Sikorski: Rosja pokazała, że jest kompletnie niewiarygodna

17.04.2018 | Sikorski: Rosja pokazała, że jest kompletnie niewiarygodna
17.04.2018 | Sikorski: Rosja pokazała, że jest kompletnie niewiarygodna
Fakty z zagranicy TVN24 BiS
17.04.2018 | Sikorski: Rosja pokazała, że jest kompletnie niewiarygodnaFakty z zagranicy TVN24 BiS

- Rosjanie blefowali, bo mówili, że zestrzelą amerykańskie rakiety, że się rozpęta III wojna światowa, ale jakoś o niej nie słychać - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Radosław Sikorski, były szef MSZ. Zdaniem gościa programu Rosja pokazała, że jest kompletnie niewiarygodna", a Władimir Putin przekonuje się, że nie może bezkarnie kłamać w żywe oczy świata demokratycznego.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

- Po pierwsze Rosjanie blefowali, bo mówili że zestrzelą amerykańskie rakiety, że się rozpęta III wojna światowa, ale jakoś o niej nie słychać - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Radosław Sikorski, komentując atak USA na cele w Syrii.

- Po drugie, w tym wypadku, administracja postawiła sobie bardzo ograniczone cele, to znaczy ataki jako forma sankcji za naruszenie tabu, czyli użycie broni masowego rażenia - stwierdził były szef MSZ i dodał, że w tym wąskim sensie "ataki odniosły swój skutek".

Sikorski przypomina, że odwet Zachodu to tak naprawdę druga kara za użycie broni chemicznej wobec "reżimu, który kłamie", bo do tej pory miał się pozbyć zapasu tej broni. Istotne w tej sprawie jest jednak to, że Rosja miała być gwarantem takiego posunięcia. Za niewywiązanie się z niego Nikki Haley, ambasador USA przy ONZ, zagroziła Rosji nowymi sankcjami.

W telewizji CBS dyplomatka stwierdziła, że sankcje "dotkną bezpośrednio wszystkie rodzaje firm, które miały do czynienia ze sprzętem powiązanym z Asadem i użyciem broni chemicznej". Ta informacja - według "Washington Post" - miała rozzłościć prezydenta Trumpa, zgodnie z decyzją którego sankcji wobec Rosji ma jednak nie być.

"Twardsze sankcje"

Zdaniem Sikorskiego rozczarowanie i sankcje były "twardsze", bo administracja Trumpa liczyła na nowe otwarcie, ale się rozczarowała.

- W tym wypadku to otwarcie było gorętsze i prezydent bardzo długo miał słabość do Władimira Putina - stwierdził Sikorski i dodał, że za tymi "twardymi" sankcjami kryje się między innymi wydalenie 60 dyplomatów rosyjskich z placówek w USA oraz odcięcie niektórych rosyjskich firm od amerykańskiego systemu finansowego, który ma zasięg globalny.

- To spowodowało wielomiliardowe straty - argumentował gość programu. Zdaniem Sikorskiego Rosja pokazała niespełnionymi deklaracjami, że "jest kompletnie niewiarygodna".

- To jest problem, gdy w systemie międzynarodowym przywódcy ważnych państw nie mogą wierzyć w to, co publicznie się mówi, bo to może prowadzić - w kluczowym momencie - do bardzo poważnych nieporozumień i do złych kalkulacji i, co za tym idzie, złych decyzji - ocenił Sikorski.

Zdaniem Sikorskiego Putin się przekonuje, że nie może bezkarnie kłamać w żywe oczy świata demokratycznego. W opinii gościa programu reakcja ta "się nawarstwia i coraz bardziej zaczyna wpływać na realne możliwości" kraju, który "dość zręcznie gra słabymi kartami".

Spotkanie Trumpa z Kimem

W opinii Sikorskiego może dojść do spotkanie Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem, które będzie "sukcesem reżimu w Korei Północnej", zwłaszcza, że rozmowa na najwyższym szczeblu będzie dotyczyła negocjacji, które w innych krajach zostałyby przeprowadzone przez ludzi na niższych szczeblach władzy.

- To może spowodować porażkę szczytu, która już sama w sobie może być destabilizująca, ale może którejś ze stron dać pretekst, żeby powiedzieć "my próbowaliśmy" - stwierdził Sikorski.

- Interesem Chin jest to, aby nie było zjednoczenia Korei na zasadach i w sojuszu z USA, natomiast interes rosyjski może być zupełnie inny - dodał.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS