Fakty o Świecie

Raport: propaganda dżihadystów w sieci zagraża Wielkiej Brytanii

Brytyjczycy mają się czego obawiać. Powodem tego jest nie tylko kolejny zamach, do którego doszło w londyńskim metrze. Okazuje się, że Wielka Brytania jest tym europejskim krajem, w którym informacje poświęcone dżihadowi wyszukiwane są w internecie najczęściej.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Ranking, w którym Wielka Brytania wylądowała na pierwszym miejscu w Europie i na piątym miejscu na świecie pod względem klikalności w artykuły, filmy i gazety tworzone przez ekstremistów, jest dowodem nie tylko na to, że przykuwają one uwagę coraz większej liczby ludzi. Świadczy też o tym, że radykalizacja na Wyspach jest coraz powszechniejsza.

Badanie przeprowadził brytyjski think tank Policy Exchange, który na podstawie zebranych wyników ostrzega, że radykalizacja na Wyspach jest realnym i jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa kraju i jego sojuszników.

Kurczące się terytorium tak zwanego Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie i upadające jedna po drugiej jego twierdze istniejące w świecie rzeczywistym odbudowywane są cyfrowo, w świecie wirtualnym. Wystarczy kilka kliknięć, by móc do nich dotrzeć, zacząć przeglądać, późnej uważniej śledzić i w końcu uwierzyć.

Zaostrzyć prawo?

Tak zwane Państwo Islamskie wrzuca do sieci około 100 materiałów propagandowych dziennie. Na światowej liście liderów pod względem częstotliwości kliknięć w nie na pierwszym miejscu jest Turcja. Za nią są Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska, Irak i Wielka Brytania.

Wstęp do raportu napisał były szef CIA generał David Petraeus, który przekonuje, że do zbudowania bomby podłożonej w piątek w zielonej linii metra wystarczyły instrukcje, które można łatwo znaleźć w internecie. Dodaje, że czas najwyższy, by ze zwolennikami dżihadu w sieci zacząć postępować tak samo jak z pedofilami.

Zgodnie z obecnymi przepisami publikowanie w internecie jakichkolwiek pedofilskich treści jest zabronione i ścigane, ale w przypadku ścigania terrorystów zabronione jest posiadanie informacji, które mogą wspierać domniemanych terrorystów. Gloryfikowanie terroryzmu już nie zabronione.

Jak wynika z sondażu załączonego do raportu 74 procent mieszkańców Wysp poparłoby zaostrzenie prawa tak, by przepisy dotyczące terroryzmu i islamistycznej propagandy były równie nielegalne jak propagowanie pedofilii czy dziecięca pornografia.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty z zagranicy

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • USA miały zestrzelić irańskiego drona. Teheran zaprzecza

  USA miały zestrzelić irańskiego drona. Teheran zaprzecza

  Amerykański okręt wojenny USS Boxer zestrzelił irańskiego drona, który zbliżył się do niego na odległość niecałego kilometra w cieśninie Ormuz - ogłosił w czwartek prezydent USA Donald Trump. Strona irańska utrzymuje, że nie straciła w czwartek żadnego drona. Relacje Iran-USA stają się coraz bardziej napięte. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Partia prezydenta prowadzi w sondażach. W sobotę wybory na Ukrainie

  Partia prezydenta prowadzi w sondażach. W sobotę wybory na Ukrainie

  Na Ukrainie odbędą się w niedzielę wcześniejsze wybory parlamentarne, które rozpisał nowy prezydent Wołodymyr Zełenski 21 maja, dzień po swoim zaprzysiężeniu. Zgodnie z sondażami ich zwycięzcą będzie partia szefa państwa Sługa Narodu, której sondaże dają ponad 40 procent poparcia. Jakie jeszcze partie mogą się znaleźć w Radzie Najwyżej? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Latanie coraz bardziej szkodzi klimatowi. Branżę czeka rewolucja?

  Latanie coraz bardziej szkodzi klimatowi. Branżę czeka rewolucja?

  Branża lotnicza odpowiada za coraz większą emisję gazów cieplarnianych. Wszystko dlatego, że coraz więcej jest lotów. Z tego powodu w Szwecji ukuto nawet słowo na uczucie wstydu towarzyszące lataniu. Jak poprawić sytuację? Są różne pomysły - od słonej opłaty klimatycznej doliczanej do każdego biletu lotniczego po zastosowanie na szeroką skalę samolotów elektrycznych.

  czytaj więcej »
 • Francja na drodze do ekologicznej rewolucji. Senat przyjął ustawę

  Francja na drodze do ekologicznej rewolucji. Senat przyjął ustawę

  Francuski Senat poparł ustawę, na mocy której kraj ma do 2050 roku osiągnąć neutralność emisyjną. Chodzi o to, aby Francja nie produkowała więcej CO2 niż jest w stanie pochłonąć. Cel ma być osiągnięty z jednej strony przez ograniczanie emisji, a z drugiej strony przez sadzenie nowych drzew, które w ciągu dnia pochłaniają CO2. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wyjątkowa wystawa na rocznicę urodzin królowej Wiktorii

  Wyjątkowa wystawa na rocznicę urodzin królowej Wiktorii

  W tym roku mija 200 lat od narodzin królowej Wiktorii. Choć kojarzona jest z okresem brytyjskiej potęgi i rewolucją przemysłową, to warto dodać, że bez rządów Wiktorii Pałac Buckingham nie wyglądałby tak, jak teraz. Dlatego do końca września w Pałacu Buckingham będzie można zwiedzić wystawę, która pokazuje, jak królowa Wiktoria zmieniła tę królewską siedzibę na lepsze. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Gigantyczna afirmacja technologii, potęgi amerykańskiej"

  "Gigantyczna afirmacja technologii, potęgi amerykańskiej"

  Mija 50 lat od misji Apollo 11 i pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. To był wielki sukces Amerykanów i druzgocący cios dla Związku Radzieckiego. Nokaut w zimnowojennej rywalizacji. Nokaut, który z przyjemnością oglądano wtedy na żywo w Polsce, jako jedynym kraju za żelazną kurtyną. Leonid Breżniew miał zrugować Władysława Gomułkę za transmisję tego wydarzenia w polskiej telewizji. To, że w Polsce transmitowano lądowanie na Księżycu, zostało też pilnie odnotowane przez amerykańskiego ambasadora w Warszawie. Reportaż "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Rażące naruszenie prawa międzynarodowego"

  "Rażące naruszenie prawa międzynarodowego"

  Agencja Reutera - powołując się na irańskie media - poinformowała w piątek, że Brytyjski tankowiec Stena Impero został przejęty w cieśninie Ormuz w przez irańskich Strażników Rewolucji. - Iran uzasadnia to w sposób bardzo ogólny i nieprecyzyjny - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Adam Balcer z Instytutu WiseEuropa. - Mamy do czynienia z rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego - dodał. Maksymilian Dura z portalu defence24.pl tłumaczył z kolei jak wygląda przejęcie takiego tankowca.

  czytaj więcej »
 • Szczepienia przeciw odrze mają być obowiązkowe. Niemiecki rząd przygotował ustawę

  Szczepienia przeciw odrze mają być obowiązkowe. Niemiecki rząd przygotował ustawę

  Niemcy chcą wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze. Jeśli projekt ustawy stanie się prawem, a wszystko na to wskazuje, to obowiązek obejmie dzieci i sporą grupę dorosłych. Brak szczepienia może skutkować dotkliwą grzywną, a u dzieci - nieprzyjęciem do przedszkola. To odpowiedź władz na epidemię odry. Tylko w tym roku zanotowano w Niemczech ponad 400 jej przypadków.

  czytaj więcej »
 • Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej. Władze twierdzą, że sytuacja jest pod kontrolą

  Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej. Władze twierdzą, że sytuacja jest pod kontrolą

  Kalinińska Elektrownia Atomowa w obwodzie twerskim w Rosji, w której doszło w czwartek do odłączenia od sieci trzech reaktorów, ma wznowić pracę w piątek, jak przekazały służby prasowe tej siłowni. Według koncernu Rosenergoatom, który jest operatorem wszystkich rosyjskich elektrowni jądrowych, spośród czterech reaktorów elektrowni pierwszy i drugi przerwały pracę całkowicie. Trzeci pracuje, a czwarty nie produkuje energii, lecz jest w stanie gotowości do nabrania mocy. Każda elektrownia, zwłaszcza po takich komunikatach, jest szczególnie dokładnie monitorowana przez ekologów - na razie nie wygląda na to, żeby władze coś ukrywały. Reaktory miały zostać automatycznie wyłączone z powodu zwarcia w transformatorze. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kolejny dekret Putina w sprawie paszportów. Kijów: to prowokacja

  Kolejny dekret Putina w sprawie paszportów. Kijów: to prowokacja

  W kwietniu Władimir Putin zdecydował, że obywatelstwo Rosji ma być w uproszczonym trybie przyznawane mieszkańcom terytoriów we wschodniej Ukrainie kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Tysiące osób skorzystało z tej możliwości. Teraz prezydent Rosji wydał polecenie, by ułatwić procedury uzyskiwania rosyjskiego obywatelstwa także tym Ukraińcom z obwodów donieckiego i ługańskiego, którzy mieszkają na terytorium kontrolowanym przez rząd ukraiński. Kijów uznał decyzję Moskwy za prowokację. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Cała ta sprawa okazała się jedną wielką kompromitacją". Zarzuty wobec Spacey'ego wycofane

  "Cała ta sprawa okazała się jedną wielką kompromitacją". Zarzuty wobec Spacey'ego wycofane

  Kevin Spacey był oskarżony o to, że w barze w Nantucket w 2016 roku upił i napastował młodego, wówczas 18-letniego, mężczyznę. Prokuratura stanu Massachusetts zamknęła jednak sprawę po tym, jak domniemana ofiara odmówiła złożenia zeznań. Zabrakło ponadto kluczowego dowodu - telefonu komórkowego domniemanej ofiary, który rzekomo zaginął. Według obrońców aktora w telefonie młodego mężczyzny miały znajdować się dowody niewinności ich klienta. Skutkiem zarzutów wobec aktora było wycofanie go z obsady słynnego serialu telewizyjnego "House of Cards", gdzie grał główną rolę makiawelicznego polityka Franka Underwooda. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kosmos w zasięgu ręki. Polska firma stworzyła dla NASA wyjątkową aplikację

  Kosmos w zasięgu ręki. Polska firma stworzyła dla NASA wyjątkową aplikację

  Wylądować na Księżycu, wystrzelić rakietę kosmiczną, założyć skafander - takie rozrywki to dla wielu ludzi to marzenie. Marzenie, które może być jednak w zasięgu ręki, a dokładniej - w zasięgu telefonu komórkowego. A to za sprawą aplikacji, którą dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA stworzyła polska firma Immersion. Celem była popularyzacja wiedzy o kosmosie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix