Fakty o Świecie

Sikorski: USA chcą użyć Polski do rozbicia Unii Europejskiej

Administracja Trumpa gra na dociśnięcie Iranu ekonomicznie po to, żeby spowodować upadek reżimu - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 Radosław Sikorski komentując ogłoszoną w piątek decyzję o organizacji w Warszawie szczytu na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Zdaniem byłego szefa MSZ Amerykanie wybrali Polskę, bo chcą jej użyć do rozbijania Unii Europejskiej. - W tym sensie polityka amerykańska jest trochę podobna do rosyjskiej - ocenił Sikorski.

Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

W lutym w Warszawie odbędzie się zorganizowany przez Stany Zjednoczone szczyt na temat sytuacji...

- Potrafię sobie wyobrazić, że taka konferencja może służyć nie tylko wzmocnieniu sojuszu polsko-amerykańskiego, ale też wyjściu Polski z izolacji dyplomatycznej w UE - powiedział były szef MSZ Radosław Sikorski komentując ogłoszoną w piątek decyzję o zorganizowaniu w Warszawie szczytu na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Dodał, że "jeśli Polsce udałoby się być gospodarzem konferencji, na której dochodzi do zbliżenia stanowisk między USA a pozostałymi krajami G5, która była sygnatariuszem porozumienia z Iranem, to byłoby to nie lada osiągnięcie, bo - paradoksalnie - te stosunki z Iranem wykraczają daleko za Iran". Wymienił przy tym kwestię sankcji nałożonych przez USA na kraje UE za prowadzenie interesów z Iranem, na co Unia odpowiada groźbą utworzenia europejskiego systemu rozliczeń bankowych, co według gościa programu "byłoby poważnym zgrzytem w relacjach".

Zdaniem byłego szefa MSZ "gdyby to było poważne", "to byłoby to coś", natomiast, jeśli to będzie konferencja tylko o zmianie reżimu w Iranie, "to powtórzymy w skali mikro scenariusz iracki". - Daliśmy się wtedy (w sprawie Iraku - przyp. red.) użyć. Korzyści żadnych dla Polski nie było - ocenił i dodał, że pozwolenie na utwierdzenie wizji rozbijania Unii na tak zwaną starą i nową Europę byłoby błędem polskiej dyplomacji.

Czy po ogłoszeniu szczytu miesiąc przed jego otwarciem są ustalone jakieś konkrety? - Obawiam się, że jest to sprawa czysto propagandowa. Ale Polska w odróżnieniu na przykład od USA ma w Teheranie ambasadę, stosunki dyplomatyczne, więc mamy pewne atuty. Mam nadzieję, że one będą użyte - dodał.

"Obawiam się, że to sprawa czysto propagandowa"
Wideo: TVN24 BiS "Obawiam się, że to sprawa czysto propagandowa"

Możliwe scenariusze

Prezydent Trump, zrywając porozumienie nuklearne z Iranem w maju 2018 roku, poróżnił się z europejskimi sojusznikami. Porozumienie dotyczyło zniesienia sankcji nałożonych na Iran i wstrzymania irańskiego programu nuklearnego, a jego zerwanie miało - zdaniem Trumpa - skończyć z "wielką fikcją" i ustabilizować sytuację w regionie poprzez zmuszenie Iranu do rezygnacji z programu jądrowego.

- Rząd PiS stawia na prezydenta Trumpa, bo jest wyizolowany w Europie, tylko że prezydentura Trumpa zaczyna gonić w piętkę - ocenia Sikorski i dodaje "stawiamy na administrację, która jest w chaosie", więc "to nie jest mądra polityka, jeżeli kłócimy się ze wszystkimi sąsiadami na rzecz prezydenta, który sam ma olbrzymie kłopoty". - Chyba, że jest coś o czymś nie wiemy i rząd przygotował to lepiej niż się pierwotnie wydaje - stwierdził.

- Uważam, że USA de facto radykalnie przełożyły wajchę - stwierdził, nawiązując do zmiany polityki USA po wyborach prezydenckich i dodał, że "administracja Trumpa gra na dociśnięcie Iranu ekonomicznie po to, żeby spowodować upadek reżimu".

Dlaczego więc szczyt odbędzie się w Polsce? - (USA - przyp. red.) chcą użyć Polski do rozbijania Unii Europejskiej. W tym sensie polityka amerykańska jest trochę podobna do rosyjskiej - ocenił Sikorski i dodał, że "Trump Unię uważa za wroga", bo chce grać o interesy ekonomicznie, a Unia jako całość ma "większą gospodarkę niż USA".

Czy oś Warszawa-Rzym jest realna?

Zdaniem byłego szefa MSZ wizja wicepremiera Salviniego jest realna, ale nowa wiosna europejska jest ryzykowna dla PiS, zwłaszcza że w przeszłości był we frakcji EPP i nie zostanie tam z powrotem przyjęte przez łamanie konstytucji. - Oni są skazani na takie egzotyczne sojusze z postfaszystami, z różnymi eurofobami - ocenił, dodając, że PiS w UE gra na wyjście, a w kraju zapewnia, że taka strategia jest fikcją.

- Nacjonaliści mają kompletnie rozbieżne interesy, ale mają jedną rzecz wspólną: wszyscy biorą pieniądze od Putina i realizują politykę realizacji rozwalenia UE - ocenia Sikorski. Zdaniem Sikorskiego Putin wspiera skrajnych polityków, by rozsadzili Unię od środka.

Sikorski o kontrowersjach wokół jego książki
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Sikorski o kontrowersjach wokół jego książki

Kontrowersje wokół książki

Sikorski odniósł się również do kontrowersji wokół jego książki pod tytułem "Polska może być lepsza", w której podzielił się wiedzą na wrażliwe dla państwa tematy. Wskazał między innymi miejsce, gdzie CIA miało swoje centrum przesłuchań w Polsce, a także opisał w niej m.in. rozmowę Tusk-Putin.

- Tabloidy napisały, że ujawniłem tajemnicę rozmowy Putin-Tusk na molo, czego nie mogłem zrobić, bo nie byłem świadkiem tej rozmowy - stwierdził i dodał, że Putin rozmawiał z Tuskiem w Sopocie w 2009 roku o tym, że "Ukraina jest zlepkiem różnych państw", a Lwów jest polskim miastem, co "można interpretować dowolnie".

Jaka była polska reakcja na te słowa? - Że nie będziemy się w takie intrygi pakować, bo to jest niezgodne z polską polityką wobec Ukrainy - stwierdził Sikorski, zaznaczając, że sugestie Putina zawsze są ubrane w żart, gdyż taki ma styl.

Cała rozmowa z Radosławem Sikorskim
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Cała rozmowa z Radosławem Sikorskim

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
rychelie77

sprawdzić, czy ten Tramp nie jest przypadkiem krewniakiem Stalina.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   tylko1

   Słabym dyplomatą trzeba być, by nie rozumieć o co chodziło w zaangażowaniu Polski w konflikt iracki. Pan Sikorski zapomniał, że wówczas trzeba było odpowiedzieć na zbliżenie Putin-Chirac-Schroder. Podobny manewr zastosowała Hiszpania Aznara. My wobec Niemiec i Rosji oni wobec Francji. Poza tym to było przed drugą falą rozszerzenia Nato... rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • "Wspólne patrole rosyjsko-tureckie. Czyli Rosja będzie kluczowym graczem"

      "Wspólne patrole rosyjsko-tureckie. Czyli Rosja będzie kluczowym graczem"

      - Poparcie dla tej operacji jest bardzo w Turcji duże - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Patrycja Sasnal, kierownik Biura Badań i Analiz PISM. Operacją, o której mówiła, jest turecka ofensywa w północnej Syrii. We wtorek prezydent Turcji Recep Erdogan rozmawiał o niej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. - Jaki jest efekt tej wizyty? (...) Będą wspólne patrole rosyjsko-tureckie. Czyli Rosja będzie kluczowym graczem, bo to ona będzie patrolowała razem z Turcją tę granicę - powiedział drugi gość programu, Adam Balcer z organizacji WiseEuropa.

      czytaj więcej »
     • Turecka ofensywa w Syrii. Putin spotkał się z Erdoganem

      Turecka ofensywa w Syrii. Putin spotkał się z Erdoganem

      Wojska Baszara al-Assada i siły rosyjskie są teraz sojusznikami atakowanych przez Turcję Kurdów i mają powstrzymać Erdogana przed zajmowaniem kolejnych syryjskich ziem. Syryjski dyktator nazwał tureckiego przywódcę jednym z największych wrogów Syrii. W Soczi doszło do spotkania Recepa Erdogana z Władimirem Putinem. Turecki przywódca zagroził, że jeśli wszyscy kurdyjscy bojownicy nie wycofają się z terenów przygranicznych, to ofensywa ruszy z jeszcze większą siłą. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Irlandia Północna zmienia prawo. Aborcja już nie jest przestępstwem

      Irlandia Północna zmienia prawo. Aborcja już nie jest przestępstwem

      Dokładnie o północy z 21 na 22 października w Irlandii Północnej aborcja przestała być przestępstwem. Do tej pory policja i prokuratura ścigały kobiety, które się na nią zdecydowały. Zabieg był dopuszczalny jedynie w przypadku zagrożenia życia matki. W najbliższych miesiącach mają powstać konkretne przepisy, które uszczegółowią, w jakich okolicznościach aborcja będzie dopuszczalna. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Oficjalna kochanka" króla Tajlandii została pozbawiona rang i tytułów

      "Oficjalna kochanka" króla Tajlandii została pozbawiona rang i tytułów

      Król Tajlandii pozbawił swoją "szlachetną małżonkę" rang i tytułów. 34-letnia świeżo upieczona "oficjalna kochanka" miała naruszyć kodeks postępowania członka dworu i wykazać się nielojalnością wobec monarchy. 67-latek ma już za sobą 4 śluby, 3 rozwody i jedną "szlachetną małżonkę". Jest ojcem siedmiorga dzieci. Od maja jego żoną jest była stewardessa i wiceszefowa jego ochrony. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Salvini, Berlusconi i skrajna prawica na wielkim wiecu. "Tylko gdy jesteśmy razem, możemy zmienić Włochy"

      Salvini, Berlusconi i skrajna prawica na wielkim wiecu. "Tylko gdy jesteśmy razem, możemy zmienić Włochy"

      Dwa miesiące temu wicepremier Włoch Matteo Salvini podjął polityczne ryzyko - opuścił koalicję rządzącą, licząc na przedterminowe wybory i zwycięstwo w nich. Jego plan się nie powiódł - Ruch Pięciu Gwiazd znalazł nowego koalicjanta, a sam Salvini znalazł się poza rządem. Teraz znalazł sobie nowych koalicjantów i zaczął organizować masowe wiece, licząc na powrót do władzy w następnych wyborach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Spiker Izby Gmin nie zgodził się na głosowanie w sprawie umowy z Unią

      Spiker Izby Gmin nie zgodził się na głosowanie w sprawie umowy z Unią

      Wciąż nie jest pewne, kiedy dojdzie do brexitu. Pewne jest jedno - Boris Johnson idzie na rekord w przegranych głosowaniach w Izbie Gmin. W poniedziałek, po serii przegranych przez premiera głosowań spiker Izby Gmin John Bercow w ogóle odmówił poddania pod głosowanie umowy brexitowej wynegocjowanej przez Johnsona z Brukselą. A jeszcze rano współpracownicy premiera przekonywali, że głosowanie to tylko formalność, bo udało się zebrać wymaganą większość. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Rozszerzenie Unii Europejskiej zablokowane. "To historyczny błąd"

      Rozszerzenie Unii Europejskiej zablokowane. "To historyczny błąd"

      Macedończycy mają prawo czuć się rozgoryczeni. By wejść do Unii Europejskiej, zgodzili się nawet na zmianę nazwy swojego kraju. W piątek unijny szczyt zablokował rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Nieoficjalnie wiadomo, że najwięcej obiekcji miała Francja wobec Albanii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Jedna z rakiet miała utknąć w wyrzutni. Media donoszą o problemach na strategicznych ćwiczeniach

      Jedna z rakiet miała utknąć w wyrzutni. Media donoszą o problemach na strategicznych ćwiczeniach

      Nietypowa sytuacja podczas wielkich rosyjskich manewrów wojskowych. Tamtejsi dziennikarze ujawnili, że w czasie strategicznych ćwiczeń jądrowych Grom-2019, którym osobiście przyglądał się Władimir Putin, z jednego z okrętów podwodnych udało się wystrzelić tylko jedną rakietę balistyczną R-29R, mimo że plan zakładał wystrzelenie dwóch takich rakiet. Druga rakieta miała utknąć w wyrzutni okrętu podwodnego "Riazań". Ćwiczenia Grom-2019 odbyły się w połowie października. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Najdłuższy lot komercyjny stał się faktem. "To ogromny sukces"

      Najdłuższy lot komercyjny stał się faktem. "To ogromny sukces"

      Boeing 787-9 Dreamliner wyleciał z Nowego Jorku w piątek wieczorem i po pokonaniu 16 tysięcy 200 kilometrów w sobotę rano wylądował w Sydney. W powietrzu maszyna znajdowała się przez rekordowe dziewiętnaście godzin i 15 minut. To był lot testowy. Na pokładzie znajdowało się tylko czterdzieści dziewięć osób, wliczając załogę. Australijska linia lotnicza Qantas badała między innymi to, czy pasażerowie mogą fizycznie wytrzymać tak długi lot. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Czujnik ruchu, wbudowana pamięć i wytrzymała bateria. Tak wygląda elektroniczny różaniec

      Czujnik ruchu, wbudowana pamięć i wytrzymała bateria. Tak wygląda elektroniczny różaniec

      W Watykanie i online można kupić elektroniczny różaniec. Urządzenie opracowała tajwańska firma technologiczna, która zadbała zarówno o jego wielofunkcyjność, jak i elegancki design. To po prostu bransoletka z 10 czarnych paciorków z agatu i hematytu oraz metalowego krzyża, która łączy się ze smartfonem i zainstalowaną na nim specjalną aplikacją. Aplikacja pomaga w odmawianiu różańca. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Zawieszenie broni w północnej Syrii. Trump: chcę podziękować Erdoganowi

      Zawieszenie broni w północnej Syrii. Trump: chcę podziękować Erdoganowi

      Po rozmowach wiceprezydenta USA Mike'a Penca z prezydentem Erdoganem uzgodniono zawieszenie broni w północnej Syrii. Jest jednak jeden warunek. Kurdowie muszą wycofać się na 30 kilometrów na południe od granicy turecko-syryjskiej i nie mają już tam prawa wrócić. Oznacza to, że Turcja osiągnęła wszystkie swoje cele, a efekty inwazji zostały usankcjonowane. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     tvnpix