Rosja zwiększa aktywność w regionie Arktyki. "Mamy do czynienia z jawnym, bardzo widocznym działaniem"


Na początku roku uszkodzony został kluczowy światłowód łączący archipelag Svalbard z kontynentalną Norwegią. Jest on niezbędne dla pracy norweskich i zagranicznych agencji kosmicznych oraz naukowców. Pojawia się coraz więcej podejrzeń, że to kolejny akt rosyjskiego sabotażu i znak, że Moskwa coraz śmielej dąży do konfrontacji w Arktyce. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

NATO musi wzmacniać nie tylko swoją wschodnią flankę. Coraz więcej uwagi zaczyna wymagać flanka północna. Badacze Arktyki alarmują, że za kołem podbiegunowym północnym wyjątkowo mocno rozpycha się łokciami Rosja.

- Mamy do czynienia z jawnym, bardzo widocznym działaniem Rosji, która buduje instalacje i bazy wojskowe, by monitorować swoją część Oceanu Arktycznego. Dodatkowo rosyjskie okręty nawodne i podwodne oraz samoloty coraz częściej penetrują inne części Arktyki, co powoduje obawy o bezpieczeństwo, na przykład tu w Norwegii - informuje Marc Lanteigne z Norweskiego Uniwersytetu Arktycznego.

Arktyka jest dla Kremla łakomym kąskiem, bo ociepla się prawie czterokrotnie szybciej niż reszta świata. Otwiera to nowe, niedostępne wcześniej pola eksploatacji.

Na Dalekiej Północy Rosji mieszka około 2,5 miliona ludzi. To zaledwie 2 procent ludności całego kraju, ale bogate w złoża północne regiony tworzą 20 procent PKB. A Kreml ma ochotę na jeszcze więcej.

- Arktyka jest ważna przede wszystkim dlatego, że bardzo szybko się zmienia. Topnieje jej pokrywa lodowa i wiele państw widzi w tym wielki potencjał gospodarczy - od źródeł energii, metali i minerałów, po otwarcie nowych szlaków żeglugowych - wyjaśnia Lanteigne.

Ćwiczenia Rosjan w rejonie Arktyki

Topniejące lodowe otwierają drogę dla Północnego Szlaku Morskiego, który znacznie skraca drogę dla towarów z Azji. To tańsza alternatywa dla szlaku prowadzącego przez Kanał Sueski. Każdy rejs tankowca czy kontenerowca drogą północną to oszczędność nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów. W skali globalnej to miliardy.

Dlatego region Arktyki może przekształcić się w teatr działań wojskowych. Taki sygnał zaczął płynąć z Kremla, kiedy chęć wstąpienia do NATO wyraziły Finlandia i Szwecja. Norwegowie przypominają jednak, że Moskwa straszenie na północy zaczęła, zanim oba kraje zgłosił swój akces do Sojuszu.

- Putin przeprowadził w Arktyce ćwiczenia nuklearnego odstraszania 19 lutego, na 5 dni przed inwazją na Ukrainę. To był rodzaj wiadomości - zaznacza gen. Eirik Kristoffersen, szef norweskich sił zbrojnych.

Agencja Reutera wylicza, że Rosjanie w rejonie Arktyki przeprowadzają więcej ćwiczeń wojskowych niż NATO, w części o towarzyszą im Chińczycy.

Kreml prowadzi też ofensywę szpiegowską. Kilka tygodni temu norweskie służby aresztowały pracownika Uniwersytetu Arktycznego w Tromso. Podawał się za profesora z Brazylii, w rzeczywistości to oficer GRU Michaił Mikuszyn.

- W ostatnich tygodniach obserwujemy rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną i komunikacyjną. To samo może powtórzyć się w Arktyce. Widzieliśmy zamieszanie po uszkodzeniu gazociągu Nord Stream. Istnieją poważne obawy o infrastrukturę krytyczną na przykład na Svalbardzie - uważa ekspert z Norweskiego Uniwersytetu Arktycznego.

Uszkodzony kluczowy światłowód

Na początku roku uszkodzony został kluczowy światłowód łączący archipelag Svalbard z kontynentalną Norwegią. Podejrzenie padło na Rosję, ale zabrakło dowodów.

Kreml zaczął nawet kwestionować prawo Norwegii do Svalbardu, kiedy ta - ze względu na sankcje - nie wpuściła na wyspy transportu z zaopatrzeniem dla pracujących tam rosyjskich górników.

- Dla Norwegii obrona Arktyki zawsze była ważna. Dlatego jeszcze przed 2014 rokiem sygnalizowaliśmy potrzebę większej aktywności NATO na północy, tak by sojusz miał z Arktyki pełen ogląd sytuacji - przypomina szef norweskich sił zbrojnych.

Efektem ubocznym wojny w Ukrainie jest przerwanie prowadzonej do tej pory w Arktyce międzynarodowej współpracy w zakresie badań nad zmianami klimatu. A jest co badać. Na rosyjskiej północy padał w tym roku rekord temperatury - w czerwcu w Wierchojańsku na Syberii termometry pokazały aż 38 stopni Celsjusza.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS