czy to będzie zanieczyszczenie pyłami, czy to będą zanieczyszczenia chemiczne - mówi dr Paweł Grzesiowski.

Wszędobylski plastik

Mikrocząsteczki plastiku mogą zakłócać gospodarkę hormonalną organizmu, być powodem otyłości, nowotworów, zaburzeń płodności, pracy wątroby, tarczycy, serca i płuc.

- To jest absolutnie przerażające. Już teraz wiemy, że kolejne pokolenia poniosą konsekwencje tego, jak żyjemy teraz, i jak bardzo nie dbamy o środowisko - komentuje Weronika Michalak.

Bo - jak wykazały badania - wraz z rosnącą produkcją przedmiotów z plastiku, liczba pochodzących z nich mikrocząsteczek w organizmach dzieci zwiększa się. Plastik jest dosłownie wszędzie: w przyborach kuchennych, powłokach na patelniach, nieprzemakalnych ubraniach, środkach czystości, czy w opakowaniach żywności.

- Tam, gdzie możemy zastąpić go drewnem, szkłem, papierem, czymś, co jest w naturalny sposób później rozkładane i nie zamienia się potem w toksyczny pył, to należy to robić - przekonuje dr Paweł Grzesiowski.

- Mniej kosmetyków, mniej wykładzin, mniej sztucznych rzeczy w naszym otoczeniu - radzi prof. Wojciech Hanke.

Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia, niezbędne są szybkie i - przede wszystkim - globalne działania, które uchronią nas przed tą "ekologiczną katastrofą".

Autor: Milena Bobrowska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS