Fakty o Świecie

"Płoną nasze ostatnie płuca. Czas ucieka nam szybciej, niż się zdawało"

Liderzy obecni na szczycie G7 we Francji ustalili, że przekażą co najmniej dwadzieścia milionów dolarów na pomoc w walce z pożarami w Brazylii, a słynny aktor Leonardo DiCaprio zadeklarował kwotę pięciu milionów dolarów. W sumie w tym roku w Puszczy Amazońskiej wybuchło około 78 tysięcy pożarów - to dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Około połowa z nich wznieciła się w sierpniu. Ekolodzy alarmują: płoną nasze ostatnie płuca.

"Płonąca Amazonia to sygnał alarmowy dla nas wszystkich"

Płonie Puszcza Amazońska nazywana "płucami Ziemi". Z żywiołem walczą strażacy i wojsko....

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Lasy amazońskie odpowiadają za produkcję jednej piątej tlenu na świecie. Pochłaniają gigantyczne ilości produkowanego przez nas dwutlenku węgla i są bezcennym ekosystemem, w którym żyją zagrożone wyginięciem gatunki roślin i zwierząt. O ratowanie tego bezcennego dziedzictwa apelują politycy i gwiazdy.

- Las Amazoński jest niezbędną częścią naszej historii ziemi, naszej tożsamości jako Brazylijczyków. Nasze bogactwo jest niezmierzone, zarówno jeśli chodzi o bioróżnorodność, jak i o zasoby naturalne - powiedział prezydent Brazylii Jair Bolsonaro.

Podczas transmisji przemówienia prezydenta na ulicach brazylijskich miast trwały protesty przeciwko jego polityce. Zdaniem demonstrantów Bolsonaro do tej pory traktował lasy amazońskie jako przeszkodę w gospodarczym rozwoju Brazylii. Zezwalał na wypalanie i karczowanie puszczy, by powiększać pola, na których uprawiana jest soja lub olej palmowy, lub przeznaczać ziemię na bardzo dochodową hodowlę bydła.

- To bardzo ważne, byśmy byli w tym momencie na ulicach i sprzeciwiali się dewastowaniu naszego kraju i świata, bo Amazonia jest światowym dziedzictwem. To, co dzieje się w naszym kraju, jest niedopuszczalne. Rząd niszczy naszą ziemię, nasze bogactwa i ludzi, którzy zamieszkują te tereny od tysięcy lat - skomentowała Bruna Brasil, mieszkanka Rio de Janeiro protestująca w obronie Puszczy Amazońskiej.

Po licznej fali krytyki i międzynarodowej presji prezydent Jair Bolsonaro podpisał dekret, który ma usprawnić walkę z pożarami amazońskich lasów.

Według ekologów to może być klimatyczna katastrofa

Ekolodzy mówią o nieodwracalnych skutkach tej katastrofy. Wypalony obszar dżungli jest tak duży, że nie wiadomo, czy będzie się ona w stanie sama zregenerować. Od początku roku zanotowano prawie 80 tysięcy pożarów, które w ciągu minuty pochłaniają około hektar lasów.

Płoną "płuca świata". ONZ zaniepokojone, biskupi apelują o pomoc, prezydent Brazylii rozkłada ręce

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził "głębokie zaniepokojenie" pożarami lasów...

- Najpierw zakładaliśmy, że mamy czas do 2050 roku, zanim odczujemy skutki zmian klimatycznych. Potem dotarło do nas, że mamy trzydzieści lat, dziesięć, a w końcu, że musimy działać już teraz, bo płoną nasze ostatnie płuca. Czas ucieka nam szybciej, niż się zdawało - ocenił Felipe Cortines ekolog i aktywista Extinction Rebellion.

Leonardo DiCaprio w poniedziałek zadeklarował przekazanie na walkę z pożarem w Amazonii pięć milionów dolarów.

- Byłem w Amazonii, mieszkałem tam, i zdaję sobie sprawę nie tylko z jej wagi dla klimatu, ale także z piękna jej bioróżnorodności. To wielka tragedia. Natychmiast poczułem się przygnębiony i wielu ludzi podziela moje uczucia - skomentował aktor.

Wtóruje mu aktorka Angelina Jolie. - Wszyscy jesteśmy świadomi, jak ważne są lasy deszczowe. Pamiętam, że rozmawiałam o tym z mamą, gdy miałam sześć lat, i nie spodziewałam się, że kiedyś dojdziemy do takiego momentu, że nie będziemy w stanie chronić tego miejsca. Tym, którzy robią tam interesy, powinniśmy przypominać, by nie przedkładali ich nad ludzkie życie, nad tlen i naszą przyszłość. To absurdalne - powiedziała Jolie.

Amazonia była jednym z tematów poruszonych na szczycie G7 w Biarritz. Przywódcy najbogatszych państw świata chcą przekazać co najmniej 20 milionów dolarów na wsparcie Brazylii w usuwaniu skutków pożaru. Również Unia Europejska chce udzielić pomocy - podzieli się z Brazylią danymi satelitarnymi. Umożliwi to precyzyjne mapowanie obszarów zajętych żywiołem.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
dziekan50
dziekan50

Tlen to najważniejszy składnik ludzkiej diety – nasze życie byłoby bez niego niemożliwe. Połowę jego zawartości w atmosferze zawdzięczamy oceanom. Tymczasem – poprzez wytwarzanie różnego rodzaju odpadów, a w szczególności gazów cieplarnianych – wpływamy na drastyczne pogorszenie stanu oceanów i spadek ich zdolności do produkcji rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Mirosław87ky
   Mirosław87ky

   Nie wystarczy zatrzymać pożarów... trzeba zmusić tego typka do tego aby wypalony teren natychmiast zaczął zalesiać spowrotem (za pieniądze całego świata poprzez ONZ).

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     slavk0
     slavk0

     Marketing. Zlikwidujcie bogaczy, a pieniądze się znajdą. Znikną też nierówności społeczne, a dopóki istnieją, nic nie wyjdzie, poza rzezią.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       HYDROLUX
       HYDROLUX

       Obraz ludzkiej chciwości.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Długi wywiad Polańskiego. "Przez lata robi się ze mnie potwora"

          Długi wywiad Polańskiego. "Przez lata robi się ze mnie potwora"

          Roman Polański udzielił wywiadu francuskiemu tygodnikowi "Paris Match", w którym po raz pierwszy, odniósł się do oskarżeń modelki Valentine Monnier. Kobieta twierdzi, że reżyser zgwałcił ją w 1975 roku podczas wakacji w Szwajcarii. Polański wszystkiemu zaprzecza i dodaje - próbują zrobić ze mnie potwora. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Nowa Zelandia po wybuchu wulkanu potrzebuje ludzkiej skóry

          Nowa Zelandia po wybuchu wulkanu potrzebuje ludzkiej skóry

          Osiem osób nie żyje, a dziewięć wciąż jest poszukiwanych po poniedziałkowym wybuchu wulkanu, do którego doszło na wyspie White w Nowej Zelandii. W szpitalach wciąż przebywa 29 osób, większość z nich ma głębokie poparzenia obejmujące nawet 70 procent całego ciała. By uratować wszystkich, potrzebna jest tkanka aż od 60 dawców. Pomoc deklarują już Australia i Stany Zjednoczone. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Słyszy kolory i widzi dźwięki. Zara urodziła się z niezwykłymi umiejętnościami

          Słyszy kolory i widzi dźwięki. Zara urodziła się z niezwykłymi umiejętnościami

          Słyszeć kolory lub widzieć dźwięki to dla większości z nas jest niemożliwe. Są jednak ludzie, którzy z taką umiejętnością się urodzili. Dzięki nietypowej budowie układu nerwowego potrafią zupełnie inaczej doświadczać codzienności, a czasem tworzyć wyjątkowe dzieła sztuki. Ta cecha nazywana jest synestezją i występuje u jednej na dwadzieścia tysięcy osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Koparka, ciasto i brexit w tle. Ważne wybory w Wielkiej Brytanii

          Koparka, ciasto i brexit w tle. Ważne wybory w Wielkiej Brytanii

          W czwartek w Wielkiej Brytanii odbywają się przedterminowe wybory do Izby Gmin. To starcie dwóch największych graczy - Borisa Johnsona i Jeremy'ego Corbyna. Według ostatnich sondaży na zwycięstwo może liczyć rządząca Partia Konserwatywna. Od wyniku wyborów zależy nie tylko, to kto będzie rządził Zjednoczonym Królestwem przez najbliższe pięć lat, ale także, czy i kiedy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Plany Komisji Europejskiej. "To oznacza rewolucję w całym przemyśle"

          Plany Komisji Europejskiej. "To oznacza rewolucję w całym przemyśle"

          - Na początek mamy 250 miliardów euro rocznie do 2030 roku na realizację tych pierwszych planów Komisji Europejskiej - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. - Toczy się gra o to, w jaki sposób kompensować te zmiany, jak wesprzeć je tak, by ta rewolucja zielona w gospodarce nie zmieniła się w rewolucję na ulicach - dodał. Drugi gość programu, Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland, podkreślił, że "Europejski Zielony Ład" to wdrożenie polityk ONZ uzgodnionych w 2015 podczas szczytu klimatycznego w Paryżu.

          czytaj więcej »
         • Baczyńska opowiada o współpracy z Tokarczuk. "To było piękne, jak zobaczyłam uśmiech"

          Baczyńska opowiada o współpracy z Tokarczuk. "To było piękne, jak zobaczyłam uśmiech"

          Na gali rozdania Nagród Nobla Olga Tokarczuk pojawiła się w długiej, welurowej, atramentowej sukni. Noblistka blisko współpracowała z projektantką Gosią Baczyńską, bo zależało jej na tym, by suknia miała charakter symboliczny. Tak też się stało. Był to ukłon w stronę pierwszej laureatki literackiej Nagrody Nobla Selmy Lagerloef, która odebrała nagrodę dokładnie 110 lat temu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • "Nawet jeden dzień deszczu może oznaczać zagrożenie dla reniferów"

          "Nawet jeden dzień deszczu może oznaczać zagrożenie dla reniferów"

          Zima w Laponii wygląda jak ta z baśni Andersena. Wysokie świerki uginające się pod srebrzystym śniegiem, a między nimi setki reniferów. Niestety, ta bajkowa sceneria już niedługo może się na zawsze zmienić. To właśnie na północy najwyraźniej widać, jak nieodwracalnie zmienia się klimat i jak świat zmierza w kierunku katastrofy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Informacja o ćwiczeniach zamiast kalorii? Naukowcy chcą zmian na etykietach

          Informacja o ćwiczeniach zamiast kalorii? Naukowcy chcą zmian na etykietach

          Ile trzeba przebiec lub zrobić brzuszków, żeby spalić jedną pizzę? Brytyjscy naukowcy proponują, aby na opakowaniach żywności i napojów zamiast danych o kaloriach pojawiały się informacje o tym, ile minut spaceru lub biegania zajmie ich spalenie. Jak mówią - kalorie są zbyt abstrakcyjne, a przełożenie jedzenia na wysiłek powinno pomóc ludziom w podejmowaniu lepszych decyzji żywieniowych.

          czytaj więcej »
         • "Robimy co w naszej mocy, by poznać jego motywy". Trwa śledztwo po ataku w bazie

          "Robimy co w naszej mocy, by poznać jego motywy". Trwa śledztwo po ataku w bazie

          W ubiegły piątek na terenie bazy wojskowej Pensacola na Florydzie oficer saudyjskiego lotnictwa Mohammed al-Szamrani nagle wyciągnął bron i zaczął strzelać. Zabił trzech młodych marynarzy i ranił 8 osób. Chwile potem zginął podczas wymiany ognia z policjantami. Choć sprawą zajmują się Marynarka Wojenna, policja oraz FBI, to nikomu jak dotąd nie udało się ustalić, co właściwie kierowało napastnikiem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Nowy budżet Pentagonu. USA będą mogły nałożyć sankcje na Nord Stream 2

          Nowy budżet Pentagonu. USA będą mogły nałożyć sankcje na Nord Stream 2

          Komisje do spraw sił zbrojnych Senatu i Izby Reprezentantów uzgodniły w poniedziałek budżet Pentagonu. Projekt przewiduje między innymi sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2. Zawiera również zapis, który "zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu przez Federację Rosyjską". Z informacji dziennika "Bild" wynika, że gdyby Stany Zjednoczone przed 31 grudnia wprowadziły sankcje wobec firm biorących udział w układaniu rur po dnie Bałtyku, to realizacja Nord Stream 2 opóźniłaby się o 5 lat. Władze rosyjskie przekonują jednak, że projektowi nic już nie zagraża. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         tvnpix