Fakty o Świecie

Smog w łonach matek, plastik w moczu dzieci. "Zanieczyszczenia są wszędzie"

Kiedy kobiety w ciąży oddychają powietrzem zanieczyszczonym, to smog dostaje się również do organizmu ich nienarodzonych dzieci - tak wynika z badań belgijskich naukowców. Podobnie wszędobylski jest plastik, który znajduje się nawet w moczu dzieci.

"Znajdujemy się w stanie potencjalnego zagrożenia". W sądzie chcą walczyć o czyste powietrze

Jerzy Stuhr walczy o czyste powietrze i symbolicznie pozywa Skarb Państwa. - Znajdujemy się w...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

25 zdrowych kobiet - żadna z nich nie paliła papierosów -tuż po porodzie zgodziło się, by grupa belgijskich naukowców przebadała ich łożyska na obecność cząsteczek pyłów pochodzących ze smogu. Wyniki są przerażające.

- Cząsteczki black carbon (ang. czarny węgiel; produkt niekompletnego spalenia paliw kopalnych - przyp. red.) znajdują się w łożysku i to po stronie dziecka. (...) To, co matka wdycha, co znajduje się w jej organizmie, dostaje się do krwiobiegu, ma możliwość przedostania się dalej - przybliża sprawę dr hab. Agnieszka Pac z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej UJ.

Im bliżej ruchliwych dróg, tym wyższe stężenie niebezpiecznych pyłów. - To jest wpływ prenatalny i ten będzie najsilniejszy, bo wówczas kształtują się wszystkie narządy człowieka - tłumaczy dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji.

- Smog jest jednym z czynników, który może przyczyniać się zarówno do częstszych poronień, do nieprawidłowego rozwoju płodu, do zmniejszonej masy urodzeniowej - wymienia ginekolog dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki "Bocian" w Białymstoku.

Multum konsekwencji smogu

Smog może także przyczyniać się do mniejszego obwodu główki, mniejszej długości ciała, mniejszej objętości płuc, a nawet niższego IQ dziecka. To jeszcze nie koniec listy konsekwencji oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Stuhr pozwał państwo za smog. "Z trudem udaje mi się dokończyć spektakl"

Aktor Jerzy Stuhr, dziennikarz Mariusz Szczygieł i konsultant medyczny Tomasz Sadlik walczą w...

- Wpływa to na rozwój układu krwionośnego, na serce, na rozwój układu nerwowego, czyli mózg, no i na rozwój układu rozrodczego. Przecież płodność mężczyzn spadła w ostatnich 30-40 latach w sposób dramatyczny. To już naprawdę zaczyna być epidemia - uważa dr Grzegorz Mrugacz.

Dziecko rozwijające się w brzuchu matki nie ma jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów obronnych, dlatego kobiety w ciąży są w grupie najwyższego ryzyka.

- Zanieczyszczenia są wszędzie, także trzeba przynajmniej unikać wychodzenia w dni największego zanieczyszczenia powietrza - radzi prof. Wojciech Hanke, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia środowiskowego.

Małe dzieci narażone szczególnie

Nie tylko smog przedostaje się do naszego organizmu. Niemieccy naukowcy przebadali 2,5 tysiąca dzieci w wieku od 3 do 17 lat na obecność substancji chemicznych pochodzących z plastikowych produktów. Wynik jest alarmujący: w moczu 97 procent z nich znajdowały się mikrocząsteczki plastiku.

- Cząsteczka taka może być kilkadziesiąt razy mniejsza niż na przykład średnica ludzkiego włosa i one przedostają się do ciała człowieka na kilka różnych sposobów - mówi Weronika Michalak z Koalicji Klimatycznej. - Po prostu przedostają się do naszego organizmu, pokonując tę barierę krew-mózg, a więc mogą kumulować się w mózgu, ale i w innych organach - dodaje.

Plastik trafia do organizmu wraz z pożywieniem, wypijaną przez nas wodą, a także z wdychanym powietrzem.

Reklamówki z opłatą recyklingową. Rząd uszczelnia przepisy

Ministerstwo Środowiska uszczelnia przepisy dotyczące plastikowych toreb w sklepach. Duże sklepy...

- Im młodsze dziecko, tym bardziej narażone na wszelkiego rodzaju skażenia. Czy to będzie smog jako zanieczyszczenie powietrza, czy to będzie zanieczyszczenie pyłami, czy to będą zanieczyszczenia chemiczne - mówi dr Paweł Grzesiowski.

Wszędobylski plastik

Mikrocząsteczki plastiku mogą zakłócać gospodarkę hormonalną organizmu, być powodem otyłości, nowotworów, zaburzeń płodności, pracy wątroby, tarczycy, serca i płuc.

- To jest absolutnie przerażające. Już teraz wiemy, że kolejne pokolenia poniosą konsekwencje tego, jak żyjemy teraz, i jak bardzo nie dbamy o środowisko - komentuje Weronika Michalak.

Bo - jak wykazały badania - wraz z rosnącą produkcją przedmiotów z plastiku, liczba pochodzących z nich mikrocząsteczek w organizmach dzieci zwiększa się. Plastik jest dosłownie wszędzie: w przyborach kuchennych, powłokach na patelniach, nieprzemakalnych ubraniach, środkach czystości, czy w opakowaniach żywności.

- Tam, gdzie możemy zastąpić go drewnem, szkłem, papierem, czymś, co jest w naturalny sposób później rozkładane i nie zamienia się potem w toksyczny pył, to należy to robić - przekonuje dr Paweł Grzesiowski.

- Mniej kosmetyków, mniej wykładzin, mniej sztucznych rzeczy w naszym otoczeniu - radzi prof. Wojciech Hanke.

Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia, niezbędne są szybkie i - przede wszystkim - globalne działania, które uchronią nas przed tą "ekologiczną katastrofą".

Autor: Milena Bobrowska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
dariuszuczak

Program wymiany piecy praktycznie nie istnieje. Trzy krotnie w ciągu roku pytałem w różnych instytucjach czy są dopłaty do wymiany pieca na np. gazowy, panele fotowoltaniczne by założyć pompę ciepła bądź piec elektyryczny. W gminie patrzono na mnie jak na kosmitę, w banku ochrony środowiska nie ma dla mnie atrakcyjnych kredytów. Koszt rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Przeciwnicy i zwolennicy Borisa Johnsona na Downing Street

    Przeciwnicy i zwolennicy Borisa Johnsona na Downing Street

    W Londynie w okolicy ulicy Downing zebrali się w piątek wieczorem przeciwny premiera Borisa Johnsona. Dla nich lider Partii Konserwatywnej to najgorsze, co mogło się przytrafić Wielkiej Brytanii. Na miejsce demonstracji przyszli jednak także zwolennicy byłego burmistrza Londynu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Johnson po wygranej zapowiada rychły brexit. Co to oznacza dla Polaków na Wyspach?

    Johnson po wygranej zapowiada rychły brexit. Co to oznacza dla Polaków na Wyspach?

    Partia Konserwatywna zdobyła mandat, by wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii Europejskiej do końca stycznia. To dotyczy także Polaków na Wyspach. Ci, którzy chcą tam zostać, powinni zawnioskować o status osiedlonego. Bezpłatny elektroniczny system wnioskowania został uruchomiony już w marcu, ale dotychczas skorzystała z niego tylko nieco ponad połowa Polaków na Wyspach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Jakie mogą być koszty transformacji energetycznej Polski?

    Jakie mogą być koszty transformacji energetycznej Polski?

    Zbudowanie elektrowni wiatrowej albo atomowej to kosztowna inwestycja. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę koszty operacyjne, to mogą się one okazać tańsze niż elektrownie węglowe. Za węgiel płacimy jak za zboże. To nie tylko koszt surowca, ale także pozwoleń na emisję CO2 i leczenia obywateli, którzy mają problemy zdrowotne z powodu smogu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Nowy wymiar podziwiania "Mony Lizy". Innowacyjne rozwiązanie w Luwrze

    Nowy wymiar podziwiania "Mony Lizy". Innowacyjne rozwiązanie w Luwrze

    W paryskim Luwrze otwarto specjalną salę, w której dzięki wirtualnej rzeczywistości można bardzo dokładnie zobaczyć obraz "Mona Liza" Leonarda da Vinci. Turyści odwiedzający Luwr muszą się tłoczyć i mieć twarde łokcie, by choć przez chwilę zerknąć na oryginalną La Giocondę. Właśnie dlatego władze muzeum zdecydowały się na to innowacyjne rozwiązanie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Co z Polakami po brexicie? Eksperci odpowiadają na pytania widzów

    Co z Polakami po brexicie? Eksperci odpowiadają na pytania widzów

    - Wielka Brytania dzisiaj będzie starała się zatrzymać tych ludzi, którzy są, bo oni nie mają zastępstwa na tym rynku, a sprowadzanie ludzi z zewnątrz nie jest pożądane - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Paweł Kowalski, radca prawny z Uniwersytetu SWPS. Razem z drugim gościem programu - Przemysławem Kamilem Rosiakiem, radcą prawnym z KPMG - odpowiadali na pytania widzów dotyczących sytuacji Polaków na Wyspach po brexicie.

    czytaj więcej »
   • Długi wywiad Polańskiego. "Przez lata robi się ze mnie potwora"

    Długi wywiad Polańskiego. "Przez lata robi się ze mnie potwora"

    Roman Polański udzielił wywiadu francuskiemu tygodnikowi "Paris Match", w którym po raz pierwszy, odniósł się do oskarżeń modelki Valentine Monnier. Kobieta twierdzi, że reżyser zgwałcił ją w 1975 roku podczas wakacji w Szwajcarii. Polański wszystkiemu zaprzecza i dodaje - próbują zrobić ze mnie potwora. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Nowa Zelandia po wybuchu wulkanu potrzebuje ludzkiej skóry

    Nowa Zelandia po wybuchu wulkanu potrzebuje ludzkiej skóry

    Osiem osób nie żyje, a dziewięć wciąż jest poszukiwanych po poniedziałkowym wybuchu wulkanu, do którego doszło na wyspie White w Nowej Zelandii. W szpitalach wciąż przebywa 29 osób, większość z nich ma głębokie poparzenia obejmujące nawet 70 procent całego ciała. By uratować wszystkich, potrzebna jest tkanka aż od 60 dawców. Pomoc deklarują już Australia i Stany Zjednoczone. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Słyszy kolory i widzi dźwięki. Zara urodziła się z niezwykłymi umiejętnościami

    Słyszy kolory i widzi dźwięki. Zara urodziła się z niezwykłymi umiejętnościami

    Słyszeć kolory lub widzieć dźwięki to dla większości z nas jest niemożliwe. Są jednak ludzie, którzy z taką umiejętnością się urodzili. Dzięki nietypowej budowie układu nerwowego potrafią zupełnie inaczej doświadczać codzienności, a czasem tworzyć wyjątkowe dzieła sztuki. Ta cecha nazywana jest synestezją i występuje u jednej na dwadzieścia tysięcy osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Koparka, ciasto i brexit w tle. Ważne wybory w Wielkiej Brytanii

    Koparka, ciasto i brexit w tle. Ważne wybory w Wielkiej Brytanii

    W czwartek w Wielkiej Brytanii odbywają się przedterminowe wybory do Izby Gmin. To starcie dwóch największych graczy - Borisa Johnsona i Jeremy'ego Corbyna. Według ostatnich sondaży na zwycięstwo może liczyć rządząca Partia Konserwatywna. Od wyniku wyborów zależy nie tylko, to kto będzie rządził Zjednoczonym Królestwem przez najbliższe pięć lat, ale także, czy i kiedy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Plany Komisji Europejskiej. "To oznacza rewolucję w całym przemyśle"

    Plany Komisji Europejskiej. "To oznacza rewolucję w całym przemyśle"

    - Na początek mamy 250 miliardów euro rocznie do 2030 roku na realizację tych pierwszych planów Komisji Europejskiej - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. - Toczy się gra o to, w jaki sposób kompensować te zmiany, jak wesprzeć je tak, by ta rewolucja zielona w gospodarce nie zmieniła się w rewolucję na ulicach - dodał. Drugi gość programu, Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland, podkreślił, że "Europejski Zielony Ład" to wdrożenie polityk ONZ uzgodnionych w 2015 podczas szczytu klimatycznego w Paryżu.

    czytaj więcej »
   tvnpix