Fakty o Świecie

Kobieta po zmianie płci, muzułmanka, rdzenna Amerykanka. Wyborcy mogą dać im szansę

Amerykańskie wybory będą wyjątkowe pod względem różnorodności kandydatów. Na wygraną mają szansę m.in. kandydatka, która zmieniła płeć, muzułmanka, która byłaby pierwszą kobietą w Kongresie noszącą hidżab, a także rdzenna Amerykanka, która walczy o fotel gubernatora.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

- Stoimy na rozdrożu. Vermont ma szansę na lepszą przyszłość, gdzie nasze marzenia mogą się spełnić - to obietnica kandydatki demokratów na gubernatora stanu Vermont. Christine Hallquist trzy lata temu zmieniła płeć i chce zostać pierwszym transpłciowym gubernatorem w Stanach Zjednoczonych.

Inżynier Hallquist uratowała przed bankructwem dużą firmę energetyczną. Była jej prezesem. O tym, że czuje się kobietą, swojej żonie powiedziała zaraz po ślubie. Mają troje dorosłych dzieci i dwoje wnuków. I - jak zapewnia kandydatka demokratów - relacje w ich rodzinie są bardzo silne.

- Gdy oświadczyłam, że jestem kobietą transpłciową, mieszkańcy Vermont przyjęli mnie z otwartymi ramionami - słychać w jej spocie wyborczym.

"Przez niegłosowanie mamy teraz ten bałagan". Frekwencja w USA może być rekordowa

Wybory do Kongresu Stanów Zjednoczonych, które odbędą się 6 listopada, mogą być najbardziej przełomowe w tym stuleciu. Chodzi o coś więcej, niż o to, czy Donald Trump będzie miał poparcie w parlamencie. Chodzi o to, czy nowy parlament nie...

"Rekordowa liczba nowych kandydatów"

Muzułmanka Ilhan Omar może zostać pierwszą członkinią Kongresu w hidżabie. Startuje z Minnesoty, a urodziła się w Mogadiszu w Somalii. Uciekła przed wojną domową, 13 lat temu wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i w trzy miesiące nauczyła się języka angielskiego.

- Jako imigrantka rozumiem i kocham demokrację w sposób, w jaki robią to tylko osoby, które doświadczyły jej braku - mówi Ilhan Omar, kandydatka do Kongresu z Minnesoty.

- Pojawiła się w czasie, gdy prezydent jest otwarcie wrogo nastawiony wobec imigrantów, muzułmanów i wielu innych ludzi, których ona reprezentuje. Ale ona jest na to gotowa - ocenia Keith Ellison, demokratyczny kongresmen z Minnesoty.

Indianka Paulette Jordan ma szansę zostać pierwszym gubernatorem - rdzenną Amerykanką. Na dalekim środkowym zachodzie - w Idaho. Od lat jest aktywną działaczką polityczną i członkinią Partii Demokratycznej.

- Co znaczy dla mnie przywództwo? Tego nauczyłam się od starszych w mojej rodzinie: to walka w obronie ludzi, ziemi i zapewnienie, że wszyscy jesteśmy bezpieczni - mówi w swoim wyborczym spocie Paulette Jordan.

Te wybory mogą się okazać historyczne dla kobiet i mniejszości.

- Ludzie na ulicach protestują, maszerują i demonstrują swoje poglądy w sposób, jakiego nie widzieliśmy od lat i to wypromowało rekordową liczbę nowych kandydatów - kobiet, ludzi różnych ras. To wspaniałe - ocenia Kristen Clarke z Krajowego Komitetu Prawników ds. Praw Obywatelskich.

Rekordowa liczba kobiet kandyduje do Kongresu. "Najwyższy czas"

Niemal 300 kobiet ubiegać się będzie 6 listopada o miejsce w Kongresie USA. To absolutny rekord w historii Stanów Zjednoczonych.


Kandydat jak Kennedy, kandydatka z poparciem gwiazdy

O fotel senatora z ultrarepublikańskiego Teksasu walczy demokrata. Beto O'Rourke porównywany jest do Roberta Kennedy'ego. Jeśli wygra, będzie pierwszym demokratycznym senatorem z tego stanu od ćwierć wieku.

- Teksas nie będzie zdefiniowany strachem. Będziemy się kierować naszymi ambicjami. Skupimy się na przyszłości - niezależnie od dzielących nas różnic: Republikanie, Demokraci, wszyscy zrobimy coś wspaniałego dla naszego kraju - deklaruje Beto O'Rourke, kandydat Demokratów na senatora.

- Kocham Beto, Beto to prawdziwy facet. Wierzę w niego. Zrobi wiele dobrego dla Teksasu - mówi Mary Kate, mieszkanka Austin.

O tym, że wiele dobrego dla Georgii może zrobić Stacey Abrams przekonana jest Oprah Winfrey. Ikona telewizji wspierała w kampanii - być może - pierwszą czarnoskórą gubernator w amerykańskiej historii. - Jestem tu dzisiaj ze względu na Stacey Abrams i jestem tu dzisiaj z powodu tych, którzy byli upokorzeni, dyskryminowani, tłumieni, represjonowani i uciskani. Ich krew płynie też we mnie i nie pozwolę, by ich ofiara poszła na marne - mówiła na wiecu wyborczym kandydatki Oprah Winfrey.

- Jestem najbardziej wykwalifikowanym kandydatem, bizneswoman, prawnikiem i utalentowanym przywódcą politycznym - przedstawia się w spocie wyborczym Abrams.

Ale ta kandydatura, spotkała się z dużą krytyką urzędującego prezydenta. - Ona nie ma kwalifikacji, by zostać gubernatorem Georgii, tego wspaniałego stanu. Spójrzcie na to, co ona che zrobić. Wpędzi stan w kłopoty, bardzo, bardzo szybko. Nie tego chcą mieszkańcy Georgii - mówi o Abrams Donald Trump.

Karawana migrantów w centrum wyborczego sporu. "Stawką jest to, kim jesteśmy"

W ostatnich dniach kampanii temat przewodni był tylko jeden: bezpieczeństwo południowej granicy. Republikanie ostrzegają przed karawaną migrantów, która przemierza Meksyk. Prezydent Trump mówi o rosłych i niebezpiecznych mężczyznach. Demokraci...

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "W domu bawiły się dzieci. Nagle spadł pocisk. Zabił chłopca, a dziewczynka straciła nogę"

  "W domu bawiły się dzieci. Nagle spadł pocisk. Zabił chłopca, a dziewczynka straciła nogę"

  Europa, Stany Zjednoczone i Rosja - świat kolejny raz apeluje do Turcji, żeby zakończyła swoją ofensywę przeciwko Kurdom. Chodzi nie tylko o ratowanie życia ludzi ludzi na miejscu. Na terenie operacji znajdują się obozy, w których trzymani są byli bojownicy tak zwanego Państwa Islamskiego. Istnieje prawdopodobne zagrożenie, że Kurdowie, którzy zajęci są walką, nie będą w stanie ich dalej pilnować. Jednocześnie w wyniku operacji pojawiają się informacje o zabitych, rannych i kolejnych ludzkich tragediach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Pokojowy Nobel dla premiera Etiopii. "Cały świat zobaczył, jak bardzo zmienił się nasz kraj"

  Pokojowy Nobel dla premiera Etiopii. "Cały świat zobaczył, jak bardzo zmienił się nasz kraj"

  43-letni Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za doprowadzenie do pokoju pomiędzy Etiopia a Erytreą. Komitet Noblowski podkreślił w uzasadnieniu, że premier Etiopii nakazał uwolnienie z więzień tysięcy więźniów politycznych, ogłosił amnestię dla dziennikarzy i działaczy politycznych prześladowanych przez poprzednie rządy, utworzył komisję pokoju i pojednania oraz przyczynił się do pogodzenia rywalizujących grup wyznaniowych i etnicznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Z czym się mierzą milenialsi? "Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością"

  Z czym się mierzą milenialsi? "Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością"

  Ten świat jest bardzo bogaty w rozmaite zdarzenia i to nas wszystko po prostu przytłacza. Ilość problemów, o których słyszymy każdego dnia jest bardzo duża. To wszystko trafia do tych młodych ludzi, to ich bardzo mocno obciąża. Oni zastanawiają się na swoja przyszłością i być może nie są jeszcze w stanie, z tym wszystkim sobie poradzić - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Konrad Maj psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. Odniósł się w ten sposób do najnowszych doniesień o nasilających się kłopotach ze zdrowiem psychicznym wśród milenialsów. Z kolei doktor Joanna Heidtman psycholog i socjolog podkreśliła, że narastające oczekiwania wobec młodych osób mogą skutkować bardzo wczesną depresją i wypaleniem zawodowym - Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością - wymieniała przyczyny problemów osób z Pokolenia Y.

  czytaj więcej »
 • "Nie boi się krytykować prawicowego rządu". Media z podziwem o Tokarczuk

  "Nie boi się krytykować prawicowego rządu". Media z podziwem o Tokarczuk

  Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla z literatury. Akademia doceniła jej "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Światowe media również są pełne podziwu dla twórczości Polki. Dużą popularnością za granicą cieszą się książki "Bieguni" oraz "Księgi Jakubowe". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Erdogan chce wyprzeć Kurdów i dokonać repatriacji Syryjczyków, którzy są w Turcji

  Erdogan chce wyprzeć Kurdów i dokonać repatriacji Syryjczyków, którzy są w Turcji

  Turecka armia najpierw zbombardowała cele w północnej Syrii, gdzie de facto kontrolę sprawują Kurdowie. Potem wkroczyli żołnierze. Turecka ofensywa przeciwko kurdyjskim bojówkom w północnej Syrii spowodowała, że wiele tysięcy osób uciekło ze swoich domów. Są ranni i doniesienia o ofiarach śmiertelnych. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nic sobie nie robi z międzynarodowej krytyki. Oficjalnie Turcy mają zamiar utworzyć wzdłuż swojej granicy tak zwaną "strefę bezpieczeństwa", wolną od bojówek kurdyjskich, i dokonać tam repatriacji Syryjczyków, którzy uszli do Turcji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jak poradzić sobie ze złością? Można się wyładować w "pokoju furii"

  Jak poradzić sobie ze złością? Można się wyładować w "pokoju furii"

  10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak podają eksperci, wśród najbardziej dotkliwych współczesnych problemów są nerwice, depresje i fobie. Szczególnie źle jest wśród młodych ludzi. Ostatnimi czasy coraz popularniejsze są tak zwane "pokoje furii", gdzie można wyładować złość na przedmiotach martwych. Terapeuci podkreślają, że to nie jest jednak skuteczny sposób na radzenie sobie ze swoimi problemami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kanadyjscy naukowcy informują: posiadanie psa wydłuża życie

  Kanadyjscy naukowcy informują: posiadanie psa wydłuża życie

  Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto przeanalizowali dane o milionach ludzi z różnych krajów i regionów świata. Doszli do wniosku, że posiadanie psa zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 24 procent. Psy pomagają żyć dłużej zwłaszcza tym, którzy przeżyli zawał lub udar. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Donald Trump "chciał, bym dawała mu znać co tydzień". Georgette Mosbacher opowiada o kulisach zniesienia wiz

  Donald Trump "chciał, bym dawała mu znać co tydzień". Georgette Mosbacher opowiada o kulisach zniesienia wiz

  Ambasador USA Georgette Mosbacher udzieliła "Faktom o Świecie" TVN24 BiS wywiadu tuż po tym, jak Polska zakwalifikowała się do programu ruchu bezwizowego. - Kluczowe było zejście poniżej progu trzech procent. To było najważniejsze. Wiedzieliśmy jak zająć się całą resztą. Nie było fizycznie możliwości, aby zejść poniżej 3 procent, dopóki ludzie przychodzący do ambasady po wizę nie zaczęli spełniać naszych wymogów - powiedziała. Dodała, że prezydent Donald Trump był bardzo zainteresowany tą sprawą. - Absolutnie na to czekał - mówiła. - Prezydent pytał za każdym razem. Prosił, abym przekazywała mu konkretne dane, żeby zobaczyć na ile zbliżamy się do tego progu poniżej 3 procent.

  czytaj więcej »
 • W święto Jom Kipur przed synagogą zginęły dwie osoby

  W święto Jom Kipur przed synagogą zginęły dwie osoby

  Dwie osoby zabite w Niemczech. Do ataku doszło w święto Jom Kipur, a więc najważniejsze święto żydowskiego kalendarza. Wiele wskazuje, że była to napaść o podłożu antysemickim. Lokalny lider społeczności żydowskiej mówi, że uzbrojony człowiek chciał dostać się do synagogi, gdy było w niej ponad 70 osób. Nie udało mu się wejść, a obecni tam zdołali się zabarykadować. Jak poinformowały niemieckie media - napastnikiem był niemiecki neonazista. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Prezydent Turcji informuje o rozpoczęciu operacji wojskowej przeciwko Kurdom

  Prezydent Turcji informuje o rozpoczęciu operacji wojskowej przeciwko Kurdom

  Turcja rozpoczęła operację wojskową przeciwko bojownikom kurdyjskim. Twierdzą, że chcą zlikwidować "korytarz terroru", który ma istnieć wzdłuż tureckiej granicy. Prezydent Recep Tayyip Erdogan wydając rozkaz o rozpoczęciu operacji wojskowej przeciwko Kurdom określił, że jest to operacja antyterrorystyczna. Kurdowie apelują do społeczności międzynarodowej, by nie dopuściła do katastrofy humanitarnej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Sasnal: Turcja dostała zielone światło ze Stanów Zjednoczonych

  Sasnal: Turcja dostała zielone światło ze Stanów Zjednoczonych

  - Gospodarka turecka nie ma się dobrze, poparcie dla prezydenta Erdogana i partii rządzącej słabnie - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Patrycja Sasnal, kierownik Biura Badań i Analiz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dodała ona również, że jej zdaniem skala interwencji w Syrii będzie ograniczona. - Turcja dokonuje w tej chwili tej inwazji w Syrii, dlatego że dostała zielone światło ze Stanów Zjednoczonych - skwitowała.

  czytaj więcej »
 • "Możemy się spodziewać bardzo dużej fali uchodźców"

  "Możemy się spodziewać bardzo dużej fali uchodźców"

  - W tym momencie możemy się spodziewać bardzo dużej fali uchodźców - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Zakaz zmuszania uchodźców do powrotu do niebezpiecznego kraju, do miejsca gdzie byliby prześladowani, jest nie tylko już taką częścią prawa międzynarodowego, które jest zapisane, ale ono jest tak zwaną częścią zwyczajową - dodał.

  czytaj więcej »
tvnpix