Fakty o Świecie

Sikorski: USA chcą użyć Polski do rozbicia Unii Europejskiej

Administracja Trumpa gra na dociśnięcie Iranu ekonomicznie po to, żeby spowodować upadek reżimu - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 Radosław Sikorski komentując ogłoszoną w piątek decyzję o organizacji w Warszawie szczytu na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Zdaniem byłego szefa MSZ Amerykanie wybrali Polskę, bo chcą jej użyć do rozbijania Unii Europejskiej. - W tym sensie polityka amerykańska jest trochę podobna do rosyjskiej - ocenił Sikorski.

Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

W lutym w Warszawie odbędzie się zorganizowany przez Stany Zjednoczone szczyt na temat sytuacji...

- Potrafię sobie wyobrazić, że taka konferencja może służyć nie tylko wzmocnieniu sojuszu polsko-amerykańskiego, ale też wyjściu Polski z izolacji dyplomatycznej w UE - powiedział były szef MSZ Radosław Sikorski komentując ogłoszoną w piątek decyzję o zorganizowaniu w Warszawie szczytu na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Dodał, że "jeśli Polsce udałoby się być gospodarzem konferencji, na której dochodzi do zbliżenia stanowisk między USA a pozostałymi krajami G5, która była sygnatariuszem porozumienia z Iranem, to byłoby to nie lada osiągnięcie, bo - paradoksalnie - te stosunki z Iranem wykraczają daleko za Iran". Wymienił przy tym kwestię sankcji nałożonych przez USA na kraje UE za prowadzenie interesów z Iranem, na co Unia odpowiada groźbą utworzenia europejskiego systemu rozliczeń bankowych, co według gościa programu "byłoby poważnym zgrzytem w relacjach".

Zdaniem byłego szefa MSZ "gdyby to było poważne", "to byłoby to coś", natomiast, jeśli to będzie konferencja tylko o zmianie reżimu w Iranie, "to powtórzymy w skali mikro scenariusz iracki". - Daliśmy się wtedy (w sprawie Iraku - przyp. red.) użyć. Korzyści żadnych dla Polski nie było - ocenił i dodał, że pozwolenie na utwierdzenie wizji rozbijania Unii na tak zwaną starą i nową Europę byłoby błędem polskiej dyplomacji.

Czy po ogłoszeniu szczytu miesiąc przed jego otwarciem są ustalone jakieś konkrety? - Obawiam się, że jest to sprawa czysto propagandowa. Ale Polska w odróżnieniu na przykład od USA ma w Teheranie ambasadę, stosunki dyplomatyczne, więc mamy pewne atuty. Mam nadzieję, że one będą użyte - dodał.

"Obawiam się, że to sprawa czysto propagandowa"
Wideo: TVN24 BiS "Obawiam się, że to sprawa czysto propagandowa"

Możliwe scenariusze

Prezydent Trump, zrywając porozumienie nuklearne z Iranem w maju 2018 roku, poróżnił się z europejskimi sojusznikami. Porozumienie dotyczyło zniesienia sankcji nałożonych na Iran i wstrzymania irańskiego programu nuklearnego, a jego zerwanie miało - zdaniem Trumpa - skończyć z "wielką fikcją" i ustabilizować sytuację w regionie poprzez zmuszenie Iranu do rezygnacji z programu jądrowego.

- Rząd PiS stawia na prezydenta Trumpa, bo jest wyizolowany w Europie, tylko że prezydentura Trumpa zaczyna gonić w piętkę - ocenia Sikorski i dodaje "stawiamy na administrację, która jest w chaosie", więc "to nie jest mądra polityka, jeżeli kłócimy się ze wszystkimi sąsiadami na rzecz prezydenta, który sam ma olbrzymie kłopoty". - Chyba, że jest coś o czymś nie wiemy i rząd przygotował to lepiej niż się pierwotnie wydaje - stwierdził.

- Uważam, że USA de facto radykalnie przełożyły wajchę - stwierdził, nawiązując do zmiany polityki USA po wyborach prezydenckich i dodał, że "administracja Trumpa gra na dociśnięcie Iranu ekonomicznie po to, żeby spowodować upadek reżimu".

Dlaczego więc szczyt odbędzie się w Polsce? - (USA - przyp. red.) chcą użyć Polski do rozbijania Unii Europejskiej. W tym sensie polityka amerykańska jest trochę podobna do rosyjskiej - ocenił Sikorski i dodał, że "Trump Unię uważa za wroga", bo chce grać o interesy ekonomicznie, a Unia jako całość ma "większą gospodarkę niż USA".

Czy oś Warszawa-Rzym jest realna?

Zdaniem byłego szefa MSZ wizja wicepremiera Salviniego jest realna, ale nowa wiosna europejska jest ryzykowna dla PiS, zwłaszcza że w przeszłości był we frakcji EPP i nie zostanie tam z powrotem przyjęte przez łamanie konstytucji. - Oni są skazani na takie egzotyczne sojusze z postfaszystami, z różnymi eurofobami - ocenił, dodając, że PiS w UE gra na wyjście, a w kraju zapewnia, że taka strategia jest fikcją.

- Nacjonaliści mają kompletnie rozbieżne interesy, ale mają jedną rzecz wspólną: wszyscy biorą pieniądze od Putina i realizują politykę realizacji rozwalenia UE - ocenia Sikorski. Zdaniem Sikorskiego Putin wspiera skrajnych polityków, by rozsadzili Unię od środka.

Sikorski o kontrowersjach wokół jego książki
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Sikorski o kontrowersjach wokół jego książki

Kontrowersje wokół książki

Sikorski odniósł się również do kontrowersji wokół jego książki pod tytułem "Polska może być lepsza", w której podzielił się wiedzą na wrażliwe dla państwa tematy. Wskazał między innymi miejsce, gdzie CIA miało swoje centrum przesłuchań w Polsce, a także opisał w niej m.in. rozmowę Tusk-Putin.

- Tabloidy napisały, że ujawniłem tajemnicę rozmowy Putin-Tusk na molo, czego nie mogłem zrobić, bo nie byłem świadkiem tej rozmowy - stwierdził i dodał, że Putin rozmawiał z Tuskiem w Sopocie w 2009 roku o tym, że "Ukraina jest zlepkiem różnych państw", a Lwów jest polskim miastem, co "można interpretować dowolnie".

Jaka była polska reakcja na te słowa? - Że nie będziemy się w takie intrygi pakować, bo to jest niezgodne z polską polityką wobec Ukrainy - stwierdził Sikorski, zaznaczając, że sugestie Putina zawsze są ubrane w żart, gdyż taki ma styl.

Cała rozmowa z Radosławem Sikorskim
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Cała rozmowa z Radosławem Sikorskim

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
rychelie77
rychelie77

sprawdzić, czy ten Tramp nie jest przypadkiem krewniakiem Stalina.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   tylko1

   Słabym dyplomatą trzeba być, by nie rozumieć o co chodziło w zaangażowaniu Polski w konflikt iracki. Pan Sikorski zapomniał, że wówczas trzeba było odpowiedzieć na zbliżenie Putin-Chirac-Schroder. Podobny manewr zastosowała Hiszpania Aznara. My wobec Niemiec i Rosji oni wobec Francji. Poza tym to było przed drugą falą rozszerzenia Nato... rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • "Doświadczenie służb włoskich w zarządzaniu kryzysem jest czymś do wykorzystania"

      "Doświadczenie służb włoskich w zarządzaniu kryzysem jest czymś do wykorzystania"

      Współżycie z zarazą jako stałym zagrożeniem, dzięki włoskiej literaturze, jest we Włoszech bardziej obecne - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS italianista Leszek Kazana, przytaczając przykład "Dekamerona", czyli zbioru 100 nowel Giovanniego Boccaccia, które opowiadają o czasach czarnej śmierci. - Gdyby się stało na przykład to, co się stało we Włoszech, (...) to się wtedy przekonamy, czy mamy wystarczająco (zasobów do radzenia sobie z epidemią - przyp. red.) - ocenił drugi gość programu, ekspert ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas, Krzysztof Liedel. - Doświadczenie służb włoskich w zarządzaniu kryzysem jest czymś do wykorzystania - dodał.

      czytaj więcej »
     • Stworzenie szczepionki potrwa "co najmniej dziewięć miesięcy"

      Stworzenie szczepionki potrwa "co najmniej dziewięć miesięcy"

      Zanim ona (szczepionka - przyp. red.) pojawi się na rynku, to jest co najmniej dziewięć miesięcy, nawet półtora roku, żeby była realnie dopracowana - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr hab. n med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Odniósł się w ten sposób do procesu opracowania szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. Jednocześnie zwrócił uwagę, że wirus powoduje łagodne zakażenie - śmiertelność w grupach wiekowych do 9 roku życia to jest 0,1 procent, do 29 roku życia to 0,2 procent. Ta śmiertelność jest podwyższona w przypadku seniorów. - 80 procent przebiegu tej infekcji jest łagodna - stwierdził drugi gość programu, doktor Łukasz Durajski, lekarz medycyny podróży. - To co, teraz należy do instytucji państwowych, to jest przygotowanie się na ewentualność zwiększenia intensywności diagnostyki - podkreślił.

      czytaj więcej »
     • "Im bardziej rozwija się epidemia, tym mniej Francuzi są nią zaniepokojeni"

      "Im bardziej rozwija się epidemia, tym mniej Francuzi są nią zaniepokojeni"

      - Do świadomości opinii publicznej przedostaje się informacja, że ta choroba sama w sobie nie jest specjalnie groźna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji, komentując nastroje w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. - Im bardziej rozwija się epidemia, tym mniej Francuzi są nią zaniepokojeni - ocenił. - We Włoszech ciężko jest cokolwiek kupić. Zaczyna się to robić uciążliwe - powiedziała Dorota Kozakiewicz-Kłosowska, dziennikarka dwujęzycznego włosko-polskiego magazynu "Gazzetta Italia" i drugi gość programu. - Obawiam się, że nastroje są kiepskie - dodała.

      czytaj więcej »
     • Jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem? Zalecenia WHO

      Jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem? Zalecenia WHO

      Jest pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Eksperci proszą, by nie panikować i zaznaczają, jak istotne jest przestrzeganie dość prostych zasad, które pozwalają zminimalizować ryzyko. Światowa Organizacjia Zdrowia przekazała kluczowe informacje na temat wirusa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Przepisy specustawy mają ułatwić zarządzanie kwarantanną"

      "Przepisy specustawy mają ułatwić zarządzanie kwarantanną"

      Przy takim stopniu zaawansowania choroby i zagrożenia niewątpliwie taka ustawa jest potrzebna. Natomiast będzie budziła ona wiele kontrowersji - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Tomasz Wiliński, adwokat z kancelarii Wiliński Legal. Skomentował w ten sposób przyjęcie przez Sejm ustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Jak zauważył Wileński, w chwili zastosowania przepisów ustawy wyłączone zostaną obowiązujące przepisy. - Nie będzie obowiązywała ustawa planistyczna, prawo budowlane, czy ustawa dotycząca obiektów zdrowia - podkreślił. - Przepisy specustawy mają ułatwić zarządzanie kwarantanną, objęcie strefy zero oraz strefy oddziaływania. Mają być wyszczególnione konkretne obszary po to, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby - zwróciła z kolei uwagę Zofia Gałązka, radca prawny z grupy prawnej Togatus.

      czytaj więcej »
     • "Chiny zastosowały radykalne środki"

      "Chiny zastosowały radykalne środki"

      Koronawirus przemieszcza się po świecie. W wielu miastach odnotowuje się nowe przypadki zakażeń. - Chiny zastosowały radykalne środki - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Radosław Pyffel, kierownik studiów biznes chiński na Akademii Leona Koźmińskiego, komentując fakt, że w Chinach liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 zaczęła spadać. - Medycyna mocno czeka na wygaszenia, tak jak to było w przypadku dwóch poprzednich epidemii: SARS i MERS. One też naturalnie wygasły - zwrócił uwagę doktor Łukasz Durajski, pediatra i lekarz medycyny podróży.

      czytaj więcej »
     • "W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni"

      "W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni"

      To jest kwestia godzin, dni. Siłą rzeczy jest to niemożliwe, żebyśmy pozostali w takiej izolacji - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch na temat sytuacji w Europie w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. - W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni, żeby się do tego (pojawienia się koronawirusa - przyp. red.) przygotować - dodał.

      czytaj więcej »
     • "Wiedział, jak bić, żeby nie było widać śladów"

      "Wiedział, jak bić, żeby nie było widać śladów"

      To jeden z największych koszmarów, jaki może się w życiu przydarzyć. Najbliższa osoba, mąż, brat, a czasem ojciec, okazuje się okrutnym oprawcą. Czasem przez długie lata z tego koszmaru nie udaje się wyrwać. Reporterka "Faktów o Świecie" TVN24 BiS rozmawiała z kobietą, której się to udało. Cały reportaż w sobotę w TVN24BiS w programie "Epicentrum".

      czytaj więcej »
     • Wyborcze emocje w USA. Relacja z wiecu Berniego Sandersa

      Wyborcze emocje w USA. Relacja z wiecu Berniego Sandersa

      Ma 78 lat i jest najstarszą osobą, która w tym roku ubiega się o prezydenturę. Bernie Sanders - uwielbiany przez młodych, znienawidzony przez konserwatystów - wzbudza w Stanach Zjednoczonych skrajne emocje. Polityk jest najbliższy uzyskania nominacji Partii Demokratycznej w wyścigu przeciwko Donaldowi Trumpowi. W Richmond w stanie Wirginia ma rozpocząć się wiec wyborczy Sandersa. Reporter "Faktów" TVN Marcin Wrona rozmawiał przed wiecem Sandersa w Richmond w stanie w Wirginia z amerykańską młodzieżą na temat fenomenu tego polityka. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Dezinformacje w sprawie koronawirusa. "Musimy korzystać z tych źródeł, które mają dobrą markę"

      Dezinformacje w sprawie koronawirusa. "Musimy korzystać z tych źródeł, które mają dobrą markę"

      Nadmiar nieprawdziwych informacji na temat w mediach społecznościowych jest ogromny. Jak się zorientować, że mamy do czynienia z dezinformacją - Jeśli w różnych językach pojawiają się te same wpisy, to już jest to wskazówka, że to może być celowa manipulacja. Podobnie, jeśli w tym samym momencie powstały różne konta, które nie mają wcześniejszej historii - wyjaśniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Beata Biel z portalu Konkret24. - Jednak najwięcej jest takich użytkowników, którzy ze strachu zaczynają pisać lub powielać jakieś informacje wynikające z niedoinformowania - dodała/ Drugi gość programu zauważył, że problem rozpowszechniania fałszywych informacji jest globalny. - Ta manipulacja może dotyczyć treści, kontekstu i wielu innych aspektów - mówił Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.

      czytaj więcej »
     tvnpix