Nieobliczalny reżim w sąsiednim kraju i sroga zima - problemy organizatorów igrzysk


To ma być święto sportu, ale w przypadku zimowych igrzysk w Pjongczangu większe emocje niż sport budzi to, jak zachowa się Kim Dzong Un. Organizatorzy robią co mogą, żeby uspokoić nastroje. Samą imprezę nazwali nawet "Igrzyskami Pokoju", choć nie rezygnują przy tym z nadzwyczajnych środków ostrożności.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Organizatorzy igrzysk w Pjongczangu pokazują, że są przygotowani na każdy scenariusz.

- Nad bezpieczeństwem będzie czuwało 19 różnych instytucji, w tym wojsko, policja i służby specjalne i tak dalej. Ćwiczymy rożne warianty. Z cyberatakiem włącznie - mówi Kim Jo-Yol, wiceprzewodniczący komitetu ds. organizacji Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu.

W przygotowaniach Koreańczykom z południa pomagają Amerykanie. Jednostki specjalne SWAT biorą udział w ćwiczeniach wokół głównych obiektów sportowych. To wariant na wypadek ataku terrorystycznego. W lasach w okolicach Pjongczangu, amerykańscy i koreańscy marines testują możliwość konfliktu zbrojnego w warunkach zimowych. Tak wyglądają przygotowania do święta sportu w cieniu potencjalnej wojny.

Położona w górach, na wysokości 100 metrów nad poziomem morza wioska olimpijska w Pjongczangu znajduje się niemal w zasięgu wzroku sąsiada z północy. Gdy stało się jasne, kto będzie gospodarzem przyszłorocznych igrzysk zimowych, Francja, Austria i Niemcy zastrzegły, że w każdej chwili mogą odwołać wyjazd do Korei Południowej swoich sportowców.

Nikt, włącznie z organizatorami nie może być pewien tego, co zrobi Kim Dzong Un. Zwłaszcza, ze Pjongjang do tej pory nadal nie potwierdził, czy wyśle na imprezę jedyną północnokoreańską parę, zakwalifikowaną do zawodów w jeździe figurowej na lodzie.

Sroga zima

Na niespełna dwa miesiące przed igrzyskami, organizatorzy muszą dbać o wizerunek nie tylko w związku z napiętą sytuacja w regionie. Kolejnym problemem przed zimowymi zawodami jest sama zima, która, jak przewidują meteorolodzy, ma być tym razem wyjątkowo sroga, z temperaturą dochodzącą nawet do minus 30 stopni Celsjusza.

Do tego dochodzi wiatr, wyjątkowo silny w tym górzystym regionie. - Pierwsze pytanie ludzi, którzy tu przyjeżdżają brzmi: dlaczego jest tak zimno? Zazwyczaj od razu kierują się do sklepów z kurtkami. Żeby tu wytrzymać podczas zimy, trzeba się naprawdę porządnie ubrać. To z pewnością najzimniejsze miejsce w całej Korei Południowej. - mówi Choi Jong-sik, właściciel restauracji.

Kibicowanie w takiej aurze z pewnością będzie wyzwaniem. Zwłaszcza na głównym obiekcie sportowym, który wybudowano bez dachu. To tu odbędzie się między innymi ceremonia otwarcia, która ma potrwać około 5 godzin. Przed ewentualnym śniegiem kibiców mają chronić przygotowane na tę okazję parasole.

Organizatorzy zapewniają jednak, że każdy kto przyjedzie na igrzyska będzie zadowolony. Muszą się spieszyć, bo niewykupionych biletów wciąż jest sporo. Znicz zapłonie w Pjongczangu 9 lutego.

Autor: Marcin Masewicz / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS