Fakty o Świecie

Kobieta reprezentuje Kima na igrzyskach. "To jest nowa ofensywa uśmiechu"

- Kim Dzong Un doskonale orientuje się w tym, czego świat od niego chce - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN. - To jest nowa ofensywa uśmiechu - pokazać nową, piękniejszą twarz reżimu - tak prof. Dziak wyjaśnia zamysł taktyki ocieplenia wizerunku Kima, polegający między innymi na tym, że wysłał na Igrzyska Olimpijskie kobietę. Zdaniem profesora Kim Dzong Un odczuł boleśnie sankcje, dlatego, chcąc osłabić presję militarną USA, próbuje pojednać się z Koreą Południową, by nie powtórzyła się sytuacja z czasów prezydentury Billa Clintona, który chciał uderzyć na reżim Pjongjang, ale nie zrobił tego pod presją Seulu. - Kim chce zyskać na czasie, by dopiąć program atomowy - uważa prof. Dziak.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Francuzi niezadowoleni z ustępstw Macrona. Chcą więcej

  Francuzi niezadowoleni z ustępstw Macrona. Chcą więcej

  "Maskarada", "sypanie piaskiem w oczy", "teatralne efekty", "wielkie słowa, małe kroki" - ustępstwa prezydenta Emmanuela Macrona na "żółtych kamizelkach" nie zrobiły wrażenia. W trzynastominutowym wystąpieniu telewizyjnym - pierwszym od czasu wybuchu protestów - prezydent Francji obiecał między innymi podniesienie płacy minimalnej o 100 euro od stycznia oraz zwolnienie z podatków honorariów za nadgodziny. Nie ma jednak mowy na przykład o przywróceniu wysokiego podatku dla najbogatszych czy o wycofaniu się z większości reform socjalnych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Wczoraj 224 dzieci nie wróciło do domu". WHO: oto główna przyczyna śmierci młodych ludzi

  "Wczoraj 224 dzieci nie wróciło do domu". WHO: oto główna przyczyna śmierci młodych ludzi

  Główną przyczyną śmierci młodych osób w wieku 5-29 lat są wypadki drogowe. Liczba tych zgonów przewyższa śmiertelność z powodu AIDS, gruźlicy czy biegunki. Najczęściej na drogach giną obywatele średnio lub słabo rozwiniętych krajów. 26 procent wszystkich ofiar to piesi lub rowerzyści. Autorzy raportu WHO o bezpieczeństwie na drogach wskazują, że w wielu krajach nie ma odpowiedniej infrastruktury, bo drogi dostosowywane są głównie do zmotoryzowanych, z pominięciem innych użytkowników. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Spór o Sąd Najwyższy. Miller: ta jedna ustawa jest wierzchołkiem góry lodowej

  Spór o Sąd Najwyższy. Miller: ta jedna ustawa jest wierzchołkiem góry lodowej

  - Dlaczego pan prezydent nie podpisał jeszcze tej ustawy? - pytał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, mówiąc o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. - Ta jedna ustawa jest wierzchołkiem góry lodowej. Są jeszcze inne zastrzeżenia, co do których rządzący obóz się nie dotknął - zwrócił uwagę, komentując spór o ustawę o SN między PiS-em a Komisją Europejską.

  czytaj więcej »
 • "Nie można prześladować własnych obywateli". Najgorsze notowanie Macrona w historii

  "Nie można prześladować własnych obywateli". Najgorsze notowanie Macrona w historii

  Zaledwie w maju 2017 Emmanuel Macron obejmował urząd prezydenta Francji. Dla wielu Francuzów był szansą na nową jakość w polityce, dla Europy nadzieją, że wybory można jeszcze wygrywać bez populistycznych haseł i straszenia ludzi. Macron otwarcie mówił, że Francja potrzebuje gruntowych reform i wiele z nich udało się wprowadzić w życie, ale żadna nie wywołała tak gwałtownego sprzeciwu, jak zaproponowana przez rząd podwyżka akcyzy na paliwo. To był kolejny weekend protestów nad Sekwaną. Na ulice francuskich miast znowu wyszły dziesiątki tysięcy Francuzów. W Paryżu znowu płonęły samochody. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Ostatnie słowa zamordowanego dziennikarza

  Ostatnie słowa zamordowanego dziennikarza

  Ostatnie wyraźne słowa Dżamala Chaszodżdżiego brzmiały: "nie mogę oddychać". Potem słychać już tylko innych, krzyki, a na koniec odgłosy cięcia ciała - pisze portal amerykańskiej telewizji CNN, opisując szczegóły brutalnego zabójstwa dziennikarza w saudyjskim konsulacie w Stambule. Stacja podaje, że dotarła do osoby, która odczytała treść zapisu nagrania dźwiękowego dokumentującego ostatnie chwile życia Chaszodżdżiego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Burza śnieżna sparaliżowała Karolinę Północną

  Burza śnieżna sparaliżowała Karolinę Północną

  Prawie 30 centymetrów śniegu spadło w ciągu kilku godzin w Północnej Karolinie, stanie, który Amerykanom raczej kojarzy się z pięknymi dzikimi plażami nad Atlantykiem, niż z jazdą na nartach. Potężna burza śnieżna na południu Stanów Zjednoczonych to prawdziwa rzadkość. 400 tysięcy ludzi nie ma w domach prądu, a synoptycy zapowiadają kolejne pół metra śniegu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Francja szykuje się na weekend. Mimo ustępstw zapowiadane są kolejne protesty

  Francja szykuje się na weekend. Mimo ustępstw zapowiadane są kolejne protesty

  Francja szykuje się na to, co wydarzy się w sobotę. Ruch, który zaczął się od sprzeciwu wobec planowanej podwyżki akcyzy na paliwo, zamienił się w protest Francuzów wściekłych na rosnące koszty życia i politykę władz. Mimo, że rząd co najmniej na rok zrezygnował z podwyżek podatków, "żółte kamizelki" zwołują na weekend kolejny wielki protest. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix