Fakty o Świecie

Raport: propaganda dżihadystów w sieci zagraża Wielkiej Brytanii

Brytyjczycy mają się czego obawiać. Powodem tego jest nie tylko kolejny zamach, do którego doszło w londyńskim metrze. Okazuje się, że Wielka Brytania jest tym europejskim krajem, w którym informacje poświęcone dżihadowi wyszukiwane są w internecie najczęściej.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Ranking, w którym Wielka Brytania wylądowała na pierwszym miejscu w Europie i na piątym miejscu na świecie pod względem klikalności w artykuły, filmy i gazety tworzone przez ekstremistów, jest dowodem nie tylko na to, że przykuwają one uwagę coraz większej liczby ludzi. Świadczy też o tym, że radykalizacja na Wyspach jest coraz powszechniejsza.

Badanie przeprowadził brytyjski think tank Policy Exchange, który na podstawie zebranych wyników ostrzega, że radykalizacja na Wyspach jest realnym i jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa kraju i jego sojuszników.

Kurczące się terytorium tak zwanego Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie i upadające jedna po drugiej jego twierdze istniejące w świecie rzeczywistym odbudowywane są cyfrowo, w świecie wirtualnym. Wystarczy kilka kliknięć, by móc do nich dotrzeć, zacząć przeglądać, późnej uważniej śledzić i w końcu uwierzyć.

Zaostrzyć prawo?

Tak zwane Państwo Islamskie wrzuca do sieci około 100 materiałów propagandowych dziennie. Na światowej liście liderów pod względem częstotliwości kliknięć w nie na pierwszym miejscu jest Turcja. Za nią są Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska, Irak i Wielka Brytania.

Wstęp do raportu napisał były szef CIA generał David Petraeus, który przekonuje, że do zbudowania bomby podłożonej w piątek w zielonej linii metra wystarczyły instrukcje, które można łatwo znaleźć w internecie. Dodaje, że czas najwyższy, by ze zwolennikami dżihadu w sieci zacząć postępować tak samo jak z pedofilami.

Zgodnie z obecnymi przepisami publikowanie w internecie jakichkolwiek pedofilskich treści jest zabronione i ścigane, ale w przypadku ścigania terrorystów zabronione jest posiadanie informacji, które mogą wspierać domniemanych terrorystów. Gloryfikowanie terroryzmu już nie zabronione.

Jak wynika z sondażu załączonego do raportu 74 procent mieszkańców Wysp poparłoby zaostrzenie prawa tak, by przepisy dotyczące terroryzmu i islamistycznej propagandy były równie nielegalne jak propagowanie pedofilii czy dziecięca pornografia.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty z zagranicy

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Chcą ratować nosorożce. Planują zepsuć rynek rogów zalewem fałszywek

  Chcą ratować nosorożce. Planują zepsuć rynek rogów zalewem fałszywek

  Naukowcy z Oxfordu chcą stworzyć fałszywe rogi nosorożców, zalać nimi czarny rynek i doprowadzić do tego, że rogi nosorożców potanieją. Wtedy polowania na nosorożce nie będą się opłacały. Sproszkowany róg nosorożca to według tradycyjnej medycyny Chin, Wietnamu i Korei Południowej afrodyzjak i lek na różne choroby. Dotychczasowa walka z kłusownictwem jest mało skuteczna. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Sport jest antidotum na depresję"

  "Sport jest antidotum na depresję"

  - Sport jest antidotum na depresję - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Kamiński, podróżnik. Ten brak ruchu się przekłada dalej na umysł - dodał. 40 procent zwolnień lekarskich z wychowania fizycznego jest wystawiana na prośbę rodziców - stwierdziła Edyta Litwiniuk, trener personalny, dietetyk i szkoleniowiec.

  czytaj więcej »
 • Afera na brytyjskim dworze. Decyzja księcia "absolutnie bezprecedensowa"

  Afera na brytyjskim dworze. Decyzja księcia "absolutnie bezprecedensowa"

  Jako syn królowej Elżbiety II reprezentował rodzinę królewską na różnego rodzaju uroczystościach, ale to jest już przeszłość. Książę Andrzej ogłosił w środę, że wycofuje się z pełnienia obowiązków księcia Zjednoczonego Królestwa na "dającą się przewidzieć przyszłość". Problematyczna dla rodziny królewskiej jest jego dawna znajomość z Jeffrey'em Epsteinem. Amerykański miliarder był oskarżony o handel dziewczętami wykorzystywanymi seksualnie, ale zmarł w celi. Jedna z ofiara Epsteina, Virginia Giuffre, oskarża księcia Andrzeja o to, że uprawiał z nią seks, kiedy miała ona 17 lat. Książę Andrzej temu zaprzecza. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Ukraińscy żołnierze w Donbasie: potrzebujemy wsparcia sojuszników

  Ukraińscy żołnierze w Donbasie: potrzebujemy wsparcia sojuszników

  W Donbasie od 2014 roku trwa wojna, chociaż w ostatnich latach ma ona znamiona konfliktu zamrożonego. Linia frontu między armią ukraińską a separatystami wspieranymi przez Rosję przypomina linie frontu podczas pierwszej wojny światowej. To wojna pozycyjna, próba cierpliwości dla żołnierzy obu stron. Ukraińscy żołnierze w rozmowach z dziennikarzami podkreślają, jak ważny jest dla nich sprzęt, który dostają od USA. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Francuscy hotelarze grożą bojkotem igrzysk. Powodem współpraca MKOl z AirBnB

  Francuscy hotelarze grożą bojkotem igrzysk. Powodem współpraca MKOl z AirBnB

  Francuski związek hotelarzy poinformował, że zawiesza swoją współpracę z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim przy organizacji Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Są oburzeni tym, że oficjalnym sponsorem igrzysk stała się platforma wynajmu mieszkań AirBnB. Mer Paryża też jest oburzona, bo jej zdaniem z powodu działalności AirBnb w stolicy Francji rosną ceny wynajmu mieszkań. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Coldplay nie ruszy w trasę koncertową. Zespół nie chce szkodzić naturze

  Coldplay nie ruszy w trasę koncertową. Zespół nie chce szkodzić naturze

  Zespół Coldplay właśnie nagrał nowy album pod tytułem "Everyday Life" i zaczął jego promocję. Fani Coldplay mieli prawo oczekiwać, że nowe kawałki zespół zaprezentuje im na żywo, ale nic z tego. Tym razem Coldplay rezygnuje z trasy koncertowej. Członkowie zespołu nie chcą przyczyniać się do zmian klimatycznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Austriacy borykają się z lawinami błotnymi. Niektóre miejscowości odcięte od świata

  Austriacy borykają się z lawinami błotnymi. Niektóre miejscowości odcięte od świata

  Od tygodnia w Austrii jednym z najważniejszych tematów są lawiny błotne, które nawiedziły niektóre górskie miejscowości. Niebezpieczna pogoda spowodowała zakłócenia w ruchu drogowym. Konieczna była ewakuacja 30 mieszkańców Styrii. Występowały też zakłócenia w dostawie prądu. Niektóre miejscowości są odcięte od świata. Do pomocy w usuwaniu skutków lawin dołączyli żołnierze. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Skandal z księciem Andrzejem "okropnie rzutuje na powagę monarchii"

  Skandal z księciem Andrzejem "okropnie rzutuje na powagę monarchii"

  Ta cała sprawa okropnie rzutuje na powagę monarchii - mówiła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, komentując skandal na brytyjskim dworze. Dodała przy tym, że na szczęście dla monarchii głównym bohaterem skandalu jest książę Andrzej, który jest jedną z najmniej popularnych osób na dworze Elżbiety II. Maciej Woroch, korespondent "Faktów" TVN w Wielkiej Brytanii mówił z kolei o tym, jak media brytyjskie odbierają rezygnację księcia Andrzeja.

  czytaj więcej »
 • "Wszystkie bakterie uczą się działania antybiotyków"

  "Wszystkie bakterie uczą się działania antybiotyków"

  - Po obu stronach lekarskiego biurka latami tworzyły się błędy. Błędy, stereotypy dotyczące antybiotykoterapii - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - Wszystkie bakterie uczą się tego działania antybiotyków - dodał. - Część firm farmaceutycznych przestała wręcz zajmować się nowymi antybiotykami - powiedział profesor Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

  czytaj więcej »
tvnpix