Fakty o Świecie

Sikorski: USA chcą użyć Polski do rozbicia Unii Europejskiej

Administracja Trumpa gra na dociśnięcie Iranu ekonomicznie po to, żeby spowodować upadek reżimu - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 Radosław Sikorski komentując ogłoszoną w piątek decyzję o organizacji w Warszawie szczytu na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Zdaniem byłego szefa MSZ Amerykanie wybrali Polskę, bo chcą jej użyć do rozbijania Unii Europejskiej. - W tym sensie polityka amerykańska jest trochę podobna do rosyjskiej - ocenił Sikorski.

Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

W lutym w Warszawie odbędzie się zorganizowany przez Stany Zjednoczone szczyt na temat sytuacji...

- Potrafię sobie wyobrazić, że taka konferencja może służyć nie tylko wzmocnieniu sojuszu polsko-amerykańskiego, ale też wyjściu Polski z izolacji dyplomatycznej w UE - powiedział były szef MSZ Radosław Sikorski komentując ogłoszoną w piątek decyzję o zorganizowaniu w Warszawie szczytu na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Dodał, że "jeśli Polsce udałoby się być gospodarzem konferencji, na której dochodzi do zbliżenia stanowisk między USA a pozostałymi krajami G5, która była sygnatariuszem porozumienia z Iranem, to byłoby to nie lada osiągnięcie, bo - paradoksalnie - te stosunki z Iranem wykraczają daleko za Iran". Wymienił przy tym kwestię sankcji nałożonych przez USA na kraje UE za prowadzenie interesów z Iranem, na co Unia odpowiada groźbą utworzenia europejskiego systemu rozliczeń bankowych, co według gościa programu "byłoby poważnym zgrzytem w relacjach".

Zdaniem byłego szefa MSZ "gdyby to było poważne", "to byłoby to coś", natomiast, jeśli to będzie konferencja tylko o zmianie reżimu w Iranie, "to powtórzymy w skali mikro scenariusz iracki". - Daliśmy się wtedy (w sprawie Iraku - przyp. red.) użyć. Korzyści żadnych dla Polski nie było - ocenił i dodał, że pozwolenie na utwierdzenie wizji rozbijania Unii na tak zwaną starą i nową Europę byłoby błędem polskiej dyplomacji.

Czy po ogłoszeniu szczytu miesiąc przed jego otwarciem są ustalone jakieś konkrety? - Obawiam się, że jest to sprawa czysto propagandowa. Ale Polska w odróżnieniu na przykład od USA ma w Teheranie ambasadę, stosunki dyplomatyczne, więc mamy pewne atuty. Mam nadzieję, że one będą użyte - dodał.

"Obawiam się, że to sprawa czysto propagandowa"
Wideo: TVN24 BiS "Obawiam się, że to sprawa czysto propagandowa"

Możliwe scenariusze

Międzynarodowy szczyt w Polsce. Jakie będą główne tematy?

Międzynarodowy szczyt w Polsce. Współorganizatorem będzie Waszyngton, a głównym tematem Bliski...

Prezydent Trump, zrywając porozumienie nuklearne z Iranem w maju 2018 roku, poróżnił się z europejskimi sojusznikami. Porozumienie dotyczyło zniesienia sankcji nałożonych na Iran i wstrzymania irańskiego programu nuklearnego, a jego zerwanie miało - zdaniem Trumpa - skończyć z "wielką fikcją" i ustabilizować sytuację w regionie poprzez zmuszenie Iranu do rezygnacji z programu jądrowego.

- Rząd PiS stawia na prezydenta Trumpa, bo jest wyizolowany w Europie, tylko że prezydentura Trumpa zaczyna gonić w piętkę - ocenia Sikorski i dodaje "stawiamy na administrację, która jest w chaosie", więc "to nie jest mądra polityka, jeżeli kłócimy się ze wszystkimi sąsiadami na rzecz prezydenta, który sam ma olbrzymie kłopoty". - Chyba, że jest coś o czymś nie wiemy i rząd przygotował to lepiej niż się pierwotnie wydaje - stwierdził.

- Uważam, że USA de facto radykalnie przełożyły wajchę - stwierdził, nawiązując do zmiany polityki USA po wyborach prezydenckich i dodał, że "administracja Trumpa gra na dociśnięcie Iranu ekonomicznie po to, żeby spowodować upadek reżimu".

Dlaczego więc szczyt odbędzie się w Polsce? - (USA - przyp. red.) chcą użyć Polski do rozbijania Unii Europejskiej. W tym sensie polityka amerykańska jest trochę podobna do rosyjskiej - ocenił Sikorski i dodał, że "Trump Unię uważa za wroga", bo chce grać o interesy ekonomicznie, a Unia jako całość ma "większą gospodarkę niż USA".

Czy oś Warszawa-Rzym jest realna?

Zdaniem byłego szefa MSZ wizja wicepremiera Salviniego jest realna, ale nowa wiosna europejska jest ryzykowna dla PiS, zwłaszcza że w przeszłości był we frakcji EPP i nie zostanie tam z powrotem przyjęte przez łamanie konstytucji. - Oni są skazani na takie egzotyczne sojusze z postfaszystami, z różnymi eurofobami - ocenił, dodając, że PiS w UE gra na wyjście, a w kraju zapewnia, że taka strategia jest fikcją.

- Nacjonaliści mają kompletnie rozbieżne interesy, ale mają jedną rzecz wspólną: wszyscy biorą pieniądze od Putina i realizują politykę realizacji rozwalenia UE - ocenia Sikorski. Zdaniem Sikorskiego Putin wspiera skrajnych polityków, by rozsadzili Unię od środka.

Sikorski o kontrowersjach wokół jego książki
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Sikorski o kontrowersjach wokół jego książki

Kontrowersje wokół książki

Sikorski odniósł się również do kontrowersji wokół jego książki pod tytułem "Polska może być lepsza", w której podzielił się wiedzą na wrażliwe dla państwa tematy. Wskazał między innymi miejsce, gdzie CIA miało swoje centrum przesłuchań w Polsce, a także opisał w niej m.in. rozmowę Tusk-Putin.

- Tabloidy napisały, że ujawniłem tajemnicę rozmowy Putin-Tusk na molo, czego nie mogłem zrobić, bo nie byłem świadkiem tej rozmowy - stwierdził i dodał, że Putin rozmawiał z Tuskiem w Sopocie w 2009 roku o tym, że "Ukraina jest zlepkiem różnych państw", a Lwów jest polskim miastem, co "można interpretować dowolnie".

Jaka była polska reakcja na te słowa? - Że nie będziemy się w takie intrygi pakować, bo to jest niezgodne z polską polityką wobec Ukrainy - stwierdził Sikorski, zaznaczając, że sugestie Putina zawsze są ubrane w żart, gdyż taki ma styl.

Cała rozmowa z Radosławem Sikorskim
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Cała rozmowa z Radosławem Sikorskim

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
rycho42

sprawdzić, czy ten Tramp nie jest przypadkiem krewniakiem Stalina.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   tylko1

   Słabym dyplomatą trzeba być, by nie rozumieć o co chodziło w zaangażowaniu Polski w konflikt iracki. Pan Sikorski zapomniał, że wówczas trzeba było odpowiedzieć na zbliżenie Putin-Chirac-Schroder. Podobny manewr zastosowała Hiszpania Aznara. My wobec Niemiec i Rosji oni wobec Francji. Poza tym to było przed drugą falą rozszerzenia Nato... rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Ilu ludzi pracuje bez wynagrodzeń? Shutdown w USA w liczbach

      Ilu ludzi pracuje bez wynagrodzeń? Shutdown w USA w liczbach

      Już prawie miesiąc trwa "shutdown" amerykańskiego rządu federalnego, który jest spowodowany brakiem ustawy budżetowej. Kością niezgody między Białym Domem a Kongresem jest kilka miliardów dolarów na ogrodzenie na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Liczb, które pozwolą zrozumieć głębię i skalę problemu, jest więcej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Pewna fabryka mydła może sporo ucierpieć przez brexit

      Pewna fabryka mydła może sporo ucierpieć przez brexit

      Problemy królewskiego mydła. Chodzi o specjalny zakład produkcyjny w Wielkiej Brytanii, którego pierwszą patronką była królowa Wiktoria. Fabrykę mydła, która zatrudnia osoby niepełnosprawne. Ich produkty trafiają między innymi do siedziby premiera. Składniki mydła sprowadzane są z całego świata. Dla tego zakładu brexit bez umowy może oznaczać gigantyczne problemy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Problem Korei Północnej trzeba było rozwiązać 20 lat temu"

      "Problem Korei Północnej trzeba było rozwiązać 20 lat temu"

      - Jeżeli ktoś zwyciężył politycznie, to zwyciężył Kim Dzong Un - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS spotkanie prezydenta USA i przywódcy Korei Północnej Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN. Jego zdaniem prezydent Trump miał rację, kiedy powiedział, że problem Korei Północnej trzeba było rozwiązać 20 lat temu. Jego zdaniem jest wiele zaprzyjaźnionych państw, w których Trump i Kim mogą się spotkać, ale wśród tych państw nie ma Polski.

      czytaj więcej »
     • Konsekwencje shutdownu. Wielu Amerykanów nie dostaje pensji

      Konsekwencje shutdownu. Wielu Amerykanów nie dostaje pensji

      Amerykańscy obywatele mają ogromne problemy z budżetami domowymi. Kilkaset tysięcy z nich z powodu shutdownu nie dostaje pensji. A że wielu Amerykanów żyje od wypłaty do wypłaty, to efekty są dramatyczne. W bankach żywności są tłumy, a w jadłodajniach dla potrzebujących rekordowe kolejki. Na razie w opałach są pracownicy budżetówki, ale jeśli coś się nie zmieni, to ucierpią też inni, choćby osoby, które muszą polegać na państwowych dopłatach, by nakarmić rodzinę lub zapłacić za czynsz. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "No deal" i "no brexit", czyli unijne problemy Brytyjczyków

      "No deal" i "no brexit", czyli unijne problemy Brytyjczyków

      Wielki problem Brytyjczyków. Chcą opuścić Unię i na tym nie stracić. Na 71 dni przez brexitem to wydaje się nierealne. Parlament odrzucił umowę wynegocjowaną przez premier May, a następnie udzielił jej wotum zaufania, czyli dał mandat do dalszych negocjacji z Brukselą. Może uda się zmienić jakiś zapis, ale nie całą umowę. Brytyjczycy przygotowują się na wielkie "nie". "No deal", czyli brak umowy i "no brexit", czyli wręcz wycofanie się z zamiaru wyjścia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Miliony na koncie i strach o własne życie. Problemy Enesa Kantera

      Miliony na koncie i strach o własne życie. Problemy Enesa Kantera

      Należy do najbardziej elitarnego grona sportowców na świecie. Zarabia około 18 milionów dolarów na rok, a gra na drugiej półkuli. Ale nawet to wszystko nie chroni go przed wielkimi problemami i obaw o swoje życie. Wracamy do sprawy koszykarza Enesa Kantera. Jego drużyna gra mecz w Londynie, ale on sam został w Stanach. Kanter jest z urodzenia Turkiem i głośnym krytykiem prezydenta Erdogana. Sportowiec bał się, że przy okazji spotkania w Europie, któryś z wyznawców tureckiego lidera zechce go zabić. Teraz dochodzą nowe informacje, bo Ankara żąda jego ekstradycji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Czy Polska będzie należeć do światowej czołówki milionerów? Prognozy agencji "Wealth-X"

      Czy Polska będzie należeć do światowej czołówki milionerów? Prognozy agencji "Wealth-X"

      Coś, co łączy Polskę, Nigerię i Bangladesz. Rekordowy wzrost liczby milionerów. W Europie pod tym względem nie mamy konkurencji. Według raportu agencji "Wealth-X", zbierającej dane o majątkach najbogatszych ludzi świata, w Polsce liczba milionerów, czyli tych, których majątek przekracza wartość miliona dolarów, do 2023 roku będzie rosła rocznie o 10 procent. Czy będziemy w światowej czołówce? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Zakazany kulinarny rarytas. Sąd Najwyższy Kalifornii zabronił produkcji foie gras

      Zakazany kulinarny rarytas. Sąd Najwyższy Kalifornii zabronił produkcji foie gras

      Na talerzach milionerów obok szampana i kawioru leży foie gras, czyli kacza lub gęsia wątróbka. To jeden z największych rarytasów francuskiej kuchni. Niestety okupiony cierpieniem siłowo karmionych ptaków. To właśnie względy etyczne sprawiły, że produkt jest zakazany w Kalifornii. Sąd Najwyższy właśnie podtrzymał decyzję z 2012 rok. Foie gras nie wolno produkować i sprowadzać. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Jak Demokraci byli u władzy, to bardziej dbali o granicę południową"

      "Jak Demokraci byli u władzy, to bardziej dbali o granicę południową"

      - Jak się patrzy na lata, kiedy Obama był prezydentem, to już pewne pieniądze na to, żeby wzmocnić granicę z Meksykiem, były przegłosowane - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanista Bogdan Szafrański. - Jak Demokraci byli u władzy, to bardziej dbali o granicę południową - stwierdził. Drugi gość programu, amerykanista Artur Wróblewski, ocenił z kolei, że "polityka polega na szukaniu kompromisu" - Na tym polega demokracja, że chroni się prawa mniejszości różnych - dodał.

      czytaj więcej »
     • Od obietnicy Camerona do widma chaosu. Jak doszło do brexitu?

      Od obietnicy Camerona do widma chaosu. Jak doszło do brexitu?

      Przed referendum o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE sondaże były dość wyrównane. Nikt nie sądził, że proces opuszczenia Wspólnoty będzie tak bardzo chaotyczny. Niektórzy obywatele - na co są obiektywne dowody - nie wiedzieli, z czym wiąże się głos "za" wyjściem. Jak doszło do tego, że brexit staje się faktem? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     tvnpix