Fakty o Świecie

 • Video: TVN24 BiS
 • Zalewski o wywiadzie Kaczyńskiego: to próba odwrócenia uwagi od ustawy aborcyjnej
 • Kwaśniewski o Czarnym Poniedziałku: największą niespodzianką dla PiS jest opór społeczny

Siennicki: prezes PiS doskonale wiedział, co działo się w spółkach Skarbu Państwa

Polski rząd nie udzieli poparcia Donaldowi Tuskowi na drugą kadencję w Radzie Europejskiej? Tak zasugerował Jarosław Kaczyński, który udzielił wywiadu dziennikowi „Polska The Times”. Na te słowa zareagował były premier Polski, który zaprosił prezesa PiS na debatę. Propozycję Kaczyński odrzucił. Goście programu „Fakty z Zagranicy” – dziennikarze Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej” i Paweł Siennicki z dziennika „Polska The Times” – na antenie TVN24 BiS dyskutowali o znaczeniu słów szefa Prawa i Sprawiedliwości. Dodatkowo Siennicki, który jest współautorem wywiadu z Kaczyńskim, w rozmowie z Jolantą Pieńkowską zdradził inne szczegóły wywiadu, m.in. na temat wiedzy prezesa PiS o sytuacji w spółkach Skarbu Państwa i zamieszania wokół Bartłomieja Misiewicza.

W wywiadzie dla "Polska The Times", który ukaże się w pełnej wersji w piątek, a we wtorek został opublikowany fragment rozmowy, prezes PiS stwierdził, że wyobraża sobie, że "polski rząd nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej". "To może debata, Panie Prezesie? O Europie, Polsce i Pana insynuacjach. Jestem do dyspozycji" – napisał Tusk we wtorek na Twitterze w odpowiedzi na słowa prezesa PiS. – Prezes Jarosław Kaczyński nie będzie debatował z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem – stwierdziła rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. – Prezes Kaczyński nie będzie promował taką debatą pana Donalda Tuska – powiedziała.

– Są takie momenty, kiedy prezes PiS „wkracza”. Udziela kilku wywiadów, żeby częściowo przykryć jakieś sprawy, a częściowo skierować dyskusję na inny temat. Tu nie chodziło raczej o Czarny Protest, tylko o sprawę kompromitacji spółek Skarbu Państwa. Prezes PiS bardzo skutecznie mówi: „Porozmawiajmy o Platformie, o Donaldzie Tusku” – mówił Paweł Wroński, dziennikarz Gazety Wyborczej.

W rozmowie z Jolantą Pieńkowską Paweł Siennicki z dziennika „Polska The Times” odniósł się do sugestii, że rozmowa ma być sposobem na „przykrycie” Czarnego Protestu. Dziennikarz zdradził, kiedy przeprowadzono wywiad z liderem PiS. – Rozmowa była przeprowadzana ubiegły piątek, a autoryzacji dokonaliśmy w poniedziałek – mówił Siennicki. Dziennikarz zdradził także, że Kaczyński bardzo ostro wypowiada się na temat sytuacji, która ma miejsce w spółkach Skarbu Państwa. – Powiedział, że litości nie będzie. (…) Prezes PiS doskonale wie, co tam się dzieje i mam wrażenie, że mówił nawet o nadużyciu jego zaufania – powiedział Paweł Siennicki.

We wtorek wieczorem ministerstwo rozwoju poinformowało także, że Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal. Jak podano, kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego.

– Antoni Macierewicz na początku złożył de facto deklarację, że kontraktu w sprawie Caracali nie dojdzie. Mamy więc taką sytuację, że wszystkie programy zbrojeniowe, modernizacji polskiej armii są wstrzymane od dziewięciu miesięcy – mówił Paweł Wroński, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Dodał, że z nowych rzeczy, jakie zakupiła polska armia, to właściwie tylko węgiel z rezerw, by ratować polskie górnictwo. – Nie wiem, czy polska armia obroni się bryłami tego węgla. Zamiast modernizacji proponowana jest obrona terytorialna – komentował Paweł Wroński.

Źródło: TVN24 BiS

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
dugma
dugma

"...dyskutowali o znaczeniu słów szefa Prawa i Sprawiedliwości". Normalnie komuna mi się przypomina, tylko zamiast "szefa PiS" powinno być: Lenina, Marksa itp

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Qrzyś
   Qrzyś

   No ale będziemy się mogli za to ostrzeliwać zza węgła...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Nowe plany pomocy Ukrainie. Unia ma przeprowadzić wspólne zakupy amunicji

      Nowe plany pomocy Ukrainie. Unia ma przeprowadzić wspólne zakupy amunicji

      Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 350 milionów dolarów. W skład tej transzy pomocy wejdą m.in. dodatkowe zestawy amunicji artyleryjskiej, rakiety oraz łodzie patrolowe. Milion sztuk amunicji zobowiązały się dostarczyć Ukrainie państwa Unii Europejskiej i planują wspólne zakupy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Donald Trump wezwał swoich zwolenników do protestów

      Donald Trump wezwał swoich zwolenników do protestów

      Demonstrujcie, odzyskajcie nasz naród - apeluje Donald Trump do swoich zwolenników. Tym razem Trump wzywa do reakcji na aresztowanie, do którego mogłoby dojść, jeśli sąd zdecyduje się go oskarżyć. Chodzi o kontakty z byłą gwiazdą filmów dla dorosłych. Prawnik Trumpa miał zapłacić jej za milczenie. Ale to nie kwestie obyczajowe interesują prokuratora, tylko to, czy nie złamano prawa o finansowaniu kampanii wyborczych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Spada liczba nowych małżeństw zawieranych w Korei Południowej

      Spada liczba nowych małżeństw zawieranych w Korei Południowej

      Tylko w ciągu ostatnich trzech lat liczba małżeństw w Korei Południowej spadła o 25 procent. To był efekt koreańskiego strajku włoskiego. Kobiety masowo odmówiły wychodzenia za mąż. To dlatego, że po ślubie oczekuje się od nich potomstwa. Szczególnie teraz, gdy Korea ma najniższy na świecie współczynnik dzietności. Ten strajk zabija Koreę – twierdzą władze i wyliczają, że przez ujemny przyrost naturalny w najbliższej przyszłości wymrzeć może 228 koreańskich miast i miasteczek. To nie pasuje do obrazu Korei Południowej, azjatyckiego tygrysa z gospodarką rozwijającą się w tempie średnio 5 procent w minionych dekadach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji

      Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji

      Na mocy decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego prezydent Rosji Władimir Putin i rosyjska rzeczniczka praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa mają zostać aresztowani pod zarzutem odpowiedzialności za bezprawne deportacje dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. Według Biura Rzecznika Praw Dziecka w Ukrainie udokumentowanych jest ponad 16 tysięcy przypadków porwań ukraińskich dzieci. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Emmanuel Macron dopiął swego, wiek emerytalny został podniesiony

      Emmanuel Macron dopiął swego, wiek emerytalny został podniesiony

      Prezydent Francji Emanuel Macron obiecywał swoim wyborcom reformę emerytalną już drugą kadencję i właśnie słowa dotrzymał. Francuska konstytucja pozwala rządowi uchwalić ustawę bez głosowania nad nią w parlamencie. W ten sposób wiek emerytalny został podniesiony z 62 do 64 lat. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Wojna w Ukrainie jednym z tematów amerykańskiej kampanii wyborczej

      Wojna w Ukrainie jednym z tematów amerykańskiej kampanii wyborczej

      To, co dzieje się w Ukrainie, może stać się jednym z głównych motywów amerykańskiej kampanii prezydenckiej. Staje się to jasne po słowach gubernatora Florydy, który wydaje się być pewnym kandydatem na kandydata. Jak twierdzi Ron DeSantis, rosyjska inwazja to po prostu "spór terytorialny". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Wojna w Ukrainie jednoczy Europejczyków

      Wojna w Ukrainie jednoczy Europejczyków

      Badanie prestiżowej Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych napawa optymizmem - mieszkańcy Starego Kontynentu po roku od rosyjskiej inwazji uważają, że Unia Europejska jest silniejsza, Rosja słabsza, a Ukraina ma prawo do bezkompromisowego zwycięstwa. Co zaskakujące - wojna zakopuje tradycyjne podziały polityczne. Walkę Ukraińców wspierają za równo liberałowie, jak i nacjonaliści. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Ukraińcy strącili bezzałogowiec. Okazało się, że to maszyna chińska

      Ukraińcy strącili bezzałogowiec. Okazało się, że to maszyna chińska

      Późno w nocy ukraińskie służby dostały informacje od swoich agentów, że z terenów kontrolowanych przez Rosjan wystartował bezzałogowiec. Celem był obiekt w Ukrainie. Zapadła decyzja, by go strącić. Około drugiej nad ranem żołnierze go usłyszeli i zobaczyli. Był tak blisko i nisko, że strącili go bez żadnych kłopotów. Gdy podeszli do szczątków - zobaczyli, że to maszyna chińska.

      czytaj więcej »
     • W Hiszpanii sześć, na Węgrzech dwadzieścia pięć, w Argentynie ponad 100 procent. Inflacja na świecie

      W Hiszpanii sześć, na Węgrzech dwadzieścia pięć, w Argentynie ponad 100 procent. Inflacja na świecie

      Inflacja w lutym w Polsce wyniosła 18,4 procent. To boli i będzie jeszcze bolało, mimo że inflacja ma już spadać. Są państwa, w których zadomowiła się na dobre i w których przerwanie spirali inflacyjnej okazuje się być niezwykle trudne. Tak jest choćby w Argentynie, w której ceny w ciągu roku wzrosły o ponad 100 procent. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Joe Biden pojawił się na miejscu strzelaniny w Monterey Park. Przedstawił konkretny plan

      Joe Biden pojawił się na miejscu strzelaniny w Monterey Park. Przedstawił konkretny plan

      Prezydent Biden pojawił się na miejscu strasznej tragedii, strzelaniny w Monterey Park. Tym razem nie tylko ze słowami pocieszenia dla rodzin ofiar szaleńca, ale z konkretnym rozporządzeniem, które ma utrudnić dostęp do broni osób, które nigdy nie powinny dostać jej do rąk. Przepisy dotyczą sprawdzania przeszłości kryminalnej nabywców oraz ułatwiają konfiskatę broni osobom uznanym za niebezpieczne. Prezydent Biden chciałby zakazu sprzedaży broni szturmowej cywilom. Na przeszkodzie stoją Republikanie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     tvnpix