Ma 34 lata, pochodzi z rodziny homoseksualnej. Sanna Marin we wtorek ma zostać premierem


Socjaldemokratyczna Partia Finlandii, która stoi na czele większości parlamentarnej, zgłosiła, że jej kandydatem na szefa rządu jest 34-letnia Sanna Marin. Wiceprzewodnicząca centrolewicowego ugrupowania wygrała wewnątrzpartyjne wybory. Obecny fiński premier Antti Rinne podał się do dymisji po dwutygodniowym strajku pracowników poczty.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Sanna Marin ma 34 lata i imponujące CV. Ukończyła prawo administracyjne, zna trzy języki obce (szwedzki, angielski i niemiecki), trenowała piłkę nożną i koszykówkę. W wieku 27 lat została przewodniczącą rady miasta Tampere. W 2015 roku została posłanką z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP).

Od dwóch lat pełni funkcję wiceprzewodniczącej SDP. Od czerwca jest ministrem transportu i komunikacji. Teraz wszystko wskazuje na to, że zostanie premierem Finlandii. - Ubiegły tydzień był wyjątkowy, ale teraz musimy patrzeć w przyszłość - mówi.

Sanna Marin - najmłodsza premier na świecie

Sanna Marin na stanowisku premiera zastąpi 57-letniego lidera Socjaldemokratycznej Partii Finlandii. Antti Rinne 3 grudnia podał się do dymisji.

- Mam nadzieję, że Sanna Marin i jej rząd będą mieli dobre i spokojne warunki do pracy, bo przez ostatnie pół roku sytuacja polityczna w Finlandii była trochę "turbulent" - komentuje Tuomas Asunmaa ze Skandynawsko-Polskiej Izby Handlowej.

Sanna Marin będzie najmłodszą szefową rządu w historii Finlandii, ale też najmłodszą spośród obecnie urzędujących szefów rządów na świecie. - Jest kompetentna, zdyscyplinowana i jest pewna tego, co chce osiągnąć. Nie sądzę, żeby czuła kompleksy. A to, jak będą traktowali ją mężczyźni w polityce, będzie świadczyło tylko o ich klasie i kompetencjach - uważa Katarzyna Pawlikowska, ekspertka do spraw zachowań społecznych i konsumenckich kobiet.

Sama Marin o swoim młodym jak na szefa rządu wieku mówić nie chce. "Nigdy nie myślałam o moim wieku ani płci. Myślę o powodach, dla których zainteresowałam się polityką i o tych sprawach, dzięki którym zdobyliśmy zaufanie elektoratu" - oświadczyła.

Sanna Marin pochodzi z rodziny homoseksualnej. Była wychowywana przez swoją matkę i jej partnerkę. Od lat mieszka z ojcem swojej niespełna dwuletniej córeczki Emmy.

Kobieca koalicja

Marin opowiada się przeciwko wejściu Finlandii do NATO, jest zwolenniczką stopniowego wycofywania ze sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi, a w przemówieniach wielokrotnie podkreślała, jak ważną rolę w jej życiu odegrało państwo opiekuńcze, nastawione na rozwiązywanie problemów społecznych.

- Dziś wszystkie partie koalicji rządowej zaangażowały się w program dobrego rządzenia, który wspólnie opracowaliśmy w czerwcu. Teraz potrzebne są nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny, i to wszystkich partii koalicyjnych. Drodzy przyjaciele, zacznijmy wspólną pracę na rzecz społeczeństwa zrównoważonego pod względem społecznym, gospodarczym i środowiskowym - powiedziała, wygłaszając przemówienie dla członków SDP.

Nowa premier stanie na czele centrolewicowej koalicji złożonej z pięciu partii kierowanych przez kobiety w wieku od 32 do 55 lat.

- Nowa fala młodych, bardzo aktywnych, bardzo ambitnych, bardzo dobrze wykształconych kobiet i niezwykle kompetentnych. To jest kwestia kilku lat, kiedy one zaczną zmieniać świat - uważa Pawlikowska.

- Jesteśmy dumni, że mamy taką młodą kobietę jako premiera. To jest nowa sytuacja, ale myślę, że jesteśmy w dobrych rękach - mówi Asunmaa.

Marin czeka na zatwierdzenie kandydatury przez parlament i otrzymanie nominacji z rąk prezydenta. Nowy rząd ma zostać powołany we wtorek.

Autor: Milena Bobrowska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS