Ma 34 lata, pochodzi z rodziny homoseksualnej. Sanna Marin we wtorek ma zostać premierem


Socjaldemokratyczna Partia Finlandii, która stoi na czele większości parlamentarnej, zgłosiła, że jej kandydatem na szefa rządu jest 34-letnia Sanna Marin. Wiceprzewodnicząca centrolewicowego ugrupowania wygrała wewnątrzpartyjne wybory. Obecny fiński premier Antti Rinne podał się do dymisji po dwutygodniowym strajku pracowników poczty.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Sanna Marin ma 34 lata i imponujące CV. Ukończyła prawo administracyjne, zna trzy języki obce (szwedzki, angielski i niemiecki), trenowała piłkę nożną i koszykówkę. W wieku 27 lat została przewodniczącą rady miasta Tampere. W 2015 roku została posłanką z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP).

Od dwóch lat pełni funkcję wiceprzewodniczącej SDP. Od czerwca jest ministrem transportu i komunikacji. Teraz wszystko wskazuje na to, że zostanie premierem Finlandii. - Ubiegły tydzień był wyjątkowy, ale teraz musimy patrzeć w przyszłość - mówi.

Sanna Marin - najmłodsza premier na świecie

Sanna Marin na stanowisku premiera zastąpi 57-letniego lidera Socjaldemokratycznej Partii Finlandii. Antti Rinne 3 grudnia podał się do dymisji.

- Mam nadzieję, że Sanna Marin i jej rząd będą mieli dobre i spokojne warunki do pracy, bo przez ostatnie pół roku sytuacja polityczna w Finlandii była trochę "turbulent" - komentuje Tuomas Asunmaa ze Skandynawsko-Polskiej Izby Handlowej.

Sanna Marin będzie najmłodszą szefową rządu w historii Finlandii, ale też najmłodszą spośród obecnie urzędujących szefów rządów na świecie. - Jest kompetentna, zdyscyplinowana i jest pewna tego, co chce osiągnąć. Nie sądzę, żeby czuła kompleksy. A to, jak będą traktowali ją mężczyźni w polityce, będzie świadczyło tylko o ich klasie i kompetencjach - uważa Katarzyna Pawlikowska, ekspertka do spraw zachowań społecznych i konsumenckich kobiet.

Sama Marin o swoim młodym jak na szefa rządu wieku mówić nie chce. "Nigdy nie myślałam o moim wieku ani płci. Myślę o powodach, dla których zainteresowałam się polityką i o tych sprawach, dzięki którym zdobyliśmy zaufanie elektoratu" - oświadczyła.

Sanna Marin pochodzi z rodziny homoseksualnej. Była wychowywana przez swoją matkę i jej partnerkę. Od lat mieszka z ojcem swojej niespełna dwuletniej córeczki Emmy.

Kobieca koalicja

Marin opowiada się przeciwko wejściu Finlandii do NATO, jest zwolenniczką stopniowego wycofywania ze sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi, a w przemówieniach wielokrotnie podkreślała, jak ważną rolę w jej życiu odegrało państwo opiekuńcze, nastawione na rozwiązywanie problemów społecznych.

- Dziś wszystkie partie koalicji rządowej zaangażowały się w program dobrego rządzenia, który wspólnie opracowaliśmy w czerwcu. Teraz potrzebne są nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny, i to wszystkich partii koalicyjnych. Drodzy przyjaciele, zacznijmy wspólną pracę na rzecz społeczeństwa zrównoważonego pod względem społecznym, gospodarczym i środowiskowym - powiedziała, wygłaszając przemówienie dla członków SDP.

Nowa premier stanie na czele centrolewicowej koalicji złożonej z pięciu partii kierowanych przez kobiety w wieku od 32 do 55 lat.

- Nowa fala młodych, bardzo aktywnych, bardzo ambitnych, bardzo dobrze wykształconych kobiet i niezwykle kompetentnych. To jest kwestia kilku lat, kiedy one zaczną zmieniać świat - uważa Pawlikowska.

- Jesteśmy dumni, że mamy taką młodą kobietę jako premiera. To jest nowa sytuacja, ale myślę, że jesteśmy w dobrych rękach - mówi Asunmaa.

Marin czeka na zatwierdzenie kandydatury przez parlament i otrzymanie nominacji z rąk prezydenta. Nowy rząd ma zostać powołany we wtorek.

Autor: Milena Bobrowska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W dużym uproszczeniu historia wygląda tak - dwaj bracia nie utrzymują kontaktów ze sobą, jeden zostaje złapany na jeździe po pijanemu i zrzuca winę na brata, który o tym nie wie. Policja nie sprawdza żadnych dokumentów i niewinny kierowca traci prawo jazdy. W poniedziałek sprawę próbował rozwikłać sąd, pomógł w tym też reporter "Faktów" TVN.

Jego brat jechał po pijanemu, podczas kontroli podał się za niego. Pan Mariusz musi walczyć o uniewinnienie

Jego brat jechał po pijanemu, podczas kontroli podał się za niego. Pan Mariusz musi walczyć o uniewinnienie

Źródło:
Fakty TVN

To nie jest problem wszystkich rodzących kobiet i wszystkich porodówek. Jednak mogłoby się wydawać, że był czas, by tę lekcję odrobić. Niestety, ból i brak empatii to wciąż doświadczenie zbyt wielu kobiet. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia. 

Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniuje

Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniuje

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło kandydata na prezydenta, zapewniając, że nie jest to kandydat PiS, lecz obywatelski. To Karol Nawrocki, który za rządów PiS został prezesem IPN. On sam o poparciu partii, jak zdradza poseł Przemysław Czarnek, dowiedział się w piątek na spotkaniu z prezesem Jarosławem Kaczyńskim.

"Dowiedział się o tym, że będzie kandydował o godzinie 13.15 w piątek". Kulisy wyboru Nawrockiego

"Dowiedział się o tym, że będzie kandydował o godzinie 13.15 w piątek". Kulisy wyboru Nawrockiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby kandydatem PiS na prezydenta został ktoś z rządu Mateusza Morawieckiego lub sam były premier, wtedy głównym tematem kampanii wyborczej mogłyby się stać afery korupcyjne - tak zagraniczne media komentują postawienie przez PiS na prezesa IPN Karola Nawrockiego. Dodają, że obecny prezydent wetuje kolejne ustawy rządu Donalda Tuska i jeśli następcą Andrzeja Dudy zostanie człowiek PiS, wtedy rząd straci szansę na zrealizowanie swojego programu.

Zagraniczne media komentują wybór PiS i piszą o "decydującym momencie dla rządu Tuska"

Zagraniczne media komentują wybór PiS i piszą o "decydującym momencie dla rządu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Karol Nawrocki nie jest kandydatem obywatelskim, tylko obywatela Jarosława Kaczyńskiego, który sam zdecydował, kogo Prawo i Sprawiedliwość ma poprzeć, bo wstydzi się ośmiu lat rządów - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister klimatu, rzecznik PSL Miłosz Motyka. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska) oceniła, że "PiS-owski szyld jest celowo schowany i nie można pozwolić zapomnieć o tym wyborczyniom i wyborcom". Oboje odnieśli się też do wyniku sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24.

"Szyld jest celowo schowany"

"Szyld jest celowo schowany"

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Naukowcy i aktywiści często są sfrustrowani, że politycy nie słuchają ich w sprawie klimatu. Ale pojawił się promyk nadziei. W weekend na szczycie klimatycznym w Baku udało się osiągnąć porozumienie o zwiększeniu środków dla biedniejszych krajów na ochronę klimatu. - Wiele kwestii, które musimy poprawić, może nie nadaje się na nagłówki w mediach, ale są kołami ratunkowymi dla miliardów ludzi - zwracał uwagę Simon Stiell, sekretarz wykonawczy ONZ do spraw zmian klimatu. 

Zakończył się szczyt klimatyczny COP29 w Baku. Co udało się wynegocjować?

Zakończył się szczyt klimatyczny COP29 w Baku. Co udało się wynegocjować?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS