Fakty o Świecie

Szczerski broni Dudy. "Czytałem, że brawa dla Junckera puszczono z taśmy"

Przemawiając we wtorek w Leżajsku prezydent Andrzej Duda mówił o "wyimaginowanej wspólnocie", z której Polacy niewiele mają. Choć w tym zdaniu słowa "Unia Europejska" nie padły, to prezydent wypowiedział je kilkanaście sekund później. Broniąc tej wypowiedzi, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział: - Wolę realne oklaski mieszkańców Leżajska, niż sztuczne oklaski puszczone z taśmy w Parlamencie Europejskim po przemówieniu Junckera. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W corocznym orędziu szefa Komisji Europejskiej o stanie Unii nie zabrakło słów o praworządności. Jean-Claude Juncker nie mówił o konkretnych krajach, ale wiadomo, że miał na myśli Polskę i Węgry. - Komisja sprzeciwia się wszelkim atakom na rządy prawa. Martwimy się rozwojem wypadków w niektórych krajach członkowskich. Artykuł 7 należy stosować wszędzie tam gdzie zagrożona jest praworządność - stwierdził.

W Polsce przemówienie Junckera szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski wykorzystał do obrony kontrowersyjnej wypowiedzi Andrzeja Dudy z Leżajska.

Prezydent we wtorek powiedział: - Ktoś wreszcie myślał o obywatelach. A nie tylko i wyłącznie o jakichś swoich sprawach, czy o jakiejś wyimaginowanej wspólnocie (...) Kiedy nasze sprawy zostaną rozwiązane, będziemy się zajmowali sprawami europejskimi. A na razie niech nas zostawią w spokoju i pozwolą nam naprawić Polskę.

- Czytałem w internecie, że po przemówieniu Junckera w Parlamencie Europejskim oklaski puszczono z taśmy, bo nie było realnych oklasków na sali. A ja powiem, że wolę realne oklaski mieszkańców Leżajska niż sztuczne oklaski puszczone z taśmy w Parlamencie Europejskim po przemówieniu Junckera - stwierdził Krzysztof Szczerski, nawiązując do tego, że w pewnym momencie transmisji przemówienia szefa Komisji oklaski stały się głośniejsze.

Co nie znaczy, że ich nie było.

Europarlament za uruchomieniem artykułu 7 przeciwko Węgrom

Parlament Europejski zdecydował o rozpoczęciu procedury z artykułu 7 Traktatu Unii Europejskiej wobec Węgier. Chodzi o łamanie zasad praworządności. Polscy europosłowie byli podzieleni w tej sprawie.

- Może zdarzać się tak, że mikrofon, który jest włączony, zbiera dźwięki roztaczające się w pomieszczeniu i je zwielokrotnia - tłumaczy europoseł PO Tadeusz Zwiefka.

- Albo ktoś postawił mikrofon przy grupie klaszczących, albo była jakaś inna dziwna sytuacja - mówi z kolei eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

"Absurd"

O wyjaśnienie sytuacji korespondent TVN24 BIS w Brukseli poprosił urzędników Parlamentu Europejskiego. W odpowiedzi biuro prasowe europarlamentu używa słowa "absurd". - Nie ma mowy o żadnym dogrywaniu dźwięków, bo wszystkie transmisje są na żywo, także ta; oklaski na pewno nie były podkładane - odpowiadają urzędnicy.

Mówiąc o słowach polskiego prezydenta z Leżajska, szef jego gabinetu wyraził zdziwienie, że wypowiedź została uznana za kontrowersyjną.

Opozycja po przemówieniu w Leżajsku zarzuca prezydentowi podgrzewanie nastrojów antyeuropejskich. - Fatalne wystąpienie, bardzo kosztowne jeśli chodzi o polski wizerunek i reputację, ta wypowiedź będzie miała konsekwencje - ocenił szef PO Grzegorz Schetyna.

- To wypuszczanie dżina z butelki, jakiego wypuścił David Cameron. Prezydent bierze odpowiedzialność za proces, który może wyprowadzić Polskę z UE - stwierdził z kolei Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Słowa prezydenta, który Unię Europejską nazwał wyimaginowaną wspólnotą odbiły się echem na całym świecie - piszą o nich między innymi New York Times i Financial Times.

Andrzej Duda o "wyimaginowanej wspólnocie". Fala pytań po słowach prezydenta

Politycy PiS zaprzeczają, że dążą do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Na wiecu w Podkarpackiem Andrzej Duda mówił o "wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika" i o tym, że "mamy się tu prawo sami rządzić". Słowa te wywołały...

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Lot 2
Lot 2

"Wójt" i jego klakierzy dobrali się jak w korcu maku

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   rycho42

   ten oszczerski to jednak medioznawca

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     dawidov

     Szczerski to typowy minister propagandy, sama obluda.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       kg1955
       kg1955

       A ja słyszałem oklaski mieszkańców Leżajska zagonionych przez proboszczów na to spotkanie.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Ten błąd mógł doprowadzić do tragedii. Pasażerowie krwawili z uszu i nosa

          Ten błąd mógł doprowadzić do tragedii. Pasażerowie krwawili z uszu i nosa

          Krew i panika na pokładzie samolotu indyjskich linii lotniczych. Podczas lotu z Bombaju do Jaipur, tuż po starcie, doszło do nagłej dekompresji. Pasażerowie zaczęli krwawić z uszu i nosa i uskarżali się na silne bóle głowy. Okazało się, że przyczyną nagłego spadku ciśnienia był błąd załogi, która nie uruchomiła odpowiedniego systemu ciśnienie na pokładzie. Piloci podjęli decyzję o zawróceniu i awaryjnym lądowaniu. 30 ze 166 pasażerów lotu doznało drobnych urazów, na lotnisku zapewniono im opiekę medyczną. Załoga samolotu została tymczasowo odsunięta od kolejnych lotów do czasu wyjaśnienia incydentu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Kraje bałtyckie szykują się na pielgrzymkę papieża Franciszka

          Kraje bałtyckie szykują się na pielgrzymkę papieża Franciszka

          W krajach bałtyckich trwa odliczanie do wizyty papieża. W sobotę Franciszek rozpocznie pielgrzymkę, podczas której odwiedzi Litwę, Łotwę i Estonię. 25 lat temu podobną podróż odbył Jan Paweł II. Ta jednak będzie trudniejsza, bo przypada na wyjątkowo ciężki kryzys w kościele związany z aferami pedofilskimi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Miała dwa życzenia: poznać Drake'a i dostać nowe serce. Teraz 11-latka chce pomagać innym

          Miała dwa życzenia: poznać Drake'a i dostać nowe serce. Teraz 11-latka chce pomagać innym

          Niecały miesiąc temu 11-letnia Sophia walczyła o życie. Dziewczynka urodziła się z wadą, przez którą jej serce działało tylko w 12 procentach. Mimo ciężkiego stanu dziewczynka nie traciła jednak pogody ducha. Internet obiegło nagranie na którym Sophia - podłączona do aparatury medycznej - tańczyła do piosenki Drake'a. Dzięki temu 11-latka mogła spotkać się ze swoim idolem. Teraz, po przeszczepie, Sophia stara się pocieszać dzieci, które czekają na operacje. A lekarze mają nadzieję, że rozgłos przypadku 11-latki pomoże im znaleźć kolejnych dawców.

          czytaj więcej »
         • Szczeniaki na wielkiej paradzie skradły show

          Szczeniaki na wielkiej paradzie skradły show

          Na cały świecie czworonogi pomagają w poszukiwaniu narkotyków, zaginionych albo ocalałych w gruzach. Ich szkolenie jest długie i zaczyna się od szczeniaka. I właśnie młode golden retrievery skradły show w Chile. W czasie parady z okazji Dnia Armii 9 małych, 45 dniowych szczeniaków zaprezentowało się w specjalnych nosidełkach. I dziś mówi o nich cały świat. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Dekompresja w indyjskim samolocie. "Prawdopodobnie niedokładnie wypełnili checklistę"

          Dekompresja w indyjskim samolocie. "Prawdopodobnie niedokładnie wypełnili checklistę"

          W checkliście, czyli w liście kontrolnej przedstartowej, jest taki punkt, w którym załoga ma sprawdzić, że cały system pressuryzacji działa w modzie automatycznym - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS pilot liniowy pkt. Dominik Punda, komentując incydent w Indiach, w którym podczas lotu z Bombaju do Jaipur doszło do dekompresji w samolocie. - Nie chcę przesądzać tego, bo to komisja zbada, ale prawdopodobnie niedokładnie wypełnili checklistę, bo byli przekonani, że system elektroniczny wszystko im załatwi - powiedział drugi gość programu, ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński.

          czytaj więcej »
         • Zalewski: ceną wymówienia solidarności innym państwom jest obcięcie budżetu

          Zalewski: ceną wymówienia solidarności innym państwom jest obcięcie budżetu

          Rząd zachowuje retorykę twardą, ale realizuje politykę, wyznaczoną przez panią Kopacz - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy RP, komentując nieformalny szczyt UE, na którym jednym z głównych tematów był temat uchodźców. - Budowanie społeczności muzułmańskich w Polsce wcześniej czy później doprowadzi zamachów terrorystycznych - dodał, z czym kategorycznie nie zgodził się drugi z gości programu. - Ceną wymówienia przez PiS solidarności innym państwom - m.in. w kwestii uchodźców, ale i w innych sprawach - jest taka, że KE, proponując założenia budżetowe na lata 2021-2027 obcięła najważniejsze dla nas tytuły budżetowe m.in. polityki rolnej o 23 proc. - ocenił Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO.

          czytaj więcej »
         • Węgierski sąd skazał Syryjczyka na 5 lat za nielegalne przekroczenie granicy

          Węgierski sąd skazał Syryjczyka na 5 lat za nielegalne przekroczenie granicy

          Do 5 lat więzienia obniżył w czwartek sąd w Segedynie na południu Węgier wyrok w procesie apelacyjnym syryjskiego migranta za nielegalne przekroczenie granicy oraz udział w starciach z policją we wrześniu 2015 roku. Sąd nie wziął pod uwagę nagrań, na których widać jak Ahmed Hamed próbuje uspokoić emocje. Sprawa od początku budziła sprzeciw Parlamentu Europejskiego i Amnesty International. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Cary Fukunaga zastąpi Danny'ego Boyle'a jako reżyser kolejnego filmu o Bondzie

          Cary Fukunaga zastąpi Danny'ego Boyle'a jako reżyser kolejnego filmu o Bondzie

          25. film o przygodach agenta 007 wyreżyseruje Cary Fukunaga, znany między innymi z wyreżyserowania pierwszego sezonu serialu "True Detective". Zastąpi on Danny'ego Boyle'a, który zrezygnował w sierpniu. "The Telegraph" informował, że jedną z przyczyn odejścia Boyle'a był spór o postać czarnego charakteru. Brytyjski reżyser chciał, aby rosyjskiego wroga agenta 007 zagrał Tomasz Kot. Kandydaturę polskiego aktora miał jednak zablokować sam Daniel Craig. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         tvnpix