Przyszłością kuchni ma być mięso z laboratorium. "Rozsądne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie"


Mięso z probówki - to ma być przyszłość przemysłu spożywczego. Zdaniem ekspertów taka produkcja ma bardzo wiele zalet i jest bardziej ekologiczna od tradycyjnych hodowli. Mięsa stworzonego z komórek macierzystych pod mikroskopem kupić jeszcze nie można, ale już pod koniec tego roku pierwsze dostawy takich produktów mają trafić do sklepów w USA.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:15 w TVN24 BiS

Większość osób pytanych o ich oczekiwania względem tworzonego w próbówkach mięsa mówi, że musiałoby być pyszne, chociaż i tak - jak deklarują - mieliby opory przed jedzeniem wyhodowanego w laboratorium, a nie na farmie, steku czy schabowego.

Instytut Adama Smitha w mięsie z próbówki upatruje jednak naszej kulinarnej przyszłości. Eksperci wyliczają, że przeniesienie hodowli z pola do laboratorium zmniejszyłoby emisję gazów cieplarnianych o 96 procent, a o 99 procent - użycie ziemi wykorzystywanej obecnie pod pastwiska i niezbędne uprawy.

Można by ją spożytkować lepiej - przekonują eksperci - bardziej ekologicznie. - Moglibyśmy produkować taką samą ilość mięsa, wykorzystując zaledwie jeden procent powierzchni, której używamy teraz. To bardzo rozsądne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie - przekonuje dr Madsen Pirie z Instytutu Adama Smitha.

Rozwój produkcji masowej w toku

Mięsa stworzonego z komórek macierzystych pod mikroskopem kupić jeszcze nie można, ale już pod koniec tego roku pierwsze dostawy mają trafić do sklepów w USA.

To w sumie szybki przeskok od pomysłu do realizacji, biorąc pod uwagę, że pierwszego wyhodowanego pod mikroskopem hamburgera Holendrzy, którzy go stworzyli, usmażyli zaledwie pięć lat temu.

- Trwa prawdziwy wyścig. Wszyscy wielcy inwestorzy w Dolinie Krzemowej próbują znaleźć idealną recepturę na stworzenie mięsa, które będzie pyszne i dostępne za rozsądną cenę - mówi dr Morgaine Gaye, futurolog żywienia.

Wielu miłośników mięsa z niechęcią rozważa możliwość tak drastycznej zmiany na swoich talerzach, w większości przekonując, że nauka i technika posuwają się za daleko.

Na ewentualne przyzwyczajenie się do nowego smaku, albo raczej inaczej stwarzanego, mają jednak czas. Holenderscy naukowcy masową produkcję i sprzedaż mięsa z próbówki planują na 2021 rok.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS