Fakty o Świecie

Kobieta po zmianie płci, muzułmanka, rdzenna Amerykanka. Wyborcy mogą dać im szansę

Amerykańskie wybory będą wyjątkowe pod względem różnorodności kandydatów. Na wygraną mają szansę m.in. kandydatka, która zmieniła płeć, muzułmanka, która byłaby pierwszą kobietą w Kongresie noszącą hidżab, a także rdzenna Amerykanka, która walczy o fotel gubernatora.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

- Stoimy na rozdrożu. Vermont ma szansę na lepszą przyszłość, gdzie nasze marzenia mogą się spełnić - to obietnica kandydatki demokratów na gubernatora stanu Vermont. Christine Hallquist trzy lata temu zmieniła płeć i chce zostać pierwszym transpłciowym gubernatorem w Stanach Zjednoczonych.

Inżynier Hallquist uratowała przed bankructwem dużą firmę energetyczną. Była jej prezesem. O tym, że czuje się kobietą, swojej żonie powiedziała zaraz po ślubie. Mają troje dorosłych dzieci i dwoje wnuków. I - jak zapewnia kandydatka demokratów - relacje w ich rodzinie są bardzo silne.

- Gdy oświadczyłam, że jestem kobietą transpłciową, mieszkańcy Vermont przyjęli mnie z otwartymi ramionami - słychać w jej spocie wyborczym.

"Przez niegłosowanie mamy teraz ten bałagan". Frekwencja w USA może być rekordowa

Wybory do Kongresu Stanów Zjednoczonych, które odbędą się 6 listopada, mogą być najbardziej przełomowe w tym stuleciu. Chodzi o coś więcej, niż o to, czy Donald Trump będzie miał poparcie w parlamencie. Chodzi o to, czy nowy parlament nie...

"Rekordowa liczba nowych kandydatów"

Muzułmanka Ilhan Omar może zostać pierwszą członkinią Kongresu w hidżabie. Startuje z Minnesoty, a urodziła się w Mogadiszu w Somalii. Uciekła przed wojną domową, 13 lat temu wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i w trzy miesiące nauczyła się języka angielskiego.

- Jako imigrantka rozumiem i kocham demokrację w sposób, w jaki robią to tylko osoby, które doświadczyły jej braku - mówi Ilhan Omar, kandydatka do Kongresu z Minnesoty.

- Pojawiła się w czasie, gdy prezydent jest otwarcie wrogo nastawiony wobec imigrantów, muzułmanów i wielu innych ludzi, których ona reprezentuje. Ale ona jest na to gotowa - ocenia Keith Ellison, demokratyczny kongresmen z Minnesoty.

Indianka Paulette Jordan ma szansę zostać pierwszym gubernatorem - rdzenną Amerykanką. Na dalekim środkowym zachodzie - w Idaho. Od lat jest aktywną działaczką polityczną i członkinią Partii Demokratycznej.

- Co znaczy dla mnie przywództwo? Tego nauczyłam się od starszych w mojej rodzinie: to walka w obronie ludzi, ziemi i zapewnienie, że wszyscy jesteśmy bezpieczni - mówi w swoim wyborczym spocie Paulette Jordan.

Te wybory mogą się okazać historyczne dla kobiet i mniejszości.

- Ludzie na ulicach protestują, maszerują i demonstrują swoje poglądy w sposób, jakiego nie widzieliśmy od lat i to wypromowało rekordową liczbę nowych kandydatów - kobiet, ludzi różnych ras. To wspaniałe - ocenia Kristen Clarke z Krajowego Komitetu Prawników ds. Praw Obywatelskich.

Rekordowa liczba kobiet kandyduje do Kongresu. "Najwyższy czas"

Niemal 300 kobiet ubiegać się będzie 6 listopada o miejsce w Kongresie USA. To absolutny rekord w historii Stanów Zjednoczonych.


Kandydat jak Kennedy, kandydatka z poparciem gwiazdy

O fotel senatora z ultrarepublikańskiego Teksasu walczy demokrata. Beto O'Rourke porównywany jest do Roberta Kennedy'ego. Jeśli wygra, będzie pierwszym demokratycznym senatorem z tego stanu od ćwierć wieku.

- Teksas nie będzie zdefiniowany strachem. Będziemy się kierować naszymi ambicjami. Skupimy się na przyszłości - niezależnie od dzielących nas różnic: Republikanie, Demokraci, wszyscy zrobimy coś wspaniałego dla naszego kraju - deklaruje Beto O'Rourke, kandydat Demokratów na senatora.

- Kocham Beto, Beto to prawdziwy facet. Wierzę w niego. Zrobi wiele dobrego dla Teksasu - mówi Mary Kate, mieszkanka Austin.

O tym, że wiele dobrego dla Georgii może zrobić Stacey Abrams przekonana jest Oprah Winfrey. Ikona telewizji wspierała w kampanii - być może - pierwszą czarnoskórą gubernator w amerykańskiej historii. - Jestem tu dzisiaj ze względu na Stacey Abrams i jestem tu dzisiaj z powodu tych, którzy byli upokorzeni, dyskryminowani, tłumieni, represjonowani i uciskani. Ich krew płynie też we mnie i nie pozwolę, by ich ofiara poszła na marne - mówiła na wiecu wyborczym kandydatki Oprah Winfrey.

- Jestem najbardziej wykwalifikowanym kandydatem, bizneswoman, prawnikiem i utalentowanym przywódcą politycznym - przedstawia się w spocie wyborczym Abrams.

Ale ta kandydatura, spotkała się z dużą krytyką urzędującego prezydenta. - Ona nie ma kwalifikacji, by zostać gubernatorem Georgii, tego wspaniałego stanu. Spójrzcie na to, co ona che zrobić. Wpędzi stan w kłopoty, bardzo, bardzo szybko. Nie tego chcą mieszkańcy Georgii - mówi o Abrams Donald Trump.

Karawana migrantów w centrum wyborczego sporu. "Stawką jest to, kim jesteśmy"

W ostatnich dniach kampanii temat przewodni był tylko jeden: bezpieczeństwo południowej granicy. Republikanie ostrzegają przed karawaną migrantów, która przemierza Meksyk. Prezydent Trump mówi o rosłych i niebezpiecznych mężczyznach. Demokraci...

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"

  Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"

  Ukraińcy mieszkający w Polsce pilnie śledzą wybory prezydenckie w ich ojczyźnie. Na kogo oni zagłosują i czym będą się kierować? Dla młodych istotne są trzy kluczowe sprawy: by Ukraina dawała takie możliwości, że można będzie tam wrócić i godnie żyć, by zakończyła się wojna na wschodzie kraju, by dalej zbliżać się do Unii Europejskiej oraz NATO. Wybór mają trudny - z obecnego prezydenta nie są zadowoleni, a czar jego rywala prysł. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W Irlandii Północnej zginęła dziennikarka. Oto rodzi się "nowa IRA"

  W Irlandii Północnej zginęła dziennikarka. Oto rodzi się "nowa IRA"

  Londonderry to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Irlandii Północnej. Są w nim bardzo aktywni Republikanie, czyli zwolennicy zjednoczenia Irlandii. Policjanci szukali broni i ładunków wybuchowych w jednym z domów. Zostali zaatakowani petardami i koktajlami Mołotowa. W trakcie zamieszek jeden z zamaskowanych mężczyzn zaczął strzelać - kula trafiła w głowę Lyrę McKee. 29-letnia dziennikarka zmarła w szpitalu. Policja uważa, że za atakiem stoi organizacja określająca się jako Nowa IRA. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Nie potrafimy odpowiedzieć dzieciom, co się z nimi stanie gdy skończą 18 lat". Problem brytyjskich rodzin zastępczych

  "Nie potrafimy odpowiedzieć dzieciom, co się z nimi stanie gdy skończą 18 lat". Problem brytyjskich rodzin zastępczych

  Po brexicie tysiące europejskich dzieci mogą znaleźć się w ogromnych tarapatach. Chodzi o te, które znajdują się w brytyjskim systemie opieki zastępczej - choćby w rodzinach zastępczych - ale nie są obywatelami Wielkiej Brytanii. Istnieje obawa, że z powodu braku odpowiednich dokumentów po brexicie ich status będzie nieokreślony. W efekcie mogą zostać pozbawione prawa dostępu do opieki zdrowotnej lub edukacji. Jedyną receptą może być przyznanie im brytyjskiego obywatelstwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Holendrzy chcą zatrudnić wolontariuszy, by chronili tulipany przed turystami

  Holendrzy chcą zatrudnić wolontariuszy, by chronili tulipany przed turystami

  Słynne holenderskie tulipany są zagrożone. Szkodnik ma dwie nogi, dwie ręce i głowę, z której nie korzysta - chodzi bowiem o człowieka, który te piękne kwiaty zadeptuje. Szkodnik pochodzi z zagranicy, bo największe straty powodują turyści. Organizacja zrzeszająca holenderskich rolników poszukuje wolontariuszy do ochrony kwiatów. Ich zadaniem miałoby być informowanie turystów o wyznaczonych ścieżkach i zakazie deptania roślin. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jan Piekło: Poroszenko był niezłym prezydentem

  Jan Piekło: Poroszenko był niezłym prezydentem

  - Rzeczywiście, to nie jest tak, że Poroszenko przegrał tą debatę. On się dostosował właściwie do warunków Zełenskiego - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie. - Trzeba powiedzieć zupełnie uczciwie, że prezydentem Poroszenko był niezłym - dodał. Jego zdaniem nie ma odwrotu od zwrotu Ukrainy ku zachodowi.

  czytaj więcej »
 • Przemysław Biskup: napięcie na Wyspach stale eskaluje

  Przemysław Biskup: napięcie na Wyspach stale eskaluje

  - Sytuacja stale eskaluje. Również z powodu, powiedziałbym, pewnej nieudolności polityków amerykańskich, brytyjskich - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Przemysław Biskup, ekspert od spraw związanych z Wielką Brytanią z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Uważa on też, że z powodu napięcia na Wyspach brexit może się jeszcze bardziej skomplikować.

  czytaj więcej »
 • Wyjątkowa kampania na Ukrainie. Urzędujący prezydent kontra prezydent z serialu

  Wyjątkowa kampania na Ukrainie. Urzędujący prezydent kontra prezydent z serialu

  Określenie "dziwna kampania" jest wyjątkowo delikatne. Kandydaci, na ostatniej prostej, robili badania krwi i testy lekarskie, sugerując, że rywal to narkoman albo alkoholik. Umawiali się na debatę, ale jeden z nich nie przyszedł. A zwieńczeniem tego wszystkiego ma być debata na stadionie olimpijskim, podczas której zwolennicy obu panów będą zajmować osobne sektory i przy okazji będą oglądać występy muzyczne i kabaretowe. Starcie Petro Poroszenko - Wołodymyr Zełenski, gdzie stawką jest prezydentura Ukrainy, w niedzielę.

  czytaj więcej »
 • Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec

  Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec

  Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione podczas drugiej wojny światowej. Decyzję w tej sprawie podjął parlament i na jej mocy Ateny będą podejmować wszelkie działania - prawne i dyplomatyczne - by, jak mówi premier, spełnić swoje historyczne i moralne zobowiązanie w postaci wyegzekwowania roszczeń. Jak wysokich? Kilka lat temu Grecja oszacowała je na 300 miliardów euro. Ale w oczach Niemiec - temat jest zamknięty i nic nie wskazuje na to, by Berlin chciał wznowić rozmowy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Kierowca stracił kontrolę, autokar jechał coraz szybciej". Nie żyje 29 osób

  "Kierowca stracił kontrolę, autokar jechał coraz szybciej". Nie żyje 29 osób

  29 osób nie żyje, 28 zostało rannych - stan kilkorga z nich jest krytyczny. To skutek wypadku autokaru na Maderze. Ofiary śmiertelne to turyści z Niemiec. Trwa śledztwo, aby wyjaśnić, dlaczego doszło do tego wypadku. Wiadomo tylko, że autokar wypadł ze stromej drogi i runął kilka metrów w stronę zabudowań, kilka razy koziołkując. Według lokalnych mediów kierowca był doświadczony, a nawierzchnia sucha. Są doniesienia o możliwej awarii hamulców. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix