Fakty o Świecie

Nagradzany pisarz, wybitni naukowcy, małżeństwo wracające do córeczki. Świat opłakuje ofiary katastrofy

Boeing 737 MAX 8 etiopskich linii lotniczych rozbił się chwilę po starcie. Zginęło 157 osób. Wśród ofiar znalazło się m.in. ośmioro członków załogi, wybitni naukowcy, ludzie, którzy poświęcili życie pomocy innym, a także młode małżeństwo, które wracało do domu - do 15-miesięcznej córeczki.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Nie da się opisać bólu matki, która na miejscu katastrofy szuka szczątków swojej córki. 24-latka była stewardesą.

- Żądam, by dali mi ciało mojego dziecka. Co się stało, to się stało, ale teraz muszę ją pochować. Przyszłam zobaczyć, gdzie moja córka straciła życie, by się z tym pogodzić - mówi matka stewardessy, Kebebw Legesse.

Członkowie agend ONZ

Wśród 157 ofiar katastrofy osiem to członkowie załogi. Eksperci ostrzegają, że identyfikacja ofiar może potrwać miesiące i będzie wyjątkowo trudna. Na pomoc przylecieli specjaliści z Izraela - wśród ofiar było dwóch obywateli tego kraju.

- Przyjechaliśmy ze specjalną grupą z Izraela, bo dla nas, dla Żydów, jest to niezwykle ważne. Musimy znaleźć szczątki, które możemy zidentyfikować dzięki badaniom DNA i pochować je. Jeśli nie znajdziemy, jeśli nie będzie ceremonii, to ta osoba na zawsze będzie zagubiona - wyjaśnia Moshe Briton, brat pasażera samolotu.

Katastrofa w Etiopii. Kolejne kraje uziemiają Boeingi 737 MAX 8

Katastrofa jednego z najnowocześniejszych samolotów pasażerskich świata. Boeing 737 MAX...

Nagradzany pisarz, wybitni naukowcy, ludzie, którzy poświęcili życie pomocy innym. Po tej katastrofie bliscy opłakują ofiary niemal na wszystkich kontynentach - zginęli obywatele aż 35 państw. Najwięcej pochodziło z Kenii, Kanady, Etiopii, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Chin.

Płacze ONZ - flagi w nowojorskiej siedzibie organizacji  opuszczone zostały do połowy masztów - aż dwadzieścia jeden osób związanych było z oenzetowskimi agendami.

- Nasi koledzy - kobiety i mężczyźni, młodzi pracownicy i doświadczeni urzędnicy - pochodzili z różnych zakątków świata, mieli różne doświadczenia. Ale wszyscy mieli jedną wspólną cechę - chęć służenia ludziom na całym świecie, tak, by stał się lepszym miejscem dla nas wszystkich - mówił Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Specjalna grupa ma wyjaśnić przyczyny katastrofy Boeinga 737 MAX 8

Polacy, którzy zginęli w katastrofie samolotu w Etiopii, to pracownik polskiego MSZ-u i dziecko....

Dramat rodzin

Wiele z ofiar było w drodze do Nairobi na konferencję poświęconą ochronie środowiska. Tak jak 36-letnia Brytyjka Joanna Toole - z pasją zajmowała się ochroną mórz i oceanów, walczyła z połowami wielorybów.

- Jestem bardzo dumny z tego, czego dokonała. To straszne, że nie będzie mogła zrobić więcej dobrego. Myślę, że nigdy nie przestanę czekać na telefon od niej - mówi Adrian Toole, ojciec Joanny.

Na pokładzie samolotu etiopskich linii była też żona i dwoje dorosłych dzieci słowackiego parlamentarzysty. Wśród dwóch polskich ofiar jest między innymi wieloletni dyplomata - ostatnio na placówce w Kairze.

- We wszystkich obowiązkach, które wykonywał, był bardzo dobrym pracownikiem i to jest dla resortu bardzo duża strata - mówiła Ewa Suwara, rzeczniczka MSZ.

Najwięcej, bo ponad 30 ofiar pochodziło z Kenii. Byli wśród nich: właściciel sieci restauracji, działacz piłkarski, lekarz-epidemiolog czy młode małżeństwo w drodze do domu - do 15-miesięcznej córeczki. Zbyt małej, by miała szansę zapamiętać rodziców.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix