Fakty o Świecie

 • Foto: Reuters TV | Video: Jakub Loska / Fakty o Świecie TVN24 BiS
 • Odpowiadają za identyfikację i likwidację wroga. Ekipa CNN mogła obserwować pracę elitarnego ukraińskiego oddziału
 • Katar 2022. FIFA postanowiła karać zawodników za opaski "One Love"

Rosja zwiększa aktywność w regionie Arktyki. "Mamy do czynienia z jawnym, bardzo widocznym działaniem"

Na początku roku uszkodzony został kluczowy światłowód łączący archipelag Svalbard z kontynentalną Norwegią. Jest on niezbędne dla pracy norweskich i zagranicznych agencji kosmicznych oraz naukowców. Pojawia się coraz więcej podejrzeń, że to kolejny akt rosyjskiego sabotażu i znak, że Moskwa coraz śmielej dąży do konfrontacji w Arktyce. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Ważny apel w Międzynarodowy Dzień Ziemi. "Słuchanie głosu nauki jest naszą jedyną szansą"

W Międzynarodowy Dzień Ziemi naukowcy oraz młodzi ludzie wzywają do wspólnych działań na rzecz...

NATO musi wzmacniać nie tylko swoją wschodnią flankę. Coraz więcej uwagi zaczyna wymagać flanka północna. Badacze Arktyki alarmują, że za kołem podbiegunowym północnym wyjątkowo mocno rozpycha się łokciami Rosja.

- Mamy do czynienia z jawnym, bardzo widocznym działaniem Rosji, która buduje instalacje i bazy wojskowe, by monitorować swoją część Oceanu Arktycznego. Dodatkowo rosyjskie okręty nawodne i podwodne oraz samoloty coraz częściej penetrują inne części Arktyki, co powoduje obawy o bezpieczeństwo, na przykład tu w Norwegii - informuje Marc Lanteigne z Norweskiego Uniwersytetu Arktycznego.

Arktyka jest dla Kremla łakomym kąskiem, bo ociepla się prawie czterokrotnie szybciej niż reszta świata. Otwiera to nowe, niedostępne wcześniej pola eksploatacji.

Na Dalekiej Północy Rosji mieszka około 2,5 miliona ludzi. To zaledwie 2 procent ludności całego kraju, ale bogate w złoża północne regiony tworzą 20 procent PKB. A Kreml ma ochotę na jeszcze więcej.

- Arktyka jest ważna przede wszystkim dlatego, że bardzo szybko się zmienia. Topnieje jej pokrywa lodowa i wiele państw widzi w tym wielki potencjał gospodarczy - od źródeł energii, metali i minerałów, po otwarcie nowych szlaków żeglugowych - wyjaśnia Lanteigne.

Ćwiczenia Rosjan w rejonie Arktyki

Topniejące lodowe otwierają drogę dla Północnego Szlaku Morskiego, który znacznie skraca drogę dla towarów z Azji. To tańsza alternatywa dla szlaku prowadzącego przez Kanał Sueski. Każdy rejs tankowca czy kontenerowca drogą północną to oszczędność nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów. W skali globalnej to miliardy.

Dlatego region Arktyki może przekształcić się w teatr działań wojskowych. Taki sygnał zaczął płynąć z Kremla, kiedy chęć wstąpienia do NATO wyraziły Finlandia i Szwecja. Norwegowie przypominają jednak, że Moskwa straszenie na północy zaczęła, zanim oba kraje zgłosił swój akces do Sojuszu.

- Putin przeprowadził w Arktyce ćwiczenia nuklearnego odstraszania 19 lutego, na 5 dni przed inwazją na Ukrainę. To był rodzaj wiadomości - zaznacza gen. Eirik Kristoffersen, szef norweskich sił zbrojnych.

Szwecja i Finlandia wstąpią do NATO. Turcja wycofała sprzeciw

Turcja wycofała swój sprzeciw i nie ma już żadnych przeszkód, by Szwecja i Finlandia stały się...

Agencja Reutera wylicza, że Rosjanie w rejonie Arktyki przeprowadzają więcej ćwiczeń wojskowych niż NATO, w części o towarzyszą im Chińczycy.

Kreml prowadzi też ofensywę szpiegowską. Kilka tygodni temu norweskie służby aresztowały pracownika Uniwersytetu Arktycznego w Tromso. Podawał się za profesora z Brazylii, w rzeczywistości to oficer GRU Michaił Mikuszyn.

- W ostatnich tygodniach obserwujemy rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną i komunikacyjną. To samo może powtórzyć się w Arktyce. Widzieliśmy zamieszanie po uszkodzeniu gazociągu Nord Stream. Istnieją poważne obawy o infrastrukturę krytyczną na przykład na Svalbardzie - uważa ekspert z Norweskiego Uniwersytetu Arktycznego.

Uszkodzony kluczowy światłowód

Na początku roku uszkodzony został kluczowy światłowód łączący archipelag Svalbard z kontynentalną Norwegią. Podejrzenie padło na Rosję, ale zabrakło dowodów.

Kreml zaczął nawet kwestionować prawo Norwegii do Svalbardu, kiedy ta - ze względu na sankcje - nie wpuściła na wyspy transportu z zaopatrzeniem dla pracujących tam rosyjskich górników.

- Dla Norwegii obrona Arktyki zawsze była ważna. Dlatego jeszcze przed 2014 rokiem sygnalizowaliśmy potrzebę większej aktywności NATO na północy, tak by sojusz miał z Arktyki pełen ogląd sytuacji - przypomina szef norweskich sił zbrojnych.

Efektem ubocznym wojny w Ukrainie jest przerwanie prowadzonej do tej pory w Arktyce międzynarodowej współpracy w zakresie badań nad zmianami klimatu. A jest co badać. Na rosyjskiej północy padał w tym roku rekord temperatury - w czerwcu w Wierchojańsku na Syberii termometry pokazały aż 38 stopni Celsjusza.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Do ukraińskich ambasad trafiają groźne i makabryczne przesyłki

  Do ukraińskich ambasad trafiają groźne i makabryczne przesyłki

  Ukraińskie placówki dyplomatyczne zaczęły otrzymywać makabryczne przesyłki, zawierające na przykład oczy zwierząt. Paczki trafiły do ukraińskich ambasad w Polsce, na Węgrzech, w Holandii, Chorwacji, we Włoszech i w Austrii, a także do ukraińskich konsulatów w Krakowie, Brnie i w Neapolu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Koreańskie społeczeństwo szybko się starzeje

  Koreańskie społeczeństwo szybko się starzeje

  Korea Południowa to dziesiąta najbogatsza gospodarka świata. Na horyzoncie pojawiają się jednak ciemne chmury. W niedalekiej przyszłości być może nie będzie komu produkować koreańskich telewizorów czy samochodów. Co za tym idzie - nie będzie komu płacić składek na przyszłe emerytury. Koreańskie społeczeństwo szybko się starzeje, a przyrost naturalny jest na wyjątkowo niskim poziomie.

  czytaj więcej »
 • Prezydent Francji z wizytą w USA

  Prezydent Francji z wizytą w USA

  Prezydent Francji Emmanuel Macron przyleciał do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie amerykańskiego prezydenta Joe Bidena. Głównym punktem wizyty będzie kolacja w Białym Domu. Pojawiają się pytania, czy spotkanie przywódców może ułatwić polityczne zbliżenie po serii zgrzytów w amerykańsko-francuskich relacjach w ostatnich latach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Przełom w leczeniu Alzheimera? Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków rozpoczyna analizę nowego leku

  Przełom w leczeniu Alzheimera? Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków rozpoczyna analizę nowego leku

  Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków przyspieszyła przegląd nowego specyfiku, który może okazać się pomocny w leczeniu Alzheimera. Właśnie zakończyła się trzecia faza badań klinicznych. Lek ma znacząco spowalniać pogarszanie się stanu chorych. Zanim wejdzie do użytku, potrzebne są jeszcze kolejne dokładne badania. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Trudna sytuacja w Ukrainie. Wielu mieszkańców nie ma dostępu do prądu i ogrzewania

  Trudna sytuacja w Ukrainie. Wielu mieszkańców nie ma dostępu do prądu i ogrzewania

  Masowe ostrzały i bombardowania infrastruktury krytycznej - to strategia Władimira Putina, która ma zmusić Ukrainę do podjęcia negocjacji. Jeszcze żaden system energetyczny na świecie nie został poddany tak potężnym atakom, a ponad 6 milionów Ukraińców musi dziś żyć w ekstremalnych warunkach. Społeczność międzynarodowa oferuje pomoc, ale władze w Kijowie nie mają wątpliwości - to będzie najcięższa zima w tym kraju od czasów drugiej wojny światowej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Książę William i księżna Kate z wizytą w USA

  Książę William i księżna Kate z wizytą w USA

  To nie jest ich oficjalna, państwowa wizyta, ale zarówno media w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych przyglądają jej się z ogromnym zainteresowaniem. Po raz pierwszy od śmierci królowej Elżbiety II książę William poleciał z księżną Kate za ocean. Po raz pierwszy w nowej roli - jako bezpośredni następca tronu, książę Walii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Mundial w Katarze. Iran miał zagroził swoim piłkarzom torturowaniem ich rodzin

  Mundial w Katarze. Iran miał zagroził swoim piłkarzom torturowaniem ich rodzin

  Czy reżim ajatollahów groził rodzinom piłkarzy własnej reprezentacji? To pytanie powtarzane jest po wtorkowym meczu Irańczyków z Amerykanami. Tym razem zawodnicy odśpiewali hymn przed meczem - inaczej niż kilka dni wcześniej, kiedy w geście protestu przeciw brutalności irańskich sił bezpieczeństwa, ostentacyjnie milczeli. W skrajnie podzielonym obecnie irańskim społeczeństwie wielu cieszyło się ze zwycięstwa Amerykanów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Troje ludzi na płetwie sterowej tankowca. Tak próbowali dostać się do Europy

  Troje ludzi na płetwie sterowej tankowca. Tak próbowali dostać się do Europy

  W czołówkach najważniejszych europejskich serwisów informacyjnych pojawiło się zdjęcie, na którym trzech mężczyzn próbuje dostać się z Afryki do Europy, siedząc na płetwie sterowej gigantycznego tankowca. Po 11 dniach zostali uratowani przez hiszpańską straż przybrzeżną. Wiele było w ostatnich latach zdjęć symboli, które pokazywały cierpienie i desperację setek tysięcy ludzi, którzy uciekali przed biedą i wojną do Europy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Po chińskich protestach nie ma już śladu. Zaczęły się represje

  Po chińskich protestach nie ma już śladu. Zaczęły się represje

  W Chinach po kilkudniowych protestach nie ma już prawie śladu. Zaczęły się za to represje wymierzone w tych, którzy wyszli na ulicę, domagając się zniesienia surowych covidowych restrykcji i dymisji prezydenta Xi Jingpinga. Według mediów policja poszukuje manifestantów, sprawdza ich telefony, a nawet przeszukuje mieszkania. W ruch poszła też chińska machina cenzury, która dokłada wszelkich starań, by jak najmniej osób dowiedziało się o demokratycznym zrywie chińskiego społeczeństwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wielu Rosjan uciekło do Gruzji. Niektórzy Gruzini nazywają to okupacją

  Wielu Rosjan uciekło do Gruzji. Niektórzy Gruzini nazywają to okupacją

  Nie chcieli umierać w imię chorych idei, woleli wyjechać z kraju. Ponad sto tysięcy młodych Rosjan zdecydowało się uciec do sąsiedniej Gruzji przed mobilizacją. Chociaż gruzińska gospodarka od kilku miesięcy przeżywa prawdziwy boom, to niektórzy Gruzini patrzą na obecność Rosjan nieprzychylnie. Pada nawet słowo "okupacja". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Hiszpania chce być eko. W tym celu stawia na transport rowerowy

  Hiszpania chce być eko. W tym celu stawia na transport rowerowy

  Barcelona chce być bardziej eko, dlatego coraz więcej dzieci, zamiast samochodami czy autobusami, do szkoły jeździ rowerami. W mieście uruchomiono projekt, w ramach którego uczniowie jeżdżą w dużych grupach. Bus ma swój rozkład jazdy i zatrzymuje się na wybranych przystankach. Dzieci do szkół eskortują rodzice, nauczyciele, wolontariusze i policja. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix