Fakty o Świecie

Nagradzany pisarz, wybitni naukowcy, małżeństwo wracające do córeczki. Świat opłakuje ofiary katastrofy

Boeing 737 MAX 8 etiopskich linii lotniczych rozbił się chwilę po starcie. Zginęło 157 osób. Wśród ofiar znalazło się m.in. ośmioro członków załogi, wybitni naukowcy, ludzie, którzy poświęcili życie pomocy innym, a także młode małżeństwo, które wracało do domu - do 15-miesięcznej córeczki.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Nie da się opisać bólu matki, która na miejscu katastrofy szuka szczątków swojej córki. 24-latka była stewardesą.

- Żądam, by dali mi ciało mojego dziecka. Co się stało, to się stało, ale teraz muszę ją pochować. Przyszłam zobaczyć, gdzie moja córka straciła życie, by się z tym pogodzić - mówi matka stewardessy, Kebebw Legesse.

Członkowie agend ONZ

Wśród 157 ofiar katastrofy osiem to członkowie załogi. Eksperci ostrzegają, że identyfikacja ofiar może potrwać miesiące i będzie wyjątkowo trudna. Na pomoc przylecieli specjaliści z Izraela - wśród ofiar było dwóch obywateli tego kraju.

- Przyjechaliśmy ze specjalną grupą z Izraela, bo dla nas, dla Żydów, jest to niezwykle ważne. Musimy znaleźć szczątki, które możemy zidentyfikować dzięki badaniom DNA i pochować je. Jeśli nie znajdziemy, jeśli nie będzie ceremonii, to ta osoba na zawsze będzie zagubiona - wyjaśnia Moshe Briton, brat pasażera samolotu.

Nagradzany pisarz, wybitni naukowcy, ludzie, którzy poświęcili życie pomocy innym. Po tej katastrofie bliscy opłakują ofiary niemal na wszystkich kontynentach - zginęli obywatele aż 35 państw. Najwięcej pochodziło z Kenii, Kanady, Etiopii, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Chin.

Płacze ONZ - flagi w nowojorskiej siedzibie organizacji  opuszczone zostały do połowy masztów - aż dwadzieścia jeden osób związanych było z oenzetowskimi agendami.

- Nasi koledzy - kobiety i mężczyźni, młodzi pracownicy i doświadczeni urzędnicy - pochodzili z różnych zakątków świata, mieli różne doświadczenia. Ale wszyscy mieli jedną wspólną cechę - chęć służenia ludziom na całym świecie, tak, by stał się lepszym miejscem dla nas wszystkich - mówił Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Dramat rodzin

Wiele z ofiar było w drodze do Nairobi na konferencję poświęconą ochronie środowiska. Tak jak 36-letnia Brytyjka Joanna Toole - z pasją zajmowała się ochroną mórz i oceanów, walczyła z połowami wielorybów.

- Jestem bardzo dumny z tego, czego dokonała. To straszne, że nie będzie mogła zrobić więcej dobrego. Myślę, że nigdy nie przestanę czekać na telefon od niej - mówi Adrian Toole, ojciec Joanny.

Na pokładzie samolotu etiopskich linii była też żona i dwoje dorosłych dzieci słowackiego parlamentarzysty. Wśród dwóch polskich ofiar jest między innymi wieloletni dyplomata - ostatnio na placówce w Kairze.

- We wszystkich obowiązkach, które wykonywał, był bardzo dobrym pracownikiem i to jest dla resortu bardzo duża strata - mówiła Ewa Suwara, rzeczniczka MSZ.

Najwięcej, bo ponad 30 ofiar pochodziło z Kenii. Byli wśród nich: właściciel sieci restauracji, działacz piłkarski, lekarz-epidemiolog czy młode małżeństwo w drodze do domu - do 15-miesięcznej córeczki. Zbyt małej, by miała szansę zapamiętać rodziców.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Ofensywa w Syrii trwa. Rosja wypełnia próżnię po USA

  Ofensywa w Syrii trwa. Rosja wypełnia próżnię po USA

  Władze w Moskwie podkreślają, że starcie między tureckimi i syryjskimi siłami byłyby nie do zaakceptowania i dlatego Rosja do nich nie dopuści. Rosjanie wchodzą do baz, z których wcześniej wyjechali Amerykanie. Całą sytuację komplikuje jednak fakt, że Władimir Putin był ostatnio w dość bliskich kontaktach z prezydentem Turcji. Turcy twierdzą, że ich celem nie są cywile, a terroryści, ale w ciągu niecałego tygodnia z północnej Syrii uciekło aż 270 tysięcy cywilów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Bałtyckie dorsze wymierają. Bruksela drastycznie zmniejsza limity połowów

  Bałtyckie dorsze wymierają. Bruksela drastycznie zmniejsza limity połowów

  Ministrowie odpowiedzialni za rybołówstwo we wszystkich krajach Unii Europejskiej uzgodnili prawie całkowity zakaz połowu dorszy we wschodniej części Morza Bałtyckiego, czyli tej istotnej dla naszych rybaków. Limit połowu w 2020 roku będzie zmniejszony aż o 92 procent. Populacja bałtyckich dorszy wymiera i marnieje. Ich pożywieniem są szproty i śledzie. Tych drugich jednak zaczyna brakować, więc Bruksela mówi już o zmniejszeniu limitów połowów także i śledzi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Jeśli opozycja zachowa większość w Senacie, to powinna przyjąć trochę inny system pracy"

  "Jeśli opozycja zachowa większość w Senacie, to powinna przyjąć trochę inny system pracy"

  - Wybory przegrała opozycja, która zachowała się nieroztropnie, niemądrze - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Jego zdaniem opozycja poddała walkę, gdy z Koalicji Obywatelskiej wystąpiło PSL, a Grzegorz Schetyna nie chciał rozmawiać z Lewicą. - Jeśli opozycja zachowa większość w Senacie, to powinna przyjąć trochę inny system pracy. Senat powinien spotykać się w każdym tygodniu na 3-4 dni i wykorzystać to jaką wspaniałą okazję do debaty o sprawach publicznych - przekonywał były premier.

  czytaj więcej »
 • Przybywa ofiar tureckiej ofensywy w Syrii. Kurdowie mówią o zbrodniach wojennych

  Przybywa ofiar tureckiej ofensywy w Syrii. Kurdowie mówią o zbrodniach wojennych

  Liczba ofiar tureckiej ofensywy rośnie w dramatycznym tempie. Mówi się już o wielu zabitych i rannych. Kurdowie alarmują, że współpracująca z Turcją armia syryjskiej opozycji ma na sumieniu zbrodnie wojenne. Kurdowie zwrócili się o pomoc do rządowej armii syryjskiej, z którą jeszcze niedawno walczyli, i do Rosji. Amerykańscy żołnierze wycofali się z północnej Syrii na rozkaz Donalda Trumpa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rasistowskie zachowania, hitlerowskie gesty. Skandal na meczu eliminacji mistrzostw Europy

  Rasistowskie zachowania, hitlerowskie gesty. Skandal na meczu eliminacji mistrzostw Europy

  Grupa bułgarskich kibiców zaczęła naśladować odgłosy małp i pokazywać hitlerowskie pozdrowienie w kierunku czarnoskórych piłkarzy reprezentacji Anglii. Sędzia meczu z powodu zachowania kibiców dwa razy przerywał grę. Anglicy wygrali aż 6:0, ale prasa na Wyspach najmniej pisze o grze swoich piłkarzy. Pod pręgierzem znalazł się trener Bułgarów, który stwierdził po meczu, że w jego trakcie nic złego nie słyszał. Państwo wstrzymało wszelkie stosunki, w tym finansowe, z Bułgarskim Związkiem Piłki Nożnej, wymuszając w ten sposób dymisję jego szefa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Dziewięciu katalońskich polityków skazanych za "podburzanie". Zamieszki w Katalonii

  Dziewięciu katalońskich polityków skazanych za "podburzanie". Zamieszki w Katalonii

  Sąd Najwyższy Hiszpanii skazał w poniedziałek 12 katalońskich separatystów w związku z referendum niepodległościowym w 2017 roku. Dziewięciu polityków zostało skazanych na kary od 9 do 13 lat pozbawienia wolności za podburzanie. Trzem oskarżonym udało się uniknąć więzienia. W Katalonii ogłoszenie wyroku spowodowało wyjście na ulice tysięcy protestujących. Na lotnisku El Prat w Barcelonie doszło do starć między zwolennikami secesji i policją. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Problem rasizmu stadionowego. "Ta nienawiść, o której mówimy, zawsze była"

  Problem rasizmu stadionowego. "Ta nienawiść, o której mówimy, zawsze była"

  - Temat jest bardziej skomplikowany z racji tego, że mamy internet - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS prawnik Maciej Ślusarek, mówiąc o problemie rasizmu stadionowego. - Kiedy pojawił się internet, (...) to przyniósł również upadek standardów debaty publicznej - dodał Maciej Ślusarek. - Ta nienawiść, o której mówimy, zawsze była. Ludzie zawsze gdzieś próbowali daj jej upust. Zawsze takie zgromadzenia publiczne były do tego dobrą okazją - stwierdziła z kolei psycholog Maria Rotkiel, drugi gość programu.

  czytaj więcej »
 • "W domu bawiły się dzieci. Nagle spadł pocisk. Zabił chłopca, a dziewczynka straciła nogę"

  "W domu bawiły się dzieci. Nagle spadł pocisk. Zabił chłopca, a dziewczynka straciła nogę"

  Europa, Stany Zjednoczone i Rosja - świat kolejny raz apeluje do Turcji, żeby zakończyła swoją ofensywę przeciwko Kurdom. Chodzi nie tylko o ratowanie życia ludzi ludzi na miejscu. Na terenie operacji znajdują się obozy, w których trzymani są byli bojownicy tak zwanego Państwa Islamskiego. Istnieje prawdopodobne zagrożenie, że Kurdowie, którzy zajęci są walką, nie będą w stanie ich dalej pilnować. Jednocześnie w wyniku operacji pojawiają się informacje o zabitych, rannych i kolejnych ludzkich tragediach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Pokojowy Nobel dla premiera Etiopii. "Cały świat zobaczył, jak bardzo zmienił się nasz kraj"

  Pokojowy Nobel dla premiera Etiopii. "Cały świat zobaczył, jak bardzo zmienił się nasz kraj"

  43-letni Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za doprowadzenie do pokoju pomiędzy Etiopia a Erytreą. Komitet Noblowski podkreślił w uzasadnieniu, że premier Etiopii nakazał uwolnienie z więzień tysięcy więźniów politycznych, ogłosił amnestię dla dziennikarzy i działaczy politycznych prześladowanych przez poprzednie rządy, utworzył komisję pokoju i pojednania oraz przyczynił się do pogodzenia rywalizujących grup wyznaniowych i etnicznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix