"Zażarta walka o praworządność". Światowe media piszą o projekcie PiS

"Zażarta walka o praworządność". Światowe media piszą o projekcie PiS
"Zażarta walka o praworządność". Światowe media piszą o projekcie PiS
Jakub Loska | Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Zażarta walka o praworządność". Światowe media piszą o projekcie PiSJakub Loska | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf ostrzega, że nowe przepisy dotyczące sędziów to atak na władzę sądowniczą. Jej słowa odbiły się echem nie tylko w kraju. O przyszłości Polski w europejskiej wspólnocie piszą brytyjskie, francuskie czy amerykańskie media.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

- To najniebezpieczniejszy projekt dla naszego kraju, z jakim mieliśmy do czynienia w latach rządu PiS-u. Może doprowadzić szybko do tego, że znajdziemy się poza Unią - mówiła we wtorek "Kropce nad i" pierwsza prezes Sądu Najwyższego, profesor Małgorzata Gersdorf.

Jej słowa dotyczyły projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i innych ustaw, który w zeszły czwartek złożyli w Sejmie posłowie klubu PiS. Nowelizacja przewiduje między innymi "możliwość złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa". Projekt zakazuje też samorządom sędziowskim "podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz".

ZOBACZ SZCZEGÓŁY PROPONOWANYCH ZMIAN

Słowa profesor Gersdorf na temat likwidacji niezależnego sądownictwa odbiły się szerokim echem nie tylko w Polsce.

Brytyjski dziennik "Financial Times" pisze, że "ostrzeżenie ze strony Gersdorf to ostatnia salwa w zażartej walce o praworządność w Polsce, (...) walce, która znowu nasiliła się po wygranych przez partię Jarosława Kaczyńskiego październikowych wyborach".

Natomiast stacja BBC zwraca uwagę na to, że według Sądu Najwyższego "Polska może będzie musiała opuścić Unię Europejską".

Podobne komentarze można przeczytać we francuskiej prasie. Dziennik "Le Figaro" zwraca uwagę, że przez projekt ustawy Polska ryzykuje wyjściem z Unii Europejskiej, a dziennik "Le Monde" twierdzi, że Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić wobec sędziów represyjne środki o niespotykanej skali. Francuscy dziennikarze dodają, że władza boi się ogólnej niesubordynacji sędziów i w ten sposób chcą zniechęcić ich do oceny zgodności reform z polską konstytucją i prawem unijnym.

"Polska stoi w obliczu konfliktu konstytucyjnego"

O sytuacji w Polsce napisała także agencja prasowa Associated Press, a w ślad za nią poszły najważniejsze amerykańskie media.

W dzienniku "The New York Times" można przeczytać, że "nowe prawo, jeśli przejdzie, da rządowi możliwość zwalniania lub karania sędziów, którzy będą wydawać wyroki niezgodne z oczekiwaniami władzy".

Głos w sprawie zabrały także niemiecka prasa. Tygodnik "Der Spiegel" ocenia, że "Polska stoi w obliczu konfliktu konstytucyjnego" i zastanawia się "czy orzecznictwo będzie nadal funkcjonować, czy sądownictwo upadnie".

Jednocześnie dziennikarze tygodnika próbują tłumaczyć, dlaczego pomysły Prawa i Sprawiedliwości mają poparcie tak sporej części polskiego społeczeństwa. W ich ocenie "system sądownictwa rzeczywiście ma słabości: słabo opłacani sędziowie mają zbyt wiele spraw, ich decyzje często trudno zrozumieć, zdarzały się przypadki sprzeniewierzeń".

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS