Fakty o Świecie

Sikorski: USA chcą użyć Polski do rozbicia Unii Europejskiej

Administracja Trumpa gra na dociśnięcie Iranu ekonomicznie po to, żeby spowodować upadek reżimu - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 Radosław Sikorski komentując ogłoszoną w piątek decyzję o organizacji w Warszawie szczytu na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Zdaniem byłego szefa MSZ Amerykanie wybrali Polskę, bo chcą jej użyć do rozbijania Unii Europejskiej. - W tym sensie polityka amerykańska jest trochę podobna do rosyjskiej - ocenił Sikorski.

Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

W lutym w Warszawie odbędzie się zorganizowany przez Stany Zjednoczone szczyt na temat sytuacji...

- Potrafię sobie wyobrazić, że taka konferencja może służyć nie tylko wzmocnieniu sojuszu polsko-amerykańskiego, ale też wyjściu Polski z izolacji dyplomatycznej w UE - powiedział były szef MSZ Radosław Sikorski komentując ogłoszoną w piątek decyzję o zorganizowaniu w Warszawie szczytu na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Dodał, że "jeśli Polsce udałoby się być gospodarzem konferencji, na której dochodzi do zbliżenia stanowisk między USA a pozostałymi krajami G5, która była sygnatariuszem porozumienia z Iranem, to byłoby to nie lada osiągnięcie, bo - paradoksalnie - te stosunki z Iranem wykraczają daleko za Iran". Wymienił przy tym kwestię sankcji nałożonych przez USA na kraje UE za prowadzenie interesów z Iranem, na co Unia odpowiada groźbą utworzenia europejskiego systemu rozliczeń bankowych, co według gościa programu "byłoby poważnym zgrzytem w relacjach".

Zdaniem byłego szefa MSZ "gdyby to było poważne", "to byłoby to coś", natomiast, jeśli to będzie konferencja tylko o zmianie reżimu w Iranie, "to powtórzymy w skali mikro scenariusz iracki". - Daliśmy się wtedy (w sprawie Iraku - przyp. red.) użyć. Korzyści żadnych dla Polski nie było - ocenił i dodał, że pozwolenie na utwierdzenie wizji rozbijania Unii na tak zwaną starą i nową Europę byłoby błędem polskiej dyplomacji.

Czy po ogłoszeniu szczytu miesiąc przed jego otwarciem są ustalone jakieś konkrety? - Obawiam się, że jest to sprawa czysto propagandowa. Ale Polska w odróżnieniu na przykład od USA ma w Teheranie ambasadę, stosunki dyplomatyczne, więc mamy pewne atuty. Mam nadzieję, że one będą użyte - dodał.

"Obawiam się, że to sprawa czysto propagandowa"
Wideo: TVN24 BiS "Obawiam się, że to sprawa czysto propagandowa"

Możliwe scenariusze

Prezydent Trump, zrywając porozumienie nuklearne z Iranem w maju 2018 roku, poróżnił się z europejskimi sojusznikami. Porozumienie dotyczyło zniesienia sankcji nałożonych na Iran i wstrzymania irańskiego programu nuklearnego, a jego zerwanie miało - zdaniem Trumpa - skończyć z "wielką fikcją" i ustabilizować sytuację w regionie poprzez zmuszenie Iranu do rezygnacji z programu jądrowego.

- Rząd PiS stawia na prezydenta Trumpa, bo jest wyizolowany w Europie, tylko że prezydentura Trumpa zaczyna gonić w piętkę - ocenia Sikorski i dodaje "stawiamy na administrację, która jest w chaosie", więc "to nie jest mądra polityka, jeżeli kłócimy się ze wszystkimi sąsiadami na rzecz prezydenta, który sam ma olbrzymie kłopoty". - Chyba, że jest coś o czymś nie wiemy i rząd przygotował to lepiej niż się pierwotnie wydaje - stwierdził.

- Uważam, że USA de facto radykalnie przełożyły wajchę - stwierdził, nawiązując do zmiany polityki USA po wyborach prezydenckich i dodał, że "administracja Trumpa gra na dociśnięcie Iranu ekonomicznie po to, żeby spowodować upadek reżimu".

Dlaczego więc szczyt odbędzie się w Polsce? - (USA - przyp. red.) chcą użyć Polski do rozbijania Unii Europejskiej. W tym sensie polityka amerykańska jest trochę podobna do rosyjskiej - ocenił Sikorski i dodał, że "Trump Unię uważa za wroga", bo chce grać o interesy ekonomicznie, a Unia jako całość ma "większą gospodarkę niż USA".

Czy oś Warszawa-Rzym jest realna?

Zdaniem byłego szefa MSZ wizja wicepremiera Salviniego jest realna, ale nowa wiosna europejska jest ryzykowna dla PiS, zwłaszcza że w przeszłości był we frakcji EPP i nie zostanie tam z powrotem przyjęte przez łamanie konstytucji. - Oni są skazani na takie egzotyczne sojusze z postfaszystami, z różnymi eurofobami - ocenił, dodając, że PiS w UE gra na wyjście, a w kraju zapewnia, że taka strategia jest fikcją.

- Nacjonaliści mają kompletnie rozbieżne interesy, ale mają jedną rzecz wspólną: wszyscy biorą pieniądze od Putina i realizują politykę realizacji rozwalenia UE - ocenia Sikorski. Zdaniem Sikorskiego Putin wspiera skrajnych polityków, by rozsadzili Unię od środka.

Sikorski o kontrowersjach wokół jego książki
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Sikorski o kontrowersjach wokół jego książki

Kontrowersje wokół książki

Sikorski odniósł się również do kontrowersji wokół jego książki pod tytułem "Polska może być lepsza", w której podzielił się wiedzą na wrażliwe dla państwa tematy. Wskazał między innymi miejsce, gdzie CIA miało swoje centrum przesłuchań w Polsce, a także opisał w niej m.in. rozmowę Tusk-Putin.

- Tabloidy napisały, że ujawniłem tajemnicę rozmowy Putin-Tusk na molo, czego nie mogłem zrobić, bo nie byłem świadkiem tej rozmowy - stwierdził i dodał, że Putin rozmawiał z Tuskiem w Sopocie w 2009 roku o tym, że "Ukraina jest zlepkiem różnych państw", a Lwów jest polskim miastem, co "można interpretować dowolnie".

Jaka była polska reakcja na te słowa? - Że nie będziemy się w takie intrygi pakować, bo to jest niezgodne z polską polityką wobec Ukrainy - stwierdził Sikorski, zaznaczając, że sugestie Putina zawsze są ubrane w żart, gdyż taki ma styl.

Cała rozmowa z Radosławem Sikorskim
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Cała rozmowa z Radosławem Sikorskim

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
rychelie77

sprawdzić, czy ten Tramp nie jest przypadkiem krewniakiem Stalina.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   tylko1

   Słabym dyplomatą trzeba być, by nie rozumieć o co chodziło w zaangażowaniu Polski w konflikt iracki. Pan Sikorski zapomniał, że wówczas trzeba było odpowiedzieć na zbliżenie Putin-Chirac-Schroder. Podobny manewr zastosowała Hiszpania Aznara. My wobec Niemiec i Rosji oni wobec Francji. Poza tym to było przed drugą falą rozszerzenia Nato... rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Afera na brytyjskim dworze. Decyzja księcia "absolutnie bezprecedensowa"

      Afera na brytyjskim dworze. Decyzja księcia "absolutnie bezprecedensowa"

      Jako syn królowej Elżbiety II reprezentował rodzinę królewską na różnego rodzaju uroczystościach, ale to jest już przeszłość. Książę Andrzej ogłosił w środę, że wycofuje się z pełnienia obowiązków księcia Zjednoczonego Królestwa na "dającą się przewidzieć przyszłość". Problematyczna dla rodziny królewskiej jest jego dawna znajomość z Jeffrey'em Epsteinem. Amerykański miliarder był oskarżony o handel dziewczętami wykorzystywanymi seksualnie, ale zmarł w celi. Jedna z ofiara Epsteina, Virginia Giuffre, oskarża księcia Andrzeja o to, że uprawiał z nią seks, kiedy miała ona 17 lat. Książę Andrzej temu zaprzecza. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Ukraińscy żołnierze w Donbasie: potrzebujemy wsparcia sojuszników

      Ukraińscy żołnierze w Donbasie: potrzebujemy wsparcia sojuszników

      W Donbasie od 2014 roku trwa wojna, chociaż w ostatnich latach ma ona znamiona konfliktu zamrożonego. Linia frontu między armią ukraińską a separatystami wspieranymi przez Rosję przypomina linie frontu podczas pierwszej wojny światowej. To wojna pozycyjna, próba cierpliwości dla żołnierzy obu stron. Ukraińscy żołnierze w rozmowach z dziennikarzami podkreślają, jak ważny jest dla nich sprzęt, który dostają od USA. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Francuscy hotelarze grożą bojkotem igrzysk. Powodem współpraca MKOl z AirBnB

      Francuscy hotelarze grożą bojkotem igrzysk. Powodem współpraca MKOl z AirBnB

      Francuski związek hotelarzy poinformował, że zawiesza swoją współpracę z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim przy organizacji Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Są oburzeni tym, że oficjalnym sponsorem igrzysk stała się platforma wynajmu mieszkań AirBnB. Mer Paryża też jest oburzona, bo jego zdaniem z powodu działalności AirBnb w stolicy Francji rosną ceny wynajmu mieszkań. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Coldplay nie ruszy w trasę koncertową. Zespół nie chce szkodzić naturze

      Coldplay nie ruszy w trasę koncertową. Zespół nie chce szkodzić naturze

      Zespół Coldplay właśnie nagrał nowy album pod tytułem "Everyday Life" i zaczął jego promocję. Fani Coldplay mieli prawo oczekiwać, że nowe kawałki zespół zaprezentuje im na żywo, ale nic z tego. Tym razem Coldplay rezygnuje z trasy koncertowej. Członkowie zespołu nie chcą przyczyniać się do zmian klimatycznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Austriacy borykają się z lawinami błotnymi. Niektóre miejscowości odcięte od świata

      Austriacy borykają się z lawinami błotnymi. Niektóre miejscowości odcięte od świata

      Od tygodnia w Austrii jednym z najważniejszych tematów są lawiny błotne, które nawiedziły niektóre górskie miejscowości. Niebezpieczna pogoda spowodowała zakłócenia w ruchu drogowym. Konieczna była ewakuacja 30 mieszkańców Styrii. Występowały też zakłócenia w dostawie prądu. Niektóre miejscowości są odcięte od świata. Do pomocy w usuwaniu skutków lawin dołączyli żołnierze. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Skandal z księciem Andrzejem "okropnie rzutuje na powagę monarchii"

      Skandal z księciem Andrzejem "okropnie rzutuje na powagę monarchii"

      Ta cała sprawa okropnie rzutuje na powagę monarchii - mówiła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, komentując skandal na brytyjskim dworze. Dodała przy tym, że na szczęście dla monarchii głównym bohaterem skandalu jest książę Andrzej, który jest jedną z najmniej popularnych osób na dworze Elżbiety II. Maciej Woroch, korespondent "Faktów" TVN w Wielkiej Brytanii mówił z kolei o tym, jak media brytyjskie odbierają rezygnację księcia Andrzeja.

      czytaj więcej »
     • "Wszystkie bakterie uczą się działania antybiotyków"

      "Wszystkie bakterie uczą się działania antybiotyków"

      - Po obu stronach lekarskiego biurka latami tworzyły się błędy. Błędy, stereotypy dotyczące antybiotykoterapii - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - Wszystkie bakterie uczą się tego działania antybiotyków - dodał. - Część firm farmaceutycznych przestała wręcz zajmować się nowymi antybiotykami - powiedział profesor Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

      czytaj więcej »
     • Ciężarna kobieta zaatakowana przez psy. 29-latka nie żyje

      Ciężarna kobieta zaatakowana przez psy. 29-latka nie żyje

      W lesie, w pobliżu miasteczka Villers-Cotterêts na północy Francji, znaleziono ciało ciężarnej kobiety. 29-latka została zagryziona przez psy - poinformowali śledczy. Jak podają lokalne media, kobieta była sama na spacerze z piątką psów, gdy w okolicy trwało polowanie na jelenie, w którym uczestniczyły dziesiątki psów myśliwskich. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Zobaczyłam bezbronne zwierzę, idące prosto w ogień". Kobieta uratowała koalę

      "Zobaczyłam bezbronne zwierzę, idące prosto w ogień". Kobieta uratowała koalę

      Dramatyczna i wzruszająca akcja ratunkowa w Australii. Kobieta przy pomocy innych kierowców uratowała koalę z płonącego buszu. Rzuciła mu się na pomoc kiedy zobaczyła, że zwierzę uciekając przed płomieniami wdrapuje się na drzewo. Zdjęła bluzkę i owinęła w nią koalę, by zdjąć ją z drzewa - zanim stanęłoby w ogniu. Poparzone, ranne i przerażone zwierzę zawiozła do szpitala. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Praca domowa: zadzwonić do babci. Rewolucja w norweskich szkołach

      Praca domowa: zadzwonić do babci. Rewolucja w norweskich szkołach

      Minister edukacji i integracji Jan Tore Sanner przedstawił nowy program nauczania dla szkół w Norwegii. Centralnym elementem programu ma być cyfrowa świadomość, zarówno kultury dyskusji, jak i krytycznej refleksji wokół źródeł. Kolejną nowością w programie mają być kwestie takie jak: uczenie się poprzez zabawę, kreatywność, integracja, godność ludzka i szacunek dla przyrody. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Prezydent Białorusi: Polska to silne państwo

      Prezydent Białorusi: Polska to silne państwo

      Prezydent Białorusi, Alaksandr Łukaszenka, ogłosił w niedzielę, że w przyszłorocznych wyborach zamierza ubiegać się o reelekcję. Swą kandydaturę zapowiedział przy okazji oddawania głosu w Mińsku w wyborach do Izby Reprezentantów. Po oddaniu głosu skomentował także relację z Polską. - To silne państwo, które ma już swoją pozycję w Unii Europejskiej. Doceniamy to. Jeśli chcecie z nami współpracować, proszę bardzo - mówił prezydent. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     tvnpix