Fakty o Świecie

 • Video: Piotr Kraśko / TVN24 BiS
 • Jak młody polski muzyk może zdobyć uznanie? "Wyjedź do Nowego Jorku i wróć"
 • "Europejczycy mają świadomość, że jazda na gapę w NATO się kończy"

Zbigniew Lewicki: odejście Flynna nie jest dobre dla Polski

- Jakiś czas temu odbyła się rozmowa Flynna z wysłannikiem prezydenta. To była pierwsza, o ile nie jedyna, taka rozmowa Flynna z przedstawicielem innego państwa na tym poziomie. To było dla Polski wyjątkowe wydarzenie, że udało się do tego doprowadzić. Teraz tej drogi nie ma. To jest dla nas niedobra wiadomość - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Dlatego jego zdaniem "odejście Flynna nie jest dobre dla Polski".

Prof. Lewicki komentował w "Faktach z Zagranicy" rezygnację gen. Michaela Flynna z funkcji doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Donalda Trumpa. Flynn zrezygnował ze stanowiska w poniedziałek wieczorem, po ujawnieniu przez dziennik "Washington Post" jego rozmów telefonicznych z ambasadorem Rosji w USA na temat amerykańskich sankcji wobec Rosji - rozmów, które odbyły się jeszcze za prezydentury Baracka Obamy.

- Sam telefon to był przerażający serwilizm - ocenił prof. Lewicki. Wyraził zdziwienie, że gen. Flynn - były szef Amerykańskiej Agencji Wywiadowej DIA - nie wiedział, że rozmowy ambasadora Rosji są nagrywane.

- To, co dzieje się w tej chwili, chyba przerasta Trumpa - dodał amerykanista. - Zderzył się z rzeczywistością i to zderzenie wcale nie jest miłe - podkreślił.

Gen. Flynn na początku lutego spotkał się z prezydenckim ministrem Krzysztofem Szczerskim. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP w Waszyngtonie otrzymał od niego zapewnienia, że polityka Stanów Zjednoczonych wobec Polski nie będzie wypadkową polityki USA wobec Rosji. - Nie ma żadnych planów weryfikacji ustaleń szczytu NATO w Warszawie - podkreślił Szczerski po spotkaniu.

- To była pierwsza, o ile nie jedyna, taka rozmowa Flynna z przedstawicielem innego państwa na tym poziomie. To było dla Polski wyjątkowe wydarzenie, że udało się do tego doprowadzić. Teraz tej drogi nie ma. To jest dla nas niedobra wiadomość - ocenił prof. Lewicki.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS, PAP

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Nowa koalicja podała skład rządu federalnego Niemiec

  Nowa koalicja podała skład rządu federalnego Niemiec

  Obronność, sprawy zagraniczne oraz wewnętrzne w rękach kobiet. Socjaldemokraci, Zieloni i Wolni Demokraci porozumieli się w sprawie koalicji i ogłosili, kto obejmie ministerialne stanowiska w niemieckim rządzie. Resort zdrowia obejmie zdecydowany zwolennik szczepień i restrykcji - Karl Lauterbach. Rządem pokieruje szef zwycięskiej SPD Olaf Scholz, który w środę ma zostać oficjalnie zaprzysiężony na kanclerza, co zamknie erę rządów Angeli Merkel. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla pracowników prywatnych firm w Nowym Jorku

  Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla pracowników prywatnych firm w Nowym Jorku

  Burmistrz Nowego Jorku ogłosił obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla prywatnych firm. Decyzja, która wejdzie w życie 27 grudnia, ma pomóc miastu uniknąć lockdownu. Do tej pory szczepić musieli się pracownicy służby zdrowia, policjanci, strażacy i nauczyciele. Dokładne wytyczne dotyczące nowych zasad władze przedstawią za kilka dni. W związku z rosnąca liczbą zakażeń działania podejmuje też Francja, która zamyka kluby nocne, zaostrza środki bezpieczeństwa w szkołach i zapowiada szczepienia najmłodszych, które mają ruszyć w połowie grudnia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Stany Zjednoczone zapowiadają polityczny bojkot zimowych igrzysk w Pekinie

  Stany Zjednoczone zapowiadają polityczny bojkot zimowych igrzysk w Pekinie

  Polityczny bojkot zimowych igrzysk w Pekinie zapowiedziały Stany Zjednoczone. Ameryka ujmuje się za prześladowanymi Ujgurami i w ramach protestu nie wyśle swoich oficjalnych przedstawicieli na ceremonie otwarcia i zamknięcia imprezy. Kilka krajów rozważa przyjęcie podobnego stanowiska, choć o rezygnacji z wysyłania do Chin sportowców na razie nikt nie mówi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Europa mierzy się z pandemią. Belgia i Włochy decydują się na kolejne restrykcje

  Europa mierzy się z pandemią. Belgia i Włochy decydują się na kolejne restrykcje

  Europa zaostrza obostrzenia epidemiczne. Od poniedziałku niezaszczepieni Włosi nie wejdą do restauracji, nie wybiorą się też na seans do kina. Władze rozszerzają obowiązek szczepień na kolejne grupy zawodowe, w tym między innymi na policjantów. O podobnych rozwiązaniach mówi się też w Niemczech. W niedzielę w Brukseli kilka tysięcy osób protestowało przeciwko przepustkom sanitarnym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • 9-letnia Afganka została sprzedana 55-latkowi. Teraz wróciła do rodziny

  9-letnia Afganka została sprzedana 55-latkowi. Teraz wróciła do rodziny

  Parwana Malik, 9-latka z Afganistanu, została sprzedana starszemu mężczyźnie. Ojciec dziewczynki twierdził, że nie ma pieniędzy, by utrzymać rodzinę. W pogrążającym się w biedzie Afganistanie to coraz poważniejszy problem. Dzieci są tam sprzedawane, by zapewnić byt swoim najbliższym. Historia Pawany zakończyła się szczęśliwie - dziewczynka wróciła do rodziny.

  czytaj więcej »
 • Zjazd europejskiej prawicy w Warszawie. Gośćmi Marine Le Pen i Viktor Orban

  Zjazd europejskiej prawicy w Warszawie. Gośćmi Marine Le Pen i Viktor Orban

  W sobotę w Warszawie ma odbyć się zjazd europejskiej prawicy, która opowiada się za powstrzymaniem tego, co uważa za przekształcanie się Unii Europejskiej w państwo. 
Wśród gości ma być szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen, o której jeszcze kilka lat temu Jarosław Kaczyński mówił, że PiS ma z nią tyle wspólnego, co z Władimirem Putinem. Przyjechać ma też premier Węgier Viktor Orban. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 w całej UE? Szefowa KE chce rozpocząć dyskusję

  Obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 w całej UE? Szefowa KE chce rozpocząć dyskusję

  Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznaje, że może nadszedł czas, by kraje Wspólnoty zaczęły myśleć o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. Dyskusje na ten temat toczą się między innymi w Czechach. Angela Merkel też nie wyklucza takiego obowiązku od lutego przyszłego roku. Tymczasem Niemcy zdecydowali w czwartek o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń dla osób niezaszczepionych. Kultura i rozrywka w całym kraju będzie otwarta tylko dla tych, którzy zostali zaszczepieni lub są ozdrowieńcami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • WTA reaguje na sprawę Peng Shuai. Odwołano wszystkie turnieje w Chinach i Hongkongu

  WTA reaguje na sprawę Peng Shuai. Odwołano wszystkie turnieje w Chinach i Hongkongu

  Największa organizacja kobiecego tenisa - WTA - zawiesza wszystkie turnieje rozgrywane w Chinach i Hongkongu w 2022 roku. Dyrektor federacji Steve Simon podjął decyzję w związku z głośną sprawą Peng Shuai. Tenisistka poinformowała świat o tym, że była zmuszana do współżycia przez byłego wysokiego rangą chińskiego polityka. Jak podkreśla szef WTA, brak satysfakcjonujących działań chińskich władz w sprawie Shuai jest sprzeczny z podstawowymi założeniami organizacji, a przede wszystkim z równouprawnieniem kobiet. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix