Fakty o Świecie

 • Foto: Victor Moriyama (Greenpeace Brazil) / PAP/EPA
 • Płonie Amazonia. "To nie jest problem tylko Brazylii"
 • Pożary w Amazonii. "Jeśli chcemy temu zapobiec, musimy walczyć ze zmianą klimatu"

"Płoną nasze ostatnie płuca. Czas ucieka nam szybciej, niż się zdawało"

Liderzy obecni na szczycie G7 we Francji ustalili, że przekażą co najmniej dwadzieścia milionów dolarów na pomoc w walce z pożarami w Brazylii, a słynny aktor Leonardo DiCaprio zadeklarował kwotę pięciu milionów dolarów. W sumie w tym roku w Puszczy Amazońskiej wybuchło około 78 tysięcy pożarów - to dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Około połowa z nich wznieciła się w sierpniu. Ekolodzy alarmują: płoną nasze ostatnie płuca.

"Płonąca Amazonia to sygnał alarmowy dla nas wszystkich"

Płonie Puszcza Amazońska nazywana "płucami Ziemi". Z żywiołem walczą strażacy i wojsko....

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Lasy amazońskie odpowiadają za produkcję jednej piątej tlenu na świecie. Pochłaniają gigantyczne ilości produkowanego przez nas dwutlenku węgla i są bezcennym ekosystemem, w którym żyją zagrożone wyginięciem gatunki roślin i zwierząt. O ratowanie tego bezcennego dziedzictwa apelują politycy i gwiazdy.

- Las Amazoński jest niezbędną częścią naszej historii ziemi, naszej tożsamości jako Brazylijczyków. Nasze bogactwo jest niezmierzone, zarówno jeśli chodzi o bioróżnorodność, jak i o zasoby naturalne - powiedział prezydent Brazylii Jair Bolsonaro.

Podczas transmisji przemówienia prezydenta na ulicach brazylijskich miast trwały protesty przeciwko jego polityce. Zdaniem demonstrantów Bolsonaro do tej pory traktował lasy amazońskie jako przeszkodę w gospodarczym rozwoju Brazylii. Zezwalał na wypalanie i karczowanie puszczy, by powiększać pola, na których uprawiana jest soja lub olej palmowy, lub przeznaczać ziemię na bardzo dochodową hodowlę bydła.

- To bardzo ważne, byśmy byli w tym momencie na ulicach i sprzeciwiali się dewastowaniu naszego kraju i świata, bo Amazonia jest światowym dziedzictwem. To, co dzieje się w naszym kraju, jest niedopuszczalne. Rząd niszczy naszą ziemię, nasze bogactwa i ludzi, którzy zamieszkują te tereny od tysięcy lat - skomentowała Bruna Brasil, mieszkanka Rio de Janeiro protestująca w obronie Puszczy Amazońskiej.

Po licznej fali krytyki i międzynarodowej presji prezydent Jair Bolsonaro podpisał dekret, który ma usprawnić walkę z pożarami amazońskich lasów.

Według ekologów to może być klimatyczna katastrofa

Ekolodzy mówią o nieodwracalnych skutkach tej katastrofy. Wypalony obszar dżungli jest tak duży, że nie wiadomo, czy będzie się ona w stanie sama zregenerować. Od początku roku zanotowano prawie 80 tysięcy pożarów, które w ciągu minuty pochłaniają około hektar lasów.

Płoną "płuca świata". ONZ zaniepokojone, biskupi apelują o pomoc, prezydent Brazylii rozkłada ręce

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził "głębokie zaniepokojenie" pożarami lasów...

- Najpierw zakładaliśmy, że mamy czas do 2050 roku, zanim odczujemy skutki zmian klimatycznych. Potem dotarło do nas, że mamy trzydzieści lat, dziesięć, a w końcu, że musimy działać już teraz, bo płoną nasze ostatnie płuca. Czas ucieka nam szybciej, niż się zdawało - ocenił Felipe Cortines ekolog i aktywista Extinction Rebellion.

Leonardo DiCaprio w poniedziałek zadeklarował przekazanie na walkę z pożarem w Amazonii pięć milionów dolarów.

- Byłem w Amazonii, mieszkałem tam, i zdaję sobie sprawę nie tylko z jej wagi dla klimatu, ale także z piękna jej bioróżnorodności. To wielka tragedia. Natychmiast poczułem się przygnębiony i wielu ludzi podziela moje uczucia - skomentował aktor.

Wtóruje mu aktorka Angelina Jolie. - Wszyscy jesteśmy świadomi, jak ważne są lasy deszczowe. Pamiętam, że rozmawiałam o tym z mamą, gdy miałam sześć lat, i nie spodziewałam się, że kiedyś dojdziemy do takiego momentu, że nie będziemy w stanie chronić tego miejsca. Tym, którzy robią tam interesy, powinniśmy przypominać, by nie przedkładali ich nad ludzkie życie, nad tlen i naszą przyszłość. To absurdalne - powiedziała Jolie.

Amazonia była jednym z tematów poruszonych na szczycie G7 w Biarritz. Przywódcy najbogatszych państw świata chcą przekazać co najmniej 20 milionów dolarów na wsparcie Brazylii w usuwaniu skutków pożaru. Również Unia Europejska chce udzielić pomocy - podzieli się z Brazylią danymi satelitarnymi. Umożliwi to precyzyjne mapowanie obszarów zajętych żywiołem.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
dziekan50
dziekan50

Tlen to najważniejszy składnik ludzkiej diety – nasze życie byłoby bez niego niemożliwe. Połowę jego zawartości w atmosferze zawdzięczamy oceanom. Tymczasem – poprzez wytwarzanie różnego rodzaju odpadów, a w szczególności gazów cieplarnianych – wpływamy na drastyczne pogorszenie stanu oceanów i spadek ich zdolności do produkcji rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Mirosław87ky
   Mirosław87ky

   Nie wystarczy zatrzymać pożarów... trzeba zmusić tego typka do tego aby wypalony teren natychmiast zaczął zalesiać spowrotem (za pieniądze całego świata poprzez ONZ).

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     slavk0
     slavk0

     Marketing. Zlikwidujcie bogaczy, a pieniądze się znajdą. Znikną też nierówności społeczne, a dopóki istnieją, nic nie wyjdzie, poza rzezią.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       HYDROLUX
       HYDROLUX

       Obraz ludzkiej chciwości.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • W USA zostało ustanowione święto upamiętniające koniec niewolnictwa

          W USA zostało ustanowione święto upamiętniające koniec niewolnictwa

          19 czerwca w Stanach Zjednoczonych będzie obchodzony jako dzień upamiętniający zniesienie niewolnictwa. To na pamiątkę zdarzenia z 1865 roku, gdy oficjalnie ogłoszono uwolnienie czarnoskórych w Teksasie. Dla czarnych Amerykanów uchwalenie ogólnokrajowego święta z takiej okazji ma szczególny wymiar w czasach, gdy temat rasizmu znów jest jedną z najważniejszych kwestii w amerykańskim życiu publicznym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Amerykańskie służby przygotowują raport o UFO. Ma zostać opublikowany 25 czerwca

          Amerykańskie służby przygotowują raport o UFO. Ma zostać opublikowany 25 czerwca

          Amerykańskie służby specjalne przeanalizowały ponad 120 incydentów z udziałem niezidentyfikowanych obiektów latających z ostatnich 20 lat. Raport ma się ukazać 25 czerwca, ale według przecieków opisanych przez "The New York Times" służby nie znalazły żadnych niepodważalnych dowodów na to, że obiekty te pochodziły od obcej cywilizacji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Zagraniczne media o spotkaniu Biden-Putin

          Zagraniczne media o spotkaniu Biden-Putin

          Zagraniczna prasa obszernie komentuje spotkanie Joe Bidena z Władimirem Putinem w Genewie. Dziennikarze przypominają, że z inicjatywą rozmów wyszedł amerykański prezydent i podkreślają, że spotkanie trwało krócej niż zakładano. Według wielu portali brak wspólnej konferencji prasowej jest symbolem istniejących podziałów pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem. Z kolei według niemieckich mediów Putin i Biden nie czuli się w swoim towarzystwie komfortowo. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Stosunki między Rosją i USA są najgorsze od lat

          Stosunki między Rosją i USA są najgorsze od lat

          Szczyt w Genewie to pierwsze spotkanie Joe Bidena jako prezydenta z Władimirem Putinem. Relacje amerykańsko-rosyjskie tak złe nie były od czasów zakończenia zimnej wojny. Komentatorzy mówią nawet, że sięgnęły dna. Amerykanie oskarżają Moskwę o ataki hakerskie, ingerencję w amerykańskie wybory, otrucie, a następnie aresztowanie Aleksieja Nawalnego, którego uwolnienia Biały Dom domaga się od wielu tygodni. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Christiane Amanpour ogłosiła, że zdiagnozowano u niej raka

          Christiane Amanpour ogłosiła, że zdiagnozowano u niej raka

          Na kilka tygodni zniknęła z wizji, a gdy wróciła, przekazała widzom smutną wiadomość. Czołowa dziennikarka CNN - Christiane Amanpour - wyznała, że przeszła operację usunięcia nowotworu jajnika. Teraz czeka ją chemioterapia. Dziennikarka przyznała też, że jej przykład dobitnie pokazuje, jak poważne konsekwencje może mieć zaniedbywanie regularnych badań.

          czytaj więcej »
         • Węgry zakazują "propagowania homoseksualizmu" w szkołach

          Węgry zakazują "propagowania homoseksualizmu" w szkołach

          Węgierski parlament przyjął we wtorek ustawę, która zakazuje między innymi propagowania homoseksualizmu. Określa także nowe restrykcyjne wymagania dla lekcji wychowania seksualnego w szkołach. W głosowaniu nie wzięła udziału większość partii opozycyjnych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • ONZ alarmuje: wzrosła liczba pracujących dzieci

          ONZ alarmuje: wzrosła liczba pracujących dzieci

          Liczba pracujących dzieci, zwłaszcza w wieku od 5 do 11 lat, rośnie - alarmuje ONZ. Jedną z przyczyn jest pandemia, która wpędziła w nędzę wiele rodzin w ubogich krajach, odebrała dzieciństwo najmłodszym i zmusiła je do pracy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Bitcoin został uznany przez Salwador za legalną formę płatności

          Bitcoin został uznany przez Salwador za legalną formę płatności

          Bitcoin stał się legalnym środkiem płatności w Salwadorze. To pierwszy kraj na świecie, który tego dokonał. Prezydent Nayib Bukele, znany fan nowych technologii, twierdzi, że to historyczny moment. Ma to między innymi ułatwić przesyłanie pieniędzy przez Salwadorczyków mieszkających za granicą. Przelewy od nich to jedna piąta PKB tego ubogiego kraju w Ameryce Środkowej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Szczyt Biden-Putin. "To spotkanie będzie decydujące. Uważam, że możliwe są dwa scenariusze"

          Szczyt Biden-Putin. "To spotkanie będzie decydujące. Uważam, że możliwe są dwa scenariusze"

          W przyszłą środę prezydent Joe Biden będzie rozmawiał w Genewie z Władimirem Putinem. Amerykański politolog Ian Brzezinski stwierdził w rozmowie z Marcinem Wroną, że to spotkanie będzie decydujące. - Uważam, że możliwe są dwa scenariusze. Dowiemy się, czy Zachód będzie kontynuował okazywanie słabości i niezdecydowania wobec rosyjskiej agresji, czy też zdecyduje się wykorzystać swoją gospodarczą, polityczną, a także militarną siłę do przeciwstawienia się Rosji - ocenił.

          czytaj więcej »
         tvnpix